Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 12:49:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Plama legowa  (Przeczytany 6115 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« : Styczeń 29, 2012, 10:01:35 »

Jedna z moich samic (harceńska) swoim zachowaniem wykazuje pełną gotowość do lęgów, lecz nie o tym chciałem. Otóż obserwując ją zauważyłem coś bardzo dziwnego. Otóż mam ją już dość długo i wcześniej jak przystało na okres przezimowania nie wykazywała żadnych oznak gotowości do lęgów. Głównie chodzi mi tu o brak plamy lęgowej, na której chciałem się teraz skupić.
Jest już końcówka stycznia i niektóre z moich ptaków są już w pełni pobudzone, lecz co zdziwiło mnie najbardziej mają plamy lęgowe. Może inaczej. Nie zdziwił mnie fakt posiadania tej plamy, lecz fakt, że samice nie gubiły żadnych piór. W sumie jeszcze nigdy nie zauważyłem takiego gubienia, lecz przykład tej samicy dał mi do myślenia.
Stąd moje pytanie:
Co dzieje się z piórami na brzuchu w okresie powstawania plamy lęgowej?
Zapisane

Lukas
Redaktor
Użytkownik
*
Offline Offline

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 746


Z066


« Odpowiedz #1 : Styczeń 29, 2012, 10:57:47 »

O jakiej plamie mówisz ?
Zapisane

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2012, 08:35:24 »

Pierwszy raz słysze- plama lęgowa- co masz na myśli  Co?
Zapisane

lolek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 159


« Odpowiedz #3 : Styczeń 30, 2012, 09:55:37 »

sprawdziłem na necie i rzeczywiście jest coś takiego Szok np na wikepedii Plama lęgowa (area incubationis) – nieopierzone miejsce na brzuchu ptaków lęgowych, pojawiające się na czas sezonu lęgowego, które jest bardzo dobrze ukrwione i służy do wylęgu jaj. Umożliwia przeniesienie ciepła wylęgującego ptaka bezpośrednio na skorupę, unikając izolującego działania piór. Niektóre gatunki maja jedną plamę (np. jastrzębie, gołębiowate, wiele śpiewających), inne dwie (np. siewkowce, alki, wydrzyki) lub trzy (np. mewy)[1]. Specyficzną plamę lęgową mają pingwiny niegniazdujące, tj. pingwin cesarski i królewski[2], u których jest ona przykryta fałdem skóry. Z kolei niektóre ptaki jej nie mają w ogóle, ogrzewając jaja stopami (wielu przedstawicieli pełnopłetwych, z rodzin takich jak pelikanowate, głuptakowate czy kormoranowate[3]) lub nie ogrzewając ich samodzielnie (np. pasożyty lęgowe).

jak sie rozdmucha pióra na brzuchu to jest tam gole ciał. nie wiedziałem że istnieje coś takiego:D
Zapisane

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #4 : Styczeń 30, 2012, 01:26:47 »

Jeśli będziesz patrzył czy dana samica ma tzw "plame lęgową" to  będzie po lęgach. Zwracaj uwagę na zmieniający kształt kloaki, w przypadku samic na wydłuzony kształ, lecz u samców na tzw. wygiętą fajkę Duży uśmiech. To powinno wystarczyć.
Zapisane

kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« Odpowiedz #5 : Styczeń 30, 2012, 01:28:36 »

A widzicie! Duży uśmiech Jeżeli samica jest juz gotowa do lęgów, to złap ją i rozdmuchaj pióra na brzuchu, to zobaczysz  Mrugnięcie
O istnieniu takowej plamy oczywiście wiem, lecz nigdy nie widziałem żadnych wpadniętych piór podczas jej powstawania. Stąd zastanawia mnie, co się z nimi dzieje. Bo skoro samica ma opierzony brzuch, a miesiąc póŹniej łysy, nie gubiąc przy tym żadnego pióra, to coś tu jest nie tak. Przecież chyba nie zjada tych piór, chociaż często widzę, jak je sobie układa.

A czemu ma być po lęgach?
Zapisane

krzysieksolec
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Solec Kujawski
Wiadomości: 48


« Odpowiedz #6 : Styczeń 30, 2012, 05:45:47 »

Cytat: kuba link=topic=3506.msg18619#msg18619 date=1327926516
A czemu ma być po lęgach?
[/quote

Bo możesz czekać na łysinkę i się nie doczekasz. Chichot
Zapisane


krzysieksolec
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Solec Kujawski
Wiadomości: 48


« Odpowiedz #7 : Styczeń 30, 2012, 05:46:54 »

A czemu ma być po lęgach?
Bo możesz czekać na łysinkę i się nie doczekasz. Chichot
Zapisane


kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« Odpowiedz #8 : Styczeń 30, 2012, 06:43:26 »

Nie bardzo rozumiem twoje powyższe wypowiedzi. Mógłbyś wytłumaczyć, co chciałeś w nich zawrzeć?
Zapisane

lolek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 159


« Odpowiedz #9 : Styczeń 30, 2012, 07:35:44 »

a mam takie pytanie taka plama lęgowa występuje u amadyn wspaniałych? u samca i u samicy?
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!