Kiedy w końcu 2007 roku tworzyliśmy z Markiem nasz wortal postanowiliśmy, że będzie to demokratyczne forum z misją. W naszych zamierzeniach był pomysł stworzenia specjalistycznego serwisu z wolnością słowa, gdzie wypowiadać się będą hodowcy i miłośnicy ptaków i przyrody w ogóle.
Już pierwsze miesiące działania serwisu pokazały, że trudno jest utrzymać taką ideę serwisu. życie pokazało, że nasze pierwotne zamysły nie mieszczą się w internetowej codzienności. Prawie od razu użytkownicy zamiast dyskutować o ptakach zaczęli się publicznie obrażać i nie chcieli akceptować naszych reguł.
Po roku czasu musieliśmy już korzystać z pomocy moderatorskiej. Kilka dni wspólnej nieobecności obu administratorów na wortalu potrafiło zmienić oblicze naszej strony, tak że opanowanie chaosu zajmowało długie godziny żmudnej pracy administratorów.
Teraz po dwóch latach istnienia wortalu, po wielu doświadczeniach i po wnikliwej analizie zachowań użytkowników serwisu musimy zweryfikować nasze pierwotne zamierzenia. Robimy to z pewnymi rozterkami, ale jesteśmy zmuszeni wprowadzić pewne zmiany, aby zachować funkcjonalność naszego serwisu.
Chcąc utrzymać wysoki poziom merytoczny serwisu nie możemy tolerować niektórych wypowiedzi, które ukazują się na wortalu, ani też wypowiedzi każdego użytkownika, który się zarejestruje na forum. Wszelkie skrajności nie mieszczące się w pojęciu „kultura”, będą bezlitośnie usuwane z serwisu. Musimy myśleć perspektywicznie, nawet kosztem pewnych ograniczeń. Demokracja też będzie miała pewne granice. Na pewno jednak nigdy nie będzie cenzury na wortalu. Większość z Was może oczywiście spać spokojnie. Dla przeciętnego użytkownika niewiele się zmieni.
Wprowadzimy jednak pewne zasady, których wszyscy będziemy musieli przestrzegać. Chodzi o zbiór zasad savoir-vivre obowiązujących w dyskusjach w Internecie. Podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie są one skodyfikowane, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób łamiących te zasady, jednak uparte łamanie zasad dobrych obyczajów może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, łącznie z odcięciem upiornego użytkownika od określonej usługi w naszym serwisie przez administratora.
Obaj z Markiem przywrócimy do życia wszystkie zasady netykiety. Dla osób które słyszą to pojęcie po raz pierwszy wyjaśniamy, że netykieta jest nieformalnym internetowym kodeksem dobrego zachowania, czyli zbiorem zasad i manier, których należy przestrzegać w kontaktach ze społecznością internetową. Przestrzeganie takich zasad znacznie ułatwi Wam korzystanie z różnych usług dostępnych w naszym serwisie, a nam skróci czas potrzebny do administrowania.
Wiele osób utożsamia Internet z całkowitą wolnością: tożsamości, wizerunku oraz wypowiedzi. Jednak podobnie jak w innych miejscach publicznych, również w sieci i w naszym serwisie mają zastosowanie zasady dobrego zachowania. Warto je poznać już teraz, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności. Wortal jest miejscem publicznym i nigdy nie pozwolimy na przejawy anarchii, ani nie stworzymy Hyde Parku.
Niżej wymienimy najważniejsze z zasad, których przestrzeganie będzie obowiązkiem każdego Użytkownika wortalu. Myślę, że będą one miały charakter edukacyjny i będziecie je mogli wykorzystać również w innych miejscach w sieci. Głównym zadaniem tych postanowień jest pomoc w krzewieniu zasad internetowego bon tonu, którego brak w niektórych wortalowych wypowiedziach.
Do naszych netykiet wybraliśmy, to co naszym zdaniem jest najbardziej istotne, a ponieważ nie chcemy żeby żadna z netykiet była obszerna niczym encyklopedia, więc niestety dla niektórych zasad, naszym zdaniem mniej istotnych, miejsca mogło zabraknąć.
Wortalowe zasady etykiety:- Najpierw pomyśl, potem działaj.
Zanim cokolwiek wyślesz w świat pomyśl, czy chcesz to upublicznić.
Musi upłynąć trochę czasu, zanim post dotrze do wszystkich lub ktoś zainteresowany go przeczyta. Jeszcze więcej czasu potrzeba żeby ktoś napisał odpowiedź pod Twoim postem czy wątkiem.
Odpowiadając na posta lub wątek zawsze pisz pod cytowanym fragmentem.
Nie rozsyłaj żadnej korespondencji do odbiorców, którzy wcześniej nie wyrazili zgody na taką korespondencję.
W każdej swej wypowiedzi pamiętaj o prawie autorskim.
Odpowiadając na wiadomość nigdy nie cytuj jej w całości, chyba że jest to absolutnie konieczne. Gdy cytujesz słowa swojego przedmówcy, odpowiadaj pod każdym akapitem z osobna - cytuj tylko te fragmenty, do których się odnosisz.
- Nadawaj temat wiadomościom.
Wysyłając wątek, pamiętaj aby nadać mu sensowny temat (tytuł). Najlepiej aby dotyczył właściwej treści wiadomości. Tytuły „Tu Marek” lub „Pytanie” zdecydowanie nie należą do tej kategorii.
- Nie pisz wiadomości w HTML-u.
Unikaj HTML-a w swych wypowiedziach. Pisz posty w formacie tekstowym.
- Nie pisz wiadomości w temacie.
Nigdy nie pisz treści wiadomości w polu przeznaczonym na jej temat (tytuł). Pole „Temat” jak sama nazwa wskazuje służy do umieszczenia tematu wiadomości, treść należy umieścić w miejscu na nią przeznaczonym.
- Używaj poprawnie skonstruowanej sygnatury.
Twój podpis (czyli sygnatura) nie powinien przekraczać 4 linii tekstu, po nie więcej niż 80 znaków w każdej. Pamiętaj również aby, o ile nie robi tego automatycznie Twój czytnik, umieścić na początku sygnatury tzw. delimiter, czyli sekwencję znaków oznaczającą koniec wiadomości a początek sygnatury.
Unikaj pisania całego tekstu wielkimi literami, gdyż jest to powszechnie traktowane jak użycie podniesionego głosu. Po prostu NIE WRZESZCZ na innych.
- Używaj poprawnego kodowania znaków.
Pamiętaj o używaniu i deklarowaniu (przez poprawne skonfigurowanie swojego czytnika) języka lub zestawu znaków właściwego dla języka polskiego. O ile jednak możemy przymknąć oko na wpisy cudzoziemców na wortalu, to jednak nie będziemy pobłażliwi dla rodaków stosujących kodowanie uniwersalne.
Pisząc w danym języku, staraj się nie robić błędów ortograficznych, stylistycznych czy gramatycznych. Używaj narzędzi sprawdzających pisownię, jeśli tylko są dostępne. Błędy w Twojej wypowiedzi powodują, że inni użytkownicy marnują swój cenny czas, aby analizować o co chodzi w Twojej wypowiedzi. Będziemy wymagać poprawnych wypowiedzi nawet od dyslektyków.
Nie wysyłaj tej samej wiadomości na wiele grup czy forów na raz.
- Nim zapytasz, zajrzyj do archiwum.
Nim zadasz swoje pytanie, zajrzyj najpierw do wcześniejszych wątków lub użyj wyszukiwarki.
- Przestrzegaj regulaminu forum i grupy.
Nim zaczniesz aktywnie uczestniczyć w życiu danego forum czy danej grupy dyskusyjnej, zapoznaj się z ich regulaminami.
- Nie wysyłaj wiadomości nie na temat.
Nie wysyłaj na forum wiadomości nie związanych z jego tematyką, niezależnie od tego, jak byłoby to ważne czy ciekawe.
Do wysyłanych wiadomości nie dołączaj żadnych plików, o ile nie są one niezbędne dla zrozumienia treści tej wiadomości.
- Forum dyskusyjne to nie poligon.
Jeśli chcesz coś przetestować, zrób to we właściwym miejscu. Forum nie jest do tego przeznaczone.
Jeśli chcesz rozpocząć debatę na konkretny temat utwórz zupełnie nowy wątek.
- Post musi zawierać treść.
Nie ma sensu wypisywać postów zawierających emotikonki, czy też składających się z określeń typu „Witajcie!”, „Pozdrawiam” itp. Każda Wasza wypowiedź musi zawierać jakąś treść związaną z przedmiotem dyskusji.
- Nie używaj określeń „Pan”/”Pani”.
- Post nie może ograniczać grona Użytkowników, którzy się mają wypowiadać na dany temat.
Nie wypisujemy zwrotów typu: "Czekam na odpowiedź Kowalskiego!".
Stworzyliśmy też unikalny system nadzoru nad netykietą na wortalu. Autorem i poniekąd jednym z pomysłodawców całego systemu jest jeden z użytkowników naszego wortalu. Użytkownik ten pomógł nam skodyfikować zasady dobrych obyczajów, wspólnie ze mną napisał specjalny skrypt do controlingu zasad netykiety oraz przekazał nam prawa autorskie do tego skryptu. Postanowiliśmy więc powierzyć Mu cały system kontroli netykiety. Pragniemy bowiem, żeby miał On pieczę nad całością systemu nadzorującego przestrzeganie powyższych zasad netykiety. Oboje z Markiem podjęliśmy jednak decyzję, żeby nie ujawniać Jego nicka, tak by mógł pracować anonimowo.
Częściowo dla zabawy, a częściowo z funkcji jaką będzie pełnił na wortalu postanowiliśmy nadać Mu przydomek „kata”. Początkowo bardzo protestował, ale w końcu się zgodził.
Cały system będzie nadzoru przestrzegania netykiety będzie funkcjonował następująco: rażące naruszenie zasad netykiety będzie skutkowało zdobywaniem kolejnych symboli w profilu użytkownika: pióra, kosy, szubienicy i kata.
Pióro oznaczać będzie, że w ostatnim czasie jest coś nie tak z netykietą użytkownika.
Kosa stanowi znak, że nastąpiło poważne naruszenie zasad netykiety ze strony użytkownika. Symbol
szubienicy będzie skutkował już ostrzeżeniem, a otrzymanie kolejnego symbolu
kata sprawi, że wszystkie wypowiedzi użytkownika nie będą już pojawiały się na wortalu bez uprzedniej moderacji. Jeżeli użytkownik będzie przez dłuższy czas po zdobyciu jakiegoś symbolu pisał posty starannie przestrzegając wszystkich zaleceń netykiety wówczas litościwy kat zdejmie Mu jeden z symboli.
Kat może też wypisywać różne uwagi i komentarze w profilach użytkowników. Ponieważ nasz wortalowy kat jest przemiłym człowiekiem, więc stwierdził, że wszelkie kary będzie stosował tylko wyjątkowo, ale w przypadkach drastycznych naruszeń netykiety będzie bezwzględny. Nasz wortalowy kat będzie też nagradzał użytkowników, którzy wzorowo przestrzegać będą zasad netykiety. Nie chciał jednak ujawnić w jaki sposób będzie to robił.
W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić Was do uważnego przeczytania wszystkich zasad naszej netykiety oraz podziękować katowi za bezinteresowną pracę dla naszych potrzeb oraz za to że zgodził się piastować tę niewdzięczną funkcję.
Wierzymy jednak, że poznanie wszystkich zasad wortalowej netykiety spowoduje, że zarówno praca naszego kata jak i cały system nadzoru użytkowników okażą się zbędne, a nasze forum będzie się rozwijało z pożytkiem dla nas wszystkich.