Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Listopad 14, 2018, 09:14:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: dziwne piórka  (Przeczytany 2906 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Sławek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« : Lipiec 23, 2009, 02:42:29 »

Witam ostatnio zauważyłem u swojego kanarka takie dziwne piórka na głowie co to może być Co?

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017

lizard, czerwona i żółta mozaika

« Odpowiedz #1 : Lipiec 23, 2009, 02:50:12 »

według mnie ptak po prostu się pierzy, a to "coś" to są nierozwinięte jeszcze nowe piórka. Spróbuj dmuchnąc kanarkowi w głowe tak żebyś zobaczył jego skóre, myśle , że tych nierozwiniętych piór będzie więcej Uśmiech

Michał94
Kanarki - Moja Pasja
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Kraków

« Odpowiedz #2 : Lipiec 23, 2009, 08:31:42 »

Tak jak mój poprzedni mówca malypro także uważam, że ptak po prostu się pierzy. Te "dziwne piórka" to jeszcze nierozwinięte pióra ptaka. Nie wiem jak dokładnie na to się mówi u kanarków, ale u gołębi nazywają to połami (poły)...

Pozdrawiam, Michał94

Hodowla kanarków, od 2007 roku...
Sławek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2009, 10:03:13 »

Dziękuje za wytłumaczenie   Uśmiech
Pozdrawiam

feno-typ
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 24, 2009, 09:41:06 »

Witam ostatnio zauważyłem u swojego kanarka takie dziwne piórka na głowie co to może być Co?

Mimo, że już podziękowałeś za wyjaśnienia Uśmiech , pozwolę sobie wytłumaczyć Ci dokładniej całą sprawę.

Otóż nowe piórko jest zbyt miękkie, aby przebić się przez skórę ptaka, więc wyrasta ono w jasnej chitynowej osłonce, która jest o wiele sztywniejsza i bez problemu „wyprowadza” nowe piórko na zewnątrz. Z chwilą gdy piórko całkowicie wyrośnie (osiągnie swoją długość), chitynowa osłonka pęka wzdłuż i odpada „uwalniając” w ten sposób nowe piórko, które dopiero wtedy może się „rozłożyć”.

Tak więc te Twoje „dziwne piórka”, to właśnie nie całkiem jeszcze wyrośnięte piórka w wyżej opisanych osłonkach. Czasem nazywa je się „szpileczkami”, a gdy pojawiają się one na główce ptaka, która zwykle obrasta w nowe piórka jako ostatnia, zwiastują kończące się pierzenie.

Tak przy okazji, wszystkie piórka ptaka rozwijają się w taki sam sposób, ale osłonki sztywnych i dostatecznie mocnych piórek długich, czyli lotek i sterówek, a także piórek okrywkowych odpadają zaraz po przebiciu się piórka, bo nie są im do dalszego wzrostu potrzebne, natomiast piórka małe i delikatne, np. właśnie na główce, pozbywają się osłonek znacznie póŹniej, więc te widoczne są dłużej.

Z powyższego wynika również, że ptaki w okresie pierzenia się mają bardzo duże zapotrzebowanie na białko i minerały; substancje te są im koniecznie potrzebne nie tylko do wytworzenia nowych piór, ale i do produkcji tylko przejściowo potrzebnych, chitynowych osłonek...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2009, 09:46:09 wysłane przez feno-typ » Zapisane

dzidziat
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #5 : Lipiec 24, 2009, 11:37:13 »

Witam,dziękuję Tobie,,Fenotypie"za tak wyczerpującą wypowiedż na temat tego pierzenia, bo ja kiedzyś miałem z tym tematem takie same skojarzenia. Myślałem,że jest to jakiś problem w pielęgnacji mojego kanarka. Dzisiaj wiem, że to jest norma z wymianą upierzenia. Oj gdybym miał w tamtych latch możliwość skorzystania z Twoich porad, dziś byłbym dalej niż jestem w wiadomościach w temacie hodowli. pozdrawiam Uśmiech

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!