Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 05:40:11 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mieszanka ziaren z konkurencyjnego forum  (Przeczytany 4036 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« : Listopad 06, 2012, 09:40:22 »

Na jednym z forów internetowych (http://www.kanarek.fora.pl) znalazłem taką oto poradę żywieniową:

"Typowa mieszanka dla kanarków ma następujący skład:
-30% rzepik,
-30% kanar,
-5% proso,
-5% nasiona sałaty,
-5% siemię lniane,
-5% słonecznik (małe, czarne odmiany),
-18% owsik lub płatki owsiane,
-2% mak.

Można dodawać także murzynek, który może zastępować 20% rzepiku. W celu wzbogacenia pokarmu o składniki mineralne należy wymieszać 20 g oleju słonecznikowego z 1 kg ziarna i posypać 10 g Roboranu H (zawiera on witaminy H, A, D3, K3, E, Bl, B2, B6, B12, niacynę, cholinę, wapń, fosfor). Słonecznikowy olej podajemy po to, aby witaminowe dodatki lepiej przylegały do ziarna."


Czy ktoś z Was karmi taką mieszanką swoje kanarki? Co sądzicie o jej składzie?
Zapisane

JANUSZK
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 35


« Odpowiedz #1 : Listopad 06, 2012, 12:19:27 »

W zasadzie typowy skład mieszanki  z tym że połowę rzepiku podaję przez cały rok w postaci
skiełkowanej, oraz dodaję kilka procent konopia, ktore to ziarna wraz ze słonecznikiem podaje tylko
GNIECIONE
Zapisane

Chiara
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopad 07, 2012, 08:52:30 »

Ja mam tylko pytanie odnośnie oleju- czy nie ma obawy że w warunkach przechowywania w temp. pokojowej (a nie wszyscy mają kilkadziesiąt ptaków żeby mieszankę zużyć w ciągu kilku dni) wytrącą się z niego jakieś niebezpieczne związki chem.?

Na razie używam karmy gotowej, firmy Versele-Laga- bogatszej w sezonie lęg. a teraz w wersji normalnej. Tak więc oprócz składu, w którym zadziwił mnie jedynie olej i może płatki owsiane- procentowych danych nie znam.
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #3 : Listopad 07, 2012, 10:00:24 »

Hmmm.  Moja mieszanka ma inny sklad.  Mam tylko ciut problem z tlumaczeniem nazw.  Np proso - tutaj Hirse - jest jego wiele odmian.  Ktore tutaj by bylo?  Takie jak faliste dostaja? 

Nie znalazlam procentowych danych, bo pewnie to cos, co kazdy fachowy sprzedawca woli "chronic".
Ale na pewno rzepik - Rübsen - nie jest jednym z glownych skladnikow.  Ja nawet kupuje mieszanke zupelnie BEZ rzepiku.  Uśmiech

Ciekawa obserwacja, ze raz musialam wyjechac na pare dni i powiedzialam mezowi, ze jak zabraknie ziarna to ma kupic po prostu w supermarkecie i tez bedzie ok.  Kupil Vitakraft dla kanarkow i ...moje tego nie chcialy jesc.  Ale nawet na oko bylo widac, ze ma nieco inny sklad.  W oko sie rzucalo np dosc sporo prosa, co znam od falistych.

Typowa mieszanka z rzepikiem z mojego sklepu dla hodowcow - podejrzewam, ze ilosc=kolejnosc.

kanar
murzynek
proso japońskie
siemię lniane
owies
konopie
rzepik
senegalskie proso
nasiona tzw "dzikie"
perilla jasna
mak

Moje ptaki jako pierwsze wybieraja konopie i murzynka. Ale dajac wymierzone porcje, mam wyjedzone wszystko z karmnikow.

Rzepik podaje w formie skielkowanej.  Jest to ziarno tluste i hodowca spzedajacymi moje izabelki wspomnial, ze on woli go nie podawac, gdyz ptaki farbuja sie nim na czole.  Ja mysle, ze winne byly w tym przypadku karmidelka, ktore u niego widzialam.  W rzepik mogl zostawiac na sciankach karmidelek oleisty farbujacy osad i kanarki wycieraly go wkladajac glowe do otworu tychze karmidelek. 
Nie mniej jednak czytalam jeszcze opienie hodowcow glosterow, ze podaja swoim ptakom mniej oleiste ziarna, aby uniknac sklejonych pior na odbycie.  A inny ktos napisal, ze nie uzywa rzepiku, ale ma zawsze problem na wystawach, gdzie podawanesa mieszanki z rzepikiem - bo jesli ptak nie jest do niego przyzwyczajony, reaguje lekkim rozwodnieniem odchodow i prezentuje sie potem publicznosci z umazanym kuprem.  Brzmi logicznie wg mnie.  Choc mozliwe, ze sam stres wystaw powoduje chwilowe rewolucje jelitowe u ptakow. 

Pisze to tylko tak, aby sie podzielic tym. Uśmiech  Dla mnie to takie ciekawostki sa, az nich wyrabiam sobie powoli wlasne zdanie z rosnacym doswiadzceniem.
Zapisane


jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 265


« Odpowiedz #4 : Listopad 08, 2012, 10:07:33 »

Na jednym z forów internetowych (http://www.kanarek.fora.pl) znalazłem taką oto poradę żywieniową:

"Typowa mieszanka dla kanarków ma następujący skład:
-30% rzepik,
-30% kanar,
-5% proso,
-5% nasiona sałaty,
-5% siemię lniane,
-5% słonecznik (małe, czarne odmiany),
-18% owsik lub płatki owsiane,
-2% mak.

Można dodawać także murzynek, który może zastępować 20% rzepiku. W celu wzbogacenia pokarmu o składniki mineralne należy wymieszać 20 g oleju słonecznikowego z 1 kg ziarna i posypać 10 g Roboranu H (zawiera on witaminy H, A, D3, K3, E, Bl, B2, B6, B12, niacynę, cholinę, wapń, fosfor). Słonecznikowy olej podajemy po to, aby witaminowe dodatki lepiej przylegały do ziarna."


Czy ktoś z Was karmi taką mieszanką swoje kanarki? Co sądzicie o jej składzie?


... Podstawowym środkiem transportu jest wóz konny ... Dom najlepiej oświetlać lampą naftową ...

Czytam i już przenoszę się do tamtych czasów!!!

Kto dziś daje ptakom taką mieszankę!?

W hodowli od tamtych czasów zmieniło się wszystko. Dziś mamy specjalistyczne mieszanki praktycznie dla każdej rasy kanarków. Takie wynalazki mogą jedynie zaszkodzić naszym ptakom.
Spróbujcie sami zjeść brukiew z plastrami łoju. Będziecie się czuli mniej więcej tak samo jak Wasz ptak po zjedzeniu takiej mieszanki.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!