Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 10:13:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Levamisol  (Przeczytany 8284 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Leńcze
Wiadomości: 107


WWW
« : Czerwiec 05, 2010, 01:13:07 »

Czy ktoś stosował preparat Levamisol do odrobaczania kanarków dostałem go od weterynarza ??
Zapisane

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 24, 2015, 10:54:51 »

Generalnie nie radzę stosować tego u kanarków. Lewamizol ma bardzo maly margines bezpieczeństwa (mala różnica miedzy dawką leczniczą, a toksyczną) i ptaki egzotyczne są bardziej wrazliwe niż np. kury czy gołebie.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 24, 2015, 12:07:52 »

A jaka jest dawka lecznicza, a jaka toksyczna?
Zapisane


Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #3 : Luty 24, 2015, 02:33:23 »

Ja mam taką zasade, że nie podaję publicznie dawek leków. Od ustalania dawek są bowiem lekarze. Jak będę podawać dawki, to bedzie to zachęta dla niektórych żeby nie iść do lekarza i samemu leczyć.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #4 : Luty 24, 2015, 02:59:47 »

Ja mam taką zasade, że nie podaję publicznie dawek leków.

Joanno, piszesz:
"przyjmuje się, że dawka terapeutyczna to 0,2 mg iwermektyny na kilogram masy ciała. (...) Na ogół mamy do czynienia z 1% lekami, co oznacza, że w 1 ml leku jest 10 mg iwermektyny. Czyli papużka falista powinna dostać 0,001 ml takiego leku. "

więc czasami podajesz Uśmiech

A nie chodziło mi o konkretne dawki lecznicze, ale o konkretną informację dla hodowcy, że np. 2 ml do dawka lecznicza, a 2,5 ml jest już toksyczna, konkretnie, żeby poznali niebezpieczeństwo, a nie sami sobie dawkowali lekarstwo.

Cytuj
Jak będę podawać dawki, to bedzie to zachęta dla niektórych żeby nie iść do lekarza i samemu leczyć.
Jeszcze ten lek muszą zdobyć, a jak zdobędą to dawkowanie też znajdą.
A niechęć pójścia do lekarza wynika często z tego, że nie ma wielu lekarzy, którzy znają się na kanarkach, a kolejny odsetek potrafi się do tego przyznać. Wiem z doświadczenia i z leczenia "może pomoże" z żałosnym skutkiem.
Zapisane


Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 24, 2015, 06:37:11 »

Tak, w wyjątkowych przypadkach podaję. W przypadku iwermektyny podałam, bo jest wiele rad w Internecie jak podawać (zgodnie z tymi radami przedawkowuje się lek).
Raz tylko zlamałam swoją zasadę i podałam dawkowanie leków antypasożytniczych dla drobiu. Ale to na stronach, gdzie można wiecej napisać, a nie na forach.

Co do lewamizolu. Dawka dla drobiu to jest 20-48 mg na kilogram masy ciała (w zależnosci od sposobu podania). Dawka toksyczna dla ptaków to jest 40 mg na kilogram masy ciała, z tym, że ta dawka dotyczy podania podskórnego (doustnie byłaby pewnie troszkę wyzsza). Dla niektórych gatunków, które są bardziej wrazliwe, ta dawka jest jeszcze niższa. Dla drobiu dawka toksyczna jest kilka razy wyższa od dawki leczniczej, ale tu mówimy o ptakach ozdobnych.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


m@lpka
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 81



« Odpowiedz #6 : Luty 24, 2015, 08:51:55 »

Według mnie główny czynnik tego, że ludzie nie chodzą do lekarza nie jest brak specjalistów, a koszty samej wizyty i leczenia. Bardzo często przekracza to wartość ptaka i dla wielu osób lepszym wyborem będzie kupno nowego ptaka. Zacząłem też spotykać się z przypadkami, że hodowcy kanarków skręcają kark ptakom kalekim, chorym i starym samicom, które nie są już zdolne do dalszej "produkcji".
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #7 : Luty 25, 2015, 09:39:12 »

Zacząłem też spotykać się z przypadkami, że hodowcy kanarków skręcają kark ptakom kalekim, chorym i starym samicom, które nie są już zdolne do dalszej "produkcji".

Zaznaczmy wyraźnie: Hodowcy-handlarze. Hodowca-miłośnik nigdy tego nie zrobi.
Zapisane


januszomd
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 03, 2016, 07:33:03 »

Będąc u weta dostałem Levamisol 10% z zalecenie stosowania go 2ml/ 1litr wody przez 3 dni
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!