Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 09, 2019, 07:09:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chów wsobny u Piotrka  (Przeczytany 3186 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik

opolskie

« : Kwiecień 13, 2010, 06:40:24 »

Postanowiłem założyć ten wątek, gdyż chciałbym tu opisać swoje rozmyślenia i plany w tym zakresie. Może w przyszłości komuś się one przydadzą i staną się podstawą do rozpoczęcia przygody z kanarkami?
Ponieważ moja własna przygoda z tymi ptakami dopiero się zaczyna, muszę przyznać, że miałem problemy z zaplanowaniem całej przyszłej hodowli. Punktem zapalnym było to, że po zapisaniu się do PZHKiPE okazało się, że do końca czerwca należy zamówić odpowiednią ilość obrączek. Zamówić. łatwo powiedzieć. A skąd mam wiedzieć ile kanarków będę chciał w przyszłym roku zaobrączkować? No i zaczęło się. W pierwszej kolejności zacząłem szukać informacji na temat prowadzonych linii hodowlanych. Czy kanarki zestawić w systemie samiec + dwie samice, czy raczej w parach? Co będzie bardziej korzystne, łatwiejsze w kontrolowaniu i w ostatecznym rozrachunku przyniesie najlepsze efekty hodowlane?

Wiem, że jest wielu hodowców, którzy preferują w swoich hodowlach metody samiec + dwie (lub więcej) samic. Z pewnością ma ona wiele zalet. Mimo wszystko jako początkujący hodowca postanowiłem wybrać metodę opartą na hodowli kanarków w parach. Różne Źródła podają różne informacje na temat okresu prowadzenia chowu wsobnego. Ja postanowiłem przyjąć w  swojej hodowli trzyletni okres w czasie, którego ptaki będę rozmnażał tą metodą, tworząc jedną linię hodowlaną. Czytałem także, że wprowadzenie w taką linię nowego osobnika, często mało znanego pod względem jego pochodzenia oraz jego zdolności przekazywania pożądanych cech genetycznych, który mimo tego, iż w wyglądzie zbliżony jest do ideału, może zniweczyć pracę hodowlana (w tym wypadku całe trzy lata).
Aby tego chociaż częściowo uniknąć podjąłem decyzję o prowadzeniu w swojej hodowli dwóch linii, tak aby za trzy lata połączyć ze sobą wyhodowane w ten sposób ptaki i hodować je dalej, bez jakiegokolwiek uszczerbku na ich zdrowiu oraz bez obawy, że to co zamierzam osiągnąć będzie zniweczone przez nowo wprowadzonego osobnika do hodowli wsobnej.
Dużo tu oczywiście teorii. Takie są moje założenia a jak wiadomo hodowla kanarków potrafi być czasami nieprzewidywalna. Tak więc powyższe plany mogą ulegać zmianom, kiedy np. okaże się, że nowo zakupione ptaki, które miały zapoczątkować hodowle nie będą, nowemu pokoleniu przekazywać pożądanych cech.

Aby bardziej zobrazować i zrozumieć to co napisałem wyżej pozwolę sobie przytoczyć „stworzony” przez siebie schemat. W czasie jego tworzenia okazał się on bardzo potrzebny z kilku powodów. Pokazał (mniej więcej) ile obrączek będę musiał zamawiać w każdym roku, ile klatek lęgowych i wylotowych, itp. będę potrzebował na to aby zrealizować swoje cele oraz co najważniejsze z jakiej ilości ptaków będzie możliwość wybierania kanarków i tworzenie kolekcji na wystawy /oczywiście po uzyskaniu dobrych, zgodnych z wymogami danej rasy ptaków/. Mam nadzieję, że ten schemat będzie pomocny innym, początkującym i rozpoczynającym hodowlę hodowcom, który po odpowiednim zmodyfikowaniu i dostosowaniu do indywidualnych, własnych potrzeb będzie służył im pomocą. 
cdn.

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik

opolskie

« Odpowiedz #1 : Kwiecień 14, 2010, 07:05:39 »

Na początek pragnę objaśnić oznaczenia użyte przeze mnie w tworzeniu schematu. I tak
*- oznacza osobnika płci żeńskiej -samicę
^- oznacza osobnika płci męskiej - samca
1,2,3 itd. (cyfry) są oznaczeniami kolejnymi kanarków. W przypadku posiadania obrączek będą to kolejne ich numery.
Oczywiście czysto teoretycznie przyjąłem, dla łatwiejszego zobrazowania schematu, że z każdego lęgu uzyskam cztery młode, tj. dwa samce i dwie samice.

Tak więc na początku przygody z kanarkami mam zamiar dokonać zakupu dwóch (dobrych) par lęgowych. Najlepiej, jeżeli tylko będzie taka możliwość u jednego, sprawdzonego hodowcy. Można hodowlę rozpocząć z większą ilością kanarków i z pewnością otrzymamy, być może lepsze wyniki hodowlane w pierwszym roku. Ale wówczas trzeba mieć także odpowiednio większe pomieszczenia i większą ilość klatek na następne lata. Ale o tym napiszę w następnych postach.
Wracając do opisu mojego schematy dla dobrego zobrazowania, samice oznaczam jako A i B, natomiast samce X i Y. Po zestawieniu pary A z X oraz B z Y w pierwszym pokoleniu otrzymamy następujące zestawienie młodych:
                        A* X^
        AX1* AX2* AX3^ AX4^- w pierwszym lęgu
        AX5* AX6* AX7^ AX8^- w drugim lęgu

B* Y^
     BY1* BY2* BY3^ BY4^- w pierwszym lęgu
     BY5* BY6* BY7^ BY8^- w drugim lęgu

Tak więc po pierwszym sezonie lęgowym, zakładając, że przeprowadzamy góra dwa lęgi otrzymujemy 16 sztuk młodych. Tyle też obrączek potrzebujemy na początek. Oczywiście kupując ptaki u sprawdzonego hodowcy, warto prześledzić poprzednie lęgi nowo nabytych samic (jeżeli nie są to ptaki młode). Obrączek też chyba warto zamówić kilka sztuk więcej, w przypadku gdyby okazało się, że któraś z samic ma np. 5 sztuk młodych.
Tak więc w pierwszym roku hodowlanym potrzebujemy co najmniej dwie klatkami lęgowe.
Po pierwszym pierzeniu będziemy wiedzieli, czy młodym kanarkom zostały przekazane przez rodziców właściwe, pożądane przez nas cechy. Jeżeli tak to radość będzie z pewnością wielka. Niestety jednak przy ocenie kanarków to nie nasze obiektywne odczucia odgrywają najważniejszą rolę ale oko eksperta. Dopiero po wystawie będzie widać w ilu procentach nasze ptaki nadają się do dalszej hodowli. 
Pierwszy rok hodowlany mamy za sobą.

Granos
Gość
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 15, 2010, 05:00:49 »

Mam kilka pytań ...Rozumiem ,że piszac o 2 liniach hodowlanych "linia" nazywasz jedna pre tak? I mam rozumiec ,ze przez 3 lata chcesz tylko w obrebie tej pary i ich mlodych ptaki krzyzowac tak? Nie znam sie zbytnio na chowie wsobnym ale to dosc delikatna sprawa i trzeba ptaki kojarzyc bardzo umiejetnie by nie bylo zbyt bliskich kojarzen.Chciales w takiej "lini" rozmnazac ptaki przez 3 lata tak(?),pierwszy rok ok.bo to beda rodzice i mlode ale juz nie wiem co myslec o  drugim roku.Moze niech sie wypowiedza bardziej doswiadczeni hodowcy Co?:wiadomo rodzenstwa nie mozesz laczyc a wiec najwyzej zostaja laczenia ojciec x córka,matka x syn.Czy to nie bedzie za bliskie kojarzenie biorac pod uwage nastepne lata i skutki tych kojarzen?

Z tego co slyszalem hodowle liniowa przeprowadza sie minimum posiadajac samca i dwie samice (może się mylę).Samca laczy sie w roku i z jedna i z druga samica.Taki schemat kojarzeń jest opisany na stronie internetoweh pana Stępnia.     

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik

opolskie

« Odpowiedz #3 : Kwiecień 15, 2010, 06:26:59 »

Więc tak Granos- mówiąc o dwóch liniach mam na myśli dwie pary. Sytuacją komfortową było by posiadanie zdecydowanie większej ilości par. Jednak wówczas w trzecim roku musiałbym dysponować zdecydowanie większą ilością klatek itp. Dlatego też te dwie linie hodowlane są dostosowane do moich warunków jakie na początek jestem w stanie zapewnić swoim ptakom. Oczywistą rzeczą jest to, że hodowla prowadzona tą metodą musi być prowadzona bardzo umiejętnie. Dlatego też między innymi po to założyłem ten wątek aby inni, bardziej doświadczeni hodowcy wypowiedzieli się czy tak zaplanowana hodowla może być prowadzona w ten sposób.
Ptaki w tej linii chciałem rozmnażać przez trzy lata. W drugim roku należy kojarzyć np. ojca z córką i matkę z synem. Nigdy nie można kojarzyć ptaków w zbyt bliskim pokrewieństwie, np. brata z siostrą. Krzyżowanie np. matki z synem jest faktycznie krzyżowaniem bliskim. Dlatego takę hodowlę zaleca się prowadzić przez jakiś czas (w moim wypadku trzy lata) a następnie do tak prowadzonej linii należy wprowadzić nową krew.
Jeżeli chodzi o prowadzenie hodowli wsobnej metodą dwie samice + jeden samiec to oczywiście jest też taka możliwość. Wtedy schematy reprezentowane przeze mnie będą wyglądały podobnie. Jednak uważam, że jest to metoda dla osób, które mają trochę więcej czasu. Dla aktywnych zawodowo osób bardziej wygodna wydaje mi się hodowla polegająca na połączeniu ze sobą samca i samicy, które są razem przez cały okres lęgowy. Sam obecnie mam kanarki harceńskie, które rozmnażam metodą samiec + dwie samice i wiem, że jest o wiele więcej kombinowania z ptakami, niż w przypadku połączenia jednej pary na okres całego lęgu.
Muszę tu dodać, iż schemat pokazany na stronie www.kanarki.net był mi pomocny w tworzeniu planów mojej hodowli. Mam nadzieję, że chociaż w części odpowiedziałem na zadane przez Ciebie Granos pytania i cieszę się, że jest jakieś zainteresowanie tym wątkiem. Cieszyłbym się gdyby doświadczeni hodowcy też zechcieli mnie poprawiać jeżeli moje plany zaczną zbaczać na zły tor.

Wracając do moich rozważań i planów na temat hodowli wsobnej, to chciałbym opisać drugi rok hodowlany. W drugim roku hodowlanym z tych 16 sztuk młodych kanarków, wybieramy dwie samice i dwa samce i łączymy je z rodzicami, tj. z samicami A i B oraz samcami X i Y. I znów dla zobrazowania sytuacji przyjąłem, że do w/w par wybieram np. samca AX3^ i łącze go z samicą A* oraz samicę AX5* i łączę ją z samcem  X^. Z drugiej pary wybieram samca BY3^ i łączę go z samicą B* oraz samicę BY5* i łączę ją z samcem X^. Cały czas należy pamiętać, że wybrane do kolejnych lęgów młode posiadają pożądane przez nas cechy genetyczne, które chcemy umacniać. Tak jak napisałem wyżej krzyżujemy ojca z córkami i matkę z synami. W opisanym wyżej wypadku otrzymamy następujący schemat:

A* AX3^                                                                                 AX5* X^

AAX1* AAX2* AAX3^ AAX4^                                  AXX1* AXX2* AXX3^AXX4^
AAX5* AAX6* AAX7^ AAX8^                                      AXX5* AXX6* AXX7^AXX8^

B* BY3^                                                                                   BY5* Y^

BBY1* BBY2* BBY3^ BBY4^                                       BYY1* BYY2* BYY3^BYY4^
BBY5* BBY6* BBY7^ BBY8^                                      BYY5* BYY6* BYY7^BYY8^

Jak wynika na podstawie schematu w drugim roku hodowlanym otrzymamy 32 sztuki młodych. W tym roku do dyspozycji par łęgowych musimy przeznaczyć cztery cele

Mark
Administrator
Użytkownik
*

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 16, 2010, 10:30:05 »

Piotrek musisz mieć świadomość że tego typu schematy to pewna idea,wzór.Rzeczywistość jest trochę inna bo należy przy doborze następnych par hodowlanych w każdym pokoleniu uwzględnić bardzo wiele czynników takich jak ptak z koroną lub gładki ,kolor glostera,długość pióra poszczególnych ptaków.Powstaje wiele pytań związanych z kojarzeniem w każdym następnym pokoleniu np. jeśli jeden z ptaków w parze będzie intensywny w kolorze to powinien to być samiec czy samica ? w pary hodowlane wybierać ptaki z przebarwieniami melaninowymi na nogach czy bez takich przebarwień? zwracać uwagę na długość palców u nóg ptaków czy tez nie zwracać na ten fakt żadnej uwagi.Powstaje wiele pytań związanych z płcią ptaków na dobre ptaki koroniaste do hodowli wybierać siostrę czy tez brata bardzo dobrego ptaka koroniastego?samice do par hodowlanych wybierać z głowami płaskimi czy tez z głowami wypukłymi ?Dochodzi jeszcze kwestia po prostu szczęścia bo np. samiec,z którym będziesz wiązał duże nadzieje hodowlane akurat nie będzie rozśpiewany a co za tym idzie będzie bezpłodny,czyli znów dochodzi jakaś rezerwa w postaci następnych samcy. Takich pytań jest dziesiątki i na wszystkie każdy hodowca ma inną odpowiedz,własną teorie.
Musisz także pamiętać że przeważnie z połączenia dwóch bardzo dobrych ptaków wychodzą raczej ptaki przeciętne.Droga do sukcesu wiedzie raczej bocznymi dróżkami.
Jeśli się uwzględni przynajmniej część w\w czynników to okazuje się z 50 szt. glosterów można wybrać 2 pary hodowlane.
Sam zakup dobrych glosterów to tez problem ,bo jeśli chcesz od razu przejść do chowu wsobnego z bardzo dobrymi glosterami to muszą to już być ptaki prowadzone w  linii hodowlanej.Jeśli dany hodowca sprzeda Ci ptaki z dwóch różnych linii hodowlanych to raczej nigdy nie dojdziesz do dobrych ptaków,czyli jest to kwestia zaufania do sprzedającego.

piotrek
Uczeń3
Nowy użytkownik

opolskie

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 18, 2010, 04:57:38 »

Dziękuję Markowi za wypowiedz i cenne uwagi dotyczące moich rozważań i planów. Ta odpowiedz pokazuje złożoność całego tematu dotyczącego chowu wsobnego. Rzeczywiście sprawa się komplikuje przy takich kanarkach jak gloster. Ale to dotyczy także innych ras kanarków. Uważam, że bardzo ważną rzeczą jest ogromna wiedza jaką trzeba posiąść odnośnie danego standardu danej rasy oraz znajomość samych par hodowlanych i przekazywanych przez nich cech swojemu potomstwu.  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że kupno dwóch idealnych kanarków nie daje gwarancji, że ich przychówek będzie jeszcze bardziej idealny. Jak wykazują doświadczeni hodowcy często bywa wręcz odwrotnie. Jak widać droga do tego aby osiągnąć sukces w hodowli kanarków jest długa i wymaga dobrego przygotowania, zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Ale chyba jest to jeden z czynników, który sprawia, że ta nieprzewidywalność hodowli nas fascynuje. Co to była by za frajda, gdyby wystarczyło kupić kanarki byle gdzie u byle kogo i pierwsze lepsze a uzyskany od nich przychówek można by pokazywać na wystawie i zbierać nagrody. Moim zdaniem, na szczęście tak nie jest. Na szczęście jest to forum, gdzie można zasięgnąć odpowiedniej informacji, gdyż są tu z nami bardzo doświadczeni hodowcy.
Wracając do mojego wzoru, stajemy przed trzecim rokiem hodowlanym. W ubiegłym sezonie uzyskaliśmy 32 sztuki młodych. Z nich wybieramy osiem najlepszych, pod względem pożądanych cech genetycznych młodych i ponownie łączymy je z rodzicami. Schematycznie rzecz przedstawiając będzie ona wyglądała następująco:
      AX3^ AAX1*,          AAX3^ A*                      AXX1* X^,               AXX4^ AX5*

AAXX1* AAXX2*       AAAX1* AAAX2*                         AXXX1*AXXX2*       AAXXX1*AAXXX2*
AAXX3^AAXX4^       AAAX3^AAAX4^                           AXXX3^AXXX4^       AAXXX3^AAXXX4^

AAXX5* AAXX6*     AAAX5* AAAX6*                        AXXX5*AXXX6*      AAXXX5*AAXXX6*
AAXX7^AAXX8^     AAAX7^AAAX8^                        AXXX7^AXXX8^      AAXXX7^AAXXX8^

BY3^ BBY1*,               BBY3^ B*                                 BYY1* Y^,              BYY4^ BY5*

BBYY1* BBYY2*     BBBY1* BBBY2*                               BYYY1*BYYY2*        BBYYY1*BBYYY2*
BBYY3^BBYY4^     BBBY3^BBBY3^                             BYYY3^BYY4^         BBYYY3^BBYYY4^

BBYY5* BBYY6*    BBBY5* BBBY6*                                  BYYY5*BYYY6*         BBYYY5*BBYYY6*
BBYY7^BBYY8^    BBBY7^BBBY8^                                  BYYY7^BYYY8^        BBYYY7^BBYYY8^

Adekwatnie jak do sytuacji opisanej wyżej w każdym lęgu uzyskujemy po cztery młode oraz wyprowadzamy dwa legi w roku. W ostatnim, trzecim sezonie lęgowym uzyskujemy 64 sztuki młodych kanarków, uzyskanych z ośmiu par lęgowych.
W ten sposób z trzyletniej hodowli prowadzonej z dwóch odrębnych linii hodowlanych (A i B) otrzymujemy niespokrewnione ze sobą ptaki, które według założeń w tym okresie umocniły genetycznie pożądane przez nas cechy. Prowadząc równolegle dwie linie hodowlane, wiemy jakie cechy przekazują swemu potomstwu, hodowane przez nas ptaki. Jest to ważne z uwagi na następne latach hodowlane. Ale o tym za chwilę. Zestawienie otrzymanych w hodowli trzyletniej ptaków wygląda następująco:

BYY *                   AAXX^                   
   BBYY^         AAXX*
   BBBY*         AAAX^
   BBBY^         AAAX*
   BYYY*         AXXX^
   BYYY^         AXXX*
   BBYYY*         AAXXX^
   BBYYY^         AAXXX*

Ta wiedza odnośnie dziedziczenia cech będzie nam niezbędna w czwartym roku hodowlanym gdyż teraz  ponownie wybieramy najlepsze ptaki i łączymy w pary, tworząc linie hodowlane jak pokazane wyżej. Wynika z tego, ze mamy do wyboru osiem linii hodowlanych. Od warunków jakimi dysponuje hodowca zależeć będzie czy wybierze on ponownie dwie pary czy też zwiększy ilość linii w swojej hodowli. Wiadomo, że im więcej prowadzonych linii w hodowli tym dysponujemy większym wyborem kanarków pod względem pożądanych cech. Jak pisał Mark czasami z 50 ptaków da się wybrać jedynie dwie pary.
Cały cykl hodowlany się powtarza. Wystarczy nowo zestawione ptaki podstawić do wyżej przedstawionego wzoru. Oczywiście w przypadku posiadania możliwości lokalowych nie musimy ograniczać się do dwóch par lęgowych. Wtedy wystarczy kolejne pary oznaczyć literami, np. C, D, X1, Y1, itd.
Nadal uważam, że ta idea to dopiero wierzchołek góry lodowej. Dlatego po przeczytaniu postu Marka nie zmieniam swoich założeń odnośnie tego aby rozpocząć hodowlę z większą ilością ptaków. Rozpoczęcie z tymi dwoma liniami hodowlanymi pozwoli mi przez pierwszy etap jej prowadzenia nabrać, mam nadzieję, odpowiedniej wiedzy na ten temat, która w przyszłości umożliwi mi prowadzenie jednocześnie wielu linii hodowlanych?

Podsumowując dodam, iż moim zdaniem tylko właściwie zaplanowana i konsekwentnie prowadzona hodowla może zaowocować zdrowymi i pięknymi ptakami. Uważam także, że uczestnictwo w wystawach winno być wyznacznikiem kierunku w jakim ma zmierzać prowadzona przez nas hodowla. Uczestnicząc w wystawach możemy dowiedzieć się czy nasze ptaki są dobre a ich wygląd zgodny jest z obowiązującym wzorcem danej rasy.
Tak jak powiedział mój przedmówca to co opisałem wyżej winno być traktowane jedynie jako idea, którą każdy może, chcąc prowadzić chów wsobny, traktować jako wzór i dostosowywać do swoich potrzeb.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie Piotrek.

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!