Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 11:27:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Garbusy japońskie  (Przeczytany 8015 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« : Lipiec 18, 2010, 11:03:23 »

Drążąc ciekawy temat o szpaltach (http://kanarki.eu/index.php/topic,2165.0.html) mam pytanie (zagadkę).W tym sezonie lęgowym zestawiłem parę garbusów japońskich-samiec żółty intensywny z samicą cynamonową.Ptaki odchowały młode(tylko cztery),jakiej barwy są ich młode?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2010, 08:28:13 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #1 : Lipiec 18, 2010, 12:32:00 »

jot-ka 11
Ponieważ walczę, jak tylko mogę, z niepoprawnym nazewnictwem ubarwienia kanarków, proszę o właściwą nazwę „cynamona”. Bowiem hodowcy w dowolnej interpretacji używają tego określenia.  Czy to jest kanarek żółto brunatny, czy biało brunatny? Jeśli biało brunatny, to jaki? Dominująco biały, czy recesywnie biały. Wśród kanarków kształtnych rzadko trafiają się recesywnie białe. Proszę zauważyć ile mamy niewiadomych w  wyniku potocznego użycia  nazwy ubarwienia. 

Zapisane

Lukas
Redaktor
Użytkownik
*
Offline Offline

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 746


Z066


« Odpowiedz #2 : Lipiec 18, 2010, 12:50:01 »

Ponieważ walczę, jak tylko mogę, z niepoprawnym nazewnictwem ubarwienia kanarków
No właśnie przepraszam ale nie zauważyłem, przykład chociaż by z arytułów w nowej EXOCIE, w których to dostrzegam np. nazwę ZIELONY, a SATINET też niezbyt mi się podoba, wolałbym bardziej "Polską" nazwę.
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #3 : Lipiec 18, 2010, 01:39:13 »

Luka
Dziękuję za wytknięcie moich potknięć. Za satineta rzeczywiście się wstydzę. Nazwa zielony (żółto czarny) – jest chyba jasna, chociaż potocznie używana. We wcześniejszym artykule w Exocie pisałem, że będę używać zarówno nazw potocznych, jak i popularyzować takie, które wydają mi się prawidłowe. Jednakowoż mam dylemat. Jakie właściwie są obowiązujące nazwy kanarków kolorowych? Co prawda kiedyś takie opracowałem i były w użyciu w PFO.  Na posiedzeniach Rady PFO przy układaniu aktualnych standardów padają różne propozycje. Moim zdaniem nazwy powinny być: komunikatywne, jednoznaczne, zrozumiale, łatwe do zapamiętania, w miarę krótkie, obrazujące faktyczne ubarwienie, wynikające z potocznych określeń etc. Zatem sporo rygorów. Jak je pogodzić, może podpowiecie? Chętnie  Rada PFO i ja skorzystamy z sugestii.
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #4 : Lipiec 18, 2010, 06:22:27 »

Uważam,że potocznie używane nazwy ubarwienia powinny pozostac bez zmian jak np.zielony,lecz obecnie jest tak dużo nowych odmian barwnych kanarków,papug i innych ptaków, że w użyciu powinny byc takie jakie stosowane są w standartach COM-owskich w jakimś sensownym tłumaczeniu.Ciągłe modyfikacje nazewnictwa mogą wprowadzic wiele chaosu.Przykładem może byc zmiana nazwy z amadyny wspaniałej na amadyńca, wielu ludzi uważa, że że są to dwa odrębne gatunki ptaków. W przypadku nazwy gatunku problem znika po użyciu aktualnie obowiązującej nazwy łacińskiej,lecz w przypadku koloru?
Odnośnie mojej samiczki to jest to ptak żółto-brunatny.
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #5 : Lipiec 22, 2010, 08:23:28 »

jot-ka11
Drążąc ciekawy temat o szpaltach (http://kanarki.eu/index.php/topic,2165.0.html) mam pytanie (zagadkę).W tym sezonie lęgowym zestawiłem parę garbusów japońskich-samiec żółty intensywny z samicą cynamonową.Ptaki odchowały młode(tylko cztery),jakiej barwy są ich młode?
Samce w takim połączeniu będą czysto żółte (intensywne). Samice natomiast szeki cynamonowo-żółte (nieintensywne) lub zielono-żółte( intensywne).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 08:37:27 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #6 : Lipiec 22, 2010, 09:56:34 »

Jot-ka11
Istnieją trzy różne kombinacje, w których wszystko zależy od samca:
1.   Jeśli był nosicielem 2 genów recesywnych brunatności (mimo, że był żółty) to wszystkie młode były szekami żółto brunatnymi (cynamonowymi).
2.   Jeśli samiec był nosicielem tylko jednego recesywnego genu brunatności to młode wyszły następujące: 50 % samic i samców szeki żółto czarne i 50% szeki  żółto brunatne.
3.   Jeżeli samiec nie był nosicielem recesywnych genów brunatności to … wszystkie młode będą szekami żółto czarnymi. Nie cynamonowe (brunatne).
Z uwagi na bardzo małą liczebność te rozważania nie muszą być tak idealne.
Ponieważ nie podałeś kategorii samicy (intensywna, czy nie intensywna) trudno określić  kategorię młodych. Jeśli samiczka była nieintensywna to młode w 50% powinny być i takie i takie, ale za mała liczebność, by tak dokładnie w praktyce wyszło. Jeśli intensywna to 100% intensywnych. 
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #7 : Lipiec 23, 2010, 12:24:24 »

Otóż, sam jestem zdziwiony ponieważ młode wyszły...zielone(czarno-żółte).Nie znam niestety dziadków tych młodych ptaków, lecz nie będzie problemem ich ustalenie, ponieważ samiczka pochodzi z hodowli użytkownika naszego forum-Norwika a samiec to aktualny champion z OMP z hodowli p.Góralczyka.
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #8 : Lipiec 23, 2010, 01:09:54 »

jot-ka11
A to ciekawe? Czy młode nie mają pojedynczych jasnych piórek w sterówkach lub lotkach? Wówczas też zaliczone byłyby do szeków żółto-czarnych.
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #9 : Lipiec 24, 2010, 01:56:40 »

Szczegółowo ich nie oglądałem, ale to zrobię to napiszę.A czy nie może byc tak, że np. rodzice matki byli ptakami żółto-czarnymi(a ojciec z genem brunatności)?
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #10 : Lipiec 24, 2010, 04:01:11 »

Jot-ka11
Rodzice samicy mogli być:
1.   Oboje kanarkami brunatnymi, albo
2.   Samiec brunatny, samica czarna. Z takiego kojarzenia  wszystkie samice będą brunatne, samce natomiast czarne.
W obu kojarzeniach pomijam barwy lipochromowi, ponieważ maja w tej analizie mniejsze znaczenia.

Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #11 : Lipiec 24, 2010, 09:15:47 »

Również doszedłem do podobnych wniosków.Do poprzedniego właściciela samicy wysłałem pytania w tej sprawie.
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #12 : Lipiec 24, 2010, 09:32:12 »

Właśnie otrzymałem rodowód samiczki, z którego wynika,że jej dziadek był ptakiem zielonym intensywnym, czyli ptaszki mają ubarwienie po swoim pradziadku.Dowiedziałem się również, że od siostry mojej samiczki( o takiej samej barwie) częsc młodych była również żółto-czarna.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!