Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 09:28:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szpalt  (Przeczytany 8620 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« : Lipiec 14, 2010, 09:22:01 »

Czy ptak może być szpaltem na dwie mutacje?
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #1 : Lipiec 14, 2010, 09:37:42 »

Ciekawe pytanie.Myślę, że to zleży czy te mutacje dotyczą jednej cechy ,czy są to mutacje dwóch cech.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #2 : Lipiec 15, 2010, 08:32:26 »

Błyskotliwa odpowiedŹ!
Rozważmy zatem dwa przypadki. Pierwszy, kiedy mutacje dotyczą jednej cechy i drugi - w przypadku różnych cech.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #3 : Lipiec 15, 2010, 10:26:32 »

 
Jeśli w tym pytaniu słowo mutacja dotyczy mutacji barwnych kanarków kolorowych ,a nie dotyczy np.faktorów i kombinacji barwnych np. u kanarków kształtnych to uważam że kanarek kolorowy  czysty rasowo nie może być nosicielem dwóch mutacji barwnych.
Jeśli to pytanie dotyczy np. glosterów i ich kolorów to jest jasne że gloster może być nosicielem wielu mutacji barwnych.
Wszystko zależy od tego jaką przyjmiemy definicje mutacji.
Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #4 : Lipiec 15, 2010, 01:19:59 »

Pisząc o dwóch cechach, nie miałem na myśli dwóch kolorów,lecz dwie różne cechy np.zmutowany gen powiedzmy ,który powoduje krótsze nogi(niż standardowe) i gen powodujący spłaszczoną głowę(bardziej płaską niż w standardzie).Oczywiście są to czysto teoretyczne rozważania,ponieważ nie wiem czy takie geny istnieją.Jeżeli istnieją i są to geny recesywne to jeden ptak może byc ich nosicielem, a więc szpaltem na te dwie cechy.Szpalt to nosiciel genu recesywnego.Myślę,że jeden osobnik może byc również szpaltem np.na dwa kolory, np.biały dominujący samiec kanarka jest szpaltem na, któryś z kolorów lipochromowych i zarazem może byc szpaltem na kolor cynamonowy-sprzężony z płcią.To są oczywiście moje niczym nie poparte,teoretyczne rozważania.Marku kanarek biały dominujący to też czysty rasowo kanarek kolorowy(tak mi się wydaje).
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #5 : Lipiec 15, 2010, 04:22:09 »

Włączę się do taj interesującej dyskusji. Kolorystykę  piór u kanarków warunkuje co najmniej 17 genów. Zatem do analizy mutacyjnych wariantów zawsze trzeba wybrać jakiś wzór. W odniesieniu do czego, albo kogo prowadzi się takie porównanie. Zarówno genotyp, jak i fenotyp prawie wszystkich zwierząt porównuje się z formą dziką. Również tak się czyni w odniesieniu do kanarków. Dla nas będzie to czarno żółty kanarek. Większość innych barw to wynik mutacji. Te mutacje warunkowane są przez geny dominujące, bądŹ recesywne. Szpaltem (nie lubię tej nazwy) będzie zatem kanarek mający tylko jeden gen recesywny, warunkujący jakąś cechę. A zatem teoretycznie, a nawet praktycznie (ale, czy się to zawsze opłaca ?) zwykły, czarno zielony kanarek może być szaltem na 2,3,4,… n cech. A więc nosicielem różnych cech ubarwienia, np.: białości recesywny, pastelowatości lipochromowej, barwy feo, czy też onyksowej etc.  Lecz wyhodowanie takiego kanarka jest wielce skomplikowane i niebywale czasochłonne. Ale najważniejsze: to po co?  Chociaż niektóre samce, zwane ptakami z paszportem są szpaltami na dwie cechy ubarwienia i bywają specjalnie tworzone przez doświadczonych hodowców.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 16, 2010, 12:27:05 »

 
 

Jesli mówimy o mutacjach to;

Mutacja (łac. mutatio - zmiana), nagła, skokowa, bezkierunkowa, dziedzicząca się zmiana w materiale genetycznym organizmu spowodowana zmianami w obrębie genu,genomu lub w strukturze chromosomu.

Jeśli mówimy o mutacjach dotyczących zmian w kolorze piór to;
 
Mutacja barwna dotycząca zmian koloru piór może być spontaniczna czyli występująca bez żadnej wyraŹnej przyczyny lub może być indukowana wskutek wystąpienia czynników mutagennych takich jak;
-wysoka temperatura
-rożne promieniowania np.promieniowanie ultrafioletowe
-głód czyli niedobory żywieniowe
-metale ciężkie w organizmie ptaków
-alkaloidy
-kwasy np. siarkowy
-czynnikiem mutagennym jest także ;szczepienie;przez hodowce danego koloru do określonej rasy ptaków za pomocą osobnika całkiem innej rasy ale o pożądanym kolorze ubarwienia.
 
Rodzaje mutacji;
 
Mutacja recesywna czyli samiec i samica są nosicielami genu danej barwy piór.Czyli aby uzyskać młode ptaki o danym ubarwieniu piór oboje rodzice muszą być nosicielami tego genu.
Przykłady mutacji recesywnych  niebieski,kobaltowy,pastelowy.turkusowy

Mutacja recesywna sprzężona z płcią,w tej mutacji płeć ptaka odgrywa bardzo ważną role.Mutacje tej barwy przenoszone są tylko przez samca.Wszystkie młode jakie wyjdą po takim samcu będą  będą samicami.
W mojej hodowli glosterów wszystkie młode ptaki koloru cynamonowego są samicami ponieważ pochodzą po samcu zielonym szeku który jest nosicielem genu cynamonowego,czyli co roku mam glostery cynamonowe chociaż żaden mój stary ptak nie ma takiego koloru.
Przykłady mutacji sprzężonych z płcią cynamon opal,lutino

Mutacja dominująca ,czyli daną barwę przekazuje zarówno samiec jak i samica.Przy połączeniu z normalnym osobnikiem otrzymamy część potomstwa o normalnym ubarwieniu a część o ubarwieniu danej mutacji.
Mutacje dominujące mogą być o nie pełnej dominacji określanej jako SF lub całkowej dominacji określanej DF.Niekiedy się mówi że ptaki są jednofaktorowe lub dwufaktorowe,po prostu ptaki dwufaktorowe są bardziej intensywnie ubarwione niż ptaki jednofaktorowe..
Przykłady mutacji dominujących szeki,oranż,oliwka.
Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #7 : Lipiec 16, 2010, 09:53:27 »

Odnośnie dziedziczenia koloru cynamonowego mam odmienne zdanie od Marka.Otóż gen powodujący kolor cynamonowy u kanarków jest genem recesywnym sprzężonym z płcią.To znaczy,że w obecności genu warunkującego płec samicy zachowuje się jak gen dominujący,czyli ten kolor u samicy, która go posiada musi się ujawnic, u samca natomiast jako gen recesywny powoduje, że samiec jest tylko jego nosicielem (szpaltem,jest szczepiony na cynamon).Reasumując ,gen ten może posiadac zarówno samiec jak i samica,a  co za tym idzie może byc przekazany potomstwu przez oboje rodziców (bez  względu na płec,czyli i przez ojca, i przez matkę) czyli młody osobnik może otrzymac go i od ojca, i od matki.Idąc dalej tym tokiem myślenia ów młody osobnik może posiadac dwa te geny(recesywne) a zatem ten kolor musi się u niego ujawnic i może on byc zarówno samicą jak i samcem(bo skąd brałyby się samce w tym kolorze?).Nie zgadzam się również z tym, że gen ten przekazywany jest wyłącznie przez samca.W mojej hodowli w tym sezonie po samicy szek zółto-cynamonowy i zielonym samcu odchowałem dwa młode ubarwione tak jak ich matka.Zgadzam się natomiast z tym, że w przypadku takiego kojarzenia jakie stosuje Mark młode w kolorze cynamonowym będą wyłącznie samicami.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!