Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 14, 2018, 05:44:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Babka zwyczajna  (Przeczytany 2936 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jurek
Gość
« : Sierpień 13, 2008, 10:43:53 »

Chciałbym wszystkim posiadaczom kanarków i innych ptaków egzotycznych polecić zbiór i skarmianie wszechobecnych o tej porze roku owocników babki zwyczajnej.

Dla dokładniejszego zapoznania się z tą rośliną polecam stronę Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_zwyczajna

Moje kanarki uwielbiają wprost łupanie nasion tej leczniczej, bogatej w przeróżne witaminy rośliny, więc przy każdej nadarzającej się okazji przynoszę do domu całe naręcza owocników babki i skarmiam je wszystkim ptakom.

Teraz kilka wskazówek praktycznej natury, o których w Wikipedii już przeczytać nie można:)

1. Babkę należy zbierać w miarę czystej ekologicznie okolicy, z dala od ruchliwych ulic (spaliny!) i chodników (zabrudzenia przez psy!), najlepiej w parkach, lasach, przy polnych drogach, na łąkach itd.

2. Do skarmiania nadaje się CAłA roślina, tak liście jak i owocniki i to w różnych stadiach dojrzałości, od zupełnie zielonych pączków, przez kwitnące łodyżki, aż do dojrzałych, brązowych nasion.

3. Babkę można zbierać na zapas, tzn. na kilka dni, bo wstawiona do świeżej wody, utrzymuje świeżość przez dobry tydzień. Jeśli naczynie dodatkowo wstawi się do lodówki, pręciki babki utrzymują świeżość jeszcze dłużej.

4. Przyniesione do domu owocniki należy dobrze spłukać pod bieżącą wodą i po strzepnięciu odstawić na kilkanaście minut (najlepiej na balkon) do obeschnięcia.

5. Suche pręciki trzeba podzielić na niewielkie bukieciki (po 15-20 pręcików) i przyciąwszy równo łodyżki, opleść je dobrze gumką. Bukieciki nie powinny być zbyt grube, aby ptaki dostały się do środka bukieciku; jeśli będzie on za gruby zostanie objedzony tylko z zewnątrz, a środkowe, niedostępne nasionka się zmarnują.

6. Gotowe bukieciki trzeba wkleszczyć w kratki klatki czy woliery jakieś 10 cm ponad żerdką, aby ptaszki mogły objadać je także od spodu, siadając pod bukiecikiem na żerdce. Bukiecik najlepiej zamocować pionowo lub pod niewielkim skosem w kierunku żerdki, aby ptaszki mogły nań sfruwać i łupać ziarenka także od góry. Do zamocowania świetnie nadaje się zwykła klamerka do bielizny.

7. Oczywiście owocniki babki można urozmaicić także innymi nasionkami, np. nardużki czy łodyżkami nasionek wyrośniętej trawy, ale i w takim wypadku bukieciki nie powinny być zbyt grube – to bardzo ważne.

Na koniec, jako ilustrację do powyższych wskazówek pozwolę sobie zamieścić kilka fotek, które zrobiłem dzisiaj rano. Spacejrując z naszym pieskiem, zebrałem w naszym parku sporą naręcz owocników babki, która wystarczy mi przynajmniej na kilka dni.

A oto i fotki:

Tak wygląda cała roślina (jeszcze lepiej widoczna na podanej przeze mnie stronie Wikipedii):

Pojedynczy bukiecik (wraz z nardużką i trawą)

„Zapas“ bukiecików, do przechowywania w naczyniu z wodą.

A tak to wygląda następnie w wolierce:

życząc Waszym ptakom „Smacznego“, serdecznie pozdrawiam

Jurek

« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2008, 10:46:15 wysłane przez Jurek » Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!