Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 06:18:40 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dylemat eksperta  (Przeczytany 11519 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« : Październik 06, 2010, 09:47:27 »

Jak powinien zachować się ekspert oceniając ptaki na wystawie: powinien ściśle stosować regulamin wystawy i inne zalecenia organizatorów czy też powinien stosować się do zaleceń wypracowanych przez COM i OMJ?
Zapisane

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 06, 2010, 10:55:33 »

Moim zdaniem jest oczywiste że powinien stosować zasad COM-OMJ. Lepiej wiedzieć na czym się stoi, jakie ptaki posiadamy w naszej hodowli. Czym lepsze sędziowanie przy dokładniejszym oku tym lepiej dla nas i naszych materiałów do hodowli.
Zapisane

jan.gorzycki
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Ortografia skandaliczna! Proszę zwracać uwagę na ortografię!
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #2 : Październik 06, 2010, 02:17:28 »

KomM koMeM a spariedliwosc miusi byc po Naszzej Stronie! Jak sendzia nnie ocenia tak jak chcom organiztorzy to juz nigdy nie zostanje zaproszony na wystwe. To jest fakt i nie wierzeę ze to sie zmieni.
Zapisane

holahola1
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 209



« Odpowiedz #3 : Październik 06, 2010, 02:30:10 »

KomM koMeM a spariedliwosc miusi byc po Naszzej Stronie! Jak sendzia nnie ocenia tak jak chcom organiztorzy to juz nigdy nie zostanje zaproszony na wystwe. To jest fakt i nie wierzeę ze to sie zmieni.
idęc tym tokiem myślenia , po jaką cholere organizować wystawy jeśli wiadomo kto wygra?
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #4 : Październik 06, 2010, 03:02:16 »

Pogląd wyrażony przez jana.gorzyckiego jest ultra skrajny. Daleki jestem od stwierdzenia, że hodowca nie ma wcale racji i że wszystkie wystawy i wszystkie ptaki są oceniane prawidłowo i rzetelnie. Na pewno jednak nie wszystkie oceny wystawowe odbywają się pod dyktando organizatorów. Nie wierzę też w jakieś powiązania ekspertów z organizatorami wystawy. Niewątpliwie jednak w stwierdzeniu jana.gorzyckiego jest ziarnko prawdy. Sytuacje patologiczne zdażają się wszędzie i nie da się tego nigdy zlikwidować, można je jedynie ograniczyć. Owszem organizatorzy ustalając np. klasy konkursowe mają niewątpliwy wpływ na ostateczne wyniki oceny ptaków, ale jest to wpływ pośredni i ograniczony.
Zapisane

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik
***
Offline Offline

opolskie
Wiadomości: 270


« Odpowiedz #5 : Październik 06, 2010, 06:42:11 »

Zawsze myślałem, że regulaminy wystaw i wszelkie zalecenia organizatorów winne opierać się na tym co wypracował COM i OMJ. Gdyby tak było, żaden ekspert nie miałby najmniejszych wątpliwości jak oceniać ptaki. Po co tworzyć nowe regulaminy, skoro ptaki oceniane są wg. standardów COM. Chyba, że powodem jest to co napisał jan.gorzycki. Moim zdaniem, jeżeli już się tak zdarzy to ekspert powinien z całą stanowczością opierać się na zasadach wypracowanych przez COM i OMJ. Przecież hodowcy też w swoich hodowlach dążą do wzorców opisanych przez COM a nie do tych jakie będą obowiązywać na danej wystawie.
Pozdrawiam Piotrek.
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #6 : Październik 06, 2010, 10:03:33 »

Myślę,że po trosze mylimy pojęcia.Nie spotkałem się jeszcze z tym by regulamin wystawy narzucał ekspertowi jakieś nowe standardy oceny.W regulaminie organizator podaje miejsce i czas trwania wystawy,sposób i termin przyjęcia i odbioru ptaków.Wyznacza klasy konkursowe.Ustala sposób przyznawania nagród oraz inne sprawy organizacyjne.Wszystko to razem wzięte nie może wpłynąc na oceny sędziowskie.Jeżeli ekspert jest rzetelny i stosuje się do punktacji ustalonej przez COM to nie widzę powodu i możliwości żeby ten sam ekspert ,tego samego ptaka(przy założeniu ,że nic w wyglądzie ptaka się nie zmieniło) inaczej ocenił na wystawie oddziałowej np.w Częstochowie ,inaczej na PPKK w łaziskach a jeszcze inaczej na MP w Czeladzi.Uważam,że regulamin wystawy nijak się ma do rzetelnej oceny eksperta.
Zapisane

jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 265


« Odpowiedz #7 : Październik 07, 2010, 08:24:07 »

A ja tym razem wezmę w obronę Janka Gorzyckiego!
Mam wrażenie, że uczestnicy tej dyskusji mało jeżdżą po wystawach.
W ubiegłym roku np. byłem na kilku (podkreślam na kilku!!!) wystawach, gdzie za kolekcję egzotyki uważano 2 ptaki. Ekspert powinien ewidentnie dyskwalifikować takie kolekcje, a tymczasem ocenił te kolekcje i jeszcze w dodatku przystawił pieczątkę PFO. żadnej reakcji nikogo nie było, a wystawcy, którym zwróciłem uwagę, obśmiali mnie. Zatem myślę, że nawet PFO popiera takie działania i wypaczenia desygnując na wystawę takich ekspertów.
Kolejny przykład: według jakiego systemu i standardu były oceniane ptaki na rzekomo prestiżowym ubiegłorocznym Pucharze Polski? Może mi ktoś powie, że to standard COM!? Wszyscy byli zadowoleni, bo oceniali eksperci z Niemiec!!!!
Dalej czy na szeroko opisywanej na naszym wortalu specjalistycznej wystawie glosterów (http://kanarki.eu/index.php/topic,608.0.html) stosowano standardy ustalone przez COM? Czy ma ktoś kartę ocen z tej wystawy?
A same Mistrzostwa Polski w 2009 r., gdzie glostery intesywne znokautowały całą resztę? Kto ustalał taki podział klas wystawowych? COM? OMJ? Takie są zalecenia COM-u?
To co się dzieje na naszych wystawach to kpina z hodowli!!! Mam nadzieję, że jakieś zmiany w tej kwestii nastąpią już w tym sezonie, bo takie wypaczenia prowadzą do upadku hodowli.
Proszę o poważną i merytoryczną dyskusję w tej kwestii, a nie prawienie morałów i zamiatanie wszystkiego pod dywan!
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #8 : Październik 07, 2010, 09:38:12 »

Jak to była egzotyka u papug to się wystawia w parach duże i średnie papugi jak np. rozella .Tak jest na całym świecie.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #9 : Październik 07, 2010, 09:46:51 »

Zacznę od tego że specjalistyczne wystawy glosterów nie są prowadzone według standardów COM.
System oceny glosterów tz.'angielski" nie jest systemem COM, po prostu aby taki konkurs był ciekawszy i krótszy w czasie swojego trwania a także aby był niejako bardziej sprawiedliwy dla wystawianych ptaków ,hodowcy angielscy wymyślili właśnie taki system oceny ptaków.
System ten jest bardzo ciekawy i widowiskowy wiec z roku na rok zdobywa sobie coraz więcej zwolenników.
Wspomnę tylko że glostery wystawiane w tym systemie są dzielone przed konkursem aż na 48 klas wystawowych.
W systemie tym można także wystawić ptaki starsze niż roczne.
Jeśli regulaminy poszczególnych konkursów ptaków będą zgodne z prawem COM to ekspert nie będzie miał żadnych dylematów prawnych czy dwa ptaki oceniać jako kolekcję czy też ich nie oceniać wcale lub ocenić jako ptaki pojedyncze.
Polska Federacja Ornitologiczna powinna stworzyć jeden regulamin,który będzie obowiązywał z drobnymi zmianami na wszystkich wystawach.
Problem jest jednak taki czy sami hodowcy przyzwyczajeni całymi latami do "dziadostwa"będą w stanie przyjąć i zaakceptować taki regulamin.
W tym miejscu kłania się system szkolenia hodowców ,który tak na prawdę nigdy nie istniał.
Ta dyskusja jest jeszcze jednym przykładem na to  jak wielka praca czeka nową Radę Federacji.
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #10 : Październik 07, 2010, 07:47:45 »

Granos kolekcja to zawsze 4 ptaki i nie jest ważne czy są to wielkie papugi czy też maleńkie kanarki.
Takie są standardy Światowej Organizacji Ornitologicznej.
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę ,ale gdybyś czytał nasze forum to byś to wiedział.
Poniżej jest link w pdf-ie z klasami wystawowymi według standardów COM obowiązujące na ostatnich Mistrzostwach Świata.


http://kanarki.eu/index.php/topic,2162.0.html
Zapisane


holahola1
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 209



« Odpowiedz #11 : Październik 07, 2010, 11:34:17 »

KomM koMeM a spariedliwosc miusi byc po Naszzej Stronie! Jak sendzia nnie ocenia tak jak chcom organiztorzy to juz nigdy nie zostanje zaproszony na wystwe. To jest fakt i nie wierzeę ze to sie zmieni.
idęc tym tokiem myślenia , po jaką cholere organizować wystawy jeśli wiadomo kto wygra?

Przepraszam za słownictwo  Z politowaniem
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #12 : Październik 08, 2010, 09:36:11 »

Cytuj
Granos kolekcja to zawsze 4 ptaki i nie jest ważne czy są to wielkie papugi czy też maleńkie kanarki.
Takie są standardy Światowej Organizacji Ornitologicznej.
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę ,ale gdybyś czytał nasze forum to byś to wiedział.
Poniżej jest link w pdf-ie z klasami wystawowymi według standardów COM obowiązujące na ostatnich Mistrzostwach Świata.

No a np.rozella. Powiem szczerze ,ze nie widziałem jeszcze kolekcji ptaków tej wielkości w kolekcji z 4 osobników. Nie orientuję się bardzo dobrze w egoztyce ( mniej mnie interesuje ten dział) ale np. na wystawach papug w Czechach ,z tego co wiem z katalogów i innych informacji ,są kategorie ptak pojedyńczy,para oraz 4 ptaki w kolekcji czyli nasza "normalna"kolekcja.Kategorie par widziałem nawet wśród WPF a u dużych papug tak jak mówiłem widuje tylko pary. Co?
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #13 : Październik 09, 2010, 07:15:56 »

Granos kolekcja to zawsze 4 ptaki i nie jest ważne czy są to wielkie papugi czy też maleńkie kanarki.
Takie są standardy Światowej Organizacji Ornitologicznej.
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę ,ale gdybyś czytał nasze forum to byś to wiedział.
Poniżej jest link w pdf-ie z klasami wystawowymi według standardów COM obowiązujące na ostatnich Mistrzostwach Świata.


http://kanarki.eu/index.php/topic,2162.0.html
Mark
Dałeś "ciała"
To zamieszczasz w linku to podział na grupy wystawowe.
Jeszcze jedna mała uwaga.
Odnosimy się do oceny COM, łącząc z tym regulaminy. Sędzia na wystawie powinien zgodnie ze standartem ocenić ptaki.
Jak to ma się do regulaminu wystawy? Moim zdaniem w żaden sposób nie należy tego łączyć. Ocena, to ocena wartości wystawowej danego egzemplarza. Regulamin to natomiast sposób, w jaki zostanie "nagrodzony" sam wystawca. Regulamin określa też możliwość łączenia w grupy danych ras. Np. można w jedną grupę połączyć kędzierzawe paryskie i fiorino. Oczywiście wygrają ptaki najlepiej ocenione. Na naszych wystawach oddziałowych należy tak robić. Powód jest jeden - mało ptaków.
Wracając jeszcze do regulaminu:
W regulaminie jasno się określa nawet wiek ptaków (sędzia wtedy musi go poznać). Chodzi tu o duże papugi. Te ptaki nie wypierzą się w czasie jednego roku. I jeszcze jak wystawić, aż 4 szt.? Jako kolekcję. Regulamin łódzki dopuszcza wystawianie starszych papug. Może z tego powodu po raz pierwszy w łodzi będzie można zobaczyć żako.
Zapraszam.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #14 : Październik 09, 2010, 11:46:54 »

                                     
                           Więc jeszcze raz powtórzę ,według standardów COM kolekcja ptaków to zawsze 4 ptaki .
W linku który przytoczyłem powyżej są opisane sekcje i klasy wystawowe z ostatnich Mistrzostw Świata ,które co powinno być oczywiste ,rozgrywają się zgodnie ze standardami OMJ \ COM.
Czyli wchodzimy na w\w link zjeżdżamy kursorem prawie na sam dół do sekcji wystawowej oznaczonej literką N która to sekcja jest sekcją  dużych papug i widzimy że z lewej strony jest słowo STAM czyli kolekcja ,obok słowa STAM jest cyfra 4 co oznacza że kolekcja to 4 ptaki w tym przypadku wielkie papugi.Po prawej stronie widzimy słowo INDIVIDUEL  czyli są to tz. pojedynki.
Wszystkie klasy wystawowe to albo kolekcje czyli 4 ptaki albo pojedynki czyli 1 ptak.
Jedyny wyjątek do tej reguły jest taki że kanarki śpiewające wodnotokowe (malinois) można wystawiać oprócz kolekcji i pojedynek także jako  ptaki podwójne w klasie 2 ptaków.
Ciekawostka jest taka że od najbliższych MŚ podobnie jak w malinois tak i kanarki harceńskie będzie można wystawiać w kolekcjach składających się z 2 ptaków.
Co do samych dużych papug to nie dość że w kolekcji muszą być cztery wielkie np.ary lub żako to jeszcze regulamin określa że muszą to być ptaki w jednym wieku czyli muszą to być np.  cztery ptaki pięcioletnie lub cztery ptaki dwuletnie.
Najstarsze ary jakie można wystawiać to ptaki siedmioletnie ,najstarsze żako może mieć maksymalnie trzy lata a nierozłączki maksymalnie mogą mieć dwa lata..
Wiek wszystkich dużych i średnich papug które mogą brać udział w konkursach jest dokładnie określony.
Do konkursu nie zostają dopuszczone kolekcje ptaków w rożnym wieku czyli nie maże być np. jednego ptaka dwuletniego i trzech papug jednorocznych, taka kolekcja zostanie zdyskwalifikowana.
Oczywiście wiek ptaków podaje hodowca zgłaszając ptaki do konkursu a nie odgaduje tego ekspert bo ekspert ma oceniać ptaki a nie bawić się w zgadywanki.
Przytaczanie przykładów o tym że na jakiejś wystawie dwie papugi w rożnym wieku stanowiły kolekcje wystawową nie świadczy o tym ze COM dopuszcza takie kolekcje do konkursu,po prostu organizator napisał sobie regulamin jaki chciał i jaki mu pasował ale to nie świadczy o fakcie że ten regulamin jest zgodny z wymogami COM.
NORWIK24 cała nadzieja w Radzie Federacji że zrobi jakieś szkolenie i  wtedy się trochę podszkolisz.
Zapisane


Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!