PZHKiPE odział w PoznaniuInformacje o stowarzyszeniu:Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych „CANARIA 02” Poznań
os. Piastowskie 104 Dom Kultury „Na Skarpie”
tel. (061) 877-70-87
http://www.canaria2.yoyo.pl/Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych „CANARIA 02” w Poznaniu działa od 1902 roku i jest jednym z najstarszych w naszym kraju stowarzyszeń hodowców. Założyli go polscy i niemieccy hodowcy i miłośnicy ptaków. Pomysłodawcą i założycielem związku był Walenty Dzikowski. Pierwotnie związek nosił nazwę:
Stowarzyszenie Hodowli Kanarków i Ochrony Ptactwa. Pierwszą siedzibą związku była Świetlica Poznańska. W okresie pierwszej i drugiej wojny działalność związku była zawieszona. Po wojnie zmieniła się nazwa związku na
Stowarzyszenie Hodowli Kanarków i Ochrony Ptactwa w Poznaniu.
Początkowo związek zrzeszał jedynie hodowców kanarków harceńskich i kolorowych. Po roku 1964 czynny udział w wystawach zaczęli brać także hodowcy egzotyki. W przeszłości organizowane były w Poznaniu również wystawy o randze ogólnokrajowej. Dotychczas nasz związek siedmiokrotnie organizował Mistrzostwa Polski (1937, 1953, 1957, 1962, 1971, 1982 i 1987).
Obecnie „CANARIA 02” zrzesza ponad 40 członków, hodujących następujące
gatunki ptaków:-kanarki kolorowe (głównie czerwone, żółte, białe, mozaikowe, agatowe, izabele, czarne),
-kanarki kształtne (glostery, lizardy, koroniaki niemieckie, kędzierzawe i garbusy),
-kanarki śpiewające (harceńskie i wodnotokowe),
-drobną egzotykę ( m.in.: amadyny, astryldy, zeberki, mewki, ryżowce),
-papugi (m.in.: nimfy, WPF, faliste, aleksandryty, kozy, łąkówki, świergotki, rozelle, kakadu, amazonki, nierozłączki),
-gołębie egzotyczne i miękojady.
Niebawem postaram się dokładniej przedstawić sylwetki niektórych hodowców z poznańskiego oddziału.
Władzę w związku sprawuje zarząd składający się z prezesa (Berger Marian), v-ce prezesa (Nowakowski Tomasz), sekretarza (łysak Teodor), skarbnika (Godek Urszula), gospodarza (Noberciak Marian), oraz dwóch członków zarządu (Rau Marian i Mikołajczak Marian).
Siedzibą jest Dom Kultury "Na Skarpie" na osiedlu Piastowskim w Poznaniu. Tam również odbywają się co miesiąc kiermasze i zebrania (w czerwcu, lipcu i sierpniu zebrania oraz kiermasz nie odbywają się), a raz w roku w listopadzie wystawa oddziałowa. Podczas kiermaszu, który mam miejsce w godzinach między 9 a 11 można zakupić kanarki, papugi i inne ptaki egzotyczne. Oferowana jest także polska literatura poświeconą kanarkom.
Uważam jednak, iż
kiermasz to raczej miejsce spotkań kolegów hodowców. Daje także możliwość poznania wielu ciekawych osób zajmujących się tym wyjątkowym hobby. Ptaków na giełdzie jest z reguły nie wiele, więc ktoś nastawiony na kupno bardzo dobrych lub rzadkich okazów może się zawieść. Choć czasem zdarzają się dobre ptaki czy ciekawe rarytasy. O wiele lepiej jednak umówić się osobiście z danym hodowcą i zamówić sobie u niego interesujące okazy. Związek skupia wielu dobrych hodowców, którzy również chętnie podziela się z innymi miłośnikami ptaków swoją wiedza i doświadczeniem. Jednakże, gdy komuś zależy na domowym pupilku to z pewnością będzie zadowolony z zakupów na kiermaszu.
Dwa razy w roku organizowane są
wystawy ptaków, jedna w poznańskiej Palmiarni, a druga w szkole w Szamotułach koło Poznania. Rokrocznie w listopadzie odbywa się wystawa oddziałowa na której ptaki poddawane są ocenie eksperta. Podczas tej imprezy można zakupić także ptaki do hodowli. Giełda podczas tej wystawy jest dużo lepsza jakościowo oraz ilościowo niż kiermasze, można dostać nawet ptaki z kartami ocen.
Korzyści płynące z przynależności do poznańskiego związku to m.in.: możliwość zakupu obrączek z swoim sygnum oraz zdobycia takowego sygnum, możliwość brania czynnego udziału w wystawach ptaków, także Mistrzostwach Polski i innych, możliwość poddania swoich ptaków ocenie eksperta, możliwość sprzedaży nadwyżek podczas kiermaszu czy giełdy oraz poznania innych miłośników ptaków, od których można się wiele nauczyć. Dodam jeszcze od siebie, że w naszym stowarzyszeniu panuje bardzo miła atmosfera.
Chciałbym wszystkich nie zrzeszonych hodowców i miłośników ptaków (szczególnie zaś tych mieszkających w Wielkopolsce) zachęcić do wstąpienia w nasze szeregi oraz brania czynnego udziału w życiu związku i pogłębiania swej wiedzy o ptakach.