Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 10:32:21 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Włókna kokosowe  (Przeczytany 6377 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« : Luty 04, 2012, 03:17:34 »

Polecacie je do budowy gniazd dla kanarków? Moje samice bardzo chętnie używają ich w tym roku, lecz zastanawia mnie kwestia ich sztywności i chropowatości. Czy pisklęta się nimi nie pokaleczą?
Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 04, 2012, 03:40:57 »

Skoro drobne astryldy, dużo mniejsze niż najmniejsze kanarki, nie robią sobie krzywdy włóknem kokosowym, to kanarki też to chyba przeżyją...
Zapisane


Tomek_wawa
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 42


« Odpowiedz #2 : Luty 04, 2012, 04:16:37 »

U mnie nie było problemu z młodymi wychowały się bez problemu na włóknie .
Zapisane

kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« Odpowiedz #3 : Luty 04, 2012, 05:43:10 »

Ok. Pytam, bo pierwszy raz w tym roku stosuje ten właśnie materiał. Zastanawia mnie jeszcze, co myślicie o papierze toaletowym? Zauważyłem, że jedna z samic bardzo chętnie go wykorzystuje, za to samiec wyrzuca go z gniazda.
Zapisane

lolek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 159


« Odpowiedz #4 : Luty 04, 2012, 06:53:35 »

papier toaletowy jest chyba słaby do budowy gniazda lepiej jak jest to coś dłuższego co samiczka może spokojnie zawijać dzięki czemu gniazdko jest bardziej trwałe. według mnie wystarczy wyściółka filcowa i wszystko jest ok, nie musi być zadnej ściółki. oczywiście znoszenie ściółki jest bardziej naturalne dla ptaków, ale moje samiczki często chciały kopulować na gnieŹdzie a przez ściółkę, czasem nie dochodziło do zapłodnienia a materiał rozrodczy samca zostawał na ściółce.
Zapisane

LaKi
Uczeń2
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 541


« Odpowiedz #5 : Luty 08, 2012, 09:24:18 »

moje doświadczenie dotyczy głównie astryldów ale z tego co wiem większość ptaków budowę gniazda zaczyna od patyczków, grubego ŹdŹbła trawy, a następnie przechodzi do coraz cieńszych i wykorzystuje wiotkie i miękkie ŹdŹbła trawy a ostatecznie mości gniazdo mchem i piórkami.

Kawałki białego papieru toaletowego imitują białe piórka które najczęściej i najchętniej są wykorzystywane przez astryldy do końcowego moszczenia gniazda.

Włókno kokosowe to bardzo dobry (choć drogi) materiał na gniazda właśnie przez swoją porowatość, włókna które zostaną uwite pozostają bez zmian, w tym samym miejscu gdzie umieszczą je ptaki, czego nie można powiedzieć o śliskich ŹdŹbłach trawy (* nie mówię że wszystkie takie są).
Zapisane

Bogusław
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 273



« Odpowiedz #6 : Luty 08, 2012, 10:17:59 »

Co do ceny to ja kupiłem w jakimś hipermarkecie na dziale ogród, rurkę owiniętą włóknem kokosowym służącą jako podpora do roślin pnących chyba za 4 czy 5 zł.Odwinąłem włókna i było tego całkiem sporo ,a pieniądze niewielkie.
Zapisane

kuba
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Netykieta: Pisz posty z treścią.
Wiadomości: 141


« Odpowiedz #7 : Luty 08, 2012, 10:20:28 »

To nie to samo. Włóka do budowy gniazd to całkiem innego, lecz ja płaciłem 3 zł i starczyło samica nie zużyła nawet 1/50 całej paczki. To bardzo wydajny materiał.
Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 08, 2012, 10:57:57 »

Włóka do budowy gniazd to całkiem innego
Nie popadajmy w paranoję. Włókna kokosowe to włókna kokosowe. Są grusze i cieńsze, ale to wciąż włókna kokosowe.
Przychylam się do wypowiedzi LaKiego - najpierw grubsze i sztywniejsze, potem coraz cieńsze i delikatniejsze.
U większości gatunków zanikł instynkt wyboru materiału na gniazdo. Najlepiej widać to u kanarków, które w naturze nie mają bawełnianych nitek tylko naturalne materiały, a w niewoli bawełniane nitki i filcowa wkładka w gnieŹdzie im wystarcza. Choć zdarzają się ptaki, u których instynkt jest bardzo silny - np. wśród moich mniszek muszkatowych jest samiec, który nie zacznie budowy gniazda bez liści trzciny, z których buduje szkielet gniazda; a astryldy malowane nie chcą u mnie budować gniazda, jeśli nie mają kawałków kory, kamyków, bryłęk ziemi czy kawałków cienkich gałązek, z których budują "fundament".
Zapisane


LaKi
Uczeń2
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 541


« Odpowiedz #9 : Luty 08, 2012, 11:42:31 »

Yotan czytałem że w naturze malowane umieszczają kawałki węgla drzewnego w gnieŹdzie, może dlatego Twoje szukają bryłek i kamyków

Bogusław kup włókno w sklepie zoologicznym (np Just-And) będziesz miał jeszcze taniej, to że kanarki biorą mało włókna to nie oznacza że inne ptaki nie wykorzystują tego więcej np. Gouldy wniosą tego dużo więcej
Zapisane

Bogusław
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 273



« Odpowiedz #10 : Luty 09, 2012, 06:40:30 »

Nie jest tak Źle, tego włókna była prawie cała reklamówka, ale ja go daję głównie dla urozmaicenia i nie sugerowałem się tym że widziałem gdzieś w zoolugu drogie, tylko po prostu zobaczyłem w sklepie i wpadłem na pomysł a może by tak wykorzystać i podrzucić ptakom. Ja używam głównie włókna sizalowe i nie narzekam, kanarkom to wystarcza. Mają oczywiście szarpie , mech , ligninę, siano , ale główna materiałem podstawowym jest właśnie sizal.
Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 09, 2012, 11:35:04 »

Dlaczego używacie ligniny albo papieru toaletowego do gniazd? Nie boicie się, że zlepi się to z jajkami i je uszkodzi? Albo że przyklei się do kloaki młodemu i ją zatka?
Zapisane


Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!