Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 12:06:04 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogórek  (Przeczytany 12005 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Piwek89
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2011
Wiadomości: 150


« : Sierpień 25, 2010, 07:20:39 »

Większość wymienionych przez Was warzywek i owoców średnio smakuje moim kanarkom, natomiast uwielbiają zajadać ogórki, obrany ze skórki, krojony plastry o średnicy około 1 cm. Nie wiem tylko na cz co wpływają pozytywnie bądŹ negatywnie.Czy podajecie waszym kanarkom ogórki? Może ktoś wie coś więcej na temat tego warzywka.
Zapisane

maromak
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Grudziądz
Wiadomości: 137


WWW
« Odpowiedz #1 : Sierpień 25, 2010, 08:05:37 »

Ogórek jest szczególnie pożądany w okresie pierzenia ptaków, gdyż przyspiesza przebieg wymiany piór.
Zapisane

stennn
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Niemcy
Wiadomości: 47



« Odpowiedz #2 : Sierpień 26, 2010, 12:31:02 »

W czsie pierzenia ja podaje dosc duzo ogorka , jest bardzo dobry przy pierzeniu.
Zapisane


stennn
Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #3 : Sierpień 26, 2010, 09:44:27 »

maromak i stenn
Proszę, wyjaśnijcie, co takiego nadzwyczajnego zawiera ogórek, że tak nieprzyzwoicie dobrze wpływa na pierzenie kanarków. Czy tylko powtarzacie za innymi, niefortunne tłumaczenie literatury niemieckiej o kanarkach z lat dwudziestych minionego wieku? 
Zapisane

maromak
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Grudziądz
Wiadomości: 137


WWW
« Odpowiedz #4 : Sierpień 26, 2010, 12:46:52 »

Reticulata
Nie jestem chemikiem aby dokładnie analizować skład poszczególnych warzyw, ale nie mam powodu negować tych właściwości skoro prawie wszędzie w literaturze jest wymieniony ogórek jako mile widziane warzywo w danym okresie, bo nie wydaje mi się aby był tam zamieszczony tylko po to aby pisać bez analizy przydatności. Natomiast nigdzie nie znalazłem aby ogórek był do niczego nieprzydatnym składnikiem diety ptaków. Jednak jeśli masz jakieś dowody ze kilka pokoleń hodowców się myliło chętnie się z nimi zapoznam i może wtedy zmienię zdanie.
Pozdrawiam.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #5 : Sierpień 26, 2010, 01:42:01 »

A propos ogórka! Czytałem kiedyś, że ogórek zawiera jakiś enzym, który niszczy witaminę C.  O ile dobrze pamiętam to jest to enzym askorbinowy.
Ogórek zawiera też sporo witamin (szczególnie tych z grupy B) oraz wiele mikroelementów. Ogórek znajduje się też w diecie kulturystów, więc może podawanie go ptakom w okresie pierzenia nie jest pozbawione sensu.
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #6 : Sierpień 27, 2010, 12:14:13 »


Aby coś więcej napisać o ogórku, wprzódy rozpocznę od … szpinaku, by uzmysłowić jak długo jeden drobny błąd jest powtarzany i ile wprowadził zamieszania. Otóż szpinak zawdzięcza swoją sławę… roztargnieniu. Albowiem w 1870 roku niemiecki naukowiec E. von Wolf, badając zawartość żelaza w szpinaku,  omyłkowo przesunął w swych pomiarach o jedno miejsce przecinek, co spowodowało 10 krotny wzrost zawartości żelaza. Co prawda błąd ten zauważono w 1930 roku, ale było już za póŹno. Szpinak zdobył wielką popularność, którą utrzymuje po dziś dzień. Na skutek tej pomyłki szpinak zyskał – oczywiście niezasłużenie - sławę nadzwyczaj zdrowego warzywa. I przez lata wiele  dzieci zmuszanych było, jest  i zapewne będzie do jego konsumpcji.

Przypuszczam, że podobnie jest z ogórkiem w diecie kanarków. Również ktoś kiedyś przed laty zaczął  wychwalać jego zalety, nie przyjrzawszy się jego wartościom odżywczym, bowiem ich wówczas dokładnie nie znano. Dzisiaj już wiadomo, że ogórek nie jest żadną rewelacją odżywczą. Wręcz przeciwnie - jest warzywem bardzo ubogim w składniki odżywcze, mineralne i witaminowe A zatem zobaczmy co się znajduje w  100 gramach ogórka. Najwięcej wody, bo aż   96 g.  W pozostałych 4 g reszta: białka -  0,6 g; węglowodanów - 1,3 g; tłuszczy -  0,2 g; błonnika - 0,7 g.

Witaminy:  A - 28 µg; D - 0 µg; E - 0,1 mg; K - 5 µg; B1 – 0,027 mg; B2 – 0,033 mg; B3 - 0,98 mg;  B5 - 0,3 mg; B6 -  0,040 mg; biotyna - 0,7 µg; B9 - 20 µg;  B12: 0 µg; C - 10 mg.

Makro- i mikroelementy:  sód - 8 mg; potas - 140 mg; wapń - 16 mg;  magnez - 9 mg; fosfor - 24 mg; żelazo - 0,28 mg; cynk - 0,2 mg;  miedŹ - 0,1 mg; mangan - 0,2 mg;  fluor - 0 mg; jod - 2,5 µg.
Szczególnie niekorzystny dla ptaków  jest stosunek wapnia, fosforu i potasu. Ale o tym przy innej okazji. Ogórek zawiera niestety pewną substancję o swoistym działaniu. Jest to askorbinaza - enzym utleniający witaminę C. I to szaleńczo skutecznie. Jak? Proszę sobie wyobrazić, że parę, około 10 mililitrów soku z ogórka pozbawi witaminy C sok z pięciu kilogramów pomidorów! Warzywo ukrywa też coś pozytywnego. Jest to erepsyna, enzym  pomocny w trawieniu białek, ale kanarek również go wytwarza w trzustce i jelicie cienkim. 
Na jakość upierzenia kanarków mogą wpływać między innymi takie pierwiastki jak siarka i krzem, gdyż przypisuje się im pozytywne działania na włosy. Jednakowoż w ogórku jest ich dużo mniej (nawet w tablicach nie są ukazywane) niż np. w warzywach kapustnych: kapuście pekińskiej, sałacie, brokule, kalafiorze etc. A więc, ogórek ma to coś szczególnego, co się mu przypisuje?


Zapisane

WIL.K.
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 278


« Odpowiedz #7 : Sierpień 27, 2010, 03:54:44 »

Witam
Jak napisał Reticulata ogórek jest warzywem bardzo ubogim w składniki odżywcze i mineralne.Surówka z surowych ogórków posiada
nazwę mizeria wywodzi się od słowa łacińskiego -miseria= bieda co może też wskazywać że od dawna jest znane jako
warzywo ubogie(biedne).W czasie pierzenia podaję zawsze brokuły i w poprzednich latach po tym okresie wśród opierzonych ptaków niedopatrzyłem żadnego mizeraka.
Pozdrawiam
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #8 : Sierpień 30, 2010, 07:55:38 »

Ogórek jak to już udowodnili moi przedmówcy nie ma prawie żadnych wartości odżywczych ,a podawanie go kanarkom w okresie pierzenia jest jedną z " kanarkowych legenda".
Proszę mi powiedzieć dlaczego ktoś miałby przyspieszać pierzenie ?,chyba tylko po to  aby ptak wyrzucił jeszcze więcej piór,czyli jeszcze bardziej się osłabił a tym samym stał się bardziej podatny na choroby.
Okres pierwszego pierzenia u młodych kanarków to okres ogromnego wysiłku  ich organizmu,dlatego należy im wtedy dostarczać pokarmy bogate w białko , witaminy i minerały a nie ogórka w ,którym jest tylko woda.
W okresie pierzenia należy podawać pokarm jajeczny w formie suchej czyli np."sztuczne jajko" oraz warzywa i zielonki bogate w minerały i witaminy np.brokuł,szpinak,mniszek lekarski,gwiazdnice pospolitą oraz pokrzywy z warzyw można podawać tarte korzenie selera,pietruszki,marchwi oraz selera.
Zapisane


Badziu
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

woj. mazowieckie
Wiadomości: 113



« Odpowiedz #9 : Wrzesień 09, 2010, 07:56:49 »

Ja uważam, że ogórek "nie przyśpiesza" lecz "ułatwia" pierzenie. Bo gwałtowna utrata piór tylko osłabiłaby kondycję ptaka.
Zapisane


PaleNisko
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Szczawno Zdrój k. Wałbrzycha
Wiadomości: 96



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 23, 2010, 04:17:22 »

Czy podawanie ogórka po skończonym przepierzeniu się kanarków może zaszkodzić moim kanarkom np. osłabiając albo przerzedzając upierzenie?
Zapisane

PaleNisko
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Szczawno Zdrój k. Wałbrzycha
Wiadomości: 96



« Odpowiedz #11 : Wrzesień 23, 2010, 04:24:55 »

Trochę głupie było to pytanie, ale trzymam młode(w tym kilka z paŹdziernika) razem ze starszymi osobnikami, i te młode akurat się pierzą. W związku z tym chciałem przy okazji zapytać czy mogę podawać wszystkim ptakom ogórek i dodatek witaminowy ułatwiający zrzucanie piór, jeśli w klatce znajdują się ptaki, które okres pierzenia mają już za sobą.
Zapisane

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 23, 2010, 08:42:22 »

Ja nigdy nie podawałem ogórka i nigdy  nie zamierzam podawać. Według mnie ogórek ma legendarne znaczenie dla ptaka. Niby mają przyśpieszać pierzenie, ale zadajmy sobie pytanie po co mamy zaburzać cykl w życiu każdego ptaka. Wszystko ma swoje prawa i znaczenia więc według mnie nie ma co tego niszczyć.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!