Rdest obok gwiazdnicy jest nachętniej przez ptaki zjadanym zielskiem, niezwykle cenionym przez profesjonalnych hodowców, ze względu na bardzo wysoką zawartość ciemnego pigmentu. Podawany kanarkom (zwłaszcza czarnym), w czasie pierzenia się, niezwykle poprawia (przyciemnia) melaninę, a ponadto jak każda zielonka jest także bezcennym Źródłem wielu witamin i mikroelementów.
Rdest tworzy wielką rodzinę roślin, od pnącego się po murach, płotach i drzewach krzewu, przez długo-łodygowy chwast na polach i podmokłych łąkach, aż do perzowatego rdestu ptasiego,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi rosnącego dosłownie wszędzie, na skrajach dróg, między płytkami chodników, nawet na nieco dłużej leżących kupkach białego piasku. Prawie wszystkie gatunki tej rośliny nadają się do skarmiania; te wielkolistne pnące się po murach należy naturalnie nieco poszatkować i podawać kanarkom w oddzielnych karmidełkach, albo jako dodatek do pokarmu jajecznego.
Drobnolistny rdest ptasi rosnący przy jezdni, czy między płytkami chodnikowymi może być zabrudzony i nie należy go zrywać, ale już ten ze skrajów dróg polnych czy z jakiegoś małourodzajnego pobocza, świetnie nadaje się do skarmiania w całości. Roślina ma tylko jeden grubszy korzeń, z którego, podobnie jak u gwiazdnicy, wyrastają pnąc się po ziemi we wszystkich kierunkach długie mocne łodygi, tak więc taką rdestową „gwiazdę“ bardzo łatwo jest wyrwać z ziemi, ciągnąc za korzeń, potem umyć pod kranem, wytrzepać do sucha, a następnie wraz z korzeniem wkleszczyć między kratki klatki... Rdest bardzo powoli więdnie, więc ptaki całymi godzinami mają do dyspozycji świeżą, zdrową zieleninę. Zjadają dosłownie wszystko, najpierw listki i ewentualnie kwiatki (bialo-różowe), a potem nawet bardziej miękkie części łodyżek.
Rdest można też suczyć, a potem kruszyć lub rozcierać w moŹdzierzu i jako proszek dodwać następnie w niewielkich ilościach (zimą i wczesną wiosną) do pokarmu jajecznego, który zjadają samiczki przed znoszeniem i podczas znoszenia jajeczek, a także do karmienia piskląt od mniej wiecej 3-4 dnia po wykluciu.
Aktualny mistrz świata w hodowli kanarków czarnych (czerwonych, żóltych i mozaikowych) mieszkający na stałe w Niemczech, Włoch Fabio Perri, podaje swoim ptakom rdest pnący, wielkolistny, który oplata u niego wolierki zewnętrzne, gdzie trzyma młode ptaki od wiosny, po odłączeniu od rodziców, aż do póŹnej jesieni. Ten wiodący od lat hodowca zaleca codzienne skarmianie rdestu bez ograniczeń, a jego ptaki słyną właśnie z niesamowicie ciemnej melaniny, więc chyba rzeczywiście jest coś „na rzeczy“.