Nasza wortalowa przygoda ma już 7 lat. Zaczynaliśmy skromnie od przypadkowo wymienionych emaili. Dzięki temu udało na się zaprzyjaźnić i wspólnie stworzyć wortal, który przyciągnął już ponad 1200 osób, które w jakimś sensie związane są z ptakami i ich hodowlą.
Najbardziej nas cieszy, że w dobie portali społecznościowych nasz wortal jest regularnie czytany przez wielu hodowców, a niekiedy nawet zdarza się, że wortalowe wpisy są cytowane na Twitterze, Facebooku lub Google+.
Wprawdzie istnieje kilka ptasich forów, ale wortal, mimo konkurencji nadal się rozwija. Często użytkownicy piszą do nas, że pomimo, że są użytkownikami innych serwisów, to jednak chętnie powracają na wortal. Wielu nowych użytkowników znajduje tu wsparcie i rady.
Miło zaskakują nas wortalowe statystyki. Obecnie mamy już ponad 9,5 mln wyświetleń, z czego ponad 2 mln przypada na 2014 rok. Od początku powstania serwisu średnia dzienna liczba wyświetleń wynosi 3745 i stale rośnie. Coraz więcej kobiet zagląda na nasz wortal. Wśród użytkowników jedna kobieta przypada na 3,3 mężczyzn i współczynnik ten stale spada.
Ciągle czytamy wszystkie Wasze wypowiedzi. Nie sposób oczywiście pisać w każdym wątku, ale staramy się rozwiązywać Wasze sprawy i stawiać czoło Waszym problemom. Sami przy tym uczymy się od Was i pogłębiamy nasze pasje hodowlane.
Na łamach wortalu jest już 31,2 tys. postów w 4300 wątkach. Mamy aż 378 działów. Trzeba przyznać, że pod tym względem należymy do największych serwisów o ptakach w polskim Internecie.
Nasze dyskusje nie są już trywialne. Chętnie dyskutujemy o rozwoju i przyszłości hodowli ptaków w naszym kraju, o organizacji wystaw, o ocenianiu ptaków czy o postanowieniach COM. Niektórzy z użytkowników zaglądają do niektórych wątków po kilka razy dziennie. Część dyskusji jest żywiołowa i wielowątkowa. Niewątpliwie tak było z wątkiem: "Relacja - 76 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski - Czeladź 2013", który rozpalił emocje, do tego stopnia, że cześć użytkowników odeszła z wortalu. Wątek przez kilka miesięcy królował na wortalu. Aż 206 wypowiedzi sprawiło, że jest bezapelacyjnym nr 1 na naszym forum. Zdetronizował nawet słynne "Lęgi 2009 u feno-typa", które od 5 lat wydawały się niezagrożone.
Z dumą obserwujemy dział "Zrób to sam", gdzie opisujecie praktyczne i użyteczne rozwiązania, jakie funkcjonują w Waszych hodowlach. Najciekawszym tematem wpisywanym w naszą wyszukiwarkę są bastardy. To obecnie modny kierunek hodowli i zapewne będzie się rozwijał. Ciekawe wątki pojawiają się ciągle w naszym "Przedszkolu", gdzie jest kuźnia młodych talentów i gdzie stawia się pierwsze kroki. Wielu z Was przeszło przez tę kuźnię i z sentymentem do niej powraca.
Bardzo cieszą nas spotkania z Wami w realu. Miło Was spotykać na wystawach, podziwiać Wasze ptaki i Wasze dokonania. Nasze grono ciągle się rozrasta.
Niestety nie wszystko poszło tak ładnie w 2014 r. Z wortalu odeszło lub wycofało się z aktywnego uczestnictwa kilku znanych hodowców. Niektórzy wprawdzie wrócili, ale już w innej roli..
Martwi też fakt, że niektórzy Użytkownicy próbują zakładać kilka kont, by czuć się anonimowo. Administratorzy bacznie przyglądają się takim poczynaniom.
Tradycyjnie też kuleją relacje Przedstawicieli Terenowych. W 2014 r. nie udało się pozyskać żadnego nowego Przedstawiciela. Jesteśmy przekonani, że gdyby częściej pojawiały się relacje z pracy stowarzyszeń, to więcej osób byłoby zainteresowanych wstąpieniem w ich szeregi.
Wortal kilka razy był też atakowany przez spamerów, którzy umieszczali różne treści i reklamy do innych serwisów. Na szczęście udało się ich usunąć na trwałe.
Wreszcie pora podsumować nasze wortalowe dokonania Roku!
Signore & Signori!
Drodzy hodowcy!
Z wielką i nieukrywaną radością przedstawiamy Wam listę laureatów w konkursie “Hodowca Roku 2014”!
Tytuł Hodowcy Roku 2014 otrzymuje ...
yotan!
Nagroda przyznana za upór i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia sukcesów hodowlanych i wystawowych, za otwartość i szczerość wypowiedzi, za porady hodowlane dla innych, za nieustanne dążenie do poprawy stanu sanitarnego hodowli. Yotan zdobył w bieżącym roku aż 4 tytułu Mistrza Polski i 2 tytuły wicemistrzowskie wszystkie w astryldach, które są stosunkowo trudnymi ptakami w hodowli.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy wielu sukcesów hodowlanych w przyszłości. Niech hodowla ptaków przyniesie Ci wiele satysfakcji i radości.
Przyznajemy również nagrody i wyróżnienia dla Użytkowników, którzy w 2014 roku wnieśli szczególny wkład w rozwój naszego serwisu. Sporo czasu zajęła nam nominacja do wyróżnień w poszczególnych kategoriach, ale mamy nadzieję, że udało nam się obiektywnie spojrzeć na Waszą pracę i wortalowy dorobek Waszych dokonań:
- RNA07TE – za propagowanie profesjonalnej hodowli kanarków, za osiągnięte sukcesy na wystawach zagranicznych, za opisy własnej hodowli, za wspaniałe relacje z włoskich wystaw.
- Canario – za profesjonalny wykład o nazewnictwie ptaków i klasach wystawowych na OMP, za nowatorskie propozycje działań PFO i stowarzyszeń, za dociekliwość w zgłębianiu tajników hodowli,
- canarissimo – za europejskość, za nietuzinkowe spojrzenie na “zapasowe” samice w hodowli i na “skubanie” młodych, za kontynuację niezapomnianego wątku “Izabelki”, za niepowtarzalne fotografie ptaków, za pomoc innym hodowcom, za wsparcie graficzne i porządki na wortalu,
- DarekF - za powrót do aktywnego życia na wortalu, za chęć wsparcia stowarzyszeń i PFO, za stworzenie nowatorskiego portalu dla hodowców ptaków, za relację z wystawy w Sonseca, za propozycję standardów 3D, za wywiad z Ianem Allisonem,
- klapuch - za aktywną działalność w Polskiej Federacji Ornitologicznej, za niecodzienne fotografie, za dowcip i pomoc udzielaną hodowcom.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym Użytkownikom!
Wszyscy wyróżnieni Użytkownicy otrzymają okazałe puchary oraz nagrodę niespodziankę.
Wyróżnieni użytkownicy proszeni są o kontakt z Markiem i podanie swoich adresów w celu przesłania nagród.
Serdecznie dziękujemy też wszystkim pozostałym użytkownikom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania i rozwoju naszego wortalu.
Za swej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by nasz serwis w przyszłości był jeszcze lepszy i bardziej przyjazny dla Was niż dotychczas.