Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Wrzesień 17, 2021, 05:37:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Genetyka.(chów wsobny)  (Przeczytany 11768 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709WWW
« : Marzec 19, 2008, 09:48:52 »

Genetyka prawie magiczne słowo w śród hodowców  wszelkich zwierząt.Nie jest ważne dla genetyki czy jesteś wirusem czy człowiekiem bo jeśli tylko jesteś żywym organizmem,który potrafi się rozmnażać to zdolność ta prowadzi do przekazywania cech dziedzicznych z jednego pokolenia na następne.Genetyka jako nauka zajmuje się trzema zasadniczymi zagadnieniami.
Po pierwsze -co sie dziedziczy.Jakie są chemiczne i fizyczne właściwości materiału genetycznego przekazywanego przez rodziców potomstwu.
Po drugie- w jaki sposób materiał genetyczny jest przekazywany potomstwu przez rodziców.Jakie mechanizmy tworzą pomost między pokoleniami.
Po trzecie- w jaki sposób działa materiał genetyczny.
Genetyka dla mnie i jak przypuszczam dla większości hodowców jest nauką trudną.Poznanie jej wymagałoby poznania i zrozumienia dziesiątków jak nie setek pojęć ,które to pojęcia pozwoliły by dopiero poznać i zrozumieć całość skomplikowany mechanizm dziedziczenia cech przekazywanych z pokolenia na pokolenie.Pewnie tez poznanie całości tej wiedzy nie dało by hodowcy jakiś namacalnych i spektakularnych sukcesów.Droga od teorii do praktyki jest zawsze wielce trudna.
Dlatego doświadczeni hodowcy na podstawie wielu lat własnych obserwacji i przemyśleń poznali ścieżki dziedziczenia pożądanych cech najlepszych dla danej rasy kanarków.
Najprostszym sposobem wychowania kanarków o najlepszych  cechach jest zakup bardzo dobrych ptaków i rozmnażanie ich ,a w dalszych pokoleniach wybieranie najlepszych ptaków i dalsze ich kojarzenie między sobą czyli umiejętne przejście na t.z. chów wsobny.
Dzięki chowowi wsobnemu powstały wszystkie udomowione rasy zwierząt jakie nas otaczają i żyją pośród nas.

Nasuwa sie pytanie jak tą wiedzę z zakresu genetyki czy tez chowu wsobnego wykorzystać w swojej hodowli.Trzeba zaznaczyć że jeśli kogoś nie interesuje posiadanie rasowych ptaków i ich wystawianie na konkursach to raczej taka wiedza nie jest mu potrzebna.Jest dużo hodowców ,których nie interesują żadne konkursy czy wystawy tacy hodowcy mają satysfakcje z samego faktu że potrafią rozmnażać kanarki i cieszyć sie ich pięknem i śpiewem.Jeśli jednak zamierzamy hodować kanarki rasowe jak najbliższe ideału ,ich kształtu i upierzenia czy też doskonałego śpiewu ,powinniśmy sie zastanowić jakich zakupów  dokonać aby nasza rasa kanarków zyskała na jakości.
Przeważnie przed takimi dylematami staja hodowcy ,którzy już mają kanarki i samo ich rozmnażanie nie sprawia im już tak dużej satysfakcji jak w chwili kiedy zaczynali swoją przygodę z kanarkami.Tacy hodowcy zaczynają myśleć jakie ptaki kupić i u jakiego hodowcy ,aby je skrzyżować ze swoimi najlepszymi kanarkami i aby potomstwo po tych ptakach było już na tyle dobre ,aby mogli je wystawiać na konkursach lub po prostu mieć satysfakcje że mają ;dobre; rasowe kanarki.Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to jakiej płci maja być zakupione ptaki.Większość hodowców wybiera do takich zakupów samice ( zapewne kierując sie względami ekonomicznymi,chociaż wiadomo że znani hodowcy mają takie same ceny na samce jak i na samice ) w moim przekonaniu tacy hodowcy popełniają błąd.Ja do takich zakupów zawsze wybierałem samce ponieważ jest wiadomo że jednego bardzo dobrego samca można dopuścić do np.5 samic i tym samym uzyskać np. ok.20-30 szt.młodych kanarków po bardzo dobrym ptaku.Kupując samice ile młodych mogę uzyskać ? może 6-10 szt.,może być i tak że po takiej samicy nie uzyskam żadnych młodych bo np.nie będę umiał jej pobudzić do lęgów.
Mając teraz młode ptaki po wybitnym kanarku mamy idealny punkt wyjścia do chowu wsobnego.Zakładając że nasze samice nie były ze sobą spokrewnione a do hodowli kupiliśmy samca mamy młode ptaki ,które są pół rodzeństwem.
Z młodych ptaków ,które są pół rodzeństwem wybieramy najlepsze ptaki i w następnym sezonie lęgowym krzyżujemy je ze sobą uzyskując następne pokolenia dobrych ptaków.
Moim zdaniem prowadzenie chowu wsobnego z użyciem pół rodzeństwa daje dobre wyniki i jest całkowicie bezpieczne dla ptaków.

Jeśli do naszej hodowli w systemie chowu wsobnego ( krewniaczego) użyliśmy samca naprawdę wysokiej klasy ( może ptaka z wysoką ocena sędziowską) a nasze samice też były dobre to powinniśmy uzyskać w miarę dobre potomstwo.Kupując tego naszego dobrego samca powinniśmy sprawdzić u hodowcy ,u którego kupujemy ptaka przynajmniej dwa pokolenia jego przodków.Chodzi o to abyśmy wykluczyli fakt że ten dobry ptak jest ptakiem całkowicie przypadkowym,ptak powinien pochodzić z dobrej linii hodowlanej.Do dalszej hodowli wybieramy najlepsze ptaki,jak najbliższe ideałowi danej rasy.Aby w pełni ocenić uzyskany przychówek musimy poczekać aż ptaki się całkowicie spierzą.Młodych nie spierzonych ptaków nie powinno sie oceniać bo wynik zawsze będzie przekłamany.Pierwsze pokolenie ptaków uzyskanych z takiego połączenia krewniaczego nazywamy pokoleniem F-1 każde następne połączenie w takiej linii  ptaków będziemy nazywać pokoleniami F-2,F-3 itd. Zaczynając hodowle z trzema ptakami,możemy ją prowadzić przez kilka lat,można sobie przyjąć cykl np. trzyletni w tym czasie otrzymujemy dwa piony ptaków prowadzonych w linii  hodowlanej.Największa zaletą tak prowadzonej hodowli jest fakt ze ptaki dziedziczą cechy wspólnych a nie obcych przodków.Rozrzut cech dziedziczonych jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku gdyby ptaki były dla siebie całkowicie obce i nie miały żadnych wspólnych przodków.Potomstwo ma bardziej jednolita bazę genów i baza ta z każdym pokoleniem sie zawęża.Prawdopodobieństwo uchowania ptaków podobnych do wybitnych przodków jest zdecydowanie większe. Następna zaletą prowadzenia ptaków w takiej linii  hodowlanej jest fakt że możemy hodować zdecydowanie mniejsza ilość ptaków aby trafić na prawdę bardzo dobre ptaki.W sytuacji gdy wielu hodowców chowa np. ptaki w mieszkaniu i mogą uchować tylko pewna ograniczona liczbie młodych prowadzenie ptaków w takiej linii hodowlanej nabiera ogromnego znaczenia.Ważną sprawą w takiej hodowli jest zapisywanie wszystkich lęgów ,każdy ptak musi być zaobrączkowany a jego pochodzenie dokładnie zapisane.

Marek Kłuciński
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2009, 03:57:50 wysłane przez Luka » Zapisane


Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!