Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 02:20:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziedziczność  (Przeczytany 33936 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« : Marzec 13, 2010, 09:59:08 »

Co oznacza pojęcie dziedziczność nie w pełni dominująca?
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #1 : Marzec 22, 2010, 11:56:59 »

Dziedziczenie w pełni dominujące czyli dziedziczenie dwufaktorowe.Z sytuacją taką mamy do czynienia ,jeżeli gen dominujący zostanie przekazany młodemu osobnikami przez obojga rodziców.
Zapisane

Priam
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Sosnowiec
Wiadomości: 82



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 01, 2015, 12:07:54 »

To mam pytanie w temacie dziedziczenia u kanarków kolorowych.

Zakładam sytuację hipotetyczną:
1) samiec intensywny x samica nieintensywna
czyli zakładam, że samiec ma układ genów XiX a samica XnY

2) samiec intensywny x samica nieintensywna
czyli zakładam, że samiec ma układ genów XnX a samica XiY

jak mam określić drugi gen samca w obu przypadkach?

Bo gdy w przypadku pierwszej pary uzyskam w danym lęgu tylko samiczki i wszystkie będą intensywne (XiY) to dalej nie mam wiedzy na temat ojca czy jest XiXi  czy XiXn.
W drugim przypadku jest gorzej bo nawet otrzymując w lęgu samczyki nieintensywne to też nie wiem czy samiec-ojciec jest XnXn czy XnXi.

Jak to sprawdzić/określić?
Czy można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że barwa nieintensywna jest dominująca u kanarków kolorowych np. czerwono-czarnych?
Zapisane


myszaq
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Poznań
Wiadomości: 74



« Odpowiedz #3 : Luty 03, 2015, 11:54:34 »

Jacky, jest to jedna z odmian dominacji. Generalnie, wyróżniamy dominację pełną (całkowitą, zupełną) oraz dominację niepełną (niecałkowitą, niezupełną, albo inaczej tzw. kodominację).

Dominacja pełna jest wtedy, kiedy dominujący allel genu zupełnie maskuje działanie allelu recesywnego (przypomnę - allele to 2 różne wersje tego samego genu). Posłuże się tu mendlowskim przykładem groszku Uśmiech Niech "A" oznacza czerwony kolor kwiatów (allel dominujący), a "a" - kolor biały (allel recesywny). Jeśli mamy dominację pełną, to wtedy:
AA - kwiaty czerwone
aa - kwiaty białe
Aa - kwiaty czerwone, "A" całkowicie dominuje (maskuje) "a" - a po hodowlanemu mamy "szpalta" Mrugnięcie Te osobniki są fizycznie nie do odróżnienia od tych AA

Dominacje niepełna jest wtedy, kiedy heterozygota (czyli nasz "szpalt) ma fenotyp pośredni między dominującym a recesywnym. Kontynuując przykład groszku, mamy:
AA - kwiaty czerwone
aa - kwiaty białe
Aa - kwiaty różowe (wartość cechy "pośrednia", heterozygoty = szpalty są wyraźnie inne od osobników o 2 takich samych wersjach genu.
Zapisane


Now, bring me that horizon...
rather80
Amator
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Wiadomości: 2


WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 27, 2015, 07:39:22 »

wartościowe info!
nie wiedziałem ze to taki proste, a genetyka od zawsze kojarzyła mi sie z czymś skomplikowanym
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!