Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 07:58:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Najlepsze warunki dla kanarków  (Przeczytany 3254 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« : Listopad 24, 2013, 10:51:53 »

Czy zastanawiał się ktoś jakie są najlepsze warunki dla kanarków?
Powszechnie mówi się, że ptakom najlepiej na wolności, ale to nie do końca tak, bo muszą dawać sobie radę ze zmianami pogody (silne deszcze, wysoka lub niska temperatura, silny wiatr itp), drapieżnikami, muszą szukać pokarmu, duże straty w lęgach.
Z drugiej strony jest ciasna klatka, sztuczne światło, ale jedzenia pod dostatkiem i ochrona przed aurą.

Jakie są najlepsze warunki dla kanarków?
Zapisane


hencho52
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

śląsk
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #1 : Listopad 25, 2013, 07:32:32 »

PTASZKI W KLATCE

"Czegoż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

Ignacy Krasicki
Zapisane

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopad 25, 2013, 08:22:56 »

Cóż biorąc pod uwagę iż obecnie hodowane w klatkach kanarki praktycznie poza pochodzeniem i przynależnością rasową niewiele mają wspólnego z kanarkami na wolności oraz to iż są to ptaki wyhodowane w klatkach i takie warunki są dla nich naturalnymi jestem zdania iż lepiej mają w klatkach. Takie ptaki nie poradziły by sobie na wolności. Zamęczone, zabite przez inne ptaki lub padły by z głodu bo nie potrafiły by sobie znaleźć pokarmu. My jako hodowcy kanarków czy drobnej egzotyki możemy a nawet powinniśmy zadbać o to by nasze ptaki w tym i kanarki miały jak najlepsze warunki o których decydujemy sami.

Kiedyś ktoś mądry powiedział że nie ma za dużej klatki dla kanarka. Jest to prawdą gdyż jak każdy ptak tak i kanarek powinien mieć dostosowaną wielkością klatkę do tego by mógł przefrunąć z żerdki na żerdkę używając przy tym skrzydeł a nie by mógł jedynie przeskakiwać używając skoków. Problemu zbyt małej klatki nie rozwiązuje wypuszczanie ptaka na loty po pokoju ponieważ nie lata on cały dzień a jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu minut a resztę dnia - ileś tam godzin nadal spędza w klatce. W mojej ocenie klatka w jakiej powinno się trzymać jednego kanarka powinna mieć najmniejsze wymiary długość/wysokość/głębokość 50 cm/40 cm/30 cm. Przy odpowiednio rozmieszczonych max trzech żerdkach (ułożonych tak w klatce by dwie z żerdzi znajdowały się po jednej stronie klatki jedna niżej druga w tym samym pionie nad dolną ale wyżej a trzecia po przeciwnej stronie klatki na dolnym poziomie usytuowane od frontu klatki w jej głąb) ptak ma zarówno możliwość przeskakiwania z jednej na drugą w poziomie dolnym jak i przeskoku z użyciem skrzydeł z dolnej na przeciwległą górną (na której  często śpi i może schronić się przed gapiącym się na niego właścicielem lub jego znajomymi). Żadnych poprzecznych żerdek (wzdłuż klatki), huśtawek czy innych tego typu rzeczy być w klatce nie powinno bo zabierają one kanarkom możliwość używania skrzydeł. Klatki jakie są używane do nauki ptaków śpiewu wogóle powinny być zlikwidowane a trzymanie w nich ptaków zakazane. Są to klatki wymyślone przez człowieka ale nie mające nic wspólnego z tym że ptak ma się nauczyć śpiewu, tak samo nauczy się w klatce większej jak i w tej małej, problemem dla hodowców masowej ilości ptaków jest natomiast przestrzeń jaką klatki zajmują stąd produkcja tych małych, by można trzymać dużo ptaków na małej przestrzeni. Prawda jest jednak taka, że te ptaki się męczą ale nie mnie to oceniać. Podobnie klatki lęgowe powinny mieć odpowiednią wielkość by po wyjściu młodych, których nierzadko jest cztery, pięć, musi być odpowiednio dużo miejsca by te młode nim zostaną odstawione na lotnię miały możliwość godnego w owej klatce bytowania a nie ściskania się z samicą a czasami cała parą rodzicielską w małej klatce w jakiej często z ciasnoty dochodzi do wyskubywania młodziaków przez rodziców mających pęd na kolejny ląg.

Wolałbym wyhodować 10 ptaków a porządnych, o wspaniałej budowie, prawidłowo umięśnionych, o ładnym typowym dla rasy zadbanym upierzeniu i odpowiednio odżywionych niż 100 ptaków wyglądających tylko na takie a trzymanych nieraz w warunkach w jakich nie kazałbym żyć najgorszemu wrogowi. Oczywiście na warunki i rodzaj hodowli ma wielki wpływ niestety chęć zarobku człowieka i tylko ten co trzyma ptaki z miłości do nich a nie na masową produkcję śpiewającego mięsa w pierzu jest w stanie zapewnić im prawidłowe warunki w jakich powinno się ptaki hodować.

Gdyby cena kanarka wahała się w granicach 400-500 zł za sztukę odpowiedniej jakości ptaka a nie jak teraz że za 50 zł można kupić samca nie było by pewnie masowych hodowli badziewia jakie często można zobaczyć  u pseudohodwców a jedynie ptaki jakościowo wybitne (nikt by nie hodował ptaków masowo bo by cherlaków nie sprzedał), wylatane, umięśnione, silne genetycznie i odpornościowo a co za tym idzie przekładało by się to relatywnie na cenę.

Kolejna sprawa decydująca o sprzedaży to jawność warunków hodowlanych, a nie jak teraz garażowi czy piwniczni pseudohodowcy naprodukują masowo nic nie rokującego w dalszej hodowli mięsa i handlują po giełdach, ryneczkach albo na portalach sprzedażowych. Każdy kto chce hodować ptaki na sprzedaż powinien być zrzeszony, posiadać swoje sygnum, obrączkować każdego ptaka a każdy z takich ptaków powinien być wystawiony do oceny i sklasyfikowany czy nadaje się do dalszej hodowli czy jedynie do sprzedania miłośnikowi kanarków, który chce sobie trzymać jednego ptaszka dla chęci słuchania go i posiadania kanarka w domu. Nie każdy bowiem ptak będący wspaniałym dla osoby chcącej mieć pojedynczego ptaka będzie się kwalifikował do dalszego rozrodu dla hodowcy, każdy oceniony natomiast jako zdatny do dalszej hodowli będzie równie dobrze mógł być pojedynczym śpiewakiem w domu potencjalnego Kowalskiego. Z takich kryteriów hodowli  i oceny wynikała by odpowiednia cena kanarka a one miały by zapewnione przez nas i odpowiednio poinstruowanych klientów odpowiednie warunki w jakich przyjdzie im żyć. Mrugnięcie
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!