Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 08:11:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczygieł.  (Przeczytany 8325 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« : Lipiec 29, 2008, 08:20:52 »



Szczygieł
Carduelis carduelis
 
Szczygieł jest ptakiem  mniejszym od wróbla.Szczygły mają czerwone maski a boki głowy i szyje białą.Wierzch głowy i kark mają czarne,grzbiety mają brunatne,kupry białe,ogony czarne z białymi kropkami,skrzydła czarne z jaskrawożółtymi lusterkami.Samice bardzo trudno odróżnić od samic.Ogólnie można powiedzieć że samice nie mają tak jaskrawego jak samce rysunku na głowie ,a także z wierzchu są szarawo-zielonkawo-brązowe.Samica szczygła jest jedyną samicą europejskich łuszczaków ,która potrafi śpiewać.Szczygły żyją i gniazdują w całej europie zachodniej i wschodniej ,na wschodzie ich występowanie sięga aż po Syberię.Szczygły tworzą bardzo wiele form geograficznych,różniących się od siebie wyglądem w wielkości i kolorach upierzenia.Szczygły w Polsce gniazdują dość pospolicie i lokalnie dość licznie,głównie na nizinach.Nasza populacja szczygłów zimuje w europie zachodniej a do nas przylatują na zimowanie ptaki ze wschodu.Ulubionym biotopem szczygłów są sady ,zadrzewienia śródpolne,parki i cmentarze.jesienią szczygły tworzą dość liczne stada ,które przebywając na otwartych przestrzeniach,skrajach pól i różnych nieużytkach.
Gniazda szczygłów to prawdziwe arcydzieła sztuki budowy gniazd w świecie ptaków.Gniazdo jest grubościenne i jest bardzo starannie wykonane.Szczygieł buduje gniazdo wysoko w koronach drzew lub w wysokich iglastych krzewach.Szczygły składają jajka dopiero w początku maja i wyprowadzają przeważnie tylko jeden lęg w roku część par wyprowadza dwa lęgi w roku.W jednym lęgu jest przeważnie 4-6 jaj o kolorze białawym w brunatnoczarne plamki.Jaja wysiaduje samica 12-14 dni.Pisklęta karmią wspólnie samiec z samicą.Po wylocie młodych z gniazda jeszcze przez tydzień młode są pod opieka rodziców.Głównym pożywieniem szczygłów są nasiona dziko rosnących roślin łąkowych i niektórych drzew.W okresie lęgowym ptaki żywią sie także drobnymi owadami.Szczygły mają różne zachowania umożliwiające im chwytanie owadów i zbierania różnych nasion.U szczygłów opisano aż siedem różnych sposobów żerowania na nasionach różnych roślin.Mogą one zbierać pożywienie prosto z ziemi lub wybierać nasiona z owocostanów siedząc,zwisając głową w dół lub wisząc przechylone  na bok na pędach bylin.Jeśli żerują na roślinach o cienkich i delikatnych łodygach to siadają u ich podstawy ,po czym krok po kroku wspinają się na nie aż roślina przechyli sie pod ich ciężarem poziomo lub w dół.Potem szczygłom wybieranie nasion nie sprawia  już żadnej trudności.Na solidniejszych bylinach szczygły mogą po prostu siadać,czasem zwisając lub balansując podobnie jak robią to sikory.Podczas żerowania ich łapy muszą cały czas współpracować z ich dziobami.Ptaki łapą przytrzymuje kłos lub koszyczek nasienny a dziobem wybiera z nich nasiona.Miękkie jeszcze nie dojrzałe nasiona szczygły zjadają razem z łuską ,dojrzałe nasiona najpierw łuszczą.Do takiego postępowania szczygłowi jest potrzebna specjalna technika postępowania i różna w przypadku różnych nasion.Stwierdzono że szczygły zjadają nasiona aż 152 roślin.Większość nasion wydobywają z owocostanów roślin np.wiązówki błotnej,szczawi lub babek.Jednak twarde i zwarte koszyczki nasienne ptak najpierw nieco rozszerza ,a dopiero potem wybiera nasiona dziobem.Postępując w ten sposób szczygły żerują na szyszkach sosen,nasionach słonecznika lub na niektórych ostach.Młode ptaki uczą się takich zachowań od ptaków starszych.Szczygły pozostawiają podczas żerowania część nasion ,prawdopodobnie je przeoczając .Dzięki temu na wiosnę rośliny mogą się rozmnożyć ,dostarczając szczygła nowego pożywienia.Niszczenie chwastów np. poprzez wypalanie różnych nieużytków jest w naszym kraju wręcz plagą ,takie ludzkie zachowania powodują że szczygły już nie są tak liczne jak były kiedyś.To co dla ludzi jest nieużytkiem dla wielu ptaków jest bogato zastawionym stołem.Wczesną jesienią w skupiskach ostów i łopianów można spotkać stada szczygłów liczące nieraz ok.100 osobników,jednak kiedyś na śląsku spotykano stada liczące ponad 500 szt. ptaków.Z badań polskich ornitologów wynika że nasze szczygły  dość licznie wędrują na południe ,przekraczając Karkonosze.Szczygieł jest przykładem gatunku ,który częściowo zyskał na działalności gospodarczej człowieka,w wyniku wylesienia dużych obszarów lasów nastąpiła fragmentaryzacja obszarów leśnych,co spowodowało powiększenie terenów żerowiskowych i lęgowych dla szczygłów.Z wielu badań nad tym gatunkiem wynika  że prawie nie występuje on w głębi lasu.Chrońmy różne nieużytki i dzikie łąki a zapewnimy wspaniałe warunki życia bardzo wielu gatunkom ptaków w tym naszym wspaniale kolorowym szczygłom.
 
 Szczygieł.
Zapisane


hazel92
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Opolskie
Wiadomości: 178



« Odpowiedz #1 : Luty 19, 2009, 08:38:55 »

Z moich obserwacji wydaje mi się, że z roku na rok szczygłów jest coraz mniej. Mieszkam na wsi więc praktycznie codziennie mam kontakt z tymi ptakami. Jeszcze 3-4 lata temu gdy chodziłem na spacery lub przebywałem w własnym ogrodzie widziałem stadka szczygłów były to czasami stadka po 20 osobników czasami nawet widziałem jak w rzece (bardzo płytkiej) właśnie te ptaki brały kąpiel. Z roku na rok widać tych ptaków coraz mniej czyli coś dzieje się nie tak to samo idzie zaobserwować z czyżykami.
Zapisane

Bogusław
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 273



« Odpowiedz #2 : Marzec 22, 2009, 12:20:05 »

Śpiewający szczygieł
Zapisane

DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #3 : Marzec 22, 2009, 12:39:19 »

hazel92 tu się z Tobą niezgodze, pochodze ze wsi, aktualnie mieszkam w Katowicach, ale mniejsza oto, jak mieszkałem jeszcze na wsi , to widziałęm bardzo dużo szczygłów, przez dwa lata jak mnie tam niema , a rozmawiam otym z tatą to mói że jest ich coraz więcej.ale wydaje mi się że to zależy od regionu polski, i od zasobów pożywienia.Oby takich dzikich ptaków było coraz więcej, i żeby nas cieszyły barwami, zachowaniem no i śpiewem.
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017
Wiadomości: 452


lizard, czerwona i żółta mozaika


WWW
« Odpowiedz #4 : Marzec 22, 2009, 12:50:05 »

   młode i gniazdo:


Zapisane


Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #5 : Sierpień 06, 2009, 09:01:08 »

Na drzewie:

Foto: epiphilium
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2009, 01:39:16 wysłane przez Jacky » Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!