Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 07:55:17 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: RTG praptaka  (Przeczytany 1496 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 265


« : Luty 26, 2009, 08:29:00 »

Od około 150 lat skamieniałości praptaków wzbudzają sensacje na całym świecie. Najlepiej zachowane obecnie są kości praptaka Archaeopteryx lithographica z piaskowca znalezionego w Niemczech. Praptak z gatunku Archaeopteryx lithographica był wielkości współczesnego gawrona. Zamiast dzioba miał wydłużony pysk z zębami. Końce skrzydeł tego praptaka były uzbrojone w pazury, a w jego ogonie znajdowały się kości. Naukowcy szacują, że Archaeopteryx lithographica żył na Ziemi około 150 milionów lat temu.

Początkowo znaleziska skamieniałości praptaków były utrzymywane w tajemnicy, póŹniej przez szereg lat znajdowały się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Ostatnio przewieziono je do Thermopolis w USA do ośrodka Wyoming Dinosaur Center.

Na początku bieżącego roku naukowcy postanowili dokładnie przebadać skamieniałości praptaka. W tym celu przewieziono kawałek piaskowca z odbiciem praptaka do centrum badawczego Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. W centrum Stanforda znajduje się bowiem największy na świecie aparat rentgenowski (urządzenie o nazwie Stanford Synchrotron Radiation Lightsource, w skrócie SSRL). Urządzenie ma wielkość kilkunastu metrów i można nim prześwietlać przedmioty wielkości kilkunastopiętrowego budynku, przy czym sama wiązka promieniowania jest bardzo niewielka. Stanford Synchrotron Radiation Lightsource stworzono jedynie do eksperymentów naukowych.

Paleontolodzy twierdzą, że specjalistyczne badania praptaków pomogą odnaleŹć brakujące ogniwo w ewolucji ptaków. Uczeni sądzą, że praptak był formą przejściową między dinozaurami a ptakami. Prowadzone badania mogą jednoznacznie potwierdzić lub obalić tę hipotezę.

Jeżeli chcecie, to będę Was informował o postępach i wynikach prowadzonych badań.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!