Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 14, 2018, 05:49:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje zielonki.  (Przeczytany 2150 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« : Kwiecień 20, 2008, 07:22:26 »

Jako zielonki stosuje wysiane resztki mieszanki dla kanarków czyli podaje ptakom kilkucentymetrowy rzepak i kanar ,bo praktycznie tylko te nasiona pozostają w nie zjedzonych reszkach.Oprócz tych zielonek podaje ptakom wyłącznie mniszek lekarski czyli popularny mlecz a także gwiazdnice pospolitą.Mniszek lekarski (Taraxacum officinale )jest zielem ,które dosłownie rośnie wszędzie można go znaleść zarówno na trawnikach jak i na wszelkich nieużytkach.Myślę że pod względem zawartości w tej roślinie różnych witamin i mikroelementów jest ona prawdziwym hitem roślinnym.Mniszek lekarski zawiera trójterpeny, związki goryczowe, wielocukry, substancje żywicowe, flawonoidy, kwas foliowy, żelazo, wapno, magnez, jod, fosfor, potas, witaminy z grup A, B, C, D.
Mniszek lekarski pomaga naszym ptakom we wszystkich problemach wątrobowych i trawiennych,czyli zapobiega  przede wszystkim w okresie pierzenia takim schorzeniom jak zapalenie jelit czy też ciężkiej  chorobie jakim jest kokcydioza.
Gwiazdnica pospolita podobnie jak mniszek lekarski rośnie również dosłownie wszędzie,jeśli zaczniemy jej szukać w sąsiedztwie naszego domu to na pewno ja znajdziemy.Działanie lecznicze i profilaktyczne polega na  wzmaganiu  procesów wchłaniania składników pokarmowych z jelit do krwi, działa przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku jelitowego.Działanie przeciwbakteryjne i pierwotniakobójcze jest bardzo ważne dla naszych kanarków ponieważ również zapobiega wielu schorzeniom.Zawiera witaminę C i prowitaminę A.Ciekawostka dotycząca tej rośliny jest taka że rośnie ona prawie na całej kuli ziemskiej i jest jedyną rośliną w Polsce ,która potrafi kwitnąc w naszym klimacie już w styczniu.
Jak podawać zielonki aby nie zrobić naszym podopiecznym krzywdy?wielu hodowców boleśnie przekonało sie że wcale nie jest to tak prosta i oczywista sprawa.Ja osobiście nie podaje ptakom żadnych zielonek w okresie przygotowania do lęgów i okresie lęgowym.Zielonki zaczynam podawać młodym ptaka z chwilą gdy ptaki zaczynają się pierzyć.Ptakom należy zacząć podawać wszelkie zielonki w bardzo małych ilościach ,codziennie zwiększając ilość podawanej zielonki.Należy przy tym bacznie obserwować czy ptaki nie zaczynają się puszyć lub nie mają biegunki.Ilość podawanej zielonki powinna być ściśle określona i powinna być zjedzona w całości w ciągu godziny.Wszelkie ewentualne nie zjedzone resztki z zielonki należy wieczorem wyjąć z klatek czy tez wolier.Następna ważną sprawą jest sposób przygotowania zielonki do jej podania.Ja osobiście zebraną zielonkę płuczę na misce w kilku letnich wodach.Taka zielonkę następnie suszę tak by listki znów były suche.Następnie taką wymytą i wysuszoną zielonkę można w zamkniętym pojemniku przechowywać w lodówce przez ok. 3-4 dni.Zielonka zebrana np. na podwórku jest brudna,niejednokrotnie była zabrudzona odchodami psów czy tez kotów.Po takiej zielonce mogły również chodzić ślimaki,których śluz stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla naszych ptaków.Przykładem  takich chorób roznoszonych przez śluz ślimaków i dżdżownic jest syngamoza tą chorobę wywołują krwiopijne nicienie o nazwie Sngamus,pasożytujące u układzie oddechowym.Ta choroba objawia sie charczeniem ptaków ,które to charczenie najlepiej słychać w nocy gdy ptaki śpią.Inwazja tych nicieni może sie nawet skończyć śmiercią naszych ptaków,wielu hodowców nie myjąc zielonek zaraża swoje ptaki ta ciężką chorobą.Drugą chorobą powodowaną przez zielonki są ciężkie nieuleczalne biegunki,choroba ta powstaje gdy ptakom,które wcześniej nie jadły zielonek naglę podamy dużą ilość zielonki.

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!