Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 08, 2019, 12:55:34 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Warsztaty szkoleniowe dla sędziów i hodowców  (Przeczytany 3201 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« : Sierpień 01, 2012, 08:02:26 »

Polska Federacja Ornitologiczna organizuje warsztaty szkoleniowe dla sędziów i hodowców. Warsztaty odbędą się w dwóch etapach: pierwszy etap 29-30 września 2012 roku dla sekcji DEFIJKLMNOP, a drugi etap: 3 grudnia 2012 dla sekcji A. Szczegóły znajdują się na stronie: http://www.pfo.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=232:warsztaty-szkoleniowe-dla-sdziow-i-hodowcow&catid=43:warsztaty&Itemid=119.

Po przeczytaniu tej informacji nasunęło mi się kilka spostrzeżeń. Pierwsze to takie, że dobrze, że takie warsztaty są organizowane. Chciałoby się powiedzieć, że nareszcie. Druga istotna rzecz, to fakt, że problematyka warsztatów jest związana z oceną ptaków. Wprawdzie można by się doczepić, że np. dla ekspertów i hodowców papug i gołębi te warsztaty niewiele wniosą, ale z drugiej strony nie oczekujmy, że od razu wszystko będzie super.

Trzecia rzecz, która jest dla mnie niezwykle istotna to sama formuła takich warsztatów. Organizatorzy w komunikacie nie wspominają w jaki sposób przeprowadzą te warsztaty. Sam wielokrotnie uczestniczyłem w warsztatach informatycznych. Wszystkie odbywały się mniej więcej na takiej zasadzie, że uczestnicy najpierw otrzymywali zakres tematyczny warsztatów (mniej więcej tak jak na stronie z komunikatem) oraz zakres literatury (w postaci książek, materiałów dostarczanych przez organizatora, serwisów www, emaili itp.). Same warsztaty albo zaczynały się egzaminem dopuszczającym do warsztatów (np. testy elektroniczne, rozmowa kwalifikacyjna, egzamin praktyczny), albo też kończyły się takim egzaminem. Pozytywne ukończenie warsztatów owocowało indywidualnym certyfikatem dla każdego uczestnika. Dwukrotnie zdarzyło mi się nie uczestniczyć w takich warsztatach ze względu na nieopanowany zakres materiału jaki obowiązywał uczestników (raz nie otrzymałem materiałów i literatury, a raz zostałem zgłoszony do uczestnictwa na dwa dni przed warsztatami). Wiem, że podobne warsztaty mają np. lekarze, farmaceuci, tłumacze, pośrednicy nieruchomości, specjaliści BHP itp.

Nie wiadomo, czy warsztaty Warsztaty szkoleniowe dla sędziów i hodowców organizowane przez PFO będą miały formułę jakiegokolwiek egzaminu. Czy będzie to spotkanie np. takie jak seminarium organizowane przez PZHKiPE w paŹdzierniku 2011 r.? Czy będzie to forma pogadanki czy coś bardziej poważnego? Czy będzie to nauka i szkolenie czy tylko spotkanie towarzyskie?

Kolejna rzecz jaka mi się nasunęła to gloryfikacja kanarków i dyskryminacja całej egzotyki. Czy niekanarkowi eksperci będą mogli w przyszłości liczyć na warsztaty poświęcone ich tematyce?

Czy jedne nawet 2-dniowe warsztaty w ciągu roku wystarczą naszym ekspertom do zdobycia wiedzy i wszystkich nowinek o ptakach?

I wreszcie sprawa najważniejsza. Ciągle słychać utyskiwania hodowców na poziom oceny ptaków reprezentowany przez naszych ekspertów. Czy w takiej sytuacji nasi eksperci są w stanie prowadzić warsztaty dla naszych ekspertów? Czy nie będzie to zbyt hermetyczna wiedza? Czy nie należałoby sprowadzić choć jednego eksperta z zagranicy na takie warsztaty?

Tyle moich przemyśleń. Może macie swoje zdanie na ten temat, może krańcowo różne. Podzielcie się swoimi przemyśleniami. Wszak sezon wystaw zbliża się bardzo szybko.

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #1 : Sierpień 01, 2012, 10:46:39 »

Idea piękna, ale chyba PFO nie za bardzo wie, jak się za to zabrać...
Rzeczywiście tak krótkie szkolenie powinno zacząć się już przed szkoleniem - osoby, które zgłosiły swój udział powinny dostać materiały zawierające podstawy wiedzy, żeby się przygotować i żeby samo szkolenie mogło nauczyć ich czegoś więcej. I tak np. czytając plan zajęć pierwsze co mi się nasunęło na myśl to to, że grunt w postaci budowy komórki lub podstaw genetyki "eksperci" powinni wynieść ze szkoły podstawowej - czy nie szkoda na to czasu na zjeŹdzie szkoleniowym zaplanowanym na jakże krótki okres dwóch dni!
Nie rozumiem też, dlaczego zjazd ma skupić zarówno ekspertów, jak i hodowców (czytaj: nie-ekspertów). Albo szkolimy ekspertów, albo szkolimy hodowców. To - przytaczając jedno z wymienionych przez mojego przedmówcę środowisk - tak jakby w zakresie skomplikowanych operacji mikrokardiochirurgicznych szkolić praktycznie stażystów razem z lekarzami z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym! Dla wyjaśnienia dodam, że ani jedni, ani drudzy nie będą usatysfakcjonowani, bo i jedni i drudzy wiele z takiego szkolenia nie wyniosą - pierwsi wiele nie zrozumieją, a drudzy będą czuli niedosyt wiedzy z powodu braku doświadczenia i niewiedzy tych pierwszych.
Kolejny - wg mnie - błąd to szkolenie ekspertów w dziedzinie kanarkó i egzotyki (różnej) razem. I jedni i drudzy będą nieusatysfakcjonowani - a dlaczego: patrz wyżej. Nie wiem, czy ekspert w ocenie ptakó musi się znać na wszystkim i dlatego szkolenia obejmują wszystkie kategorie. Jeśli tak, to czas to zmienić, bo - znowu posłużę się przykładem, tym razem nauczycieli: niby nauczyciel to nauczyciel, ale nie ma nauczycieli od wszystkiego; jest nauczyciel od matematyki, języka polskiego czy historii. Wg mnie eksperci powinni też być od każdej (bądŹ kilku pokrewnych) kategorii, a nie od wszystkiego. Bo jak mówi stare polskie powiedzenie: jak ktoś się zna na wszystkim, to zna się na niczym. Rzeczywiście czuć trochę dyskryminację hodowców gatunków innych niż kanarków, ale tego bym się tak bardzo nie czepiał - może tylko tyle, że możnaby zrobić np. szkolenia tylko dla ekspertów kanarkowych, a osobno dla ekspertów z egzotyki albo papug (bo wśród egzotyki rozróżniłbym tzw. drobną egzotykę, czyli wróblowate i papugi).
Dziwi mnie również fakt, że będą zajęcia o standardach papużek falistych, amadyn wspaniałych i SREBRNODZIOBKÓW! Po piersze: jakich srebrnodziobków? Po drugie: papużki faliste - nie mam zastrzeżeń: jest dużo hodowli WPF w Polsce; amadyny wspaniałe - podobnie (choć większość "hodowli" amadyny wspaniałej to fermy kolorowych, skarlałych i łysych ptaszków); ale srebrnodziobki??? To już lepiej byłoby zrobić szkolenie na temat standardów mewki japońskiej!!! Przy czym zaznaczyć muszę, że nie chcę tu nikomu ubliżyć, bo sam hodowałem wystawowe mewki japońskie, jednak je zlikwidowałem z powodu przesądów o podkładaniu pod nie jajek. Ale niewiele znam osób hodwujących mewki japońskie wystawowe i dbających o ich wzorce rasowe. Nie lepiej przełknąć dumę i zrobić szkolenie na temat zeberek??? Fakt - w Polsce nie ma wypracowanego standardu tego ptaka, co więcej: w Europie obowiązuje zasada "co kraj to obyczaj" - każdy kraj ma swój standard. Ale może nadszedł czas na opracowanie POLSKIEGO STANDARDU? Mamy przecież kilku hodowców w Polsce, których ptaki mogłyby z powodzeniem startować w europejskich konkursach, gdyby nie nasze, jakże polskie, zbyt niskie mniemanie o sobie i zniechęcanie przez "doświadczonych" kolegów, spowodowane najczęściej zazdrością i zawiścią.
Co do zajęć pt. "technika oceny w praktyce" i "ocena śpiewu" kanarka harceńskiego - te kilka godzin to chyba zdecydowanie za mało... Mam nadzieję, że chociaż na żywych "eksponatach" ćwiczyć będą...
Zgadzam się z Jackym, że wśród szkolących powinni być obcokrajowcy. Co więcej - wydaje mi się, że najpierw nasi szkolący powinni przejść szkolenia uaktualniające stan ich wiedzy w porównaniu ze stanem wiedzy i standardami europejskimi, a potem szkolić naszych "ekspertów".
Nie mogę zbyt mocno wypowiedzieć się na temat merytoryki i przygotowania osób, które są przewidziane jako wykładowcy, bo nie znam tych osób, nie znam poziomu ich wiedzy ani zaangażowania i przygotowania do zaplanowanych zajęć.
Na zakończenie dodam, że bardzo żałuję, że nie będę mógł uczestniczyć w tych warsztatach z przyczyn zawodowych. Wyrażam nadzieję jednak, że odbędą się kolejne szkolenia, w któych będę mógł uczestniczyć i że będą one - po doświadczeniach z pierwszego tego przedsięwzięcia - jeszcze lepsze i pełniejsze.

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski

« Odpowiedz #2 : Sierpień 01, 2012, 10:51:56 »

Ale się rozpisałem - medal mi się należy Duży uśmiech
"W" mi szwankuje... Przepraszam za literówki!

jasioj
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

« Odpowiedz #3 : Sierpień 27, 2012, 11:56:23 »

Lipa to szkolenie!
Szkolenie wszystkich na temat wszystkiego w ciągu kilku godzin!
COM dla wszystkich ekspertów OMJ robi corocznie minimum 2 specjalistyczne szkolenia, które zazwyczaj trwają od dwóch dni do tygodnia. Zwyczajowo jedno ze szkoleń odbywa się podczas ornitologicznych mistrzostw świata. Są to bardzo intensywne szkolenia z długimi dyskusjami panelowymi. Wszyscy uczestnicy otrzymują od organizatorów komplet materiałów szkoleniowych oraz wytyczne na temat rodzaju, sposobu i metod oceny ptaków, które były przedmiotem szkolenia.
Sędziowie OMJ mogą jeszcze uczestniczyć w specjalistycznych wykładach autorskich prowadzonych przez najbardziej  doświadczonych ekspertów OMJ podczas międzynarodowych wystaw ptaków.
Chciałbym się pochwalić, że raz (trochę przez przypadek) mogłem uczestniczyć w takim wykładzie o lizardach prowadzonym przez Lubomira Vesely'ego i mimo, że nie jestem fanem tej rasy, to muszę przyznać, że warto było posłuchać jak wyhodować odmiany barwne tych ptaków. Nie wiem czy będzie kiedyś możliwość posłuchania takiego wykładu w naszym kraju.

jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora

« Odpowiedz #4 : Sierpień 28, 2012, 10:35:02 »

Szkoda, że szukasz tak daleko tego co masz tak blisko. Byłem na pierwszym seminarium dla hodowców w Ostrowie Wielkopolskim i myślę, że spragnieni wiedzy mogli tam dużo usłyszeć i zobaczyć. "Cudze chwalicie a swego nie znacie".

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski

« Odpowiedz #5 : Sierpień 28, 2012, 11:02:04 »

Seminarium było bardzo ciekawe, ale to nie było szkolenie dla ekspertów. Nic tam też nie powiedziano na temat wzorca wystawowego jakiegokolwiek ptaka. Na kolejnym ostrowskim seminarium było podobnie - nawet ekspert od amadyny wspaniałęj opowiadał wszystko, tylko nie o wzorcu wystawowym.

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora

http://glostery.katowice.pl

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 30, 2012, 10:46:50 »

Kto był na tych warsztatach i może się podzielić wrażeniami?

jan.gorzycki
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Netykieta: Ortografia skandaliczna! Proszę zwracać uwagę na ortografię!

« Odpowiedz #7 : Październik 05, 2012, 02:34:08 »

czo to tambyloł na tykch warsatach/   Reakcja n a storonje pFFPo jakchśs kruktka

kanarki.com.pl
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #8 : Październik 05, 2012, 10:29:34 »

Witam.
Byłem na warsztatach i uważam że były ciekawe.
Wrażenia pozytywne.
Szkoda tylko że tak mało hodowców dopisało.
Co było? -harmonogram jest na stronie PFO.
Jeżeli chodzi o szczegóły to troche za mało czasu aby opisać cały wykład.
Ogólnie warto-fakt z Warszawy mieliśmy troszkę Mrugnięcie kilometrów ale w takim gronie pojechaliśmy że i kilometry nie były bardzo uciążliwe.

Pozdrawiam.
Mariusz

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!