Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 12:57:11 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Regulamin konkursu śpiewu kanarków harceńskich  (Przeczytany 18866 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wojtek7
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Gliwice
Wiadomości: 33


Kanarki Harceńskie


WWW
« Odpowiedz #15 : Maj 22, 2010, 12:08:45 »

kanarek harcenski to to samo co kanarek szlachetny i jest to tlumaczenie z jezyka niemieckiego. Harzer edelroller, czyli w wolnym tlumaczeniu szlachetny harceński turkot. Dodatek polski bo chodzi o kierunek hodowli i konkursy majace miejsce w Polsce. Jot-ka w Polsce dostęp do internetu jest coraz powszechniejszy i prawie kazdy moze juz pisac co mu sie podoba, stad zenujacy poziom dyskusji na niektorych forach. Nie mniej jednak (poimimo iz nie jestem obiektywny) przychylilbym sie do tezy postawionej w twoim poscie. Moze nie wyroznialbym nikogo okresleniem elita, aczkolwiek hodowlę kanarkow harcenskich trzeba uznac za wyjatkową z kilku powodów.
Zapisane


Mateusz_M
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 128


« Odpowiedz #16 : Maj 22, 2010, 05:31:16 »

Kto ciekawy to co do białych harcenów , proszę zgłosić się do pana Darka Stępnia . ( http://www.kanarek.net.pl/
Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #17 : Maj 22, 2010, 05:51:23 »

Koroniak niemiecki nie jest krzyżówką kanarka harceńskiego,jest osobną rasą, która wywodzi się od kanarka harceńskiego.Tak jak każda rasa kanarków z koroną występuje w dwóch"wersjach" z koroną i bez korony.Nie powinien byc krzyżowany z kanarkami kolorowymi jedynie w obrębie rasy,ptak z koroną x ptak gładki(równiez koroniak niemiecki).
Wojtek co do tłumaczenia to wszystko się zgadza tylko ten"polski"?Co by było gdyby do każdej rasy hodowanej w Polsce dodac ten przymiotnik np." polski garbus japoński"?
Z jakich powodów uważasz hodowlę harcenów za wyjątkową?Myślę,że hodowla(nie mnożenie) każdej rasy jest w pewnym sensie wyjątkowa.Hodowla kanarków harceńskich posiada piękne tradycje i dlatego jest wyjątkowa.Od dziecka,od kiedy sięgam pamięcią w domu była hodowla kanarków harceńskich (mojego ojca).Ja od jakiegoś czasu hoduję kanarki kształtne(pięc ras) więc myślę,że jestem choc troszkę w temacie.
Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #18 : Maj 22, 2010, 07:04:39 »

Świetna dyskusja, właśnie o taką tu chodzi.
A teraz (na razie) wyjaśnię pojęcie „szlachetny”. Niektórzy hodowcy kanarków harceńskich, nie powiedzą o nim inaczej, jak tylko - kanarek szlachetny, chcąc – tak sądzę - zaakcentować wyższość tej rasy nad innymi. Tak jakby inne np. kolorowe, czy wodnotokowe były mniej lub  w ogóle nieszlachetne! Oczywiście jest to absurd, bowiem szlachetny znaczy ni mniej ni więcej jak tylko – rasowy, ewentualnie - godny. Pewnie hodowcy kanarków harceńskich uważają, że tylko ta rasa jest godna i warta hodowli. Czemu niewątpliwie zaprzecza zdecydowanie większa popularność innych ras. Zachwycam się śpiewem kanarków harceńskich oraz jestem pełen podziwu i zazdroszczę umiejętności hodowcom tych kanarków, ale z drugiej strony nie można deprecjonować osiągnięć innych, gustujących np. w kanarkach kolorowych, czy kształtnych.
Jak wcześniej zaznaczyłem pojęcię szlachetny , to tylko jeden z aspektów dyskusji. Jeśli polemika nadal się potoczy „wytoczę inne działa”. Wszystkich biorących udział w dyspucie proszę o utrzymanie dotychczasowego stylu wypowiedzi. Nie ubliżajmy sobie nawzajem. ProwadŹmy dyskusję merytoryczną, które powinna wyjaśnić nazewnictwo i problem Polskiego Kanarka Szlachetnego.   
Zapisane

Wojtek7
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Gliwice
Wiadomości: 33


Kanarki Harceńskie


WWW
« Odpowiedz #19 : Maj 22, 2010, 09:49:48 »

Podzielam Twoje zdanie co do tego przedrostka "polski". Jestesmy dumnym narodem i chyba lubimy podkreslac to gdzie sie da Uśmiech Poza tym przymiotnik ten ma dlugie korzenie. Pamietam iż spotkalem sie z tym okresleniem juz w ksiazce Pana Jankowskiego z lat PRL-u. Tak czy owak cudow na arenie miedzynarodowej nie dokonalismy w harcenskich, wiec nie ma sie poprostu czym chwalic. Jesli chodzi o czesc druga, to uwazam ta hodowle za wyjatkowo przede wszystkim z powodu trudnosci w przewidzeniu rezultatow krzyzowek. Wszak wiadomo iz samice nie spiewaja a i po ocenie jej ojca (posiadajac rodowod) nie jestesmy do konca pewni czy nosi ona w sobie "dobre geny". To troche tak jakbys w hodowli kanarkow kolorowych nie mogl widziec samicy(no moze moglbys spojrzec tylko na jej ojca).
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #20 : Maj 23, 2010, 06:53:11 »

Jeśli ten regulamin ma mieć prawdziwe znaczenie prawne to powinien jasno precyzować o jakiej rasie kanarków śpiewających jest w tym regulaminie mowa.Światowa Organizacja Ornitologiczna nie zna i nie uznaje za rasę żadnych kanarków szlachetnych czy tez kanarków śpiewających polskich,zna za to kanarki harceńskie i tylko o kanarkach tej rasy może być mowa w tym regulaminie.Wszak PFO,która będzie ostatecznie zatwierdzać ten regulamin musi się kierować przepisami COM, inna możliwość nie istnieje.
Ciekawi minie jeszcze taka sprawa ,ten regulamin jest bardzo  szczegółowy określa między innymi wiele szczegółów technicznych często pada w nim sformułowanie ;w ścisłej tajemnicy; lub ;mężowie zaufania; jeśli ten regulamin zostanie w takiej formie przyjęty to myślę że hodowcy kanarków kolorowych , kształtnych i ptaków egzotycznych też będą mogli  żądać od organizatorów np. MP podobnych szczegółowych regulaminów oceny ich ptaków.
Zresztą stworzenie regulaminu oceny kanarków kształtnych i kolorowych również musi powstać przed tegorocznymi MP ,pytanie jest tylko takie czy regulamin oceny kanarków kolorowych i kształtnych ma być równie szczegółowy jak regulamin oceny kanarków harceńskich.
Zapisane


Wojtek7
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Gliwice
Wiadomości: 33


Kanarki Harceńskie


WWW
« Odpowiedz #21 : Maj 23, 2010, 11:08:54 »

oczywiscie zgadzam sie z tym ze nasz regulamin powinien byc jak najbardziej zblizony do tych obowiazujacych w COM. Sprawa z nazwa rasy jest wg mnie drugorzedna. Najwazniejszy jest standard wg ktorego ptaki podlegaja ocenie. COM nie zabroni wystawic na mistrzostwach swiata polskiego kanarka szlachetnego w kategorii kanarki harcenskie - ptak taki bedzie podlegal ocenie wg stanadardu COM nawet jesli bylby czerwony czy z fantazyjnym upierzeniem. Duzym problemem jest wg mnie sposob oceniania rozniacy sie u nas i na swiecie (nie ma np punktow za harmonie) czy tez sprawa z klatkami (w COM obowiazuje juz jakis czas troszke inny wzor) lub z zywieniem podczas konkursow (u nas kazdy podaje swoja karme podczas gdy na świecie istnieją ścisle sprecyzowane sklady mieszanek)
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #22 : Maj 23, 2010, 12:23:39 »

Skoro sprawa systematyki kanarków i ich nazewnictwo jest sprawą  drugorzędną to proponuje nazwać glostery np.Polskimi Koroniakami ,od razu lepiej brzmi,a nawet sugeruje ze to my Polacy wychowaliśmy ta rasę.

Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #23 : Maj 23, 2010, 08:43:29 »

A ja poszedłbym dalej i nazwał swoje ptaki Częstochowska Miniatura Hiszpańska,ale żarty na bok.Nie każdą nazwę da się dosłownie przetłumaczyc na język polski,lecz np. w karcie ocen powinna figurowac obok (lub przede wszystkim)nazwy używanej(uznanej) w Polsce międzynarodowa nazwa obowiązująca w COM np.garbus japoński-japan hosso.
Zapisane

Wojtek7
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Gliwice
Wiadomości: 33


Kanarki Harceńskie


WWW
« Odpowiedz #24 : Maj 23, 2010, 08:45:00 »

MArk nie wiem czy przeczytales uwaznie, ale zgodzilem sie z tym iz nazwa polski kanarek szlachetny jest bezzasadna i dla wprowadzenia porzadku nalezaloby to poprawic. Okreslilem jednak to jako sprawa drugorzedna gdyz kazdy doskonale wie ze chodzi o kanarki harcenskie. Nie wiem tez co miales na mysli piszac "prawdziwe znaczenie prawne" regulaminu?
Zapisane


Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #25 : Maj 25, 2010, 08:44:54 »

Ja osobiście dziękuje za dyskusje, może lepiej będzie jeśli zaczną się tu wypowiadać hodowcy kanarków harceńskich.
Zapisane


NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #26 : Maj 25, 2010, 12:13:10 »

Będąc jeszcze w ZK PFO zabiegałem o zjednoczenie  środowiska hodowców kanarka harceńskiego. Nie będąc specjalistą w dziedzinie śpiewu zaproponowałem by sami hodowcy opracowali i przedstawili propozycję swojego regulaminu wystaw. Jak widać taki regulamin już powstał. Czytam tą dyskusję i odnoszę wrażenie, że zaczynacie odbiegać od tematu.
 Regulamin który przedstawili hodowcy kanarka harceńskiego to sposób wystawy tego ptaka w Polsce, a nie jego ocena. To duża różnica. Jako pierwsi przedstawili co powinien zapewnić wystawcą organizator wystawy i z czym powinien się liczyć sam wystawca.
Kruszenie kopi o nazewnictwo: harceński, polski harceński czy szlachetny? Rozwiązanie jest proste. Regulamin wystaw kanarków śpiewających, w Polsce. Jeżeli hodowcy kanarka harceńskiego wyrażą zgodę, to można rozszerzyć regulamin o pozostałe rasy śpiewające.
Mark:
żadne przepisy COM nie regulują jak ma zostać technicznie zorganizowana wystawa. COM określa jedynie wzorce potrzebne do oceny ptaków oraz dla ujednolicenia (możliwość wystaw na całym świecie) rodzaj klatki w jakiej wystawiana jest dana rasa.
jot-ka11
Może nie będziemy zmieniać nazewnictwa rasy, ale regulamin wystaw garbusa japońskiego w Polsce może powstać. Nie polskiego, a w Polsce.
Reticulata
Jeżeli taki projekt trafi do RF PFO to będziecie musieli go zatwierdzić. Jest to wola hodowców tego kanarka. PFO to hodowcy, a nie RF. Ich wola jest najważniejsza i to oni muszą zdecydować jak chcą wystawiać swoją rasę.
 Pozwólcie hodowcą kanarka harceńskiego dokończyć projekt. Jeżeli go we własnym gronie zatwierdzą i będą przestrzegać, to duży sukces i duży krok do lepszego.
Jeszcze jedno. Mistrzostwa Polski to najważniejsza wystawa, organizator musi sprostać wszystkim wymaganiom postawionym w takim regulaminie.
Biorąc przykład z hodowców kanarka harceńskiego, regulaminy mogą powstać dla kanarka kolorowego i kształtnego. Można nawet takie regulaminy podzielić na poszczególne rasy! Bo jak stworzyć uniwersalny regulamin dla kanarka kształtnego, gdzie wystawiane będą trębacze paryskie i glostery. Jaki podział wprowadzić?? Hodowcy innych ras kanarków piszcie swoje regulaminy, sami wiecie najlepiej jakie podziały danej rasy są najodpowiedniejsze.
I tak już na koniec.
Nagradzanie zwycięskich kolekcji.
Moim zdaniem ten element należy pominąć w regulaminach, to i jak zostanie nagrodzona zwycięska kolekcja zależy od zasobności portfela organizatora wystawy.
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #27 : Maj 25, 2010, 02:03:40 »

A ja chciałbym ,zeby w Polsce zaczęto prowadzić konkursy i zatwierdzic regulamin dla timbrado i wodnotoka. Tylko zastanawiam się czy w Polsce sa ludzie(eksperci) ,którzy właściwie potrafia ocenić te rasy.
Zapisane

jankanarek
Gość
« Odpowiedz #28 : Czerwiec 21, 2010, 08:15:36 »

Oto ostateczna wersja regulaminu dotycząca konkursu kanarków harceńskich, regulamin ten został przesłany do zatwierdzenia nowej radzie PFO.

Zdzisław Mikuła                                                                     Szczecin 06.06.2010
Ks. Borysa 6
71-480 Szczecin
te. 601-41-79-63
e-mail: zm@astro.net.pl

                                                               Do wszystkich czynnych hodowców
          Kanarka  Harceńskiego
                     -zrzeszonych
 w Polskiej Federacji Ornitologicznej





Kontynuując proces opracowywania ostatecznej wersji Regulaminu M.P. Kanarka Harceńskiego z wielką satysfakcją odnotowuję szerokie zainteresowanie  i zaangażowanie wielu hodowców w uporządkowaniu zasad rozgrywania tej najważniejszej dla nas imprezy.
Otóż chciałbym poinformować , że otrzymałem ponad 30 opinii o przedstawionym  przeze mnie wcześniej  projekcie. Odpowiedzi były podyktowane w  znaczącej wielkości  dużą fachowością i troską o rozwój naszej dyscypliny hodowlanej.
Było tam również dużo pozytywów dotyczących  podjęcia próby uregulowania wielu niedomówień jakie miały miejsce w poprzednich latach. Były też i cierpkie uwagi.
Za wszystkie serdecznie dziękuję.
Ze wszystkich przesłanych opinii i uwag starałem się wyselekcjonować te merytoryczne uwagi, które wzbogacały projekt a jednocześnie powtarzały się w innych trafnych spostrzeżeniach. Wstawiłem je do ostatecznej treści i formy regulaminu.
Zdaję sobie sprawę, że niektóre opinie nie zostały uwzględnine.Za to serdecznie przepraszam.
Mam wielka nadzieję, że po zatwierdzeniu regulaminu przez radę Polskiej federacji Ornitologicznej regulamin ten będzie nam służył jako precyzyjna wykładnia naszych zmagań sportowych na Mistrzostwach Polski.


                                                        Z koleżeńskim i hodowlanym pozdrowieniem



                                                                                      Zdzisław Mikuła


                            Polska Federacja Ornitologiczna

                                 Regulamin Mistrzostw Polski

                                 
                                 Grupa ptaków: Kanarek Harceński



1.   Wprowadzenie:

 Zgodnie ze statutem Polska Federacja Ornitologiczna (PFO ) jest zobowiązana do przeprowadzenia każdego roku Mistrzostw Polski, które będą odbywać się w różnych miejscach zgromadzeń związku na terenie Polski.
Rozwijając i precyzując należy stwierdzić, że procedura przyznawania corocznych Mistrzostw polski jest oparta na zgłoszeniach ofertowych poszczególnych Związków.
Przy czym na podstawie rzetelnej analizy nadesłanych ofert ciało Statutowe jakim jest Rada PFO zatwierdza ostatecznie  miejsce i organizatora Mistrzostw Polski.
Każdy uczestnik M.P. zobowiązuje się do bezwzględnego przestrzegania niniejszego Regulaminu .
Do kontroli przestrzegania Regulaminu zobowiązany jest organizator, jego przedstawiciel lub inny upoważniony członek Zarządu PFO.
2.   Uprawnienie do udziału:
 Do udziału w mistrzostwach Polski jest uprawniony każdy członek Federacji. Każdy wystawca może wystawić max. 2 kolekcje kanarków śpiewających liczących się w konkursie.
Ze względów organizacyjnych i indywidualnych możliwości poszczególnych hodowców należy dążyć do maksymalnej oszczędności czasu  trwania konkursu.
Pozwoli to organizatorom opóŹnić termin dowozu ptaków jak i przebieg samego konkursu.
Wiele lat temu dodatkowym warunkiem uczestnictwa w Mistrzostwach Polski było uzyskanie limitu punktów na konkursach rejonowych. Limit ten to uzyskanie minimum 328 pkt za kolekcję, póŹniej ten limit został powiększony do 333 pkt
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że władze PFO będą chciały wrócić do tego warunku i z odpowiednio dużym wyprzedzeniem podać decyzję do wiadomości.
W mistrzostwach Polski danego roku mogą brać udział ptaki urodzone w tymże roku i posiadające  na obrączce insygnia hodowcy zgłaszającego ptaki do oceny.
3.Rodzaje konkurencji
      Dla uatrakcyjnienia, szerszego spopularyzowania oraz podjęcia próby, jakże ważnej dla     
      przyszłości polskiej hodowli kanarka harceńskiego wprowadza się dodatkowe
      konkurencje, obowiązujące w czasie rozgrywania Mistrzostw Polski.
A mianowicie:
1.   Konkurencja oceny ptaków pojedynczych
2. Konkurencja –Najlepszy Hodowca Polski liczony z dwóch kolekcji konkursowych
3.Młodzieżowy Mistrz Polski *
Dodatkowym warunkiem rozgrywania danej konkurencji jest zgłoszenie do niej, nie mniej niż trzech wystawców.
Szczegóły dotyczące rozgrywanych konkurencji w dalszej części regulaminu.

4.Dostarczenie kolekcji:
 Każdy uczestnik otrzymuje we właściwym czasie zawiadomienie o terminie i miejscu dostarczenia ptaków.  Informacja ta winna być przekazywana poprzez Oddziały macierzyste.
Ptaki są przyjmowane w określonym dniu. Kolekcje powinny się znajdować w przepisowych, czystych klatkach. Klatki są ustawiane w następującym porządku.
W skrzynce transportowej zabudowanej w systemie poziomym ptak "górny" po lewej stronie "transportówki", ptak "dolny" po prawej stronie.
W skrzynce transportowej zabudowanej w systemie pionowym ptak „górny”  w górnym boksie po lewej stronie, ptak „dolny” w dolnym boksie po prawej stronie ( wg układu”Z”)
Organizator powinien dysponować odpowiednią ilością kompletów klatek wystawowych, by w razie konieczności organizacyjnych można było z nich skorzystać.
      Podłoga klatki może być zabezpieczona w dowolny sposób, jednak w momencie
     stawiania    na stół sędziowski komisja usuwa całkowicie istniejące zabezpieczenie i 
     jednocześnie  wyściela dno klatki białym papierem. Papier ( neutralny) odpowiednio 
     docięty zabezpiecza organizator.
 Zaopatrzeniem ptaków w wodę i pożywienie   zajmuje się sam wystawca  w ściśle określonych prze organizatora godzinach.
Dla hodowców, którzy z różnych względów nie mogą być obecni przez cały czas trwania konkursu i wystawy na terenie rozgrywanych Mistrzostw Polski istnieje alternatywa przekazania swoich kolekcji organizatorowi i upoważnienie jego do opieki nad swoimi ptakami.
 Przy dostawie ptaków na dostarczonym przez organizatora formularzu należy podać numery na obrączkach ptaków, numer hodowcy i rok urodzenia oraz swoje dane personalne.
Następnie organizator na górnej ściance skrzynki transportowej  nakleja karteczkę z nazwiskiem danego hodowcy oznaczając również kolekcję danego hodowcy rzymską cyfrą I i II oraz kolekcje pozakonkursowe stosownym napisem np. .:poza konkursem nr I i ewentualnie nr II.
Po przyjęciu wszystkich kolekcji komisja konkursowa wraz z mężem zaufania wyznaczonym przez hodowców, dokonuje w ścisłej tajemnicy przydziału poszczególnych numerów kolekcji.
Lista z nazwiskami i numerami kolekcji zostaje zalakowana i oddana do bezpiecznego depozytu.
 Następnie komisja przygotowuje kartki z numerami poszczególnych kolekcji do losowania kolejności przesłuchań. Komplet losów jest przekazywany dla zespołu sędziowskiego i przez cały okres trwania konkursu jest w jego dyspozycji. Losy kolekcji pozakonkursowych są mieszane razem z kolekcjami biorącymi udział w konkursie Mistrzostw Polski. .
5.Skrzynka transportowa i klatki wystawowe:
Zwraca się uwagę , że stosowane w Polsce skrzynki transportowe i klatki wystawowe nie do końca są wykonywane wg wzorca C.O.M. Z uwagi na dużą powszechność stosowania  wzorów P.F.O. dopuszcza się je do stosowania.  Należy się jednak liczyć z tym, że wkrótce zapadnie decyzja, która będzie nakazywała sukcesywne przechodzenie na standardowy wzorzec  obowiązującego sprzętu wystawowego.
6. Przechowywanie ptaków oczekujących na konkurs
Pomieszczenie powinno swoją wielkością odpowiadać ilościom zgłoszonych kolekcji i być  odizolowane od dziennego światła. Temperatura powinna wynosić między 18 a 20 stopni i powinna być możliwie utrzymywana w dzień i w nocy.
Należy również zwracać uwagę, aby w trakcie składowania skrzynek konkursowych na stołach w poczekalni, poszczególne ptaki nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu wzrokowego.
Palenie w tym pomieszczeniu nie jest dozwolone. Sztuczne oświetlenie jest ograniczone do niezbędnie koniecznego.
 Przy przyjmowaniu kolekcji na przechowanie obowiązują następujące reguły:
-każda klatka otrzymuje kolejny numer na stronie czołowej i na stronie bocznej od naczynia 
  na  karmę.
-numery są nadawane od 1 do 4 jednakowo dla wszystkich kolekcji
-każda klatka jest numerowana od strony lewej do prawej w systemie” transportówki poziomej „, a w systemie „transportówki  pionowej” w /g układu „Z”.
Powyższe odbywa się przy współudziale właściciela kolekcji  jeszcze przed komisyjnym
 ( dokonywanym w ścisłej tajemnicy) przydziałem poszczególnych numerów kolekcji.
Następnie kolekcje są odstawiane do przechowalni.
7. Pomieszczenia konkursowe i konkurs.
Kabiny lub pomieszczenia, w których  będą oceniane ptaki, są  przygotowywane przez organizatora wystawy wieczorem ,przed pierwszym dniem konkursu .
Wskazane jest również zainstalowanie sprzętu audiowizualnego i akustycznego.
W Polsce od zawsze przyjęty jest zwyczaj obecności hodowców w czasie trwania Mistrzostw.
Możliwość obserwowania i słuchania poszczególnych kolekcji wprowadza dodatkowe emocje i „dreszczyk” konkurencji. Jest to nasze dobro. Dba o to organizator.
W konkursach rangi Mistrzostwa Polski zespół sędziowski ocenia w składzie 2-3 sędziów. Okna pomieszczenia konkursowego są  zabezpieczone przed światłem dziennym. Oświetlenie jest całkowicie sztuczne. Temperatura w czasie oceny powinna wynosić ok.21- 22 stopnie i być stała. Ogrzewanie pomieszczeń konkursowych - za pomocą ogrzewania centralnego, elektrycznego lub olejowego radiatora.  Użycie np. pieca węglowego czy olejowego nie jest dozwolone.
Praktycznie jest przyjęte, że ocena zaczyna się o godz. 9.00 chyba, że organizator ze względów technicznych zdecyduje inaczej.  Szefostwo grupy technicznej powinno się zatroszczyć, żeby sędziowie urzędujący na pół godziny przed rozpoczęciem oceny losowali kolejny numer kolekcji. Losy poszczególnych kolekcji są przygotowywane przed konkursem i są w dyspozycji sędziów przez cały czas trwania konkursu.
Gdy los jest wyciągnięty i ustalone jest która kolekcja będzie oceniana jako następna - odpowiednia skrzynia transportowa zabierana jest z pomieszczenia do przechowywania i ptaki razem z klatkami  w odpowiedniej  kolejności umieszczane  są w neutralnej skrzynce transportowej.
 Donoszący ptaki są odpowiedzialni, żeby ptaki w półgodzinnym okresie przygotowawczym mogły zjeść i się napić. To oznacza, że skrzynka jest  otwarta. Gdy ptaki zaczynają śpiew, należy w sposób bardzo delikatny i spokojny  im to uniemożliwić. 
Kolekcja powinna być ustawiona bezpośrednio pod Źródłem światła, aby uchronić się od powstania  ewentualnego cienia.
Kolekcje są punktualnie przedstawiane sędziom.  Klatki są  ustawiane tak, że numer 1 to górny ptak, a numer 4 to ptak dolny, również tak aby od strony sędziego pojemniki pokarmowe znajdowały się po lewej stronie.
 Noszący  kolekcje oraz szefostwo grupy technicznej musi uważać, żeby pojemnik z karmą był po prawej stronie a z wodą po lewej stronie klatki, natomiast drążki do siadania: przedni na trzecim pręcie od przodu klatki, tylny na szóstym od końca. Prawidłowe ułożenie pojemników i drążków do siadania jest sprawdzane przez grupę techniczną i ewentualnie korygowane. Trzeba zwrócić uwagę, żeby klatki się nie chwiały. Należy zadbać, aby na najwyższej klatce znajdowała się cienka płytka ze sklejki odpowiadająca wymiarom klatki. Szefostwo grupy technicznej poucza noszących klatki, że żadna wypowiedŹ o właścicielu kolekcji nie może mieć miejsca.
Donoszący ptaki po przesłuchaniu wymieniają kolekcje zabierając jednocześnie listy ocen wraz z wylosowanym przez sędziów kolejnym numerem kolekcji.
 Każda kolekcja jest oceniana przez 30 minut. Przy tym nie jest istotne, czy ptaki śpiewały czy też nie. Palenie w sali konkursowej jest zabronione.
Komisja sprawdza listy pod względem rachunkowym, nie wpisując pod żadnym pozorem nazwisk hodowców, gdyż ta informacja jest ukryta w zdeponowanym protokóle.
Wypełnianie nazwisk na listach ocen dokonuje się w czasie publicznego otwarcia zalakowanej koperty.
Na ogólnej tablicy dostępnej dla hodowców wpisuje się numer kolekcji i ocenę sędziów. Zanim ptaki znajdą się we właściwych skrzyniach transportowych, odbywa się kontrola obrączek. Niezgodności na obrączkach są niezwłocznie zgłaszane szefostwu grupy technicznej. Stwierdzone manipulacje, jakiegokolwiek rodzaju prowadzą do wykluczenia z konkurencji danej kolekcji. Ciężkie naruszenia regulaminu będą zgłaszane do sądu honorowego Związku.
 Każdy zespół sędziowski ocenia dziennie 16 kolekcji, w wyjątkowych wypadkach do 18 kolekcji. Grupa techniczna decyduje o tym, czy zachodzi taki wyjątkowy przypadek. Przerwa obiadowa sędziów trwa godzinę. Może ona być ustalona między 12:00 a 14:00.  O wynikach nie wolno informować sędziów. . Po zakończeniu codziennej oceny, pomieszczenia konkursowe są wietrzone i przygotowywane na następny dzień. Listy ocen zabezpiecza organizator.
8. Obchodzenie się z ocenianymi kolekcjami.
Oceniane kolekcje są codziennie po zakończeniu ocen zaopatrywane w świeżą wodę i pokarm przez szefostwo wystawy lub przez właścicieli. Ptaki muszą mieć możliwość wyśpiewania się i przyjęcia pokarmu i wody.
Po zamknięciu konkursu a przed otwarciem wystawy wszystkie oceniane kolekcje są czyszczone. Podłogi klatek e względów porządkowych zabezpieczane są białym papierem
( wymóg organizatora ).  Zwycięskie kolekcje umieszczane są osobno i osobno pielęgnowane. Za to odpowiedzialny jest szef grupy technicznej lub hodowca. Istnieje możliwość, że w sobotę i niedzielę zwycięskie kolekcje mogą być prezentowane zainteresowanym hodowcom. Termin tej prezentacji ustala kierownictwo wystawy i w odpowiednim terminie o nim powiadamia. Ostateczną decyzję w tej mierze podejmuje kierownictwo wystawy.
Ten typ prezentacji można również zastąpić nagraniem video.
9. Wyniki konkursu.
Celem konkursu jest przyznanie odpowiednich tytułów dla hodowców i ptaków w poszczególnych konkurencjach.
Po całkowitym zakończeniu przesłuchań komisja konkursowa zbada wszystkie materiały potrzebne do ustalenia oficjalnych wyników Mistrzostw Polski. Po zebraniu tychże materiałów w sposób publiczny otwiera się kopertę z nazwiskami poszczególnych hodowców z przydzielonymi do nich numerami kolekcji i przyznając stosowne tytuły najlepszym kolekcjom i ptakom.
1.Tytuł Mistrza Polski-kolekcja.
2.Tytuł championa Polski-najlepszy ptak konkursu-wyłoniony z kolekcji konkursowych
3.Tytuły: najlepsze turkoty, basy, dzwonki dęte, flety.
4.Tytul –Mistrz Polski-konkurencja ptaków indywidualnych.
5.Najlepszy hodowca Polski liczony z dwóch kolekcji konkursowych.
6.Młodzieżowy Mistrz Polski.
Ad. 1. Mistrzem Polski zostaje kolekcja, która zdobyła najwięcej punktów. Jeżeli zanotowanych jest więcej kolekcji z tą samą ilością punktów, wtedy Mistrzem zostaje kolekcja o najwyższej ilości punktów zdobytych w turze " turkot dęty ". Jeżeli i wtedy brak jest rozstrzygnięcia, analizuje się po kolei kolejne tury podstawowe, mianowicie : "bas", "dzwonek dęty", "flet". Analizę kończy się w momencie uzyskania większej ilości punktów w kolejnej turze podstawowej w stosunku do pozostałych konkurentów. Jeżeli w dalszym ciągu brakuje decyzji Mistrza wyłania się drogą losowania. W  katalogu wyników winna znaleŹć się uwaga : "wybrany drogą losowania" spośród kolekcji o jednakowej najwyższej punktacji.
Ad.2.Ptak-Champion Polski jest wybierany z wszystkich kolekcji biorących udział w Mistrzostwach.
W przypadku jednakowej ilości punktów uruchamia się procedurę opisaną w p.Ad.1. Jeżeli dalej brak rozstrzygnięcia wybór następuje drogą losowania. W katalogu wyników winna znaleŹć się uwaga: "wybrany drogą losowania" spośród ptaków o jednakowej najwyższej punktacji.
Ad.3.Poszczególne tytuły: najlepsze turkoty
"najlepsze basy"
"najlepsze dzwonki dęte"
"najlepsze flety"
Uzyskują te kolekcje, w których zanotowano największą sumę punktów w danej turze. W przypadku uzyskania jednakowych punktów uruchamia się procedurę podobną do opisywanej w punkcie Ad.1.
Ad.4.Chamionem ptaków indywidualnych zostaje ptak o najwyższej punktacji.
Uwaga organizacyjna .
Hodowca ma prawo zgłosić w tej konkurencji 1-3 ptaków, które następnie losowo będą kompletowane w zespół 4 ptaków i stawiane na stole sędziowskim.
Może się zdarzyć taka sytuacja że w ostatnim słuchaniu liczba ptaków może być
 mniejsza od 4.
Celem tego konkursu jest zachęcenie do wystawiania swoich ptaków również tych hodowców, którzy z różnych względów nie mogli skompletować całej kolekcji.
Ad.5. Najlepszym hodowcą dwóch kolekcji zostaje wystawca, który zgromadził największą ilość punktów z dwóch oficjalnie zgłoszonych kolekcji.
Ad.6. Młodzieżowym Mistrzem Polski zostaje młody hodowca (wiek do 18 lat) z najlepszą kolekcją spośród swojej grupy wiekowej.
Uwaga ogólna dotycząca wszystkich konkurencji w przypadku uzyskania jednakowej ilości punktów:
Jeżeli zostały przyznane jakiekolwiek punkty karne, powodują one natychmiastowy spadek w kwalifikacji bez szczegółowej analizy poszczególnych tur podstawowych.
10. Wystawa.
Każdy uczestnik Mistrzostw Polski jest zobligowany jednocześnie do uczestnictwa w organizowanej wystawie pokonkursowej.
Poniekąd jesteśmy to winni organizatorowi, który włożył dużo wysiłku do spięcia organizacyjnego całej imprezy. Jest to społecznie uzasadnione.
Ta formuła funkcjonuje na całym świecie we wszystkich tego rodzaju imprezach.
Jeżeli pojawiają się indywidualne trudności można je w wieloraki sposób rozwiązywać w porozumieniu z organizatorem.
W przypadku kanarków harceńskich organizator powinien zapewnić oddzielne pomieszczenie wystawowe z temperaturą minimalną 18 stopni.
Zwycięskie kolekcje i wyróżnione ptaki winny być udekorowane odpowiednimi kotylionami, otoczone zdobytymi pucharami i ustawione na honorowym miejscu.
 Pomiędzy wystawionymi, najlepszymi kolekcjami ( ok.6-10 ) powinno się ustawić pionowe tablice, na których umieszcza się powiększone kopie formularzy konkursowych.
Miło byłoby, aby ta mini wystawa specjalistyczna była również udekorowana kwiatami i zielenią.
Dla uatrakcyjnienia wystawy  w kategorii kanarki śpiewające publiczności należy dać możliwość odbioru pełnego śpiewu naszych kanarków. Można to uzyskać wykorzystując nagrania z dyskretnie ustawionego sprzętu nagłaśniającego lub wykorzystać nagrania audiowizualne.
O wystrój wystawy i jej odbiór winien zadbać organizator przy czynnej pomocy hodowców.
11. Odpowiedzialność.
Wystawienie ptaków następuje na ryzyko  wystawiającego.
 Związek ani organizator mistrzostw nie odpowiadają w żadnym wypadku za śmierć, uszkodzenia czy kradzież wystawianych ptaków.
Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbywa się na uroczystym spotkaniu wszystkich hodowców. O terminie i zakresie uroczystego spotkania w odpowiednim czasie informuje organizator.
11.Wydawanie kolekcji.
Wydawanie kolekcji następuje ze względu na otwarty charakter wystawy, dopiero po jej zamknięciu. Termin wydania podawany jest przez kierownictwo wystawy w odpowiednim czasie. Nie ma wyjątków od tej reguły. Przy wydawaniu kolekcji każdy wystawca odbiera swoje ptaki.

Przypis do pkt.3  Młodzieżowy Mistrz Polski str.1 regulaminu
*wszystkim nam powinno zależeć na nieprzerwanej kontynuacji hodowli polskiego kanarka śpiewającego.
Ten element zapewnienia ciągłości został przez lata zapomniany.
Wydaje się, że dobrym pomysłem na początek byłoby zachęcenie do tej trudnej, a jakże pięknej hodowli- swoich najbliższych -dzieci , wnuków i młodzieży z najbliższego otoczenia.
Byłoby wielkim sukcesem i satysfakcją, abyśmy w tej materii odnieśli sukces.
Pracujmy nad tym.
                                                     

                                              Projekt Regulaminu Mistrzostw Polski w klasie Polski Kanarek 
                                    Szlachetny został opracowany w nawiązaniu do  regulaminów C.O.M.,
                                               Niemieckiego Związku Hodowców Kanarków, rozwiązań i
                                              propozycji Mistrzostw Bydgoskich oraz własnych doświadczeń i
                                              pomysłów
                                                                                                     Zdzisław Mikuła





                   
Zapisane

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!