Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 02:49:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stafford  (Przeczytany 7439 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rafał
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 311


« : Kwiecień 19, 2008, 10:34:11 »

Zainspirowany zagadką z Birmingham, w której to Jacky pyta o rasę Stafford, postanowiłem poszukać informacji na temat tych przepięknych ptaków. Oto informacje, które udało mi się znaleŹć.

W póŹnych latach siedemdziesiątych pewna grupa hodowców zaczęła rozmyślać o stworzeniu nowej rasy kanarka, a mianowicie kanarka z koroną o czerwono/różowym (crested red/rose) ubarwieniu (róż w języku angielskim ma wiele znaczeń i nie należy go mylić z różem rozumianym w języku polskim – bardziej tu chodzi o jasny odcień czerwieni). Tym samym zdawali sobie sprawę, że istnieje już kanarek tego typu w Europie... chodziło o koroniaka niemieckiego. Co prawda niemiecka rasa nie przypominała angielskiego typu crest’a ale występowała w  kolorze czerwonym. Zainspirowani niemiecką rasą podjęli się nie lada wyzwania: stworzenia nowej rasy kanarka kolorowego z koroną. Peter Finn, Jack Askins oraz kilku innych hodowców nakreślili kształt, opisali dokładnie żądany wygląd oraz kolor i dążyli do wyhodowania nowej rasy.

W 1987 roku Zoe Finn (córka Petera Finn’a) pokazała na wystawie Perry Hill w Birmingham nie spotykaną dotąd odmianę kanarka, która  wkrótce zaczęła być rozpoznawana jako odmiana Stafford. Ptak ten wywołał sporą sensację sród obecnych na wystawie hodowców i szybko stał się tematem wielu artykułów. Tak więc, nowa odmiana stała się faktem. W 1988 roku powstał Stafford Canary Club, którego zadaniem była kontynuacja hodowli opartej na wzorze stworzonym rok wcześniej.

W 1990 roku Stafford Canary Club  stał się członkiem Canary Council of Great Britain a odmiana kanarka Stafford została oficjalnie uznana za rasę. Tym samym Stafford stał się najmłodszą rasą kanarka od 1950 roku kiedy to za rasę uznano Fajfę (bordera miniaturowego).

Wczesne lata 90-te to wielki rozwój dla rasy Stafford, gdyz bardzo wielu hodowców – zwłaszcza amerykanów, zainteresowało się tą nową i jakże piękną rasą.

Rasa powstała w wyniku łączenia kilku ras kanarków min: glostera, koroniaka niemieckiego i kanarków kolorowych.

Są to ptaki o długości 5 cali (12.7 cm), przysadziste o dość dużych głowach. Korna (jeśli występuje) powinna być okrągła o centrum na środku głowy. Z przodu i po bokach korona powinna opadać na wysokość oczu (nie powinna zasłaniać oczu) a z tyłu schodzić niżej, kończąc się na szyi ptaka. Postawa ptaka powinna przypominać postawę glostera – nieco przysadzistą, z tyłu tworzącą od ogona aż po głowę linie prostą. Podstawą u staffordów jest kolor bazowy w odcieniach czerwieni (po angielsku oznaczany jako: red or rose). Staffordy zalicza się do kanarków kształtnych, choć kolor odgrywa również bardzo ważna rolę w ocenie tych ptaków.

U staffordów wyróżnia się upierzenie:
- intensywne
- nieintensywne
- mozaikowe (dimorphic)

Każda z wyżej wymienionych odmian upierzenia występuje w formie gładkiej lub z koroną. 

Staffordy ze względu na kolor dzieli się na:
- clear (jasne jednolite)
- variegated (szeki)
- self (ciemne, melaninowe)

Korona może być:
- clear (jasna)
- grizzle (srokata, wielobarwna)
- dark (ciemna)

Na ocenę ptaka wystawowego składają się:

Odmiana Clear & Variegated:

- Kolor bazowy (red or rose)           30 pkt
- Głowa (crested, non-crested)      30 pkt
- Intensywność upierzenia           15 pkt
- Postawa                 15 pkt
- Kondycja i upierzenie                 10 pkt               
                                         Razem 100 pkt

Odmiana self (melanin):

- Kolor bazowy (red or rose)           15 pkt
- Kolor melaninowy            15 pkt
- Głowa (crested, non-crested)      30 pkt
- Intensywność upierzenia           15 pkt
- Postawa                  15 pkt
- Kondycja i upierzenie            10 pkt
               Razem 100 pkt

Staffordy są obecnie najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych i tam cały czas grono ich wielbicieli i hodowców stale rośnie. W Europie są rzadkością, najczęściej można je spotkać w na "Wyspach".









Wszystko co tu opisałem znalazłem w internecie i sam starałem się przetłumaczyć, gdyż nie znalazłem niczego na temat tych pieknych kanarków w polskich witrynach. Zatem proszę o wyrozumiałość i jeśli coś przeoczyłem lub niedokładnie przetłumaczyłem - proszę zwrócić mi na to uwagę. Na pewno moderatorzy zezwolą na wniesienie ewentualnych poprawek.

Poza tym jeżeli ktokolwiek posiada jakieś informacje na temat tych ptaków lub zna hodowców w Polsce, którzy posiadają takie kanarki w swoich hodowlach, proszę pisać o tym w tym temacie Uśmiech




Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 19, 2008, 11:40:40 »

Imponujący artykuł o tej pięknej rasie kanarków,teraz to już wiem o tej rasie wszystko.
Zapisane


Lukas
Redaktor
Użytkownik
*
Offline Offline

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 746


Z066


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 20, 2008, 09:08:17 »

Inponującą sprawą jest to że występuje w wielu barwach jak kanarki kolorowe tak że można hodować "dwie rasy naraz kształtne i kolorowe na jednym" , bardzo ciekawa rasa , tylko szkoda że nie spotykana w Polsce.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 21, 2008, 11:31:37 »

Wszystko co tu opisałem znalazłem w internecie i sam starałem się przetłumaczyć, gdyż nie znalazłem niczego na temat tych pieknych kanarków w polskich witrynach.

Faktycznie na polskich stronach nie ma niczego o staffordach. Zatem opis Rafała to pionierska praca. Ja dodam tylko kilka szczegółów.

Prace nad stworzeniem tej rasu trwały 10 lat. Dużą rolę w stworzeniu tej rasy odegrały kanarki czerwone.

Kanarki tej rasy mają bardzo koronki przyjmujące kształt koła. Pióra koronki powinny promieniście rozchodzić się z czubka głowy na wszystkie strony. Patrząc na ptaka z góry koronka może zakrywać dziób. Koronka nie powinna zakrywać oka ani opadać na dziób. Centrum koronki powinno być bardzo maleńkie.

Kanarki rasy stafford bez koronki nazywają się non-crested. Powinny mieć one okrągłą głowę i szerokie czoło unoszące się wysoko ponad dziobem. Charakterystyczne dla staffordów bez koronki są gęste i długie brwi, które powinny być wyraŹnie widoczne na upierzeniu.

Staffordy mają prosty ogon bez charakterystycznego rozwidlenia na końcu. Mogą występować we wszystkich odmianach barwnych (nawet mozaikowe), jednak najczęściej spotyka się je w kolorze czerwonym.

Ptaki tej rasy dość dobrze śpiewają.

Staffordy są rasą nie uznawaną przez C.O.M.
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 06, 2010, 02:49:38 »

Stafford aktualnie jest na spzedaż na llegro u p. Rozynka.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #5 : Lipiec 06, 2010, 06:03:37 »

Stafford aktualnie jest na spzedaż na llegro u p. Rozynka.

Chyba pomyliłeś z lankeszerami. Staffordów obecnie w Polsce chyba nikt nie hoduje.
Zapisane

Lukas
Redaktor
Użytkownik
*
Offline Offline

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 746


Z066


« Odpowiedz #6 : Lipiec 06, 2010, 07:04:25 »

Cytat: Granos  Dzisiaj o 02:49:38
Stafford aktualnie jest na spzedaż na llegro u p. Rozynka.


Chyba pomyliłeś z lankeszerami. Staffordów obecnie w Polsce chyba nikt nie hoduje.

Także widziałem tego ptaka to był Stafford widocznie już się sprzedał.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #7 : Lipiec 06, 2010, 08:59:53 »

To wygląda na to, że mamy już w kraju hodowlę kolejnej rasy.
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #8 : Lipiec 06, 2010, 09:30:24 »

Rasa o której tak piszecie/rozmyślacie zaistniała już w Polsce.
Sprowadzono ją chyba cztery lata temu. Problemem jednak okazało się utrzymanie/uzyskanie samego wzorca.
Osoby które sprowadziły tą rasę połączyły sprowadzone Staffordy. Okazało się, że z takiego połączenia wychodzą "kundle".  Nie będę się rozpisywał ale powiem, że Statffordy można uzyskać po odpowiednim krzyżowaniu dopiero w trzecim pokoleniu. Może z tego powodu rasy tej jeszcze nie uznano. Jak wszędzie potrzebna jest wiedza:-). Warto się nią dzielić.
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #9 : Lipiec 06, 2010, 09:45:35 »

Jak zobaczylem tego ptaka na allegro to jak bym nie wiedziem bym byl przekonany ze to gloster...
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #10 : Lipiec 06, 2010, 09:56:06 »

Bartosz
Oczywiście, że można się pomylić. Statfforda uzyskano z glostera i ......
Jeżeli jesteś zainteresowany opowiem Ci na spotkaniu Klubowym po wakacyjnej przerwie.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!