Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 11, 2018, 09:48:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziedziczenie korony u papużek falistych  (Przeczytany 1760 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora

« : Czerwiec 05, 2010, 03:57:00 »

Wśród użytkowników forum jest kilku hodowców egzotyki i to do nich kieruję pytanie jak w temacie.Zastanawia mnie czy papużki faliste dziedziczą koronkę na takiej samej zasadzie jak kanarki, czyli czy gen warunkujący tą cechę jest genem recesywnym czy dominującym?Skąd ten problem?Otóż na allegro znalazłem aukcję, na której oferowana jest koroniasta papużka falista i inne,które są "nosicielami tego genu".Jeżeli zatem papużki dziedziczyłyby by tą cechę dominująco to całe to "nosicielstwo" byłoby oszustwem.

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik

opolskie

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 07, 2010, 08:33:15 »

Nie jestem jakimś tam hodowcą egzotyki ale postanowiłem wypowiedzieć się na ten temat. 

Otóż według Horsta Bielfelda (autora książki "papużki faliste"), występowanie czubka jest cechą dominującą. Warunkują ją dwa różne geny określające tzw. czubatość. Prowadzi to do powstania dwóch typów ptaków.

Dziedziczenie czubatości u tych ptaków przedstawia się następująco:
1. normalny x czybaty I= 50% normalnych i 50% czubatych I
2. normalny x czybaty II= 100% czubatych I
3. czybaty I x czubaty I= 25% normalnych, 50% czubatych I, 25% czubatych II
4. czubaty I x czubty II= 50% czybatych I, 50% czubatych II
5. czubaty II x czubaty II= 100% czubatych II

Jeżeli chodzi o ptaki typu I to u nich czubek występuje (pojawia się) często w określonym czasie, jeszcze kiedy młode przebywają w gnieŹdzie. Pisklęta mają wówczas na głowie rząd równo ułożonych, skierowanych do tyłu i charakterystycznie występujących mieszków piór (pałek).

Autor pisze także o tym, że hodowla papużek czubatych jest znacznie utrudniona, gdyż prawie połowa z nich nie przeżywa. Często występuje też wodogłowie oraz niezarośnięte pokrywy czaszkowe. Młode natomiast pogą obumierać w jajku w ciągu pierwszych 12 dni życia.

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 07, 2010, 11:25:08 »

Wynika z tego,że dziedziczenie to przebiega tak jak u kanarków koroniastych,czyli nie może byc nosicieli tego genu(szpaltów), więc ogłoszenie,o którym pisałem jest tylko "chwytem",czyli oszustwem?

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!