Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 12:38:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Patyki , gałązki , konary.....  (Przeczytany 18082 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #15 : Lipiec 20, 2012, 05:51:00 »

leszczyna, wiśnia, brzoza, porzeczka - odradzam: ptaki się ślizgają
sosna/świerk - odradzam: żywica się lepi
czarny bez - nie próbowałem

polecam: akację - jest twarda, porowata i dość powszecha
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #16 : Lipiec 20, 2012, 06:07:21 »

Yotan ja bardziej miałem na myśli całe gałązki z liśćmi dać do klatki, żeby poskubały trochę i żeby im się nie nudziło. żerdki mam bukowe.
Zapisane


Damian908
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Olkusz - Niesułowice
Wiadomości: 481



WWW
« Odpowiedz #17 : Lipiec 20, 2012, 11:08:32 »

Ja podaję tylko sosnę i kanarki uwielbiają takie młode gałązki obdziubywać Uśmiech szyszki nie raz się też trafiają i nic one nie przeszkadzają . Kanarki po prostu nie zwracają uwagi na szyszki. Skupiają się na świeżych soczystych igłach które najpierw rozdziubują aby zasmakować soku ,a póŹniej urywają.
Zapisane


Sygnum - D027
Damian908
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Olkusz - Niesułowice
Wiadomości: 481



WWW
« Odpowiedz #18 : Lipiec 20, 2012, 11:11:20 »

Dodam jeszcze że ja wieszam lub wkładam dużą gałąŹ do woliery a nie stosuję tego jako żerdki. yotan chyba coś Źle zrozumiał.
Zapisane


Sygnum - D027
canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #19 : Lipiec 21, 2012, 01:13:40 »

Bez czarny jest bardzo dobry - czytalam, ze nie przepadaja za nim roztocza.
Ja galazki docinam, potem spryskuje woda ze szlauchu zeby brud sie rozmoczyl i szoruje szczoteczka maczana w wodzie z odrobina plynu do naczyn. Potem spplukuje i gotowe.  Robie tak glownie po to, zeby kanarki nie zabrudzily sobie pior i lapek obcierajac sie o galezie po kapieli.  Z galazek splywa zawsze sporo brudu jednak. 

Do oskubywania zbieram "bukiety" mlodych galazek, zostawiam tylko killka mlodych listkow, bo chodzi w sumie bardziej o kore i zajecie niz zielenine.  Kilka takich galazek przypinam do wkrecanych drazkow za pomoca plastikowych opasek zaciskowych.  W ten sposob zawsze latwo wymienic na nowe, bez dlugiego majsterkowania w klatce.

Na poczatku ktos tu napisal, ze dal galazki takiej samej grubosci...
Leipiej jednak zeby byly roznej grubosci, a jak jest miejsce to choc jedna porzadnie na skos i jakies calkiem cieniutkie, hustajace sie pod ptakiem...  Ptaki wcale nie gardza takim placem zabaw.  Uśmiech
Zapisane


yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #20 : Lipiec 21, 2012, 12:06:42 »

yotan chyba coś Źle zrozumiał.

Zajrzałem na chwilę, przeczytałem tylko ostatni post i ups...  Zawstydzony
Generalnie rzadko które drzewo może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać tylko takich, o których powszechnie wiadomo, że są trujące (np. cis).
Zapisane


sturnus
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wrocław
Wiadomości: 103


« Odpowiedz #21 : Lipiec 21, 2012, 05:02:35 »

Trujący ( bardzo ) jest również oleander.
W praktyce na żerdki może być wszystko. Polecam tak zwane wilki z drzew owocowych. Na wiosnę można zdobyć ich wiele, zrobione zapasy wystarczą na długo. Jeszcze wszędzie są działki i działkowicze.
Też mam dobre doświadczenia z gałązkami sosny - zbieram je głównie zimą.
Zapisane

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #22 : Marzec 10, 2015, 10:28:35 »

Wrócę do tego tematu, bo mam do Was pytanie, a także parę uwag do wcześniejszych wypowiedzi. Na dodatek zbliża sie wiosna więc będzie można podawac galęzie z pączkami i młodymi listeczkami.

Przede wszystkim pytanie: czy kanarki okorowują żerdzie? Jak jest z małymi gałązkami? Pączki i liscie to oczywiście wiem, że zjadają, ale jak jest z korą? Bardzo dawno miałam zeberki, ale nie pamiętam już jak było z żerdziami.

To jest bardzo ważne, bo jak okorowują, to dotyczą ich te same zastrzeżenia co w przypadku papug, a jak nie, to można być mniej rygorystycznym, choć ewidentnie trujacych galęzi na żerdzie i tak bym nie dawała.

Z tego co tutaj bylo wspominane:

Wszelkie gałęzie drzew iglastych ze szpilkami i szyszkami są bezpieczne. Jest jednak problem zywicy. Sama żywica nie jest jadalna i bezpieczna, a poza tym poskleja pióra ptaka. Jeśli chodzi o szyszki, to spokojnie można dawać (może jako zabawki?), jadalne sa też nasiona.

Akację, a przynajmnej to co się u nas akacją nazywa, odradzam ponieważ zawiera ona silne toksyny. http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/akacja.asp

Jeśli chodzi o wspomniane wiśnie i śliwę, to odradzam. Wszystkie drzewa z rodzaju Prunus (czyli te najpopularniejsze owocowe) zawierają glikozydy cyjanogenne. ( http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykuly/PCIpestki.asp - tu jest wyjasnione co to jest i jaki jest mechanizm działania, choć artykuł jest o pestkach) Rozpowszechniła się informacja, że ptakom można dawać galęzie z drzew, ktorych owoce mają wiele pestek (np. jabłon, grusza), a nie można z jednopestkowców (własnie np. wiśnia, śliwa). Niestety nie znam naukowych podstaw tego twierdzenia. Rożnice miałyby wynkać z większej zawartości glikozydów w całej roślinie drzew z owocami jednopestkowymi.

Czarny bez. Tutaj też jest problem. Na pewno nie polecałabym dawania czegokolwiek poza calkowicie dojrzałymi owocami, a i to z zastrzeżeniami. http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykuly/PCICzarnyBez.asp - tutaj opsałam wszystko dokładnie.

Podaję linki do swoich artykułow, bo nie ma sesnu żebym teksty przepisywała. Jeśli ktoś chciałby się odniesć do jakiegoś fragmentu, to jak najbardziej mozna ten fragment tutaj zacytować.

Jeśli chodzi o gałęzie to na pewno bezpieczne są: leszczyna, brzoza, wierzba (wszelkie gatunki) - z drzew. Tutaj można dawac wszystko. W przypadku krzewów jest gorzej, bo większość jest szkodliwa lub trująca (nie tylko cis). Na pewno można dawac porzeczki (wspomniane tutaj) - wszystko, tzn i gałęzie, i liście, i owoce. Można też dawać głog (też wszystko, trzeba tylko uważac na kolce).

Co do samych gałęzi. Powinno się unikać bezpośredniego sąsiedztwa ulic i jakiś zakładów przemyslowych. Nie da się jednak całkiem uniknąć zanieczyszczeń. Trudno. Sami też to jemy i takim powietrzem oddychamy, tak jak powiedzial Yotan. Na pewno trzeba dobrze umyć galęzie pod silnym strumieniem wody. Korę można myć wodą z mydłem (a potem dobrze spłukać). Chodzi nie tylko o zmycie brudu, ale też ewentualnych jaj pasozytów (pochodzących z odchodów dzikich ptaków). Dezynfekowanie według mnie nie ma sensu. Jedyne zagrożenie to jaja pasożytów, a na te i tak dezynfekcja nie zadziała. Ardap też według mnie nie ma sensu. Dorosłe formy pasożytów zmyjemy wodą (jeśli w ogole jakikolwiek by sie znalazł), a na inne ten środek nie działa. Poza tym jeśli ptak ma to potem jeść, to naje się Ardapu, który nie jest jadalny. To jest trucizna. Tylko na ptaki działa znacznie słabiej niż na owady czy inne pasożyty.

Trzeba takze uważać na grzyby, które mogą porastać gałezie, a także na porosty i mchy. Grzyby zawsze bedą szkodliwe, porosty i mchy rożnie, ale i tak nie wiadomo, które sa szkodliwe, a które nie (pomijajac juz sprawę ich rozpoznawania). Dlatego nie należy zbierać gałęzi leżących na ziemi.

Najlepszym okresem na zbieranie gałęzi sa wycinki drzew (w sadach drzew owocowych, a w parkach np. wierzb) oraz okresy po wiekszych wiatrach (wtedy na ogól jest sporo połamanych gałęzi).

Przy drzewach owocowych trzeba też pamietać o opryskach. Nie można uzywac gałęzi z drzew, które były opryskiwane.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!