Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 01:07:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Gniazdo i jego budowa  (Przeczytany 14336 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
malypro
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

woj. śląskie
Tytuły: Hodowca Roku 2017
Wiadomości: 452


lizard, czerwona i żółta mozaika


WWW
« : Luty 07, 2009, 11:24:47 »

Bez względu na to , czy gniazdo znajduje się  wysoko, czy też nisko, zawsze należy je umieścić tak, aby można było bez trudu obserwować siedzącą w nim samicę.
Niektóre samice budując gniazdo chętnie zrezygnowałyby z naszej pomocy, jednak hodowca musi stworzyć warunki do właściwej budowy gniazda przez odpowiednie mieszczenie skrzynki , koszyczka lub zawieszanie drucianego gniazda. W ten sposób zwiększa się wytrzymałość gniazda narażonego na rozsypanie się wskutek wiercenia się młodych kanarków. Skrzynka pod gniazdo powinna mieć wymiary : podstawa 10cm x 10cm, wysokość tylnej ściany do 16 cm, przedniej do 3,5 cm, bocznych do 7,5 cm, przy czym przednia ściana musi mieć kanty zaokrąglone.





W takiej skrzynce, jak i w gniazdach pomocniczych kanarki chętnie budują swoje gniazda. Całą pracą przy budowie gniazda zajmują się przede wszystkim samice, choć samce też przynoszą trochę materiału budowlanego. Jedne samice budują gniazda starannie, inne zaś mniej dokładnie, luŹno. Materiał na budowę powinien dostarczyć ptakom hodowca w przywieszce zewnętrznej albo też w naczyniu stojącym na dnie klatki . Dawniej podawano kanarkom do budowy gniazda tylko szarpie długości 2-3 cm, ewentualnie resztki materiału wełnianego uprzednio poskubanego albo pociętego. Każdorazowo, po ukończeniu lęgu, należy gniazdo wyparzyć i wyczyścić, a materiał budowlany najlepiej po użyciu (do jednego lęgu) spalić, aby w ten sposób pozbyć się wszy ptasich, które często dokuczają kanarkom. Opryskanie lub zanurzenie gniazda w słabym roztworze chinozolu (tabletka na szklankę gorącej wody) zabezpiecza na pewien czas gniazdo przed pasożytami. Można też umieścić je nad gotującą wodą tak, aby wydostająca się para zabiła pasożyty i ich jaja.
Nie należy ścielić szarpiami gniazda za samicę. Można przyjść samicy z pomocą w ścieleniu gniazda wtedy, gdy zauważymy, że sama tego nie potrafi porządnie zrobić i zniosła pierwsze jajo w niesymetrycznie usłanym lub tylko zarzuconym szarpiami gnieŹdzie.

"Nasz polski kanarek" KAZIMIERZ JANKOWSKI

Cała książka do pobrania tutaj: http://kanarki.eu/index.php/topic,475.0.html
Zapisane


Granos
Gość
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 05, 2009, 09:06:42 »

Czy to możliwe by sam samczyk budował gniazdo?
Zapisane

DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 05, 2009, 11:22:37 »

Ja mam 2 samczyki które pomagają w budowie gniazd samiczką.Ale niejest to bardzo dorażna pomoc, raczej polega to na donoszeniu materiału, czasem zdarza się aby samczyk mościł gniazdo.
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
Badziu
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

woj. mazowieckie
Wiadomości: 113



« Odpowiedz #3 : Styczeń 09, 2011, 06:02:35 »

Co robić jeśli samica przy budowaniu gniazda cały czas w kółko wkłada szarpie do gniazda, a za chwile wyjmuje je z niego z powrotem? Budulca ma pod dostatkiem.
Jaka może być tego przyczyna? Czyżby jeszcze słaba gotowość do lęgów?
Zapisane


globus-kraków
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

KRAKÓW
Wiadomości: 87



« Odpowiedz #4 : Styczeń 09, 2011, 06:15:42 »

jest to tego roczna samica? samiczka byla wyraznie pobudzona do legów ze dales gniazdko?
Zapisane

Badziu
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

woj. mazowieckie
Wiadomości: 113



« Odpowiedz #5 : Styczeń 09, 2011, 07:59:05 »

Samiczka z roku 2010. Przykuca już na śpiew samca wiec dałem jej gniazdo.
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #6 : Styczeń 09, 2011, 08:05:20 »

Bodziu nie ma to żadnego znaczenia czy ona umie uwić gniazdo czy tez nie.
Grunt zęby się parzyła i złożyła płodne jajka.
Zapisane


Badziu
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

woj. mazowieckie
Wiadomości: 113



« Odpowiedz #7 : Styczeń 09, 2011, 08:36:07 »

Mark ja wolę jak samica sama zbuduje gniazdo, wtedy jakoś bardziej cieszą lęgi Mrugnięcie. Próbowałem jej sam wysłać gniazdo ale ona powyrzucała znowu cały materiał. Czasami noce spędza w tym pustym gnieŹdzie.
Niby kuca na śpiew samca ale jednak gdy wpuszczam go do niej to ucieka ona przed nim.
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #8 : Styczeń 09, 2011, 08:40:55 »

Czy samica umie budować gniazdo czy tez nie nie ma to większego znaczenia,w gnieŹdzie jest i tak filcowa wkładka więc jajka nie zamarzną.
To ze samica ucieka przed samcem tez jest normalne,przyjdzie czas ze nie będzie uciekać Szok
Bodziu uzbrój się w cierpliwość i pozwól działać naturze.
Zapisane


tango1780
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 24



« Odpowiedz #9 : Luty 05, 2012, 01:41:49 »

moja samica buduje częściowo gniado potem go rozbiera i znów cosik buduje, nawet zniosła dwa jajka, ale ma wkładkę filcową wię myślę, że będzie dobrze:)
Zapisane

kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« Odpowiedz #10 : Luty 15, 2012, 05:31:16 »

Czy samica umie budować gniazdo czy tez nie nie ma to większego znaczenia,w gnieŹdzie jest i tak filcowa wkładka więc jajka nie zamarzną.

Zamarznąć z pewnością nie zamarzną. Mogą co najwyżej zmarznąć, no chyba, że w pomieszczeniu, w którym rozmnażasz kanarki masz mróz...
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!