Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 10:59:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pierzenie - prawidłowy przebieg  (Przeczytany 38001 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
damianoski
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 70



« : Kwiecień 22, 2008, 12:08:12 »

Kanarki, podobnie jak inne ptaki wróblowate rozpoczynają pierzenie od wymiany najpierw drobnych piór

na brzuchu i grzbiecie. Kolejnym etapem jest wymiana lotek i sterówek. Wszystko to odbywa się w

określony sposób. Najpierw wypadają środkowe sterówki i lotki ze środka skrzydła. Następnie wymianie

ulegają symetrycznie kolejne pióra sąsiadujące z już rosnącymi. Normalnie przebiegające pierzenie nie

powinno powodować łysiny. Prawidłowe pierzenie trwa około 6 do 8 tygodni. Wymiana zewnętrznych

sterówek oraz piór na głowie oznacza że pierzenie powoli dobiega końca.
Zapisane

damianoski
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 70



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 22, 2008, 12:15:48 »

Samce podczas okresu pierzenia przestają śpiewać. Niestety im starsze samce tym dłużej przebiega u

nich pierzenie. Zdarza się, że mija nawet 3-5 miesięcy zanim ptaki rozpoczną śpiew. Są również i takie

samce, które przez okres pierzenia śpiewają, ale bywa to rzadkością.

Kiedy zakończy się okres pierzenia samce rozpoczynają na nowo swój śpiew, który stopniowo osiąga pełne tury.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 23, 2008, 09:29:39 »

Fazy pierzenia u kanarka:
  • wypadanie drobnych piór na grzbiecie,
  • wypadanie drobnych piór na brzuchu,
  • wypadanie środkowych lotek i sterówek,
  • wypadanie skrajnych lotek i sterówek.

U wszystkich ptaków śpiewających pióra na skrzydłach i ogonie wypadają  zawsze w ściśle określonej sekwencji. Najpierw wypadają pióra pokrywowe na grzbiecie, a potem na brzuchu ptaka. Następnie wypada lotka (sterówka) osadzona na środku. Począwszy od tego miejsca kolejne pióra wypadają w obu kierunkach ku nasadzie skrzydła i jego zakończeniu (w kierunkach ku obu skrajom ogona).
Oznaką bliskiego zakończenia procesu pierzenia są wyrastające na głowie kanarka pałki (pióra wyglądające jak cienkie igiełki).
Podczas pierzenia u zdrowych ptaków nie powstają żadne łysiny, a wszystkie lotki i sterówki zawsze wypadają symetrycznie po obu stronach ciała.
Duże pierzenie definitywnie kończy okres hodowlany. Samiczki przestają znosić jaja i karmić młode, a samczyki przerywają swój śpiew i nie są zdolne do zapładniania.
Zapisane

romaszka
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #3 : Maj 27, 2008, 01:37:43 »

No nie wiem czy to zawsze sie sprawdza. Samiec po kilku probach dochowal tylko 1 mlode ale po 2 dniach padlo,to bylo pierwsze podejscie.Dwa nastepne podejscia i nic. Postanowilem dac mu inna partnerke,samiczke z kononka i tu odrazu sie polubili ale samczyk zaczal pierzenie i pszestal spiewac...samica zniosla 5 jaj i oboje byli wspanialymi rodzicami. Samiec dalej nie spiewal a samica zniosla 6 jaj no i samiec spiewa.Teraz maja 7 jaj a dzisiaj  urodzilo sie 2 malenstwo...13-te. Pozdrawiam Roman
Zapisane

neon
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 10, 2008, 09:04:24 »

Nadchodzi niestety nieubłaganie okres pierzenia ,kiedy to nasze kochane cudne kanareczki zmienią się na jakiś czas w brzydkie poczwarki ,aby póżniej znów być pięknymi i w związku z tym mam taką prośbę(chyba nie tylko ja),do Marka ,albo Jackyego ,aby opisali jak zadbać ,czym żywić i co zapewnić naszym pociechom w tym trudnym dla nich okresie,chodzi mi o jedzenie,dodatki żywieniowe no i oczywiście higiene ptaków.
Zapisane

gosia121
Gość
« Odpowiedz #5 : Lipiec 10, 2008, 10:40:49 »

Nadchodzi niestety nieubłaganie okres pierzenia ,kiedy to nasze kochane cudne kanareczki zmienią się na jakiś czas w brzydkie poczwarki ,aby póżniej znów być pięknymi i w związku z tym mam taką prośbę(chyba nie tylko ja),do Marka ,albo Jackyego ,aby opisali jak zadbać ,czym żywić i co zapewnić naszym pociechom w tym trudnym dla nich okresie,chodzi mi o jedzenie,dodatki żywieniowe no i oczywiście higiene ptaków.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 11, 2008, 05:25:11 »

Młode ptaki podczas ich pierwszego w życiu pierzenia ,powinniśmy otoczyć szczególną opieką i troską.Pierzenie u młodych ptaków jest ogromnym wysiłkiem dla ich organizmów.Podczas pierwszego w życiu pierzenia ,młode ptaki wymieniają krótkie pióra,czyli pióra okrywowe nie wymieniają natomiast piór długich czyli lotek i sterówek.Wkoło pierzenia kanarków narosło wiele nieporozumień.Niektóra literatura podawała że pierzenia są dwa czyli  duże i małe.Taka wiedza jest mieszaniem ludziom w głowie,ponieważ pierzenie jest tylko jedno,trwa nieprzerwanie kilka tygodni i po jego zakończeniu ptak ma całe nowe pióra okrywowe.Pierzenie na kilka etapów jest jakimś zjawiskiem chorobowym lub wynikiem jakiś totalnych zaniedbań żywieniowych.Organizmy młodych ptaków osłabione pierzeniem są podatne przede wszystkim na kokcydiozę ta choroba była juz opisana na naszym forum wiec nie będę opisywał ponownie tej choroby.Nie ma jakiegoś jednego cudownego leku na kokcydia.Zapobieganie tej chorobie polega na szeroko rozumianej ogólnej higienie hodowli i odpowiednim żywieniu młodych ptaków.Każdy hodowca ma swoje sposoby żywienia swoich ptaków podczas pierzenia,nie zamierzam z nimi polemizować bo każdy ma swoje sposoby żywieniowe i jeśli im się sprawdzają to wszystko jest okej.Ja napiszę jak żywię swoje ptaki podczas pierzenia.Jako mieszankę stosuje mieszanki firmy Bajers czyli supreme 55 i 80 zmieszane razem pół na pół.Taka mieszanka jest dość bogata w konopie ,murzynek i różne zioła,czyli jest bogata w białko.Zioła dodaje osobno w stosunku 1 do 10.,czyli na 10 kg. mieszanki 1 kg ziół.Codziennie podaje ptakom ( oprócz czerwonej mozaiki) moczony ( nie kiełkowany )i następnie suszony rzepak.Co drugi ,trzeci dzień podaje ptakom pokarm jajeczny Biowit pokarm ten podaje w formie suchej czyli bez dodatku wody.Podawanie pokarmu jajecznego w formie suchej jest wygodne dla hodowcy i całkowicie bezpieczne dla ptaków bo odpada nam problem z łatwo psującym się pokarmem jajecznym.Podawanie pokarmu jajecznego w okresie pierzenia jest konieczna ze względu na duże zapotrzebowanie młodych pierzących się kanarków na białko.Jako dodatki podaje ptakom mak,gryt,sepie.Podaje ptakom także co trzeci dzień brokuły,kanarki za nimi przepadają.Podaje także w małych ilościach mniszek lekarski,gwiazdnice i wysiane resztki ziaren mieszanki.Witaminy podaje jako suchy proszek,który ptaki zjadają według swoich  potrzeb.Wodę podaje ptakom co dzień świeżą i zaprawioną Serinolem,który to preparat wzmacnia ogólnie ptaki i reguluje przemianę ich materii.W okresie pierzenia powinniśmy dbać o czystość podłoża w naszych klatkach i wolierach.Paszniki i poidła powinniśmy często myć w gorącej wodzie.Bardzo ważną sprawą jest ciągła obserwacja naszych ptaków,abyśmy mogli jak najszybciej reagować na zaobserwowane przez nas  niepokojące zmiany w zachowaniu się naszych ptaków.
Zapisane


Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #7 : Lipiec 14, 2008, 07:59:02 »

Pierzenie kanarków jest procesem sterowanym przez hormony wydzielane przez gruczoły dokrewne. U zdrowego ptaka dotychczasowe upierzenie jest stopniowo zastępowane nowym w taki sposób, aby ptak nie utracił zdolności lotu. W trakcie pierzenia kanarek ma zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. W tym okresie spożywa więc większe ilości pokarmu. Niedożywienie w czasie pierzenia powoduje niedorozwój nowych piór i nienormalne ich zabarwienie.

Okres pierzenia się jest czasem zwiększonego zapotrzebowania na pokarm. Dzienne dawki jedzenia powinny zostać zwiększone o jedną trzecią w stosunku do dotychczasowych. W tym okresie szczególną uwagę w diecie kanarków należy zwrócić na poziom aminokwasów, które stanowią budulec wszystkich białek i są niezwykle ważne dla jakości piór. Duże ilości aminokwasów zawierają: nasiona w dojrzałości mlecznej, kiełki ziaren, ptasi rdest, gwiezdnica, szpinak, mniszek lekarski i nać marchwi.

Barwy upierzenia niektórych kanarków są zależne od diety. Rasy żółte i czerwone wymagają w czasie pierzenia dodatku naturalnych lub syntetycznych kartenoidów, które nadają ich upierzeniu intensywniejszą barwę. Karmienie ptaków z dodatkami sztucznych barwników należy rozpocząć przed pierzeniem i kontynuować przez cały okres wymiany piór.
Zapisane

Ann
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


« Odpowiedz #8 : Sierpień 10, 2010, 08:47:21 »

 jako ze pierwszy raz jestem świadkiem pierzenia kanarka to mam pytanko czy to normalne ze kanarek sam sobie wydłubuje piórka? moj praktycznie cały czas skubie je i tak sie zastanawiam czy to normalne? i jeszcze wyczytalam ze w trakcie pierzenia kanarki powinny więcej latac moj latal codziennie teraz nie ma ochoty na wylatywanie z klatki a jesli wyleci to na bardzo krótko troszke sie martwie...
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #9 : Sierpień 11, 2010, 08:02:10 »

Te wszystkie symptomy, które opisujesz są normalnymi zachowaniami.
Zapisane

harapug
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #10 : Marzec 15, 2011, 01:56:59 »

Witam.

Moje ptaszysko (żółty nieintensywny samczyk) ma jakiś problem, pierzył się końcem lata i wymianę piór zakończył tak mniej więcej w paŹdzierniku, zaczął wtedy śpiewać. Jakiś miesiąc temu zauważyłam, że znów zaczyna pierzenie, wyleciały mu piórka na piersi a teraz wymienia lotki, co się dzieje, to raczej nie jest normalne by większość roku kanarek pierzył się jak papuga Co?
Karmiony jest mieszankami ziarna, dostaje sporo zieleniny, młode roślinki które mu sieję z tych ziarenek, brokuły, jabłka, marchewkę.
Zapisane

arekson
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Topola
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #11 : Marzec 15, 2011, 02:29:48 »

moim zdaniem zielenina nie ma wpływu na przebieg pierzenia ,ale za dużo zieleniny im nie podawaj a może on mieć robaki ale jest o tym napisane na forum poszukaj.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!