Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Wrzesień 26, 2018, 10:48:55 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Badanie kału  (Przeczytany 2823 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« : Luty 09, 2017, 05:17:40 »

Najpierw pooglądajcie sobie fotkę a jak będę miał komputer w rękach, napiszę co i dlaczego.

dumny i blady hodowca harceńskich,szlachetnych turkotów
wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #1 : Luty 09, 2017, 06:37:07 »

Te czerwone to pojemniczek mocz. Za darmo/grosze. Ta probówka wbita w piach, to na krew. Za darmo/ grosze.To,w czym jest piach to opakowanie po lodach.To,co jest w opakowaniu po lodach to piach.To z tyłu to mikroskop.W domu robisz,jak chcesz.
Piach jest po to,że nie mam stojaka na probówkę.Wrzucam trochę kału do pojemniczka,zalewam to do gwintu NaCl 0,9%.Zakręcam.Fyrlam,wstrząsam,wykonuję energiczne ruchy ręką,rozbełtuję.Wbijam probówkę w piach .Wlewam rozbełtaną zawiesinę do probówki aż po korek,niech się nawet wyleje.Przykrywam szkłem podstawowym.Czekam.Odwracam szkło.Nakrywam szkłem nakrywkowym.Mam gotowy preparat.
Na konkursie oddziałowym można rozdać hodowcom rękawiczki, pojemniczki, probówki, pojemniczki z piaskiem.
Niech wrzucają guano a ono niech wpada.Niechaj ręce ich w rękawicach fyrlają i bełtają.Niechaj wbiją w piach probówki swoje a wleją w nie guano owe.A jeden,najmłodszy,najmądrzejszy i niewinny niech przejdzie i nakryje szkłem plastik.A na szkło naklei naklejkę cenówkę ze sklepu zanim nakryje plastik.I tak znaczyć bedzie szkło za szkłem a oni poznają po tym,które jego.A potem przejdzie raz jeszcze i zbierze szkło i nakryje je szkłem.I dzieło będzie skończone.
A potem zaprosi sobie prezes weteryniarza"szefunciu,zerkniesz pan na preparaty,wszystko gotowe".Nie zajmie mu to więcej,niż godzinę.Musisz tylko mieć mikroskop.Może weteryniarz ma?Ile weźmie?100?A może któryś z członków będzie potrafił wstępnie przelecieć preparaty?A weteryniarz tylko spojrzy na podejrzane?
Takie coś z niczego.Nauczyłem się podstawowych umiejętności w posługiwaniu się mikroskopem w podstawówce.Wielu z Was powinno pamiętać te lekcje.Zawsze to coś ciekawego na oddziele.Na stojące probówki najlepszy i najstabilniejszy jest chyba parapet.Nakryłbym go ceratką,bo to oddział,to już nie wypada.Kroplówka z solą nie jest droga.Wystarczy na kilka osób.

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017

lizard, czerwona i żółta mozaika

« Odpowiedz #2 : Luty 09, 2017, 07:26:09 »

...T.Wlewam rozbełtaną zawiesinę do probówki aż po korek,niech się nawet wyleje...

lepiej niech się nie przeleje. Oocysty są lekkie i wypływają na powierzchnię, dolewasz tyle soli żeby zrobić czubeczek- napięcie powierzchniowe go ma utrzymać ale nie aż tyle żeby się przelało. Jak się przeleje to dosłownie g..no zobaczysz pod mikroskopem Uśmiech no chyba że będzie naprawdę dużo oocyst i coś tam sie przyklei do szkiełka.
uwierz przerabiałem to Uśmiech

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #3 : Luty 09, 2017, 07:36:01 »

A ja się cieszyłem Uśmiech Jest jeszcze jedna rzecz.
Najpierw niech trochę naleje a rozbełta w czerwony pojemnik.Ten błąd się wkradł z tego powodu,że do tej pory bełtałem patyczkiem,aż wpadłem dosłownie dziś na myśl: "debilu,to mo dekiel". Lepiej się rozpuści,gdy najpierw zalejemy trochę a potem zrobimy dolewkę i znów pobełtamy.Prawda?
Z deklem się nie zachlapie.Z pokrywką... Duży uśmiech

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie

« Odpowiedz #4 : Luty 09, 2017, 07:47:31 »

a jeszcze jedno. Najlepiej pobierać kał do badania z samego rana.
JAki masz największy obiektyw? udało ci się już coś na nim zaobserwować ?

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #5 : Luty 09, 2017, 08:03:07 »

50-900x  Duży uśmiech podzielone to jest na trzy wihajstry 50-100 wszystko małe,taki"namierzacz",200-400 chyba najlepszy do oglądania,450-900-to już jest precyzyjne.Kupiłęm go chyba w 2-giej klasie?Od ruskich.Potem długo leżał w szafie.Wyciągnąłem go przed mistrzostwami oddziału w listopadzie,zabrałem na konkurs,położyłem za klatkami i zacząłem kombinować,jak wykorzystać go w oddziele.Zrobiłem 5 preparatów,widać błądziłem,szkło załatwiłem(jak to ja),dziś olśniło mnie z tym deklem.Nic do tej pory nie było ciekawego.Ale widać badanie było niemiarodajne.Za pierwszym razem źle rozbełtałemZrobiłem raz trzy preparaty,potem dwa razy po jednym...Ale takich kropek z otoczkami,jak na obrazkach nie znalazłem.Czego można szukać?Co może dać takie badanie i jak często je robić?

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie

« Odpowiedz #6 : Luty 09, 2017, 08:14:56 »

radziecka konstrukcja to pewnie waży z 10 kg Uśmiech mi udało się dostrzec tylko oocysty. JAk często to juz zależy od ciebie. Mój sąsiad u gołębi robi to raz w tygodniu, ale gołębie to inna bajka.

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #7 : Luty 09, 2017, 08:20:48 »

304 gramy,22cm wysoki.Maleństwo takie.Zaskakujące,nie? Duży uśmiech

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie

« Odpowiedz #8 : Luty 09, 2017, 08:55:13 »

dasz radę uzyskać taki obraz? filmik trochę już ma, ale tak wrzucam dla porównania. NA tym okularze cyfrowym nie mogę ustawić ostrości ale coś tam widać. Nie pytaj jakie powiększenie bo już nie pamietam Uśmiech

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NbZAEROtpi8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NbZAEROtpi8</a>

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #9 : Luty 09, 2017, 09:20:38 »

Miałem nieco inny widok.Być może przez mój błąd.Na pewno nie widziałem takich kulek,naomiast było parę nieregularnych kształtów i takich hmmm...jak z soku,taka maź,nie wiem,jak to nazwać-mgła taka,też ją tam u Ciebie widaćAle ostatnio patrzyłem przez niego jakoś na początku stycznia,więc nie do końca pamiętam widok.Oglądałem przez niego łeb komara,jakąś cebulę,jakieś takie rzeczy,coś tam z rybami podglądałem...kiedyś kał od gołębi ojca,ale nie było skąd czerpnąć wiedzy.To jest taka mała bestyjka.Zabawka,ale ma moc.Ma pewne niedogodności(małe oczko),ale w zupełności mi wystarcza.Stary,dobry,ruski,gniotsja nie łamiotsja.Nie powiedziałbyś,że ma 30 lat.

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik

woj. śląskie

« Odpowiedz #10 : Luty 09, 2017, 09:32:26 »

o to po lewej ci chodzi?

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #11 : Luty 09, 2017, 09:40:42 »

Wiesz co,zrobię rano.Muszę tylko nakrywkę skombinować,bo mi się skończyły.Spojrzę,porównam,nie będę z pamięci gadał,bo dawno było.Sól mam.A można bez nakrywkowego?Nie wiem,podsuszyć preparat,poczekać aż odparuje woda.To nie będę musiał latać.

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #12 : Luty 13, 2017, 09:31:17 »

Więc tak.Obraz mam zupełnie inny pod mikroskopem.Wydał mi się nieco zbliżony dopiero po wyschnięciu,na mokro był jasny,przejrzysty.Wydaje mi się,że można zauważyć niestrawione resztki,choć może to być syf z dna klatki.Dostrzegłem kilka okrągłych kształtów,ale były to raczej pojedyncze okazy,rozrzucone gdzieś po preparacie.Nie wiem,czy powinienem zacząć panikować,raczej jednak nie.Preparaty wychodzą mi jednak coraz lepiej,więc praktyka,praktyka,praktyka.
No i znów ktoś uruchomił mi łepetynę(tym razem malypro).Co jest moim celem?Obejrzenie preparatu pod mikroskopem.Ten preparat,żeby był wiarygodny,musi być jak najbardziej czysty-idealnie było by,gdyby składał się tylko i wyłącznie z tego,co ptak wydalił i soli fizjologicznej(którą ten preparat rozrobię).Problem jest w tym,że na dnie klatki prócz guana leżą też łuski z ziarna,piach,fragmenty piór itp.Czyli guano i syf.Jakoś trzeba wywalić ten syf.
Wymyśliłem to tak.Badanie kału zaczynamy robić dzień wcześniej,wieczorem.Trzeba posprzątać klatkę,zostawić czystą szufladę(jak się aż tak nie podniecam i kładę czystą gazetkę),zabrać jedzenie,nie dawać piachu,zostawić TYLKO wodę.Tym sposobem rano znajdziemy w klatce tylko guano.Ptak nie zanieczyści nam materiału badawczego resztkami pokarmowymi.Muszę jeszcze wypraktykować,na jakich ilościach pracować,czyli-ile kupy muszę mieć,by wynik był miarodajny.
I teraz coś na rozterki moralne.Nie wydaje mi się,by było obciążającym dla ptaka,pozostanie "na czczo" przez te kilka godzin poranka.Ludzie też czasem na badania muszą stawić się bez śniadania.Ptak będzie miał "głodny"poranek,ale wydaje mi się,że korzyści osiągnięte tym sposobem,warte są tego małego poświęcenia.

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #13 : Luty 13, 2017, 09:55:35 »

Jeszcze jedno:)Malypro uruchomił mi łepetynę w sensie pozytywnym.Widać,że chłop ma pojęcie.Potencjał do wykorzystania przynajmniej dla dobra klubu.

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #14 : Luty 14, 2017, 10:05:12 »

Nie pomyliłem się.Wieczorne sprzątanie i zabranie karmy wpłynęło bardzo korzystnie na ilość syfu.Zero łusek,praktycznie sama kupa.

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!