Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Maj 12, 2021, 02:23:24 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2 3 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokarm jajeczny.  (Przeczytany 52139 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Gość
« : Luty 18, 2008, 01:04:35 »

Pokarm jajeczny budzi ciągle wiele nieporozumień i praktycznie każdy hodowca rozumie pod tym pojęciem coś innego.Każdy hodowca ma tez inną recepturę jego przygotowania ( przeważnie jest to receptura ściśle tajna i jedynie słuszna)  każdy hodowca używa do jej sporządzenia innych składników.Dlatego chcę Wam przedstawić mój pokarm jajeczny,który stosuje zarówno jako pokarm do pobudzenia ptaków do lęgów jak i pokarm do wychowu młodych ptaków od pierwszego dnia ich życia.
W skład mojego pokarmu wchodzą jajka kurze ,w miarę możliwości jak najbardziej świeże.Jako sztucznego jajka używam preparatów firmy CeDe Premium Eggfood jest to jedyne sztuczne jajko przeznaczone wyłącznie dla kanarków ,wszystkie inne preparaty jajeczne są zarówno dla kanarków jak i dla egzotyki.To że jest to preparat wyłącznie dla kanarków daje mi gwarancje że jego skład zarówno witamin ,mikroelementów ,protein zarówno zwierzęcych jak i roślinnych są dla kanarków optymalne.Stosuje też sztuczne jajko firmy Deli Nature (Bajers) które chociaż nie jest przeznaczone wyłącznie dla kanarków ale także dla małej egzotyki i papug to ma zbliżony skład do jajka firmy CeDe.Jako wypełniacza stosuje Rusk firmy Quiko,który jest bardzo dobrym wypełniaczem ,który doskonale spulchnia pokarm jajeczny.Stosując wypełniacze czyli suchary innych firm należy zwrócić uwagę czy jest on przeznaczony do moczenia go wodą,ponieważ istnieją tego typy suchary .które nie są przeznaczone do moczenia ich woda a po ich zmoczeniu robi sie z nich błoto.Następnym składnikiem jest mak i dodatkowo witaminy firmy Quiko.Proporcje mojej mieszanki jajecznej są następujące 3szt.jajek kurzych,5 łyżek stołowych sztucznego jajka,4 łyżki stołowe rusku,1 łyzka stołowa maku i pół łyżki stołowej witamin.Myslę że taki skład pokarmu jajecznego jest optymalny i zapewnia ptaka maksymalny wzrost w okresie wychowu młodych.Dodam jeszcze że uważam za bardzo ważne stosowanie jaj kurzych ponieważ mają one proteiny,hormony i mikroelementy ,które na pewno nie występują w sztucznym jajku.

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« Odpowiedz #1 : Luty 18, 2008, 02:54:32 »

Moja mieszanka jajeczna dla młodych piskląt zawiera: posiekane jajko (naturalne), niewielką ilość pokruszonego biszkoptu, kilka kropel tranu, saszetkę vibovitu, kaszkę kukurydzianą (czasem z domieszką mąki kukurydzinej) oraz trochę kaszki kus-kus (kaszka podtrzymuje wilgoć).

Jurek
Gość
« Odpowiedz #2 : Luty 18, 2008, 03:33:00 »

Marku, masz absolutną rację, pokarm jajeczny chyba u każdego posiadacza kanarków przygotowywany jest w trochę inny sposób:) Jedni robią go z biszkoptem (ptasim!), inni z bułką tartą, sucharkiem, czy wręcz z sucharkiem razowym, jeszcze inni rezygnują z jajka kurzego, zastępując je innymi, zwierzęcymi proteinami.

Czasem do pokarmu dodaje się jeszcze inne składniki, jak posiekaną zieleninę, potartą marchewkę, jabłuszko, roztarte na proszek skorupki jaj kurzych, a także barwnik do dobarwiania kanarków kolorowych.

Także proporcje bywają różne, w zależności od sytuacji, w której podaje się go kanarkom.
Inny jest pokarm jajeczny podawanym pisklętom tuż po wykluciu (więcej żółtka jajka, mniej innych skladników), jeszcze inny w czasie wychowu młodzieży (mniej jajka, więcej bułki, biszkopta  czy sucharka) lub w czasie pierzenia się dorosłych już kanarków (dodatki minerałów, pigmenty, barwiniki).

Wydaje mi się jednak, że przy przyrządzaniu KAżDEGO pokarmu jajecznego powinny obowiązywać następujące zasady:

1.   Jajka powinny być świeże i ugotowane na twardo (przynajmniej 10 minut gotowania),

2.   Ugotowane jajko należy dokładnie rozgnieść widelcem lub zmiksować w małym, mikserze. Poszczególne cząsteczki jajka powinny być bardzo drobne, wielkości ziarenek mieszanki dla kanarków.

3.   Po rozdrobnieniu jajka widelcem dodaje się bułki tartej lub potartego na tarce biszkopta lub sucharka. Jeśli pokarm jajeczny przygotowuje się w w/w mikserze, biszkopt czy sucharek wystarczy pokruszyć nieco i miksować razem z jajkiem.

4.   Powstały, dobrze wymieszany pokarm jajeczny nie powinien być zbyt suchy (sypki) ale też nie może być mokry, wodnisty czy mieć konsystencję zbitego, jednorodnego ciasta. Muszą to być takie lekko ze sobą pozlepiane kruszynki. Ja osobiście nigdy nie dodaję więcej niż łyżkę stołową wody na pokarm z dwóch jajek, czasem nawet z tego rezygnuję, bo wilgotne, ugotowane jajko plus razowy sucharek razem zmiksowane posiadają dostateczną ilość wilgoci i dają odpowiednio ziarnistą konsystencję.

Moje proporcje pokarmu jajecznego dla dorosłych kanarków (w czasie pierzenia się) to półtora okrągłego, razowego sucharka (zamiennie trzy czubate łyżeczki do herbaty bułki tartej lub jeden pięciocentymetrowy ptasi biszkopt) na dwa średniej wielkości jajka. Dodatkowo dodaję do tak zmiksowanego pokarmu ¼ łyżeczki do herbaty proszku z rozdrobnionych w moŹdzierzu pastylek drożdży piwnych, a także czubatą łyżeczkę proszku pigmentowego, zawierającego czerwone algi morskie i rdest oraz czerwony barwnik – kantaksantynę (Can-tax firmy Orlux) w zalecanej ilości 1 g na 100 g gotowego pokarmu.

NieŹle jest też dodać do pokarmu nieco maku (płaską łyżeczkę do herbaty na pokam z dwóch jajek), bo poprawia on atrakcyjność pokarmu i zapobiega biegunkom u kanarków, które zbyt obficie objadają się „jajówą“.

Tak przygotowany pokarm dzielę porcje dwu, trzydniowe (mam takie specjalne, małe pojemniczki) i poza pojemnikiem przeznaczonym do bezpośredniego skarmiania przez następne dni, pozostałe pojemniczki wstawiam do zamrażalki. Wieczorem w dniu, w którym kończy mi się aktualna porcja, wyjmuję następny pojemniczek i wstawiam go do lodówki, tak, aby na drugi dzień rano mieć do dyspozycji nową porcję. Oczywiście zamiast pojemników można użyć np. foli aluminiowej i porobić sobie z całości odpowiednio duże „paczuszki“ do zamrożenia.

Ponieważ pokarm jajeczny bardzo łatwo się psuje, więc najlepiej podawać go dwa razy dziennie w mniejszych porcjach, niż wszystko na raz na cały dzień. Ma się rozumieć, że naczyńko, w którym podaje się pokarm jajeczny, przed podaniem następnej porcji, powinno być każdorazowo dokładnie wymyte.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2008, 07:48:03 wysłane przez Jurek » Zapisane

sylvek1979
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Ruda Śląska

« Odpowiedz #3 : Styczeń 18, 2010, 11:34:56 »

Witam ja swoją mieszankę stosuję kilkanaście lat zarówno u kanarków jak i egzotyki i papug i sprawdza się znakomicie . Przepis na mieszankę z dwóch jajek ;
dwa ugotowane jajka rozgniatam widelcem na drobno , dodaje dwie płaskie łyżeczki maku, cztery łyżeczki zmielonego biszkoptu  oraz trochę barwnika oczywiście kanarkom, wszystko razem mieszam i podaje ptakom.

Kolega_Jaszczur
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

żory

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 24, 2010, 01:08:55 »

Można dodać do tego pokarmu jajecznego Vibovit Junior, czy jakiś konkretny? (ma waniliowy smak)

Jeżeli mój wątek, post, pytanie Ci pomógł daj mi pochwałę! 8o)
><>* ><>* ><>*  *<>< *<>< *<><
Mój kanarek nazywa się Michael (czyt.Majkel).
Nie od Jackssona, czy Jordana, po prostu Michael... Mrugnięcie
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 24, 2010, 07:01:18 »

Możesz dodawać Vibovit o dowolnym smaku do mieszanki jajecznej.

Kolega_Jaszczur
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

żory

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 25, 2010, 10:37:24 »

Dzięki, wolałem się upewnić. Uśmiech
A jakaś dawka? Na ile pokarmu 1 saszetka?
PS.To jest Vibovit Bobas Język Duży uśmiech Język

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź

« Odpowiedz #7 : Kwiecień 25, 2010, 10:59:49 »

Ja podaję saszetkę na 2 jajka.

Kolega_Jaszczur
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

żory

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 25, 2010, 04:11:00 »

Ja mam tylko 1 kanarka i robię mu z 1 jajka, więc sypnę pół. Któregoś razu zrobie większą ilość i zamrożę.
Jaki termin ważności ma zamrożony pokarm jajeczny??

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 25, 2010, 05:18:01 »

Ja przyzadzam mieszanke jajeczna na dwa ni- dokaldnie nie wiem, jaka jest waznosc, ale lepeij gora 2 dni przetrzymac, a nastepnego dnia zrobic juz nowa- po co narazac naszego kanarka na niepotrzebne problemy zdrowotne:)

Kolega_Jaszczur
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

żory

« Odpowiedz #10 : Kwiecień 25, 2010, 06:25:24 »

Fakt, chociaż szkoda wywalać 3/4 pokarmu

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 25, 2010, 07:59:46 »

Co prawda to prawda- ale mozesz zamiast z calego jajka robic mieszanke to z jego polowy- kanarek bedzie najedzony i jego wlasciciel rowniez. Smacznego Duży uśmiech

Badziu
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

woj. mazowieckie

« Odpowiedz #12 : Kwiecień 26, 2010, 02:04:37 »

Ja przechowuje mieszankę jajeczną w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce zwykle przez tydzień czasem nawet do 9 dni i nadal jest świeża.

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 26, 2010, 02:49:53 »

Ja wole nie narażać swoich kanarków na niepotrzebne zatrucia. Według mnie 2 dni to max.

Kolega_Jaszczur
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

żory

« Odpowiedz #14 : Kwiecień 26, 2010, 09:55:58 »

Pomysł z połową jajka nie jest zły Mrugnięcie
Trochę nie chce mi się wierzyć, że przez 9 dni jajko wytrzymuje...
Gotowane, w skorupce i lodówce-ok, ale obrane i rozdrobnione? Nie ma mowy, że jest świeże i nic nie robi kanarkowi. Na pewno świeży jest lepszy, więc skorzystam z pomysłu z połową jajka.

Strony: [1] 2 3 ... 6   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!