Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 10:42:21 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Prześwietlanie jajek - zdjęcia porównawcze  (Przeczytany 17127 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017
Wiadomości: 452


lizard, czerwona i żółta mozaika


WWW
« : Styczeń 30, 2009, 10:54:35 »

W celu porównania zapłodnionego jajka od niezapłodnionego postanowiłem wrzucić porównawcze fotki Mrugnięcie napewno sie to komuś przyda Duży uśmiech

Jajka sa prześwietlone w 7 dniu wysiadywania!

Zapisane


Rafał
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 311


« Odpowiedz #1 : Styczeń 30, 2009, 12:42:37 »

Super zdjęcia. Bardzo ładnie pokazują różnicę między zapłodnionym i nie zalężonym jajkiem. Świetny temat! Brawo!
Zapisane

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017
Wiadomości: 452


lizard, czerwona i żółta mozaika


WWW
« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2009, 12:52:43 »

żeby rozwiać już wszelkie wątpliwości, zamieszczam schemat zarodka w jaju.


Zapisane


feno-typ
Gość
« Odpowiedz #3 : Styczeń 30, 2009, 01:24:16 »

Mam jeszcze jedną metodę rozpoznawania jajek zapłodnionych i to już po dwóch, trzech dniach od początku wysiadywania:)

Otóż na skutek wieloletnich obserwacji stwierdziłem, że żółtka jaj zapłodnionych już w pierwszych dniach są bardziej jednolite kolorystycznie i nieco ciemniejsze, bez tych widocznych na zdjęciu jajeczka niezapłodnionego żółtych rozjaśnień na brzegach żółtka. Ponadto żółtka jajek zapłodnionych stają się bardziej „ociężałe“, tzn. przy obracaniu jajeczka w palcach żółtko nie zmienia tak szybko pozycji jak to jest w wypadku bardzo „ruchliwego“ żółtka jajeczka niezapłodnionego, które pływa sobie bardzo swobodnie przy najmniejszym ruchu. Myślę, że dzieje się tak ze względu na powolne „zakotwiczanie się“ żółtka wraz z zarodkiem przy ściance skorupki jajka i jego stopniowe unieruchamianie się...

Wyłapanie tej różnicy wymaga trochę doświadczenia, ale ja w trakcie prześwietlania jajeczek w zeszłym roku ani razu się w ocenie nie pomyliłem:)

Piszę o tym, bo te zdjęcia są bardzo przydatne, ale pokazują stan, który można stwierdzić dopiero po upływie czwartego dnia, więc jeśli jakiś niecierpliwy hodowca chciałby upewnić się już wcześniej, może spróbować zastosować moje przepraktykowane kryteria oceny wyglądu i ruchliwości żółtka:)

Oczywiście ZAWSZE obowiązuje zasada przynajmniej DWÓCH kontroli jajeczek, z których druga powinna zostać przeprowadzona nie wcześniej niż po upływie tygodnia...

Pozdrawiam

Feno-typ
Zapisane

Grzegorz
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Jaworzno
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #4 : Styczeń 30, 2009, 08:08:52 »

Napewno wielu użytkownikom się przydadzą te zdjęcia Chichot (mi również) i rozwieją ich wszelkie wątpliwości co do rozpoznania zapłodnionych jak i niezapłodnionych jeajek  Mrugnięcie Pozdrawiam
Zapisane


Czuczek:)
BOOG22
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 31, 2009, 01:17:48 »

Witam.Malypro zdjecia jajek porownawcze to Mistrzostwo Swiata.Udanych legow.Pozdrawiam.
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #6 : Luty 07, 2009, 09:37:42 »

Witam ! Malypro znakomicie !!! Spodziewam siew ten weekend wylęgu młodych. Jeszcze dzisiaj prześwietlałem  jajeczka i jestem prawie pewien ,ze z 4 jajeczek jedno jest puste ( widoczne tylko żółtko) , u dwóch  jajeczek spodziewam sie wylęgu lada chwila . Widocznie widzę w tych dwóch jajeczkach rozwój pisklęcia :podczas prześwietlenia piatego dnia zarodek był malutki (opisywałem go w moim wątku o lęgach) w dziesiatym dniu wyraŹnie sie powiększył a dzisiaj juz jest malutki pecherzyk powietrza ( wygląda to jak na zdjeciu z zarodkiem ,który ma sie kluć w ciagu 48 h ) natomiast mówię szczerze ,że  czwarte jajeczko jest dla mnie wielka nieiwadomą .
Zapisane

malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017
Wiadomości: 452


lizard, czerwona i żółta mozaika


WWW
« Odpowiedz #7 : Luty 07, 2009, 10:14:20 »

no to Granos trzymam kciuki, daj znać jak się wyklują Uśmiech
Zapisane


marcelolsztyn
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 08, 2009, 01:10:19 »

Witam
Osobiscie nigdy nie podkladam sztucznych jajeczek a w tym roku miałem taki przypadek   moja glosterka miała 4 jajka - 3 piskalaki wykluły sie tego samego  dnia natomiast ostatni dzien pozniej .Narazie wszystkie piskleta chowaja sie super Uśmiech
Zapisane

marcelolsztyn
Gość
« Odpowiedz #9 : Luty 08, 2009, 01:12:48 »

A odnosnie tego przeswietlania to nie dokonca tak to wyglada w rzeczywistosci jak na tym foto Niezdecydowany
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!