Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 19, 2024, 07:45:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jaki to gloster i jak go wyhodować.  (Przeczytany 37797 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #15 : Lipiec 24, 2010, 08:49:02 »

No właśnie fakt ze nie ma samic z podwójnym genem brunatności dodatkowo komplikuje nam sprawę.  
jot-ka11 co rozumiesz pisząc że samca biało lub żółto-brunatnego pozna się po upierzeniu.Czy to oznacza że taki samiec będzie bardziej "blady" czy tez bardziej "brązowy" bo chyba powinien być bardziej "blady".
Mam kilka młodych samcy po samicy fawn i w nadchodzącym roku jednego z nich skrzyżuje z samicą fawn ,wtedy się przekonamy czy wyjdzie samiec biało-brunatny lub żółto- brunatny ,za rok wszystko się okaże,najważniejsze że mam materiał do takiej hodowli.
Jacek w Twoim przypadku młode ptaki żółto-brunatne czyli cynamony uzyskałeś dzięki samcowi,który jest nosicielem genu brunatności.Jego młode z każdą dowolną samicą dawałyby część młodych żółto-brunatnych.Wszystkie młode będą samicami.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu hodowlanemu Reticulaty nasza dyskusja nie zeszła na manowce kanarczanej wiedzy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:51:12 wysłane przez Jacky » Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #16 : Lipiec 24, 2010, 09:09:30 »

Tak jak odkrycia Kopernika zburzyły większośc poglądów na tematy budowy Wszechświata ,tak ostatni wpis Reticulaty wywrócił do góry nogami całą wydedukowaną przeze mnie teorię dziedziczenia związanego z płcią, recesywnego genu brunatności.Po gruntownych przemyśleniach doszedłem do kilku wniosków:jeżeli ów gen ulokowany jest na chromosomie płci i przekazywany jest również przez samca(XX),czyli samiczka(XY)posiadająca gen brunatności, może przekazac go jedynie synom, ponieważ po procesie mejozy znajduje się on na zredukowanym chromosomie X.W procesie zapłodnienia zredukowany chromosom X z genem "cynamon" pochodzący od samicy łączy się ze zredukowanym chromosomem X pochochodzącym od samca(z lub bez tego genu) i powstaje zygota "płci" męskiej (XX).Idąc dalej tym tokiem myślenia wyszło mi,że krzyżując:
1.Samica cynamonowa X samiec nie posiadający genu brunatności otrzymamy-50% samce szczepione(szpalty) na cynamon i 50% samic nie posiadających genu brunatności.
2.Samica cynamonowa X samiec szczepiony na cynamon otrzymamy-25% samce cynamonowe, 25% samce szepione, 25% samice cynamon, 25% samice nie posiadające genu brunatności.
3.Samica cynamonowa X samiec cynamonowy otrzymamy- 50% samców cynamonowych(podwójny faktor) i 50% samic cynamonowych.
4.Samica bez genu cynamon X samiec cynamon(podwójny faktor) otrzymamy 50% samic cynamonowych i 50% samców szczepionych na cynamon.
Wynika z tego,że samce o ubarwieniu żółto lub biało-brunatnym możemy uzyskac tylko w drugim przypadku z prawdopodobieństwem 1:4 i w przypadku trzecim 1:2.
Mam nadzieję,że teraz poprawnie pojąłem to zagadnienie.Proszę o weryfikację.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:51:32 wysłane przez Jacky » Zapisane

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #17 : Lipiec 24, 2010, 09:12:43 »

Marku miałem na myśli fakt,że ptak ten będzie miał kolor cynamonowy(biało lub żółto-brunatny), czyli jego fenotyp.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:51:51 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #18 : Lipiec 24, 2010, 09:26:27 »

Jot-ka11
Świetnie to wyjaśniłeś, chociaż Twoją wypowiedŹ przeczytałem tylko pobieżnie nie wdając się w wyliczenia.

A teraz to, o co zostałem zganiony. O poprawne nazwy.  
W oficjalnej COM-owskiej nomenklaturze kanarki, o których cały czas dyskutujemy nazywają się - brun blanc, tłumacząc dosłownie -  brunatne białe. Natomiast moja propozycja zmienia tylko kolejność wyrazów, która jest podyktowana względami praktycznymi: najpierw lipochrom i wszystko o nim (przy innych rasach kanarków kolorowych, oj, będzie o czym pisać) potem melanina (i to samo, wszelkie jej dopełnienia), np. żółty mozaikowy pastel, agatowo niebieski. Ale skomplikowane. Tak. Ale nikt nie będzie mieć wątpliwości, jak kanarek ten wygląda. Szczerze pisząc nie przypominam sobie, abym takiego ptaka na żywo widział! Lipochromu tego kanarka nie będę opisywał, ponieważ wszyscy łatwo go rozszyfrują, natomiast melanina jest agatowa z optycznym czynnikiem niebieskim.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:52:09 wysłane przez Jacky » Zapisane

rafcio181
Gość
« Odpowiedz #19 : Lipiec 25, 2010, 12:23:40 »

Przeglądałem w wyszukiwarce znaczenie koloru płowego- jest to przetłumaczenie słowa fawn z jęz. angielskiego. Co ciekawe kolor występujący na powyższych zdjęciach , występuje również u innych zwierząt  tj. psy czy koty. Taki kolor jest nazwany kolorem płowym. Podkreślając moją krótką wypowiedŹ, jestem za tym ,aby nadać nazwe Gloster Płowy- Mark, masz mój głos.
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:52:33 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #20 : Lipiec 25, 2010, 09:25:43 »

Mark
Ja nigdzie nie napisałem, że fawn jest cynamonem.
Napisałem jedynie, że ładniejszy od fawn jest cynamon intensywny.
Jak znajdę zdjęcia umieszczę  je na forum.
Będziesz mógł zobaczyć czym się różnią.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:52:47 wysłane przez Jacky » Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #21 : Lipiec 25, 2010, 09:26:16 »

Genetyka glosterów fawn została dość dobrze wyjaśniona na stronie: http://www.gloster-fancy.de/17.html. Ciekawa jest również strona http://sites.google.com/site/iglesiasnuno/mainpage2223222.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:52:59 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #22 : Lipiec 25, 2010, 10:21:00 »

Oczywiście, potocznie możemy nazywać sobie barwy kanarków jak chcemy. Ale po co? Barwa kanarków, o której cały czas dyskutujemy, jest przez nas określana różnymi pojęciami -  od płowej, poprzez cynamonową, brązową, aż po brunatną.  Proszę popatrzyć na skalę kolorów, jak wygląda każdy z wymienionych. Na tej skali zobaczymy: nazwę, próbkę koloru, opis RGB i w systemie szesnastkowym Hex. Na przykład kolor płowy opisany jest jako - żółty z odcieniem szarości.  
Zagraniczni hodowcy kanarków (i nie tylko) mają wielką wyobraŹnię… i nazywają jakaś barwę upierzenia bardzo dowolnie. Potem termin ten, jako potoczny się przyjmuje i wprowadza wiele zamieszania. A przecież wystarczy tylko zapoznać się z kodami i nazwami kolorów, by zastosować właściwą.  Na szczęście odpowiednie komisje w COM czuwają nad terminologią ubarwienia, bo gdyby nie one mielibyśmy niewyobrażalny chaos. Czy ktoś zauważył, że używam dwóch określeń: barwa i kolor. Chociaż prawie wszyscy traktujemy je jako synonimy (co oczywiście nie jest uchybieniem), jednakże w opisie „kolorytu” upierzenia kanarków powinniśmy je rozróżniać. I znowu dolałem oliwy do ognia.  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:53:21 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #23 : Lipiec 26, 2010, 10:09:25 »

Reticulata
W tym co piszesz jest dużo racji. Ale czy COM i jego komisje nie zajmują się wyłącznie kanarkiem kolorowym?
Rozmawiamy o kanarku kształtnym u którego kolor nie ma większego znaczenia.
By dyskusja stała się ciekawsza, jeszcze dzisiaj zrobię zdjęcia glosterów z własnej hodowli:
1. beżowego
2. beżowo - białego
3. cynamona
4. cynamona (żółto-brunatnego) intensywnego.
Postaram się również opisać jak doszedłem do takich kolorów. Miałem wiedzę i schemat/algorytm genetyczny. W pewnym momencie czegoś brakowało i tutaj z pomocą przyszedł mi jeden z holenderskich hodowców.
Jako ciekawostkę powiem, że glostery fawn wystawiałem w 2007 roku w łaziskach i łodzi. Wtedy mało który sędzia wiedział do jakiej grupy zaliczyć te ptaki.  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:53:42 wysłane przez Jacky » Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #24 : Lipiec 26, 2010, 02:17:50 »

Rozmawiamy o kanarku kształtnym u którego kolor nie ma większego znaczenia.
Teoretycznie oczywiście kolor u kanarków kształtnych nie ma żadnego znaczenia, ale z moich obserwacji wynika, że najlepsi hodowcy bawią się w hodowanie kolorowych kanarków kształtnych. To jest wyższa szkoła jazdy wyhodowanie kanarka kształtnego o określonej barwie i okreslonym typie intensywności np. taki intensywny gloster fawn nie urodzi się u zwykłego hodowcy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:53:55 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #25 : Lipiec 27, 2010, 07:47:32 »

Rozmawiamy o kanarku kształtnym u którego kolor nie ma większego znaczenia.
Teoretycznie oczywiście kolor u kanarków kształtnych nie ma żadnego znaczenia, ale z moich obserwacji wynika, że najlepsi hodowcy bawią się w hodowanie kolorowych kanarków kształtnych. To jest wyższa szkoła jazdy wyhodowanie kanarka kształtnego o określonej barwie i okreslonym typie intensywności np. taki intensywny gloster fawn nie urodzi się u zwykłego hodowcy.
Owszem bawią się. Nawet powstała nowa rasa kanarka kolorowego z koroną (był już omawiany na forum).
FAWN- nigdy nie będzie kanarkiem intensywnym.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:54:10 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #26 : Lipiec 27, 2010, 09:34:25 »

Tak jak obiecałem zamieszczam zdjęcia.
Nie ukrywam, że było to duże wyzwanie. Kanarki latają swobodnie na działce i wpuszczone do klatki...
Ponadto nie jestem dobrym fotografem i zdjęcia są marnej jakości no i sprzęt, taki normalny do robienia rodzinnych zdjęć z wakacji.
Zdjęcia są ponumerowane.
Może ktoś postara się je opisać.

cdn.
Dodam jeszcze, że wszystkie ptaki to samce.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:55:10 wysłane przez Jacky » Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #27 : Lipiec 27, 2010, 10:01:52 »

Dotychczas myślałem, że jest tak:

WarunekCzarna melaninaBrązowa melanina
Kolor podstawowy żółtyZielonyCynamon
Kolor podstawowy białyNiebieski (Blue)Płowy (Fawn)

Po części, na zasadzie analogii utożsamiałem te glostery (cynamonowe i płowe) z złotymi i srebrnymi lizardów. Przy czym glostera cynamon utożsamiałem z intensywnym złotym lizardem, a glostera fawn z nieintensywnym srebrym. Równiez twardość upierzenia potwierdzała moją teorię.

Moja koncepcja runęła jednak w gruzach, gdy zobaczyłem intesywne cynamony. Zatem myślałem, że skoro istnieją intensywne cynamony, to na zasadzie analogii istnieją także intensywne ptaki fawn.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:55:27 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #28 : Lipiec 27, 2010, 10:12:09 »

Jacky
Intensywne cynamony istnieją. Sam zresztą miałeś takiego.
Fawn natomiast zawsze będzie ptakiem nieintensywnym.
A teraz ciekawostka.
Ja otrzymać po przez krzyżowanie takiego glostera (ptak jest jeszcze w okresie pierzenia, co zresztą widać). Czysto żółtego intensywnego.
Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #29 : Lipiec 27, 2010, 12:14:04 »

Ten temat to miała być niewinna zagadka,a powstał poważny temat o genetyce i nawet pokazały się emocje uczestników tej dyskusji.
Uważam że w tego typu dyskusjach nie jest najważniejszą rzeczą abyśmy sobie wzajemnie udowadniali kto z nas ma racje ,najważniejsze jest to abyśmy się wzajemnie od siebie uczyli i zdobywali nowa wiedzę,bo takie jest zadanie tego forum.
Wracając jednak do naszej dyskusji to jest dla mnie rzeczą oczywista że glostery cynamonowe czyli biało-brunatne są zarówno ptakami intensywnymi jak i nie intensywnymi.
Bardzo mnie zdziwiła wypowiedz NORWIKA24 ,który uważa że nie istnieją glostery fawn intensywne ,przecież wszystkie kanarki w tym także glostery fawn są albo intensywne albo nie intensywne.Ja uważam że fawn są zarówno intensywne jak i nieintensywne.

Poniżej zdjęcie pokazujące różnice w ubarwieniu glosterów żółto-brunatnych (cynamonowych), intensywny i nieintensywny
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:55:42 wysłane przez Jacky » Zapisane


Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!