Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 11:08:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Basztardy.  (Przeczytany 57744 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« : Luty 28, 2008, 12:20:28 »

Międzygatunkowe krzyżówki ptaków z rzędu wróblowatych z kanarkami fascynowało hodowców od dawna.Takie krzyżówki nazywamy hybrydami a po śląsku basztardami.Na początek należy sobie jasno powiedzieć że Polskie prawo zabrania hodowli,odławiania z natury,przetrzymywania czy przewożenia takich  ptaków śpiewających jak makolągwa,szczygieł,dzwoniec,czyż,kulczyk czy czeczotka , wszystkie te ptaki należą do rodziny łuszczaków i wszystkie w naszym kraju od ponad 50 lat są chronione prawem.W naszym kraju aby legalnie hodować np.szczygły i krzyżować je z kanarkami należało by mieć zezwolenie Naczelnego Konserwatora Przyrody.Zdobycie takiego zezwolenia dla zwykłego hodowcy,który chce hodować basztardy jest prawie nie możliwe.
Prawie zawsze do krzyżówek łuszczaków z kanarkami używa sie samca np.szczygła i samicy kanarka,odwrotna krzyżówka czyli samicy szczygła i samca kanarka jest również możliwa ale otrzymanie młodych po takiej parze jest bardzo trudne i wymaga dużego doświadczenia.Jako samca używa się np. samca szczygła ,który jest oswojony z klatką i dobrze śpiewa.Jako samice kanarka hodowcy wybierają przeważnie samice kanarków czerwonych ,czerwonej mozajki lub samice  szeków o jasnym upierzeniu.
Najłatwiej uzyskać basztardy po kulczyku i samicy kanarka,ponieważ te dwa gatunki sa najbliżej ze sobą spokrewnione.Basztardy takie są jednak zwykłymi zielonymi ptaszkami trochę większymi od kulczyka.Śpiew tych ptaków jest raczej przeciętny.
Krzyżówka dzwońca i kanarka daje ptaki duże o zielonej barwie.Śpiew tych ptaków jest dość dobry i melodyjny.
Krzyżówka szczygła i samicy kanarka jest chyba najbardziej pożądaną krzyżówką międzygatunkową jaką chcą uzyskać hodowcy.Młode ptaki po takiej krzyżówce są przeważnie bardzo podobne do szczygła ,chociaż zdarzają się też szeki np.różowe ptak z maską szczygła,takie młode ptaki są najwyżej cenione przez hodowców.Samce basztardów chętnie i dużo śpiewają.
Krzyżówka makolągwy i samicy kanarka jest ptaszkiem szarym jak makolągwa.Największą zaleta tej krzyżówki to piękny śpiew tych ptaków,najlepszych spośród wszystkich basztardów.Makolągwa jest bowiem najlepszym europejskim śpiewakiem i ten śpiew przekazuje na krzyżówki z kanarkami.
Legalnymi krzyżówkami są basztardy uzyskiwane po samicach kanarków  i np.kulczykach mozambickich czy kulczykach szarych (szare śpiewki) takie krzyżówki są zawsze podobne do samcy jakie zostały użyte do krzyżówek.
Dzikie ptaki są przeważnie gotowe do rozpłodu dopiero w kwietniu lub nawet maju.Dzikie ptaki przeznaczone do krzyżówek z samicami kanarków powinny być ptakami młodymi,które jeszcze nie gniazdowały z samicami własnego gatunku.
Basztardy lęgną się podobnie jak kanarki po 13 dniach wysiadywania przez samice.
W Niemczech czy w Czechach hodowla ptaków,które są u nas prawnie chronione w tamtych krajach jest legalna.Wyhodowano tam już wiele mutacji barwnych wśród szczygłów,dzwońców czy gili.Takie ptaki są wręcz przepiękne i robią na każdym hodowcy wielkie wrażenie.
W Niemczech wyhodowano tez dużo krzyżówek między gatunkowych takich jak krzyżówka makolągwy z szczygłem czy krzyżówki szczygła z gilem ,które swoim pięknem zachwycają każdego.
W naszym kraju ochrona dzikich łuszczaków polega za zakazaniu hodowli tych ptaków,chociaż na prawie każdym targowisku czy u różnych handlarzy można kupić takie ptaki jakie się chce.
W Niemczech ochrona tych pięknych ptaków polega na zakazie ich odłowu z naturalnego środowiska ale jednocześnie można je kupić legalnie u hodowców i posiadając ptaki zaobrączkowane i z odpowiednimi  dokumentami można się zająć legalną ich hodowla,przyczyniając się do dalszej ich ochrony.
Wiem że różne nasze krajowe organizacje ornitologiczne wielokrotnie pisały pisma do ministerstwa rolnictwa w sprawie umożliwienia naszym hodowcą legalnej hodowli ptaków z rodziny łuszczaków.
Z tego co wiem taka legalna hodowla byłaby możliwa po zmianie kilku ustaw o ochronie przyrody.Wiadomo że wszelkie ustawy jest władny zmienić tylko sejm R.P. i wiadomo tez że nie ma woli politycznej do takich zmian.Myślę że do legalnej hodowli naszych rodzimych łuszczaków musi upłynąć jeszcze dużo czasu.
Marek Kłuciński.
Zapisane


Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #1 : Luty 28, 2008, 12:52:10 »

Wydaje mi się, że bastardy to wyższa szkoła jazdy. Trudniej dobrać ptaki do kojarzeń, ptaki są bardziej nieufne i płochliwe. Trzeba też zadbać o formalną stonę przedsięwzięcia i uzyskać szereg pozwoleń na taką hodowlę. Niekiedy też ptakom trzeba stworzyć specjalne warunki dla uzyskania udanych legów.
Oglądając w internecie zdjęcia takich ptaków mam mieszane uczucia. Niekiedy zachwycam się ich pięknem, innym razem nurtuje mnie pytanie dlaczego ludzie wypaczają naturę.
Jedno nie ulega jednak watpliwości - przydałaby się szybka nowelizacja naszego ustawodawstwa, które nie nadąża za duchem czasu.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 29, 2008, 10:31:04 »

Witryny o europejskich łuszczakach i basztardach.
http://xoomer.alice.it/Carduelis/e_index.html
http://silvestrista.mforos.com/
http://www.allev4roses.com/
http://xoomer.alice.it/aop/
http://www.stuppello.it/
http://www.aofm.it/mostra.htm
http://www.avifaunafree.com/
http://www.geocities.com/mules_hybrids/
Zapisane


Granos
Gość
« Odpowiedz #3 : Styczeń 25, 2009, 07:01:08 »

jak to wkońcu jest ? Wkońcu bastard to połączenie np. kanarka z makolagwą. Jak wiemy w Polsce nie ma zakazu hodowli bastardów więc jak hodowcy uzyskuja ptaki gatunków europejskich do tych krzyżówek?Przecież zabronione jest trzymanie tych właśnie ptaków.
Zapisane

DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #4 : Styczeń 25, 2009, 07:36:14 »

najpierw niech w Polsce zakaz hodowli tych ptaków zniosą, potem można gadać, bo np.chciałbym jakieś ptaki europejskie mieć chodzby dla ozdoby, ale niemożna mieć bo za kratki mi nieśpuieszno,a i dużo kasy też niemam na grzywne.ale takie rzeczy to tylko w Polsce
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
Granos
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 25, 2009, 10:04:26 »

Cytuj
najpierw niech w Polsce zakaz hodowli tych ptaków zniosą, potem można gadać, bo np.chciałbym jakieś ptaki europejskie mieć chodzby dla ozdoby, ale niemożna mieć bo za kratki mi nieśpuieszno,a i dużo kasy też niemam na grzywne.ale takie rzeczy to tylko w Polsce

Fakt,tylko w Polsce. Ale przecież jakos muszą trzymać europejskie ptaki do krzyzówek.Wkoncu można spotkać bastardy w Polsce .W specjalistycznych gazetach,na stronach internetowych czy choćby na polskich giełdach sa bastardy sprzedawane.
Zapisane

Rafał
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 311


« Odpowiedz #6 : Styczeń 25, 2009, 11:02:45 »

Z tego co się orientuję to jest kilka osób w naszym kraju, które mają pozwolenie na trzymanie tych ptaków. Jednak nie mam pojęcia na jaki wniosek i na jakich warunkach oraz przez kogo lub przez jaką instytucję/organizację są one (pozwolenia) wydawane!
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #7 : Styczeń 26, 2009, 09:10:44 »

Z tego co się orientuję np. na hodowlę szczygła ma pozwolenie wyłącznie Krzysztof respondek. Zastanawia mnie jednak fakt ,ze gdy pojedziesz na giełdę w pszczynie da sie kupic bastarda po kanarku i szczygle. Ci hodowcy sprzedają "na lewo"? Zastanawia mnie czy nie boją sie kar jeżeli np.taką giełdę sprawdzi policja.
Zapisane

Sławek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 142



« Odpowiedz #8 : Styczeń 26, 2009, 10:57:08 »

no właśnie dołączam się do pytania. Pamiętam jak zaczynałem hodowle kanarków to Ś.P mój wujek mi mówił że na początek żebym zaczął hodować szeki a póŹniej bastarda po kanarku i szczygle. Jak to z tym jest  Co? Spoko
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #9 : Styczeń 26, 2009, 11:55:32 »

Witam!
Aby hodowac bastardy niekoniecznie musimy posiadac krajowe łuszczaki.Piękne ptaki można uzyskac krzyżując np.kanarka z kulczykiem mozambijskim czy czyżykiem kapucynkiem.Co do legalności posiadania i handlu bastardami po europejskich ptakach ,to prawdopodobnie nie ma żadnych zakazów.Skąd one się biorą(te młode)?Może należy wypuścic kanarzycę do ogrodu i czekac?...no jeżeli coś z tego wyjdzie to już będziemy mieli legalne bastardy.To jest przykład na absurdy w naszym prawie(z nielegalnego ojca legalne potomstwo).
Zapisane

Balcar
Uczeń3
Nowy użytkownik
***
Offline Offline

Orzesze-Królówka
Wiadomości: 219



« Odpowiedz #10 : Styczeń 27, 2009, 12:48:16 »

Z tego co wiem to nie trzeba mieć również pozwolenia na mutacje ptaków które żyją w naszym kraju np. szczygłów czy czyżyków. Ale oczywiste jest że te mutacje musimy przywieŹć np z Włoch. A nie wiem jak jest z ptakami naturalnie ubarwionymi ale przywiezionymi z hodowli innych krajów europejskich. Takie ptaki są oczywiście zaobrączkowane. Nie wie ktoś czy na takie ptaki też potrzebne są zezwolenia ze starostwa? 
Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #11 : Styczeń 27, 2009, 05:22:46 »

Jeżeli się nie mylę to zezwolenie jest potrzebne i to nie ze starostwa a z Ministerstwa Ochrony Środowiska.Przepisy mówią,że nie wolno łapac,przetrzymywac i zbywac tych ptaków , nie mówią natomiast nic o hodowli tych ptaków zakupionych od zagranicznych hodowców a urodzonych w niewoli.
Zapisane

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik
***
Offline Offline

opolskie
Wiadomości: 270


« Odpowiedz #12 : Styczeń 30, 2010, 11:42:13 »

Wiem, że wątek jest jest już stary, jednak piszę na forum od paru dni a ten temat napawa mnie niepokojem. Piszecie tu o konieczności zmiany przepisów i z tym się całkowicie zgodzę. Jednak z drugiej strony obawiam się, że całkowite zniesienie zakazu łapania, przetrzymywania i zbywania tych ptaków może przyczynić się do być może całkowitej zagłady żyjących na wolności ptaków. Wszyscy doskonale wiedzą, że populacje np. szczygłów są i tak, negatywnym oddziaływaniem człowieka na środowisko, znacznie ograniczone. Co będzie jeśli pozwoli się ludziom na łapanie i sprzedaż tych ptaków? Otóż ludzie będą je masowo łapać ze środowiska naturalnego i co gorsza takich osób zajmujących się prawdziwą ich hodowlą będzie pewnie niewielu. Natomiast zdecydowanie więcej będzie osób chcących łapać ptaki dla chęci zysku, pochodzącego z ich sprzedaży. I tak mimo panującego zakazu słyszałem o ludziach, którzy mają cale zestawy tzw. "żywołapek", pozwalających im łapać łuszczaki żyjące na wolności. Wiem także, że duży odsetek tych ptaków nie przeżywa. Ale ludzie ci w ogóle się tym nie przejmują, gdyż mogę przecież złapać następną partię ptaków. Jak wiadomo ceny za te ptaki są duże. Więc i zysk jest adekwatnie duży. Po tak złapane ptaki bardzo często przyjeżdżają samochody "przeważnie z Niemiec" i wywożą je poza granice naszego kraju, gdzie mogą być legalnie hodowane. Dlatego też moim skromnym zdaniem, oprócz starych przepisów w naszym kraju należy też zmienić (może w pierwszej kolejności) mentalność ludzi. Uważam, że hodowla bastardów jest bardzo ciekawa i interesująca. Ale hodowle takie, winne być prowadzone z rozwagą a nie szkodą dla środowiska naturalnego.  Pozdrawiam Piotrek
Zapisane

sebas
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

woj.lubelskie
Wiadomości: 129



« Odpowiedz #13 : Styczeń 30, 2010, 12:33:52 »

A może gdyby tak zmienić przepisy,żeby ci co mają takie ptaki mogli je zgłosić i zarejstrować, a potem dostać zgodę na hodowlę ?Może to by wystarczyło,bo chętni kupowaliby ptaki od hodowcy np. z jakąś kartą pochodzenia. U nas są tacy ludzie, że los zwierząt raczej ich nie obchodzi, a jak można zarobić bez wysiłku to czego nie? U nas w lecie w wierzbie wiewiórka miała młode, przychodziły do rąk ale ktoś podpatrzył i otruł, bo od obcych uciekały.A co się powinno zrobić ze schwytanymi ptakami, które już od lat zyją w klatkach? Wypuścić? Weterynarz mi mówił, że taki ptak na wolności ma małe szanse na przeżycie, bo odzwyczaił się od zdobywania jedzenia i ma już inną florę bakteryjną.
Zapisane

DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #14 : Styczeń 30, 2010, 12:46:10 »

Zezwolenia na posiadanie i ewentualny odłów powinni mieć tylko związki hodowców,było by to w miarę kontrolowane.
Jesli osoba nienależąca do związku wyłapywała by dzikie ptaki to by była karana tak jak teraz.
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!