Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 12:36:09 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe życie PZHKiPE  (Przeczytany 4736 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 62


« : Kwiecień 13, 2018, 07:56:06 »

                                             Koleżanki i Koledzy Hodowcy
Jak wiecie w dniu 07.04.2018 odbyło się pierwsze zebranie nowo wybranego zarządu, który zebrał się w pełnym siedmioosobowym składzie, jak również pojawili się członkowie ustępującego zarządu oraz goście którzy skorzystali z zaproszenia Prezesa Mrugały.
Po nakreśleniu przez Prezesa planu  zebrania, rozpoczęto obrady, wsłuchując się uważnie w podpowiedzi i uwagi zebranych gości..
Z racji że PFO postanowiło nas wykluczyć ze wspólnego projektu którego PZHKiPE było współzałożycielem, nowo wybrany Zarząd postanowił się odciąć od całej tej sytuacji grubą kreską i zaznaczyć że  nie będzie się komunikował z federacją za pomocą stron internetowych, FB ani innych mediów społecznościowych. PZHKiPE od tej pory zaczyna niezależny byt poza strukturami PFO, Zarząd nie widząc innej możliwości przegłosował głosami 5-2, uchwałę o opuszczeniu PFO.
Zabieramy się do pracy tak aby nasi hodowcy nie zostali bez narzędzi do hodowli ptaków. A jak wiemy musimy odtworzyć komórki które do tej pory posiadało PFO.
W pierwszej kolejności podjęto uchwale o zwrocie nie zapłaconej składki na PFO do oddziałów, a tam każdy hodowca może zdecydować czy odbiera swoje pieniądze czy przekazuje je na PZHKiPE w formie darowizny, taki przykład daje Zarząd  i przekazuje swoje pieniądze jako darowiznę.
Powołano do życia sekcję  sygnum, aby umożliwić każdemu wstępującemu w nasze szeregi hodowcy otrzymanie niepowtarzalnego symbolu który zostanie umieszczony na jego obrączkach. Uchwalono że obrączki PZHKiPE będą posiadać jako cechę stowarzyszenia znak PL, a pozostałe oznaczenia i kolorystyka będą zgodne z wytycznymi COM. Ustaliliśmy również terminy dodatkowe na obecny sezon tj.10.05.2018 i 10.06.2018, jak również terminy zamówienia obrączek na sezon 2019, gdzie przywracamy termin grudniowy. Za zamawianie i dystrybucje obrączek został odpowiedzialny Wice-Prezes d.s hodowlanych Tadeusz Brzeziok.
Jednym z kolejnych punktów obrad było powołanie sekcji sędziów przy PZHKiPE, żeby żaden oddział nie pozostał podczas swojej wystawy bez obsady sędziowskiej. Codziennie kolejni eksperci dołączają do naszej komórki sędziowskiej. Prowadzimy również rozmowy z sędziami z Czech, Słowacji oraz czynimy starania aby sprowadzić ekspertów z Anglii w których pomaga nam kol. Dariusz Fojt. Prace nad regulaminem sekcji prowadzi kol. Marek Kłuciński. Zaznaczamy ze przynależność do naszej sekcji jest całkowicie bezpłatna i nie zobowiązująca. Pierwsze zebranie sekcji sędziów odbędzie się 16.06.2018 i wtedy sekcja wybierze swoje władze. Tak więc zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy ekspertów o kontakt z zarządem.
Pozyskaliśmy już pierwszych sponsorów, to zadanie zostało powierzone Wice-Prezes Katarzynie Wojtanowskiej, co pomoże nam w zorganizowaniu lepszych Mistrzostw Polski PZHKiPE, datę tejże imprezy ustalono na 28.11-02.12.2018 w Mykanowie, na które zapraszamy nie tylko hodowców naszego stowarzyszenia ale również z innych stowarzyszeń i gwarantujemy że kolekcyjne dla wszystkich wystawców będzie jednakowe, niezależnie z jakiego stowarzyszenia hodowca się wywodzi.
Kolejnym poruszonym problemem jest możliwość wystawiania ptaków na Ornitologicznych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Świata w tym roku blisko bo w Zwolle w Holandii. Wbrew temu co podaje PFO na OMP możemy wystawić ptaki jednak za karę jest wyższe kolekcyjne to jest ta szeroko rozumiana równość i nić porozumienia. Natomiast co się tyczy Mistrzostw Świata to według informacji otrzymanych z COM-u, to PFO jako jedyny krajowy koordynator ma obowiązek zgłosić nasze i nie tylko nasze ptaki na mistrzostwa, jedyne czego nie musi to zabrać naszych ptaków ze swoim konwojem, ale to nie problem ponieważ tym to my zajmiemy się sami. Pomoc w organizacji konwoju i transporcie ptaków zaoferował kol. Wiesław Rozynek.
Podsumowujac  ostatni  tydzień, uważam za owocny , w nasze szeregi  wstępuje  kilka  osób tygodniowo. Prowadzimy  rozmowy z innymi  stowarzyszeniami  o podjęciu współpracy w zakresie wspólnych wystaw, wspólnego zamawiania obrączek itp. I za ten temat odpowiedzialny jest Wice- Prezes do sp. Kontaktu z innymi stowarzyszeniami  Janusz Szczotok.
Ja osobiście dzwonię do Prezesów  oddziałów  żeby wysłuchać jakie są nastroje w oddziałach, potrzeby, przedstawić sytuacje w PZHKiPE z pierwszej ręki,  poznać się z przedstawicielami  oddziałów na początek telefonicznie. Jeżeli jeszcze do któregoś z prezesów nie dzwoniłem, to zadzwonię. Trochę to trwa ponieważ to są długie rozmowy, chcę wysłuchać każdej opinii i każdego zdania. Pragnę zachęcić hodowców do kontaktu ze mną za pomocą poczty elektronicznej, tradycyjnej  jak również przez telefon. Dane są na naszej stronie w zakładce władze jako biuro  PZHKiPE.
Oddaje na wasze ręce tę skromną analizę pracy zarządu za ostatnie kilka dni i proszę, aby hodowcy sami ocenili gdzie chcą przynależeć, jeżeli stwierdzą że PZHKiPE to samo zło i wybrać inną stronę z żalem przyjmiemy ich rezygnacje, gdy natomiast postanowią zostać z nami będziemy im wdzięczni że nas wesprą w tak trudnym momencie. I proszę o zrozumienie że niektóre nasze działania muszą trochę potrwać i na efekty trzeba  poczekać.   
Sporządził Wice- Prezes ds. kontaktu z hodowcami
   Stroński  Seweryn
Zapisane


wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**
Offline Offline

Górny Śląsk
Wiadomości: 1 676


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 13, 2018, 08:07:39 »

I o to chodzi !
Zapisane


dumny i blady hodowca harceńskich,szlachetnych turkotów
RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015
Wiadomości: 935



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 13, 2018, 09:17:02 »

A gdzie jest jakas oficjalna informacja ma ten temat?
Zapisane

Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 13, 2018, 09:52:04 »

Bardzo dobre wiadomości.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015
Wiadomości: 935



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 13, 2018, 11:24:11 »

Rzeczywiście piękne....ale jak napisal prezes Mrugała każdy hodowca ma wybór. Jako członek Częstochowa proszę o zwrot pieniędzy które zapaliłem . Dlaczego? Bo szanowny Pan Mrugała nie zapytał mnę o zdanie . Zachęcam wszystkich hodowców o racjonalne przemyślenie i podjęcie decyzji. Dla mnie jako mężczyzny nie jest w smaku ulegać decyzji kilku ludzi szczególnie kiedy nie widzę wartości owej.
Jutro zadero zwroty kwoty składki..... W calej zawartości....
Zapisane

alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 62


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 14, 2018, 08:12:35 »

Tak wiéc masz prawo wyboru, pieniádze sa twoje. I nie pisal tego Prezes Mrugala.
Z tym pytaniem o zdanie to zapytam inaczej, w oddzialach prezesi mieli to z hodowcami przedyskutowac i przyjechac na walne przygotowani, bo sytuacja ciagnie sie od dawna, a wielu delegatow wygláda jakby nie wiedzieli co sie dzieje.
Stanowiska które w wielkich bulach udaøo sié wypracowac nie pozwolono nam na walnym przedstawic, bo juz bylismy zawieszeni. Zawiesza sie kogos mailem, nie wysylajac mu do siedziby oficjalnego pisma.
Jest na to prosta odpowiedz skoro ta grupa ludzi tak cie uwiera to trzeba bylo przyjechac jako delegat, zglosic sie do pracy w zarzadzie, byc moze na stanowisko prezesa i zobaczyc co mozna uradzic, bo teraz to tylko bicie piany.
Pozdrawiam Seweryn
Zapisane


yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 14, 2018, 09:26:35 »

Seweryn, proszę Cię, zastanów się, co piszesz...
Większość hodowców w oddziałach niewiele ma pojęcia o tym, co, jak i dlaczego się stało. Ja jestem prezesem w jednym z oddziałów. Nie przypominam sobie, żebym miał zadane cokolwiek do przedyskutowania. Ostatnia rzecz, jaką ZG zalecił do analizy był projekt statutu (chyba) 2 lata temu, projekt, który na WZD brzmiał nieco inaczej, niż ten, który był wcześniej w uzgodnieniach.
Nie rozumiem tez, o jakich „bulach” (pisze się bÓlach) piszesz, ani o jakim wypracowanym stanowisku. Postępowanie ZG zmierzało od lat w jednym kierunku, tzn. wyjścia z PFO i to jest jedyna rzecz, nad czym się ZG napracował. A bólem było jedynie członkostwo w PFO. Od lat się o tym mówiło: http://kanarki.eu/index.php?topic=1817.msg10042#msg10042
Stanowisko do wypracowania było jedno i znane od miesięcy naszemu ZG, tylko nie hodowcom. Teraz ZG przy pomocy różnych medialnych odezw, „pism” czy sprawozdania z WZD przedstawia sprawę nam hodowcom zupełnie inaczej, niż wyglądało to w rzeczywistości. Teraz dopiero próbuje się dotrzeć do hodowców. A wystarczyło przedstawić wszystkim decyzję nr 77 – ktoś wie, co to jest? Dacie ją wszystkim do przeczytania? I to w oryginale, a nie po własnych poprawkach! Dziwne to zjawisko, te pojawiające się i znikające komunikaty i decyzje naszego ZG…
Dlaczego piszę o sprawozdaniu z WZD? Bo wg mnie jest ono zmanipulowane w treści. Nie będę tego próbował udowadniać, bo mnie tam nie było, a plotek szerzyć nie lubię. Napiszę jedynie, że wg załączonych list obecności Delegatów jasno wynika, że kworum wymagane do zmian statutowych było na miejscu. Dlaczego tak twierdzę? Bo wg wyliczeń ZG Delegatów w PZHKiPE jest 46, a wg moich: 41. Liczba obecnych 29 daje więc wymagane >2/3 głosów. Jak to wyliczyłem? Otóż ZG wykazuje nadal oddziały–widma, które w rzeczywistości nie istnieją. A w moim bydgoskim oddziale podano 2 Delegatów, gdzie zgodnie z aktualną listą członków, której domagał się ZG i którą wysłałem do końca lutego (mailem, nie na papierze!) przysługiwał nam 1 Delegat. Tak więc sztuczne dodawanie Delegatów umniejszyło kworum.
W ten sposób właśnie działa nasz ZG, stary i nowy – tu się niewiele zmieniło. Nie ma kontaktu z hodowcą, jedynie pisanie o zaproszeniu na zebranie ZG, a potem o „licznie przybyłych” kilku hodowcach. O czym się dyskutuje? Ano karmi się hodowców informacjami, jakie to zło płynie z każdej strony, tylko od strony ZG samo mleko i miód.
Co do maila, to w obecnych czasach taka forma korespondencji jest praktycznie równorzędna do papierowej. A dokąd niby należało wysłać pismo? Do kogoś z ZG do domu? Bo w „biurze” nikt korespondencji nie odbiera. Mamy w ogóle jakieś biuro? Sam zresztą piszesz do hodowców na podrzędnym forum, a nie na oficjalnej stronie - a nie powinieneś na papierze??? "Pisma od wiceprezesa" też nie dostałem, mimo, że adresowane chyba do mnie? (Dzwonić do mnie proszę po godz. 18).
Przestańcie mydlić oczy hodowcom. Decyzja o odejściu z PFO zapadła już dawno, tyle że w wąskim gronie i bez pytania o zdanie większości hodowców. Nie wiem, jak opowiedzieli by się hodowcy, gdyby ich o to zapytano. Nie wiem też, czy ta decyzja jest złą czy dobrą - okaże się. Wg mnie PZHKiPE i ogólnie polska hodowla lepiej rozwijałaby się pod jednym, wspólnym przewodnictwem w federacji stowarzyszeń. Dzielenie środowiska już jest błędem i do dobrego nie prowadzi.
Nigdy nie zabraniano Delegatom PZHKiPE udziału w „dowodzeniu”, były lata, gdzie wręcz na siłę się domagano, aby weszli w skład Rady Federacji, ale jakoś nie garnęli się do tego – aż się prosi zacytować „pismo byłego wiceprezesa”: „Dlaczego nie wszedłeś do zarządu i nie wprowadzałeś swoich pomysłów, które byłby lepsze od tych, które były wprowadzone przez zarząd. Ale najlepiej na WZD siedzieć i przyklaskiwać”. Owszem, indywidualnych startów było kilka, nawet obecny Prezes startował do RF, ale jak się okazało, że poszło gorzej, niż chciał, to się obrażał i wychodził. Tak to już jest z naszym ZG: grabi tylko do siebie, a piłkę odbija w drugą stronę.
Mam nadzieję, że hodowcy racjonalnie przemyślą dalsze postępowanie - nie namawiam tu o opuszczanie PZHKiPE, sam też nie opuszczam tego stowarzyszenia. Ale zacznijmy przyglądać się poczynaniom naszego ZG i nie wierzmy we wszystko, co nam ten ZG podaje, bo podaje tylko to, co chce i tylko wtedy, kiedy mu pasuje.
Zapisane


alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 62


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 14, 2018, 11:19:14 »

Dzięki Marcinie za upomnienie, ale ja się zastawiłem co piszę.
Wielkim prawem demokracji jest mieć własne zdanie i tego ci nie odmawiam, piszesz jak to widzisz. Na pewno do ciebie również do ciebie zadzwonię i wysłucham twoich opinii i spostrzeżeń. I uczynię to po 18 według życzenia.
zamieszczony przeze mnie tekst jest informacją dla hodowców PZHKiPE, która ma rozwiać niektóre wątpliwosci. Dla mnie zasadniczą różnicą jest Wysłanie jednej decyzji niosącej konsekwencje prawne od wysłania za 6,80 (polecony priorytet), 34 pism informacyjnych nie mających żadnych konsekwencji prawnych. Ale jeżeli sobie życzysz to zaraz w poniedziałek do ciebie wysyłam taki polecony.Proszę posyłaj pisma na moją skrzynkę, a mogę cię zapewnić że każda twoja wątpliwosć zostanie poruszona w zarządzie.Proszę tylko żebys tylko nie lał tyle pomyj na nasz zarząd, tak jakby druga strona nie miała wad. Bo sam dobrze wiesz że tak nie jest. Nie będę się odnosił do tego co federacja, jak federacja i dlaczego federacja- życzę PFO powodzenia w pracy, od dzis patrzymy na swoje ręce i wież mi że jednak tam cos robimy wbrew twojemu czarno wróżeniu. Biuro jest i działa na pewno cos można poprawić, więc radź słucham.
Pozdrawiam Seweryn
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 14, 2018, 01:07:24 »

„Oj nie potrzebna ta cała narracja bo tylko słuszność ma Federacja!”  Szok

Yotan.
Nie wiem co Ci to PZHKiPE zrobiło.
   Uczepiłeś się tego statutu jak rzep. Tak jaki Ci już kiedyś pisałem – zagłosowałeś przecież za. Status został przyjęty jednogłośnie. W marcu 2016 został przedstawiony na WZD projekt nowego statusu do konsultacji. Logicznym jest że status który został przegłosowany w marcu 2017 był po konsultacjach.
Kilka dni przed WZD  w dn. 25.03 2017 r. ZG wstawił na stronę Komunikat o poprawionym projekcie z prośbą o zapoznanie się. Kto chciał i choć trochę się sprawą interesował – mógł się zapoznać, wydrukować, zaznaczyć co mu się nie podoba i na WZD poddać pod dyskusję.
https://pzhkipe.org/komisja-statutowa/401-projekt-statutu-pzhkipe-2017-konsultacje

   Co do ostatniego WZD 2018 – nie było Cię ale już wiesz że sprawozdanie z WZD zostało zmanipulowane. Bzdura jakaś. Sorry ale ta Twoja teoria się kupy nie trzyma.
Nie wiem skąd masz takie informacje ilu delegatów jest uprawnionych z danego oddziału ale jakoś wydaje mi się że Zarząd Związku ma dokładniejsze info niż Ty. Jednak jakby delegacja z Bydgoszczy była obecna nawet w składzie jednoosobowym, zapewne wyprostowałaby informację że ma uprawnionego 1 (jednego) delegata, więc uprawnionych byłoby 45 delegatów, obecnych 29 + 1 z Bydgoszczy daje 2/3. Proszę. Jest kworum, można by poddać pod głosowanie zmianę zapisów statutowych a wierz mi – delegaci byli chętni aby głosować w tej sprawie. Wiem bo byłem. A tak … absens carens… .

   Co do wspomnianej przez Ciebie „decyzji 77” (brzmi to jak co najmniej „rozkaz 66” ze Star Wars  Duży uśmiech )
- zapewne chodzi Ci o nie decyzję a uchwałę ZG. Z tego co pamiętam to dotyczyła właśnie kwestii o której pisałem powyżej – czyli poddaniu pod dyskusję zmian statutu dotyczących nazwy naszych Mistrzostw Polski PZHKiPE. Uchwała była pokłosiem „kompromisu” wypracowanego przez RF i naszego ówczesnego Skarbnika.
   Co do biura Związku – zapewniam Cię że takowe istnieje. Wiem, bo byłem –skorzystałem z zaproszenia na posiedzenie  Zarządu w zeszłym roku. Na takich posiedzeniach zwyczajowo omawia się bieżące problemy, można zadawać pytania, wyciągać wnioski. Szkoda że Cię nie było.
Uważam też że będąc Prezesem oddziału z informacjami do hodowców przede wszystkim powinieneś dotrzeć Ty a nie ZG. Jesteś pierwszym ogniwem łączącym hodowców z Twojego oddziału z „Centralą”.
Są na stronie PZHKiPE telefony do członków Zarządu, można podzwonić, popytać się jak czegoś nie wiesz.
Pomijając już to wszystko i nie znając Cię osobiście a jedynie czytając Twoje wpisy, uważam że robisz brzydkie „kaka” w swoje gniazdo. Twoja krytyka skierowana w PZHKiPE nie jest w żaden sposób konstruktywna.

RNA07TE.
Za Twoją namową racjonalnie przemyślałem wszystko i podjąłem decyzję o przekazaniu mojej składki z PFO (całe 40 pln) na mój Związek. Jakby tak na tegorocznych Mistrzostwach Polski PZHKiPE nie mógłbym osobiście pomóc (bo różnie to może być) to przynajmniej w ten sposób wesprę mój Związek. Mało tego – będę namawiał moich kolegów z oddziału aby również w ten sposób wsparli nasz Związek.

Alex24
Masz rację – trzeba odciąć się od całej tej dyskusji na stronach grubą krechą. Nie odpowiadać już na „dziwne” zarzuty RF tylko robić swoje a widzę że już po tak krótkim czasie nieźle Wam to idzie i zapewne będzie coraz lepiej. Powodzenia.


„Dobrej hodowli”
Gregorov
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 14, 2018, 03:01:48 »

Yotan.
Poświęciłem chwilkę i specjalnie dla Ciebie znalazłem:

77. Uchwała o złożeniu przez Zarząd PZHKiPE wniosku na najbliższym
Walnym Zebraniu Delegatów PZHKiPE o zmianę nazwy "Mistrzostwa
Polski PZHKiPE" na inną zaproponowaną przez WZD PZHKiPE.

https://pzhkipe.org/informacje/454-protokol-20170916

Protokół z posiedzenia opublikowano 22.09.2017 r.
Twoje oskarżenia o znikających komunikatach i decyzjach są nieprawdziwe.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 14, 2018, 08:38:53 »

No muszę przyznać, że szczęka mi spadła... Kilka razy szukałem tej uchwały, żeby ją przeczytać przed WZD moim kolegom z oddziału i nie znalazłem... Ale miło, że się dla mnie postarałeś  Mrugnięcie
Co do znikających uchwał/komunikatów, to sam dobrze wiesz, że takie były  Duży uśmiech
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 15, 2018, 08:42:45 »

Co do znikających uchwał/komunikatów, to sam dobrze wiesz, że takie były
Przykro mi yotan, niestety nie wiem o jakich znikających uchwałach/komunikatach piszesz.
Ale chętnie poczytam jak masz jakieś przykłady  Duży uśmiech
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!