Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 10:43:08 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pierwsze lęgi - pierwsze trudności  (Przeczytany 29947 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« : Luty 16, 2015, 09:44:38 »

Witam.
Właśnie rozpoczęły się w mojej hodowli pierwsze lęgi w związku z tym mam kilka pytań.
Obecnie mam zabudowane trzy samiczki.
Pierwsza wybudowała gniazdo lecz gdy zacząłem dopuszczać samca przestała się od dwóch dni gniazdem interesować. Gniazdo ma dość grubą obrączkę z szarpii ale w środku nie jest wypełnione. Gniazdko wewnętrzne-plastikowe z wkładką jutową. Może dołożyć drugie gniazdo?
Druga samica wyrzuca z gniazdka wkład jutowy. Może go czymś dokleić? Np kroplą kleju na gorąco?
Samica zbiera do dziobka szarpie ale wkład wyrzuca z gniazda.
Trzecia samiczka miała już jajeczka około dwa tygodnie temu ale przepasowałem i złożyła w kubku we fruwalce. Czy to nie za wcześnie aby znowu zakładała gniazdo? Samica interesuje się gniazdem od dwóch dni ale jeszcze nie rozpoczęła budowy. Przysiada i popiskuje gdy słyszy śpiew samców.
Czwarta i piąta samiczka rozpierzyły się. Obecnie przebywają we fruwalce. Pogubiły mnóstwo małych piór i widać że wyrastają nowe. Lotki zostały. Czy te samiczki będą mogły jeszcze lęgować w tym sezonie?
Szósta samiczka obecnie we fruwalce, nie wykazuje zainteresowania lęgami. Po prostu będę czekać.
Pierwsze pięć samiczek 2014, szósta samiczka 2013.
Hodowane ptaki to kanarki harceńskie.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
kanarek66
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 72


WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 17, 2015, 01:52:11 »

Witam. Wkład przyszyj od spodu nitką tylko tak żeby nie było nici w środku gniazda. Samicy daj gniazdo , ona i tak zniesie jaja wg. cyklu.
Samica niech robi gniazdo jak umie. Czasem przed podłożeniem jajek trzeba poprawić gniazdo, ja formuję przy pomocy żarówki . Często samiec po dopuszczeniu demoluje gniazdo. Te rozpierzone to pewnie są ode mnie, pewnie zmarzły w czasie podróży. Niestety hodowla uczy cierpliwości.        U mnie na dziesięć gniazd po pierwszym lęgu , pisklęta tylko w trzech ( czyste jajka, część samic słabo siedziała). Pierwsze koty za płoty.
Nie poddawaj się. Pozdrawiam.
Zapisane


PZHKiPE oddział Radom
ceglasty
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 44


« Odpowiedz #2 : Luty 17, 2015, 12:43:58 »

Witam. nie musisz bawić się w krawcową z wkładem. U mnie od lat sprawdza się taśma dwustronna. Polecam. Powodów rozpierzenia może być naprawdę dużo, ale nie wszystkie dyskwalifikują samice na ten sezon. Jeśli masz je krótko to często taka sytuacja następuje po zmianie temp. otoczenia warunków lub zmianie mieszanki i sposobu żywienia. Jaki to gatunek, niektóre np. glostery są wrażliwe na zbyt dużo zawartość rzepiku?
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #3 : Luty 17, 2015, 01:33:05 »

Pierwsza wybudowała gniazdo lecz gdy zacząłem dopuszczać samca przestała się od dwóch dni gniazdem interesować. Gniazdo ma dość grubą obrączkę z szarpii ale w środku nie jest wypełnione. Gniazdko wewnętrzne-plastikowe z wkładką jutową. Może dołożyć drugie gniazdo?
Jeżeli klatkę masz odpowiednio duża, to oczywiście możesz dać 2 gniazda. Ptaki same sobie wybiorą to, które im lepiej odpowiada. Samiec powinien być na intensywnym śpiewie i powinien raczej stymulować samiczkę do lęgów.

Druga samica wyrzuca z gniazdka wkład jutowy. Może go czymś dokleić? Np kroplą kleju na gorąco?
Samica zbiera do dziobka szarpie ale wkład wyrzuca z gniazda.
Klejem raczej nie. To chemia, która kanarek swoim wszędobylskim dziobem może wydziobać i zjeść. Lepiej, jak radzą przedmówcy, przyszyć. Poza tym nie przejmuj się. U kanarków to normalne, że budują i burzą swoje gniazda. Niektóre robią to wielokrotnie przed każdym lęgiem.

Trzecia samiczka miała już jajeczka około dwa tygodnie temu ale przepasowałem i złożyła w kubku we fruwalce. Czy to nie za wcześnie aby znowu zakładała gniazdo? Samica interesuje się gniazdem od dwóch dni ale jeszcze nie rozpoczęła budowy. Przysiada i popiskuje gdy słyszy śpiew samców.
Chyba nie za wcześnie, bo mniej więcej tyle trwa inkubacja jaj. Zatem samiczka jest już mniej więcej gotowa do następnego lęgu.

Czwarta i piąta samiczka rozpierzyły się. Obecnie przebywają we fruwalce. Pogubiły mnóstwo małych piór i widać że wyrastają nowe. Lotki zostały. Czy te samiczki będą mogły jeszcze lęgować w tym sezonie?
Pierzenie trwa 6-8 tygodni. Więc nawet gdyby całkowicie wymieniły piórka, to na koniec sezonu lęgowego będą mogły mieć jeszcze jakieś lęgi. Cierpliwie czekaj.
Zapisane

Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #4 : Luty 17, 2015, 08:52:46 »

Witam. Wkład przyszyj od spodu nitką tylko tak żeby nie było nici w środku gniazda. Samicy daj gniazdo , ona i tak zniesie jaja wg. cyklu.
Samica niech robi gniazdo jak umie. Czasem przed podłożeniem jajek trzeba poprawić gniazdo, ja formuję przy pomocy żarówki . Często samiec po dopuszczeniu demoluje gniazdo. Te rozpierzone to pewnie są ode mnie, pewnie zmarzły w czasie podróży. Niestety hodowla uczy cierpliwości.        U mnie na dziesięć gniazd po pierwszym lęgu , pisklęta tylko w trzech ( czyste jajka, część samic słabo siedziała). Pierwsze koty za płoty.
Nie poddawaj się. Pozdrawiam.
Oczywiście ze się nie poddaję. Będę cały czas próbował, wiem że to wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Faktycznie to te samiczki po podróży się rozperzyły, pewnie to zmiany temperatury i stres i nowe miejsce ale wyrastają im nowe piórka, są żywotne, chętnie pobierają pokarm. Wszystko myślę idzie ku dobremu. Wkładki podszyłem nicią, na razie spokój.

Bardziej niepokoi mnie ta pierwsza samiczka o której pisałem w poprzednim poście. Wprawdzie wypełniła gniazdo, dopuściłem dzisiaj znowu samca, dwa razy ją pokrył ale samiczka od kilku godzin jest dosyć osowiała, nie wchodzi do gniazda i dosyć szybko oddycha.
Nie chcę za bardzo panikować ale czy to może być zaparcie jajka? Czy coś jej pomóc czy na razie czekać?

Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 18, 2015, 06:10:37 »

Bardziej niepokoi mnie ta pierwsza samiczka o której pisałem w poprzednim poście. Wprawdzie wypełniła gniazdo, dopuściłem dzisiaj znowu samca, dwa razy ją pokrył ale samiczka od kilku godzin jest dosyć osowiała, nie wchodzi do gniazda i dosyć szybko oddycha.
Nie chcę za bardzo panikować ale czy to może być zaparcie jajka? Czy coś jej pomóc czy na razie czekać?

Jeśli zauważyłeś to wieczorem to mogło to być szykujące się do złożenia jajko. Jak nie to od wczoraj pewnie już się sytuacja rozwiązała...
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #6 : Luty 19, 2015, 11:54:47 »

Samiczka nadal bez zmian, dosyć wystraszona ale skacze i pobiera pokarm normalnie.
Może po prostu przestraszona jest samcem. Jaja jak na razie nie ma.
Ile czasu mam aby po zniesieniu podmienić jajo?
Jeśli zniesie około 6.00-7.00 rano to dopiero po pracy mogę podmienic. Czyli około 16.00.
Samica pewnie w tym czasie zacznie je wysiadywać.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #7 : Luty 19, 2015, 12:41:28 »

Jeśli zniesie około 6.00-7.00 rano to dopiero po pracy mogę podmienic. Czyli około 16.00.

Pamiętam, że były rozmowy na ten temat na forum, musiałbyś poszukać, ktoś chyba nawet podawał badania.
po 10 godzinach? Trochę długo.
Zapisane


Lukas
Redaktor
Użytkownik
*
Offline Offline

Lasocice/Nysa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 746


Z066


« Odpowiedz #8 : Luty 19, 2015, 01:24:01 »

Jeśli zniesie około 6.00-7.00 rano to dopiero po pracy mogę podmienic. Czyli około 16.00.

Miałem takie sytuacje że musiałem wychodzić z domu o godz. 7.30 a jeszcze w gniazdach nie było jaj, wracałem około 18 więc dopiero wtedy podbierałem i nie było żadnych problemów, więc spokojnie nie masz się czego obawiać.
Zapisane

ceglasty
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 44


« Odpowiedz #9 : Luty 19, 2015, 01:56:16 »

Jeśli zniesie około 6.00-7.00 rano to dopiero po pracy mogę podmienic. Czyli około 16.00.
Samica pewnie w tym czasie zacznie je wysiadywać.

Można śmiało zabrać jajko. Zarodek zaczyna się rozwijać dopiero po upływie około doby.
Zapisane

Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #10 : Luty 20, 2015, 09:21:00 »

Wczoraj wieczorem obmyłem delikatnie samicy brzuch i kuper ciepłą wodą oraz lekko pomasowałem podbrzusze. Było mocno opuchnięte i zaczerwienione. Nie wiem czy te moje zabiegi w czymś pomogły ale dzisiaj rano o 6.00 były w gniazdku dwa jajka. Jedno normalne, drugie prawie przezroczyste. Podmieniłem jajeczka na sztuczne, niestety przezroczyste pomimo delikatnej próby wyjęcia od razu się lekko wgniotło. Tak jakby skorupka się nie rozwinęła dobrze. Nie wiem czy jeszcze samiczka coś zniesie.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 20, 2015, 10:40:16 »

To uszkodzone wyrzuć od razu. Trudno powiedzieć dlaczego samica miała zaparcie, ale dobrze, że udało Ci się rozwiązać sytuację.
Nie wiem czy będzie znosić, ale tego chyba nikt nie wie. Obserwuj czy wieczorem jest trochę osowiała, jeśli tak, a rano nie będzie jajka to pomasuj ją znowu.
Zapisane


kanarek66
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 72


WWW
« Odpowiedz #12 : Luty 20, 2015, 12:20:22 »

Witam. Czy ptaki mają swobodny dostęp do dodatków mineralnych, osasepii, skorupek jaj kurzych? Bardzo wazne, podobnie jak spokój gdy samica składa jaja.
Zapisane


PZHKiPE oddział Radom
Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #13 : Luty 20, 2015, 12:29:49 »

Oczywiście, w każdej mojej klatce lęgowej jest osasepia, na dnie klatki piasek z domieszką muszli (kupny), co wieczór dosypuję na dno troszkę skruszonych skorupek z gotowanych jaj kurzych. To mają zawsze.
Z witamin dostają tartą marchewkę, siekaną czerwoną paprykę, kiełki rzepiku. To wszystko naprzemiennie. Rano porcję mieszanki, po południu pokarm jajeczny z dodatkiem kilku kropli tranu. Taką dietę mają wszystkie ptaki samce i samice.
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
sylabona
Gość
« Odpowiedz #14 : Luty 20, 2015, 08:41:52 »

Posyp jeszcze kiełki i pokarm jajeczny zmielonymi skorupkami.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!