Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 11, 2018, 09:49:11 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przewaga samic albo samców  (Przeczytany 2571 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« : Kwiecień 22, 2010, 01:48:09 »

Czy to możliwe by u niektórych gatunków ptaków istniała przewaga piskląt jednej płci (np. samic było znacznie mniej niż samców)? A może znacie jakieś takie gatunki? A jeżeli tak, to czym może to być spowodowane?

alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #1 : Grudzień 29, 2013, 07:45:30 »

Czym to jest spowodowane, to nie mam pojęcia. Ale przynajmniej u zeberek przewaga samców to żadna tajemnica. mam obecnie lęg gdzie samica koroniasty szek i samiec czarnolicy, mają 4 młode - 4 samce standard, w tym jeden koroniasty. I ta para ma zazwyczaj 4-0 lub 4-1.

LaKi
Uczeń2
Użytkownik
**

« Odpowiedz #2 : Luty 04, 2014, 03:31:43 »

Witam osobiście czytałem i słyszałem dwie teorie.
Pierwsza to: U większości ptaków samce są jaskrawiej ubarwione i śpiewają. Natura wiedząc o tym że samce tokują przed samicami, śpiewając i broniąc terenu narażają się na zauważenie przez drapieżnika, sprawiła że rodzi się więcej samców. To jedna z teorii.

Druga jaką słyszałem to że temperaturą, wilgotnością oraz pokarmem można stymulować samice, które są odpowiedzialne za płeć młodych.

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora

http://glostery.katowice.pl

« Odpowiedz #3 : Luty 04, 2014, 03:57:48 »

Druga jaką słyszałem to że temperaturą, wilgotnością oraz pokarmem można stymulować samice, które są odpowiedzialne za płeć młodych.

Interesujące. A wiesz coś więcej na ten temat?

alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #4 : Luty 04, 2014, 04:07:19 »

A czy możesz rozwinąć tą teorię, jak zastymulować samice, czy jest to po prostu zwykły zbieg okoliczności. Wiem że w terrarystyce jest możliwość wyinkubowania jaj na samce lub samice sterując właśnie temperaturą, tę technikę stosują głównie hodowcy eublefarów, piszę o tym ponieważ ptaki i gady są w pewnym stopniu spokrewnione, więc może jest jakiś sposób i u ptaków?
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2014, 04:10:50 wysłane przez klapuch » Zapisane

pigmej
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Śląsk, Pszów

« Odpowiedz #5 : Luty 04, 2014, 04:38:05 »

Ciekawy artykuł znalazłem w Faunie i Florze:
Przyroda pełna jest interesujących zachowań zwierząt, mających na celu przede wszystkim przetrwanie danego gatunku. Zatem najczęściej dotyczą one strategii zdobywania pokarmu, unikania zagrożeń (drapieżników) oraz reprodukcji. W niniejszym artykule chciałbym zająć się tym ostatnim ogniwem w długim łańcuchu istnienia gatunków. Z uwagi na fakt, że u ptaków to samica odpowiedzialna jest za determinacje (określenie) płci potomstwa, pojawiają się u tej gromady zwierząt ciekawe mechanizmy w obrębie rozrodu.
Wiadomym jest, iż od strony genetycznej u ptaków czy ssaków, z prawdopodobieństwem 50:50, urodzą się lub wyklują z jaja samce i samice. Jak się jednak okazuje, natura nie zawsze odzwierciedla te statystyczne analizy. W świecie zwierząt znane są czynniki środowiskowe, które w istotny sposób wpływają na pojawienie się określonej płci w miocie, czy jak u gadów i ptaków w jednym zniesieniu jaj. Właśnie najlepszym przykładem są krokodyle i aligatory, u których temperatura wewnątrz kopca, gdzie złożone zostały jaja, wpływa na płeć potomstwa. Badania wykazały, że optymalna temperatura inkubacji jaj tej grupy zwierząt wynosi mniej więcej 32oC. Jeśli będzie ona większa (33-35oC) wyklują się same samce. Z kolei, gdy temperatura będzie niższa, w zakresie 29-30oC, z jaj wyklują się same samice. Zatem matka może sama regulować płeć swojego potomstwa poprzez nadbudowywanie (zwiększenie temperatury) lub rozgrzebywanie (zmniejszenie temperatury) kopca, w który złożone były jaja.
U ptaków, temperatura inkubacji nie ma tak jednoznacznego wpływu na płeć potomstwa. Jednak badania prowadzone na zeberkach (Taeniopygia guttata) wskazują, że przede wszystkim dostępność pokarmu oraz jego jakość, mogą mieć wpływ na udział samców i samic w pokoleniu potomnym. Dla przykładu, w niekorzystnych warunkach pokarmowych, wśród wyklutych piskląt zeberek przeważały samce. Większa przeżywalność tej płci w okresie niedoborów pożywienia, które mogą z wielu przyczyn mieć miejsce w warunkach naturalnych, zdaje się tłumaczyć częściowo to zjawisko. Spostrzeżenia własne potwierdzają także tę hipotezę.
U krasnogonka oliwkowego (Neochmia ruficauda) zaobserwowano podobną zależność. Gdy pary reprodukcyjne były karmione urozmaiconą dietą (suche nasiona i ziarna, skiełkowane ziarna, zielenina, ugotowane jaja, larwy owadów, itp.) w lęgach tego gatunku stwierdzano zbliżoną liczbę piskląt obu płci choć czasami przeważały samice. Z kolei, gdy pokarm nie był podawany regularnie i stanowił wyłącznie suche ziarno, w proporcji płci potomstwa przeważały pisklęta męskie. Należy podkreślić, że nie wskazano jak do tej pory mechanizmów biochemiczno-fizjologicznych odpowiedzialnych za tego rodzaju zjawiska. Chociaż pojawiły się pewne hipotezy. Jako, że u ptaków odwrotnie niż u ssaków, za płeć potomstwa odpowiedzialna jest samica, wskazuje się na możliwość "rozpoznania" przez nią płci komórek jajowych i odpowiedniego uwalniania pęcherzyków "samczych" lub "samiczych", w zależności od sytuacji. Z kolei druga hipoteza, wskazuje na możliwość resorbowania przez samicę pęcherzyków jajowych, o płci mającej mniejsze szanse przeżycia w określonych warunkach.
Ciekawym zjawiskiem jest również determinacja płci w odniesieniu do atrakcyjności samca z jakim łączy się jedna samica bądź kilka samic w okresie rozrodczym.

tekst:
dr inż. Sebastian Nowaczewski
Katedra Hodowli i Użytkowania Drobiu, UP Poznań

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!