Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 08:12:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Glostery szafirowe  (Przeczytany 24080 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Leńcze
Wiadomości: 107


WWW
« : Luty 24, 2012, 06:11:27 »

Witam w tym roku założyłem sobie uzyskanie  młodych glosterów szafirowych i jestem ciekawy jaka jest zależność dziedziczenia koloru szafirowego przez młode.W tym roku mam 4 samice szafirowe które łącze z samcami zielonymi dwie z jednym samcem a dwie z synem pierwszego samca.Ten młodszy samiec jest po samicy cynamonowej i zielonym samcu którego dopuszczam do 2 samic.Na 2 gniazda po samcu pierwszym mam po jednym szafirowym młodym a reszta jest zielona.Po młodszym samcu w jednym gnieŹdzie mam same zielone młode choć według praw genetycznych ten samiec jest szpaltem na cynamony wiec jakiś mlody powinnien być koloru cynamonowego. Zastanawiam się czy jest zależność co do dziedziczenia koloru szafirowego np.czy po połączeniu samicy szafirowej z samcem zielonym po samicy szafirowej daje nam pewność że otrzymamy większą ilość szafirowych młodych niż po ptakach jakie ja dopuszczam.Pozdrawiam
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #1 : Luty 24, 2012, 07:38:57 »

Po samczyku szczepionym na brąz z samicą zieloną możesz uzyskać młode samice żółto-brązowe(tzw.cynamon) lub z samicą szafirową biało-brązowe(fown).
.Po młodszym samcu w jednym gnieŹdzie mam same zielone młode choć według praw genetycznych ten samiec jest szpaltem na cynamony wiec jakiś mlody powinnien być koloru cynamonowego.
Moim zdaniem to jest jedna wielka loteria.Po prostu może być taka sytuacja kiedy to plemniki posiadające gen warunkujący brązową melaninę czy biały dominujący(szafir) z jakichś powodów nie zapłodnią jaja a zrobią to te, które warunkują czarną melaninę(zielony zamiast cynamonu), czy żółty zamiast białego(zielony zamiast szafirowego).
Zapisane

drapizenica
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 50


« Odpowiedz #2 : Luty 16, 2015, 09:53:13 »

Ostatnimi czasy zainteresował mnie temat kanarków białych i szafirowych (glosterów). Zastanawiam się czy podstawą szafiru zawsze musi być biały dominujący?
Wywnioskowałam to z wielu opracowań, w których twierdzi się, że szafir+zielony da nam 50%szafir,50%zielone młode. Czyli jeżeli tak faktycznie jest, to szafir musi być kanarkiem biało/czarnym o bieli dominującej. 

Pytanie więc brzmi czy istnieją ptaki szafirowe z lipochromem białym recesywnym i czy ktoś z Was takowe posiada?
Wiadome jest, że dwóch białych dominujących nie można ze sobą łączyć więc  szafiry zaleca się kojarzyć z np. zielonymi(żółto-czarnymi). Ale i w tym połączeniu może przecież wystąpić problem. Z tego co się orientuję(jeżeli jest inaczej to poprawcie mnie) ptak zielony po parze np. zielony(lub inny o podstawie żółtej) z szafirowym też może być nosicielem genu bieli dominującej i w połączeniu z kolejnym ptakiem szafirowym możemy mieć problem z wystąpieniem czynnika letalnego. Tak więc jak łączyć szafiry, żeby było „dobrze”? Moim zdaniem najlepiej gdyby szafir miał lipochrom biały recesywny, może nie uzyskalibyśmy szafirowych młodych po krzyżówce z ptakami z podstawą żółtą ale wyeliminował by się problem łączenia dwóch ptaków z podstawą białą. Zabieg taki przyczynił by się również do zwiększenia ilości tak rzadkich przecież czysto białych lub ładnie szafirowych (bez domieszek żółci) glosterów.
Mikołaj napisał że po „młodszym samcu w jednym gnieździe ma same zielone młode”. Czy jest możliwość, że właśnie ten samczyk jest szafirem: białym recesywnym/czarnym czy to tylko przypadek?
Zapisane

Zglut
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 13


« Odpowiedz #3 : Luty 16, 2015, 10:22:24 »

Z tego co wiem białe glostery do recesywy a nie dominanty.
Zapisane

drapizenica
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 50


« Odpowiedz #4 : Luty 16, 2015, 10:55:51 »

O i tu mnie zaskoczyłeś. Wydaje mi się jednak, że gdyby były to biały recesywne/czarne to uzyskanie potomstwa o tym samym kolorze wiązało by się z połączeniem dwóch szafirów a to przecież jest niezalecane lub z łączeniem szafira z ptakiem nosicielem bieli recesywnej więc schemat szafir + zielony i tak by się nie przedstawiał 50% na 50% a był zależny od przodków tego dajmy na to zielonego/cynamona itp no i dlaczego nie zalecane było by łączenie dwóch szafirów? Sama nie wiem. Wyłapałam też inny błąd w swoim rozumowaniu. Pisałam o łączeniu szafira (dominującego) z nosicielem genu białego dominującego a takowy przecież nie może istnieć bo by się ujawnił w fenotypie czyli nie istnieje nosiciel genu białego dominującego więc jeden problem rozwiązany;) czyli jeżeli mamy białego kanarka lub szafirowego to spokojnie bez obaw możemy go łączyć z każdym (niezależnie od przodków) kanarkiem o podstawie żółtej.
Zapisane

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 18, 2015, 10:36:35 »

Z tego co ja znalazłam, to jednak glostery są tylko(?) białe dominujące. Mogą być szafirowe na białych recesywnych. (Tutaj nie ma znaczenia sposób dziedziczenia, chodzi o kolory.) Jednak chyba akurat glostery nie, tzn u glosterów nie ma recesywnego białego. Ale za to głowy nie daję.

Nie zaleca się łączenia dwóch dominujących białych, bo są połączone z genem letalnym i w przypadku połączenia 25% młodych umiera w jajku. Jak sama już sobie powiedzialaś, nie może być nosiciel mutacji dominujacej. Więc nie ma problemu z łaczeniem białego dominujacego z nie białym dominującym.

PS
I taka mała uwaga. Lipochromem można nazywać kanarka, ale to jest taki skrót, zargonowe określenie. Lipochrom oznacza bowiem barwnik rozpuszczalny w tłuszczach. Nie może byc wiec lipochrom biały, bo bialy to brak barwnika. Może byc tylko kanarek lipochromowy biały.
Ale to tak tylko na marginesie.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 18, 2015, 06:06:12 »

Lepiej byłoby gdybyś założyła nowy wątek.

Już pomagam. Wśród glosterów szafirów nie ma dominujących lub recesywnych. Biały kolor określa się w nich jako dominujący. Więc nie można połączyć dwóch szafirów. Ale za to można łączyć z każdym innym (żółty, zielony, cynamon) - ale nie z białym (szafir, płowy, biały).
Rozpatrując kolory jasne - żółty i biały to biały zawsze będzie dominował. Czyli jak od rodzica otrzyma gen żółty, od drugiego biały to wyjdzie biały.
Z połączenia szafira i zielonego wyjdą 50% szafiry i 50% zielone, bez względu na płeć.

zobacz sobie tabelkę: http://glostery.katowice.pl/genetyczne-podstawy-hodowli-glosterow/
druga tabela z góry opisuje łączenie szafirów i co z tego wynika.

Można łączyć szafira z żółtym, ale zaczyna tutaj być problem z piórami, bo zarówno jasne szafiry (np. 80% i więcej białego) jak i żółte glostery mają o wiele gorszą jakość piór niż np. zielone. A łącząc dwa słabe pióra wychodzi tragedia. Dlatego tak ciężko jest o białego glostera dobrej jakości, na którego nota bene poluję już kolejny rok. Może uda mi się takiego wyhodować w tym roku Uśmiech

A całkiem białe glostery mogą być recesywne lub dominujące, nie wytwarzają wit. A (albo D, co chwilę mi się to myli) ale na temat białych glosterów jest bardzo mało informacji. Nadal nie wiem czy z połączenia np. szafira z żółtym wyjdzie biały gloster czy tylko szafir z minimalną melaniną.

Cytuj
Nie zaleca się łączenia dwóch dominujących białych, bo są połączone z genem letalnym i w przypadku połączenia 25% młodych umiera w jajku.
Przy połączeniu dwóch szafirów chyba 50%, jak dobrze pamiętam.
Zapisane


drapizenica
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 50


« Odpowiedz #7 : Luty 19, 2015, 06:46:59 »

Tak, tak Yoanka oczywiście wiem, że lipochrom to barwnik i że biel to nic innego jak brak barwnika(lub brak ujawnienia barwnika) Mrugnięcie. Przepraszam też, że nie założyłam nowego wątku ale  nie chciałam dublowania. Zaciekawiło mnie z tymi słabymi piórami u białych i jasnych glosterów, czy to faktycznie brak melaniny powoduje i czy hodowcy np. kanarków kolorowych też się z tym zjawiskiem spotykają? Wracając do połączenia szafira i szafira to faktycznie powinno wyjść jak pisała Yoanka 25% z czynnikiem letalny :
Bi +Bi
BB , Bi, iB,  ii
Czyli 25%-inny kolor(ii), 50% biały (Bi, iB) oraz 25% ten podwójny gen dominując BB, który jest odpowiedzialny za czynnik letalny.
Tak czy inaczej będę musiała sobie porozmawiać z jakimś hodowcą kanarków białych recesywnych w kontekście możliwości wyhodowania (glostera) szafira :  czarno/białego recesywnego kanarka. Na stronie http://rytro.dobrahodowla.pl/index.php?id=1dab40fd44295f8acbac4e są niby pokazane ptaki takie jak: czarno biały recesywny,  czarny opal biały recesywny. Wiadomo, że nie są to glostery ale przecież mechanizmy są tutaj identyczne.  Fajnie było by mieć możliwość hodowania np. wyłącznie szafirowych ptaków lub tak jak w Twojej sytuacji Klapuch: doskonalenia białych ptaków bez obawy, że wyjdzie śliczny osobnik ale niestety nie do końca biały.
P.S. Klapuch a Ty miałeś zapewne okazję oglądać białe glostery na wystawach, powiedz mi czy były to ptaki Twoim zdanie dominujące czy recesywne? Ja widziałam tylko czysto białe od Pana Rozynka i wydawały mi się śnieżno białe bez tych żółtych przebarwień ale niestety nie dopytałam.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 19, 2015, 08:07:03 »

Czyli 25%-inny kolor(ii), 50% biały (Bi, iB) oraz 25% ten podwójny gen dominując BB

Jaki "inny" kolor?

Cytuj
Wiadomo, że nie są to glostery ale przecież mechanizmy są tutaj identyczne.
Z tego co wiem to nie do końca. Glostery jakoś inaczej "przejmują" barwę niż kanarki kolorowe, zwłaszcza jeśli chodzi o biel, ale nie znam dokładnie sposobu dziedziczenia koloru w kanarkach kolorowych więc nie powiem czym się to różni.

Cytuj
Fajnie było by mieć możliwość hodowania np. wyłącznie szafirowych ptaków
Nadal podstawą hodowli są kanarki zielone. Bez nich w ciągu kilku pokoleń z glosterów wyjdą kaczki.

Cytuj
P.S. Klapuch a Ty miałeś zapewne okazję oglądać białe glostery na wystawach, powiedz mi czy były to ptaki Twoim zdanie dominujące czy recesywne? Ja widziałam tylko czysto białe od Pana Rozynka i wydawały mi się śnieżno białe bez tych żółtych przebarwień ale niestety nie dopytałam.
Nie wiem, wcześniej jak oglądałem to nie interesowałem się genetyką, a ostatnio nie wpadły mi w oko białe glostery. Jak były czysto-białe to były recesywne. Dominujące mają żółte zabarwienia na końcach lotek, ale czasami trudno widoczne.
Zapisane


Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 19, 2015, 08:18:02 »

Na pewno może być szafir z recesywnym białym, pytanie tylko czy ta mutacja występuje u konkretnie u glosterów. Wszedzie gdzie widziałam, jest pisane o dominujacym białym w kontekście glosterów. Także mechanizm jest ten sam, ale dana mutacja musi występować u glosterów. Jak nie, to mozna ją pewnie przeniesć od innych kanarków, ale to już jest bardziej skomplikowane (trzeba przeniesć biały, a zachować inne cechy glosterów).

Z tym czynnikiem letalnym, to jest tak, że gen mutacji białej dominującej jest sprzezony (czyli lezy na tym samym chromosomie i to tak blisko, że jest najczesciej dziedziczony razem) z jakimś genem letalnym, ale o dziedziczeniu recesywnym. Dlatego potrzebne są dwa te geny żeby pisklę umarło w jajku. Ponieważ każdy dominujący biały ma jeden gen dominującego białego i jeden recesywnego letalnego, to obie te cechy dziedziczą się razem, ale inaczej. Dlatego wszystkie białe dominujace mają tylko jeden gen dominującego białego. Wszystkie ptaki, ktore mają dwa, nie wykluwają się. Jesli wiec czynnik letalny dziedziczy się normalnie recesywnie, to wynika z tego, że przy połączeniu dwóch ptaków dominujących białych będzie: 25% z dwoma genami letalnymi, 25% bez żadnego genu letalnego, 50% z jednym genem letalnym. Te 25% z dwoma, umrze w jaju. Tak myślę po tym co przeczytałam o dziedziczeniu dominujacego bialego i cvzynnika letalnego, bo dokladnie tego wyjasnionego nie znalazłam.

Co do tej witaminy,m to chodzi o A. Biały "likwiduje" barwnik lipochromowy czyli karotenowy. Prowitamina A to karoteny. Jeśli więc w odpowiednim miejscu zablokuje się metabolizm karotenów, to organizm nie ma ich ani do produkcji żóltego barwnika, ani do produkcji witaminy A. Nie zawsze jednak tak musi być, bo można zablokować w takim miejscu, w którym nie ma to wpływu na metabolizm prowitaminy A.

Aha, jeszcze co do jakości piór. Melanina w piórach wzmacnia je, wiec jak jej nie ma, to pióra są słabsze - to jest taki ogólny mechanizm, u wszytskich ptaków. Nie wiem jak na jakość piór wpływają barwniki karotenowe.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


drapizenica
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 50


« Odpowiedz #10 : Luty 19, 2015, 10:47:48 »

Cytuj
Fajnie było by mieć możliwość hodowania np. wyłącznie szafirowych ptaków
Nadal podstawą hodowli są kanarki zielone. Bez nich w ciągu kilku pokoleń z glosterów wyjdą kaczki.
[/quote]

Dobre, dobre! Ubawiłeś mnie do granic możliwości;) wyobraziłam sobie tego glostera kaczkę ale oczywiście przyznam Ci rację;) ja to rozpatruję z punktu widzenia totalnego laika i człowieka, który nie ma w planach wyhodowania „idealnego glostera” tylko jako raczej eksperyment kolorystyczny i to tylko na papierze (tak wiem, że u kanarków kształtnych kolor, to nie to na czym powinno się skupiać). Takie działanie np. w Twoim przypadku mogło by być wręcz zabójstwem dobrej hodowli ale amatorowi mogło by przynieść troszkę satysfakcji.

Czyli 25%-inny kolor(ii), 50% biały (Bi, iB) oraz 25% ten podwójny gen dominując BB

Jaki "inny" kolor?

Białe dominujące krzyżuje się np. z żółtymi a ich białe potomstwo ma ten gen żółty (ja to ostrożnie oznaczyłam jako „i” (inny bo może być chyba np. czerwony -nie wiem jaka jest relacja białego do czerwonego) ale on się nie uwidacznia w fenotypie bo jest zdominowany przez „B” czyli w następnym pokoleniu po połączeniu Bi +Bi wyjdzie nam 25%  tych „ii” czyli ptaki np. żółte. Innymi słowy każdy biały dominujący(po swoim rodzicu) jest szpaltem na ten "i"nny kolor. Myślę, że Yoanka by to zgrabniej ujęła ale mam nadzieję, że od biedy zrozumiale piszę.
Tak czy inaczej z tematu o szafrach zrobił się temat o bieli...no ale to chyba bardzo blisko;)
Pozdrawiam
Zapisane

Piwek89
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2011
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #11 : Luty 20, 2015, 08:40:33 »

Witam. W moim przypadku otrzymałem raz ptaka czysto białego z koronką. Oczywiście przypadkowo, ale w późniejszym czasie uzyskiwałem ptaki czysto żółto z koronami. Moim zdaniem otrzymanie takiego ptaka nie zależy od dobrania ptaka np. czysto żółtego i czysto białego, bo w ten sposób nie będzie dobrych glosterów a zarazem istnieje ryzyko powstania cysty piórowej. Trzeba sięgnąć pokolenie wstecz i próbować połączyć np. szeka/zielonego (który jest po parze czysto żółty bądź biały/zielony) oraz np szafira ( który jest również po parze czysto żółtej bądź białej / zielony). U mnie po takiej parze w jednym gnieździe miałem 2 ptaki czysto żółte z koronami, czyli grizolki. Po samicy czysto białej bądź czysto żółtej, nigdy nie wyszedł mi ptak czysto kolorowy. Oczywiście mogę się mylić, ale piszę to na podstawie własnych 5 letnich doświadczeń.

Pozdrawiam Bartosz
Zapisane

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Kraków
Wiadomości: 127


interesuję się chorobami ptaków


WWW
« Odpowiedz #12 : Luty 20, 2015, 10:35:52 »

Tego typu rzeczy widać w zasadzie tylko na podstawie doświadczeń. Trzeba uzyskać dużą liczbę potomstwa i przeanalizować wszystko. Wtedy dochodzi sie do tego jakie jest dziedziczenie. 5 lat to już trochę jest, choć jeszcze za mało na statystyke.

Jeszcze co do tych białych. Mogłaby byc jeszcze inna sytuacja (niż gen letalny sprzezony z dominującym białym): niepełna dominacja. Wtedy ptaki z jednym genem białej byłyby inne niż z dwoma (np. ta reszta żółtego) i byłoby tak, że w przypadku dwóch genów białej dominującej, dzialoby sie cos, co uniemożliwiałoby przeżycie.

Znalazłam jednak artykuł, w którym autor opisuje istnienie dwufaktorowych dominujących białych (czyli dwa geny). Pisze on też, że teza o czynniku letalnym nie ma naukowych podstaw. Wydaje mi sie jednak, że jest to za bardzo rozpowszechnione żeby było calkiem nieprawdziwe. Istnienie genu letalnego sprzezonego z genem dominującej białej, wyjaśniałoby możliwosc istnienia dwufaktorowych dominujących bialych. Byłyby takie jednak rzadkie. Rozwiazniem byłoby crossing over czyli wymiana fragmentów chromosomów homologicznych.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane


LaKi
Uczeń2
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 541


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 12, 2015, 11:32:39 »

klapuch chyba strasznie uogólniłeś mutacje białą u glosterów to że w chwili obecnej nie ma recesywnych glosterów to według mnie tylko i wyłącznie efekt tego że nikt się za to nie zabrał. To że w danej rasie nie ma w chwili obecnej białych recesywnych nie oznacza że nie może ich być. Z tego co mi wiadomo to u kanarków istnieją 2 mutacje biała dominująca i biała recesywna.
W miniaturze hiszpańskiej występują białe dominujące i białe recesywne, jednak dominujące przeważają ponieważ są dużo łatwiejsze w hodowli. W miniaturze pracują już nad ptakami izabelowymi, jaspisowymi, mozaikowymi i innymi.

"Glostery" też już widziałem pheo, tylko czekać jak będą jaspisowe, czy kobaltowe.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #14 : Kwiecień 12, 2015, 05:30:34 »

Podobają mi się kolory, ale widać, że przy takich połączeniach kształt odbiega od standardu.
Ale i tak mi się podobają i chętnie widziałbym je w mojej hodowli.
Zapisane


Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!