Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 08, 2019, 05:58:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wyjaśnienia eksperta  (Przeczytany 5500 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« : Listopad 29, 2010, 08:49:41 »

Czy ekspert po zakończeniu procesu oceny ptaków na wystawie powinien wyjaśnić hodowcy dlaczego jego ptak został oceniony tak wysoko czy tak nisko, czy też nie powinien już tego robić?

ROBERTO
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Jaworzno

« Odpowiedz #1 : Listopad 29, 2010, 07:10:13 »

Moim zdaniem powinien jak najbardziej. Jednakże tylko, gdy hodowca poprosi go oto, bo trudno gdyby ekspert chciał wszystkim wystawcą wyjaśniać ocenę ich ptaków dajmy na to np.na Mistrzostwach Polski gdzie hodowców wystawiających swoje ptaki jest spora liczba i ekspertowi zajęłoby to ogromą ilość czasu. Na tegorocznej wystawie EGZOTY ja po ocenie mojego ptaka i zakończeniu oceny porozmawiałem z sędzią i dowiedziałem się sporo jak jeszcze poprawić jakość młodych. Chociaż mój kanarek został oceniony bardzo wysoko jak na mój debiut. Pozdrawiam.

Granos
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopad 29, 2010, 07:14:31 »

O to pochwal sie wynikiem Uśmiech.

jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

« Odpowiedz #3 : Grudzień 01, 2010, 12:21:29 »

Ekspert nie powinien udzielać hodowcom żadnych wyjaśnień, a jeśli już to tylko odpłatnie!

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« Odpowiedz #4 : Grudzień 01, 2010, 01:27:08 »

Ekspert nie powinien udzielać hodowcom żadnych wyjaśnień, a jeśli już to tylko odpłatnie!

Bardzo specyficzny pogląd. Na wstępie powiem tylko, że żadna ocena ptaków nie odbywa się gratis.

A teraz trochę o czymś innym z pozoru. Załóżmy, że jesteś jakimś specem i załóżmy, że ktoś Cię zatrudnia i każe Ci wykonać jakąś pracę. Ty zgadzasz się ją wykonać. Twój chlebodawca z pewnością będzie Cię pytał o szczegóły Twej pracy (jaką metodą wykonasz pracę, z jakich narzędzi będziesz korzystał, co ma Ci przygotować, co pomóc, jakie materiały i warunki zapewnić itp.). Może zapyta Cię też o rady, albo sposób wykonania pracy. Jak Ty to wszystko widzisz? Jeżeli odmówisz odpowiedzi na te pytania, to z pewnością nie uzyskasz tej pracy.

Z ekspertami jest podobnie. Oczywiście z czasem rynek wystawowo-konkursowy sam wyeliminuje takich ekspertów, którzy odmawiają wyjaśnień i komentarzy, ale teraz póki co w Polsce nie ma normalnego rynku ekspertów oceniających ptaki i w związku z tym należy wprowadzić (np. jakimś zarządzeniem), moim zdaniem (choć nie jest to tylko moje zdanie), obowiązek komentowania przez eksperta  specjalnie dla hodowców ocen kilku ptaków już po zakońceniu procesu oceny. Jeżeli hodowcy nie wskażą żadnych ptaków, to prawdziwy ekspert powinien sam wybrać kilka i opowiedzieć dlaczego tak a nie inaczej je ocenił. Taki mini-wykład czy seminarium z pewnością przysłużyłoby się rozwojowi hodowli i lepszemu poznaniu standardów danego gatunku czy rasy. Myślę, że po ocenie ptaków ekpert może jeszcze tę godzinę przeznaczyć na wyjaśnienia.

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #5 : Grudzień 01, 2010, 02:25:24 »

Według mnie nie powinno się odbywać sprawozdanie po konkursowe ptaków, jak jacky wcześniej napisał -czemu sędzia to i owo ocenił danego ptaka, czy żle czy dobrze, ogólne tłumaczenie. Jest to decyzja wyłącznie sędziego. Taka osoba nie wzięła sobie uprawnień od tak sobie , z przysłowiowej choinki tylko po przez swoją ciężką pracę, zdobywanie doświadczeń które kończą egzaminami i nadaniem uprawnień sędziowskich. Pamiętajmy że człowiek jest tylko człowiekiem i ma prawo do popełnienia błedów i trzeba je uszanować.

tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2012

« Odpowiedz #6 : Grudzień 01, 2010, 04:52:57 »

Moim zdaniem organizatorzy małych wystaw oddziałowych powinni po ocenie poprosić eksperta, by objaśnił na podstawie wystawionych kanarków wzorzec danej rasy, którą zaproponowali by hodowcy, wady i zalety danego kanarka. Za takie objaśnienie ekspert mógł by otrzymać jakieś dodatkowe pieniądze od związku. Jeśli takiego czegoś nie będzie, to poziom hodowli nie będzie zbyt szybko wzrastał, gdyż wielu hodowców ma małe pojęcie o wzorcach i często mało chęci by poszukiwać informacji na temat oceny kanarków i standardów wystawowych.
W tym roku na wystawie oddziałowej w Poznaniu mimo, iż nie wystawiałem ptaków, po zakończeniu oceny poprosiłem eksperta, by wyjaśnił mi wady i zalety kilku zaproponowanych przeze mnie kanarków. Ekspert się zgodził i trochę się dowiedziałem, ale nike oprócz mnie i jednego hodowcy nie był tym zainteresowany. 

ajtes
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #7 : Grudzień 01, 2010, 07:23:34 »

Problem dość skomplikowany. Na wystawie i po ocenie wszelkie wyjaśnienia moim zdaniem będą złe. Znając naturę Polaków, z których prawie każdy jest "ekspertem" doprowadzić może to do niepotrzebnych nieporozumień. Można było by wprowadzić karty ocen opisowe, tak jak jest u drobiu i królików. Tam sędzia oceniając każdego osobnika wpisuje ilość punktów w odpowiednim dziale oceny, z krótkim opisem wady, czy zalety. Wśród hodowców królików jest w obiegu taki twór jak ocena "stołowa". Polega to na zaproszeniu przez Związek (koło) sędziego-rzeczoznawcę na koszt Związku i dokonaniu ocen królików przedstawionych przez hodowców wraz z wystawieniem karty oceny i omówieniem każdego egzemplarza. Na wystawach królików karty ocen wiszą na klatkach wystawowych i zwiedzający oglądając zapoznają się z opisem i oceną. Ocena ze "stołowej" jest oceną dla hodowcy, który nie musi ale może się nią chwalić. Ocena sędziów jest jak wszyscy wiemy oceną subiektywną, w takim samym stopniu jak my sami oceniamy swoje ptaki, jedyną różnicą jest brak osobistych sympatii.

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #8 : Grudzień 01, 2010, 07:44:20 »

Każdy z nas ma po części mowi prawdę. Moim zdaniem warto byłoby wprowadzić do obiegu w postaci filmu, który by prezentował najlepsze ptaki z wszystkich najważniejszych wystaw w kraju. Dziei temu każdy hodowca mógłby porównać swoje ptaki z tymi które wygrywają i sprawdzić w jkaim stopniu są dostosowane do wystawy.
Również taki film byłby super pamiątką z wygranymi ptakami w danym roku. Co wy o tym myślicie?

tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2012

« Odpowiedz #9 : Grudzień 01, 2010, 08:15:24 »

Film to może i dobry pomysł, ale według nie da się dokładnie ocenić takiego kanarka na filmie, a mam na myśli takie cechy jak np. rozłożenie przypruszenia u ptaków nieintensywnych i kamera może zmieniać rzeczywisty odcień koloru. Takie filmy powinny być nagrywane w jakimś specjalnym studiu. Z tego co się dowiedziałem to kanarki kolorowe najlepiej jest oceniać przy świetle dziennym.

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #10 : Grudzień 01, 2010, 08:20:31 »

Gdyby doszło do stworzenia takiego filmu to napewno zajeła by się tym profesjonalna firma zajmująca się tym, a nie amatorskie nagranie. Wiadome to iż film nie odzwierciedla ptaka w 100% jaki jest w rzeczywistości, ale jakiś wzorzec w 90% byłby.

Granos
Gość
« Odpowiedz #11 : Grudzień 01, 2010, 08:23:53 »

Dla mnie ptak na żywo to zupełnie inna sprawa.Inna sprawa jest ,że oceny opisowe zabrałyby mnóstwo czasu.Ciekawe ile wtedy trwałaby ocena Co?.

Lukas
Redaktor
Użytkownik
*

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora

Z066

« Odpowiedz #12 : Grudzień 01, 2010, 08:58:35 »

który by prezentował najlepsze ptaki z wszystkich najważniejszych wystaw w kraju

U nas istnieje jeszcze inny dość istotny problem otóż taki że zdaża się tak iż kolekcja ptaków która wygrywa jedną wystawę z dobrym wynikiem, kolejną przegrywa i nie dzieje się to za sprawą radykalnej zmiany wyglądu ptaków (przygotowania do wystawy) lecz powodem tego jest to że eksperci mają niewiem jak to powiedzieć może różne wizje może swoje osobiste przywiązania, standardy, ciężko powiedzieć ale krótko mówiąc oceny poszczególnych ekspertów różnią się. I jak wtedy podejść do tej sprawy gdy kanarki wygrają jedną wystawę a na innej zostaną ocenione słabo co wtedy ma robić hodowca dalej iść tą drogą hodowli i próbować doskonalić te ptaki czy może brać pod uwagę oceny słabsze i wręcz pozbyć się tych "słabych" ptaków ?
Myślę że nie należy się zbyt przywiązywać do ocen ekspertów tylko hodując daną rasę kanarków i chcąc hodować dobre kanarki tej rasy każdy powinien się wysilić i zdobyć wzorzec i go dokładnie przeanalizować, myślę że to nie jest trudne bo wszyscy jesteśmy istotami myślącymi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2010, 09:00:13 wysłane przez Luka » Zapisane

ajtes
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #13 : Grudzień 03, 2010, 04:07:01 »

Na wystawach wyżej opisanych przeze mnie dokonuje się opisowych ocen i nikt nie marudzi. Po prostu np. królik- oceniany jest w 6 punktach i w każdym sędzia odejmując bądŹ nie jakieś punkty pisze dlaczego. Zauważyłem, że kompletnie nie wzbudziła zainteresowania ocena "stołowa". Zastanawiające dlaczego? Ten sposób u mnie i moich przyjaciół ze Stowarzyszenia zawsze jest najbardziej oczekiwany.
Różne oceny tych samych ptaków przez różnych sędziów to normalne. Pisałem, że sędzia też człowiek, dokonuje oceny subiektywnej, ocenia cechy fenotypowe na które można mieć różne spojrzenie. Dlatego tak ważna jest część opisowa w tym temacie.

ROBERTO
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Jaworzno

« Odpowiedz #14 : Grudzień 08, 2010, 08:33:48 »

Witam przepraszam Granos że dopiero teraz odpisuję ale miałem komputer  w naprawie i dopiero teraz tu zajrzałem. Więc kanarek dostał 91 punktów i w pojedynczych barwnych zajął  pierwsze miejsce.

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!