Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 19, 2024, 05:03:35 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 2 3 [4] 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jaki to gloster i jak go wyhodować.  (Przeczytany 37796 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #45 : Lipiec 28, 2010, 08:53:50 »

Zgadzam się, że wszystkie wymienione przeze mnie rodzaje i kategorie barwne można okrasić (potocznie) przymiotnikiem „cynamonowe”, zastępując określenie brunatne. Ale nadal nie wiem, którego z tych czterech nazywacie Koledzy płowym. Jeszcze raz podkreślam, że w nomenklaturze COM nie ma określenia barwy „cynamon”, ani „płowy”. Piszę tak dlatego, że wcześniej, czy póŹniej zapragniecie Koledzy wysłać kanarki na wystawy zagraniczne, a tam obowiązuje wypełnienie zgłoszenia, w którym należy napisać jakiej barwy są zgłaszane do konkursu kanarki. Jeśli ktoś napisze – cynamonowe, czy płowe (fawn),  to mogą być kłopoty z przyjęciem ptaków. 
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #46 : Lipiec 28, 2010, 09:14:10 »

Wyjaśnię nieco owe terminy, które zostały użyte w tym wątku, chociaż właściwie od takiego wyjaśnienia powinno się zacząć ową dyskusję.

Biało brunatny intensywny – płowy (melaninowy, śnieżny, fawn) intensywny
Biało brunatny nieintensywny - płowy (melaninowy, śnieżny, fawn) nieintensywny
żółto brunatny intensywny - cynamon (brązowy) intensywny
żółto brunatny nieintensywny – cynamon (brązowy) nieintensywny

Takie określenia potoczne używają hodowcy, z którymi miałem okazję rozmawiać o tych ptakach. Nie jest to oczywiście ani ścisłe, ani tym bardziej związane z oficjalną nomenklaturą OMJ.

wcześniej, czy póŹniej zapragniecie Koledzy wysłać kanarki na wystawy zagraniczne, a tam obowiązuje wypełnienie zgłoszenia, w którym należy napisać jakiej barwy są zgłaszane do konkursu kanarki. Jeśli ktoś napisze – cynamonowe, czy płowe (fawn),  to mogą być kłopoty z przyjęciem ptaków.
Moim zdaniem trzeba ten zwyczaj jak najszybciej zmienić. Hodowca bowiem nie musi znać się na ptakach i niekiedy może nawet nie mieć pojęcia jaki gatunek ptaków czy też jaką mutację hoduje.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #47 : Lipiec 28, 2010, 10:06:32 »

Idea używania poprawnych COm-wskich nazw jest piękna ale nie istniej siła ,która zmusi przeciętnego hodowcę do mówienia o glosterze zielonym że to jest gloster żółto-czarny ani nie istniej siła sprawcza ,która zmusi hodowce aby mówił o cynamonie ,żółto-brunatny.BądŹmy Panowie w tej  sprawie realistami i nie łudŹmy się że to się kiedykolwiek zmieni.
W  mojej ocenie tak jak już to wcześniej pisałem w innym temacie obie nazwy powinny funkcjonować jednocześnie Poprawne nazwy powinny być używane w katalogach z wystaw ,na kartach ocen a także w oficjalnej literaturze lub chociażby na naszym forum.
Jednak w potocznych rozmowach nadal będzie stosowane nazewnictwo zwyczajne czyli gloster zielony nadal pozostanie ptakiem zielonym.
Chodzi o to aby hodowca kanarków był człowiekiem wyuczonym i wiedział w którym momencie używać nazwy poprawnej a kiedy w rozmowie z kolegą można używać nazewnictwa powszechnego.
Poza tym zmiany powinny iść od :góry: czyli zobaczymy w tym roku czy da się zmienić w katalogach i kartach ocen glostera zielonego w glostera żółto-czarnego.
Zobaczymy czy Kolegium Sędziowskie będzie za takimi zmianami czy tez nie,podejrzewam jednak że to kolegium  z :urzędu: będzie się przeciwstawiała wszelkim zmianom,obym się mylił.

Zapisane


Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #48 : Lipiec 28, 2010, 10:52:43 »

Dobrze, wszystko jasne, sprawa została wyjaśniona. Przepraszam za częste podchwytliwe pytania. Stosowałem je, by prowokować do śmiałej dyskusji. Od dziś w odniesieniu do glosterów brunatnych  stosujemy nazwy zarówno oficjalne jak i potoczne.
A teraz  postawię pytanie. Jacky, proszę , jeśli zajdzie konieczność o przeniesienie tematu.
Jak nazwiemy lizardy następujących ubarwień:
żółto czarny intensywny -
żółto czarny nieintensywny -
Biało czarny intensywny -
Biało czarny nieintensywny -
Czerwono czarny intensywny -
Czerwono czarny intensywny -
Nadmieniam, że COM – owska komisja nazewnictwa zrobiła w tym przypadku wyjątek i nazwała  … no właśnie jak?
PóŹniej spróbujemy te nazwy przenieść na glostery, oczywiście z wyjątkiem czerwonych. Zobaczymy, co z tego wyniknie.
Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #49 : Lipiec 28, 2010, 11:53:37 »

Złoty, srebrny i ... niebieski.
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #50 : Lipiec 29, 2010, 10:42:57 »

Zgadzam się, że wszystkie wymienione przeze mnie rodzaje i kategorie barwne można okrasić (potocznie) przymiotnikiem „cynamonowe”, zastępując określenie brunatne. Ale nadal nie wiem, którego z tych czterech nazywacie Koledzy płowym. Jeszcze raz podkreślam, że w nomenklaturze COM nie ma określenia barwy „cynamon”, ani „płowy”. Piszę tak dlatego, że wcześniej, czy póŹniej zapragniecie Koledzy wysłać kanarki na wystawy zagraniczne, a tam obowiązuje wypełnienie zgłoszenia, w którym należy napisać jakiej barwy są zgłaszane do konkursu kanarki. Jeśli ktoś napisze – cynamonowe, czy płowe (fawn),  to mogą być kłopoty z przyjęciem ptaków. 
Przejrzałem wszystkie zdjęcia z kartami ocen glosterów i kanarków kształtnych.
Reticulata
Gdzie znalazłeś zalecenia COM jakimi kolorami określane są kanarki kształtne?
Nie chcę ciągle powtarzać: Nie rozmawiamy o kanarkach kolorowych! COM dokładnie podaje odpowiednie kolory i ich nazewnictwo, dotyczy to kanarka kolorowego. Tu masz rację.
Jak się mają do Twojej teorii proponowanego nazewnictwa kolorów, takie określenia:
Fiorino korona melaninowy-
Fiorino korona lipochromowy-
Pomijamy wystawy specjalistyczne gdzie występuje konkretny podział na kolory (kanarki kształtne). Opieramy się tylko na zaleceniach COM.

Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #51 : Lipiec 29, 2010, 02:49:30 »

Barwy kanarków czy to śpiewających, barwnych, czy też kształtnych niczym się nie różnią. Jedynie potocznym nazewnictwem, co – moim zdaniem – wprowadza wiele zamieszania. Różnorodność barw wśród kanarków kształtnych to efekt wprowadzenia do ich genotypów genów od kanarków kolorowych. Zarówno glostery płowe, jak i cynamonowe powstały nie drogą mutacji, lecz celowego przekrzyżowania z odpowiednimi kanarkami kolorowymi.

Dla lepszej systematyki wystawowej  kanarki barwne dzieli się ze względu na kolor na lipochromowe (jasne) i melaninowe (ciemne). Wśród lipochromowych wydzielono żółte, białe, czerwone  (a w nich także z dodatkowymi czynnikami modyfikującymi lipochrom). Natomiast kanarki melaninowe to takie, które oprócz barwy lipochrmowej zawierają barwy melaninowe (np. żółto czarne, żółto agatowe, żółto brunatne, żółto izabelowate) i inne czynniki modyfikujące.

Sekcja kanarków kształtnych rozdzielono jest na grupy (rasy), a te na kategorie barwne. W każdej grupie są wydzielone trzy kategorie: lipochromowa, melaninowa i wielobarwna (szeki). I teraz najważniejsze -  w kategorii lipochrom żółty w kolekcji nikt nie wystawi innych kanarków jak 4 żółte, kolekcja musi się składać z jednakowej barwy kanarków lipochromowych. Podobnie w kategorii melaninowych kanarków kształtnych. W niej się mieszczą np.: 4 glostery żółto czarne (w skrócie - zielone), 4 żółto czarne lizardy intensywne (w skrócie - złote !).

W sekcji kanarków harceńskich klasyfikację ubarwienia już rozszerzono, kilka lat temu była znacznie uboższa. Powiększoną ją o kanarki z melaniną klasyczną i nieklasyczną. Jestem więcej niż przekonany, że w niedalekiej przyszłości w grupie glosterów też pojawi się taki podział. Gdy hodowałem glostery i zdawałem sędziowski egzamin COM-owski, glostery wystawiane były tylko w trzech kategoriach żółte, żółto czarne oraz szeki. A dziś? 
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #52 : Lipiec 29, 2010, 11:13:54 »

Ogladałem wiele zdjęć zarówno borderów jak i glosterów odmiany fawn i tu pytanie...

Kolor płowy nie musi występować na całym ciele prawda (pomijam tu "biała podbitkę" o jakiej mówił Mark)?

Np.gloster wygladajacy jak ptak biały z płowymi plamami(tak jak szek) to też fawn prawda?


Nie wiem czy tutaj zaczać to pytanie czy dać nowy temat ale zapytam się tutaj jesli już jesteśmy przy ciekawych mutacjach...
Czy spotkaliście się z odmiana pheo glostera(na żywo)?  Przegladajac włoskie forum napotkałem właśnie na takie glostery.Co o nich sadzicie?

Zapisane

malik900
Gość
« Odpowiedz #53 : Lipiec 30, 2010, 11:46:44 »

Hej
Jestem tu nowy ale hoduję glostery. Dużo tutaj sie dowiedziałem. Dopiero ucze sie genetyki, mało u nas jest literatury na ten temat. Nie wiedziałem że tyle jest kolorow glosterow. Mam szeki i zielone ptaki. Co to znaczy szklarz i stolarz powiedzieli ?
Zapisane

jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 265


« Odpowiedz #54 : Listopad 11, 2010, 09:39:58 »

Widzę, że ten ciekawy i jeden z najlepszych wątków na tym wortalu już dawno nie jest rozwijany. Zastanawia mnie jedna sprawa, a mianowicie pokaz tych konkursach, pokazach i wystawach. Tak się jakoś złożyło, że w tym roku oglądałem glostery fawn na trzech wystawach. Niestety nikt nigdzie nie promował tych ptaków. Wręcz przeciwnie! Odniosłem wrażenie, że takie ptaki nie są nigdzie nikomu potrzebne. Wrzucano je do różnych klas wystawowych. Nawet w łaziskach eksperci oceniali fawna z innymi glosterami brązowymi Na innych wystawach było jeszcze gorzej - był oceniany w jednej klasie z glosterami zielonymi. Nigdzie organizatorzy wystawy nawet nie pofatygowali się, żeby wywiesić jakąś informację o tym ptaku, albo choć dać krótką wzmiankę w katalogu. Nikt ze zwiedzających nie zwrócił nawet uwagi na te ptaki, które moim zdaniem były takimi perłami na tle innych ptaków z tych wystaw. Reticulata pyta na stronie http://kanarki.eu/index.php/topic,2484.0.html dlaczego żaden z Polaków nie wyhodował nowej rasy kanarków? A Niemcy, Holendrzy …. mogą? Mogą, bo tam szanuje się osiągnięcia hodowlane i promuje się je na wszelkie możliwe sposoby, a u nas zabija się wszystko, co odbiega w jakiś sposób od przeciętności. Jacky pyta na stronie http://kanarki.eu/index.php/topic,2452.0.html czy w trakcie dokonywania oceny ptaków ekspert może utworzyć nową klasę konkursową? Jakoś nie widać, żeby ktokolwiek cokolwiek raczył tam odpisać. Podejrzewam, że nikt nic tam nie napisze. Niewiedza, brak odwagi? Ja będę pierwszym, który tam napisze. Tak ekspert ma prawo, a nawet obowiązek utworzyć nową klasę konkursową dla takich ptaków jak gloster fawn, żeby wyróżnić jego odmienność. Organizatorzy mogą się nie znać na ptakach, ale ekspert musi. Inaczej w naszym kraju nic nigdy się nie zmieni, jeżeli chodzi o sprawy hodowli. Moim zdaniem może to być klasa ekspercka (bez nagród, bez pucharów, bez dyplomów) ale trzeba takie osiągnięcia promować!!!
Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #55 : Listopad 12, 2010, 11:58:15 »

Bardzo dobre uwagi.
Jak już pisałem wcześniej glostery płowe pokazywałem już w łaziskach dużo wcześniej. Wtedy też nikt nie wiedział do jakiej grupy je zaliczyć. Ptaki więc oceniono jako pojedynki. To zasługa jednego z ekspertów który wiedział jakie to ptaki. Stwierdził nawet, że powinna zostać stworzona osobna grupa dla tych ptaków.
W tym roku na wystawie pokażę szeka płowego (biało-płowy). Zobaczymy.
Jeszcze parę słów o promocji, o której już gdzieś pisałem.
Na dzień dzisiejszy Polska nie jest potęgą w hodowli ptaków, więc każde nowe przywiezione rasy, odmiany barwne powinny być zauważone i promowane. Dla takich grup ptaków nie powinien funkcjonować zapis regulaminu podający minimum punktowe do uzyskania nagrody. Na wystawie takie ptaki powinny być odpowiednio pokazane i nagrodzone. Taka "NOWOŚ?". Panowie z RF może to przemyślicie!
Zapisane

Granos
Gość
« Odpowiedz #56 : Listopad 12, 2010, 12:51:40 »

Dziwi mnie fakt ,że gloster,który absolutnie dominuje wśród kanarków kształtnych mający tak wielką popularność w Polsce nie może się "przebić"w naszym kraju z innymi odmianami barwnymi.W Polsce ,jest już tyle ptaków przywożonych od najlepszych hodowców na świecie a nigdzie na można znaleŹć osoby,która zechce odejść o żółtych i zielonych a zechce w większym stopniu realizować hodowlę mniej popularnych odmian.Moim zdanie gloster aktualnie jest jedyną rasą kanarka w Polsce ,która naprawdę ma duże możliwości w mutacjach.Spójrzmy na inne rasy,nikt kto jest np.jedyną (czy jedna z niewielu) osobą hodującą daną rasę w kraju (a jak wiemy to dość duży problem w Polsce) raczej nie zdecyduje sie na hodowlę mało popularnych mutacji w kraju jeśli nie może sprzedać nadwyżki hodowlanej kilku młodych bo poprostu w Polsce nie ma chetnych.

Inną sprawą jest jak są doceniane w Polsce nowe mutacje np. jeśli to w Polsce ktoś wyhodowałby kanarka jaspisowego to kto tak naprawdę by to docenił? Większość pewno "wybrzydzałaby" i zawsze miałaby jakieś ale podczas gdy za granicą zachwycają sie tą mutacją.

Pozdrawiam   
Zapisane

Damian908
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Olkusz - Niesułowice
Wiadomości: 481



WWW
« Odpowiedz #57 : Listopad 23, 2011, 10:07:20 »

Myślę że już u wszystkich po pierzeniu to może czas odświeżyć temat? Mark , Reticulata , NORWIK24 , jot-ka11 ,Jacky pochwalcie się swoimi pupilami fawn Uśmiech Napiszcie do jakich nowych wniosków doszliście ?
Zapisane


Sygnum - D027
kanarek-DS
Amator
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Słotwina
Wiadomości: 23


piękność=kanarki


« Odpowiedz #58 : Sierpień 03, 2013, 07:00:13 »

Jest to gloster moim zdaniem piękny. Jego upierzenie ma kolor fawn, czyli na język polski tłumacząc średnio beżowy lub brązowaty. Według mnie jest to skrzyżowanie skrzyżowanie koloru cynamonowego z melaniną białą. Mogę się mylić.
Poniżej umieszczam zdjęcia tego kanarka, zarazem nazwiecie go również jak ja pięknym ptakiem o pięknym upierzeniu.
ładny ba piękny ten kanarek
Zapisane


Dawid Socha
8hodowca
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 6


« Odpowiedz #59 : Kwiecień 17, 2018, 07:53:24 »

Glostery floł  to najpiękniejsza mutacja barwna  tych pięknych ptaków.
Kupiłem w tym roku dwie pary takich glosterów.
Po jednej z tych par mam dwa młode ,mam nadzieję ze jeszcze coś u hoduje.

Zapisane

Strony: 1 2 3 [4] 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!