Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Grudzień 10, 2018, 12:16:36 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Granulat dla kanarków  (Przeczytany 3049 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora

http://glostery.katowice.pl

« : Grudzień 11, 2012, 10:18:17 »

Czy stosujecie, stosowaliście czy też zastanawiacie się nad stosowaniem
granulatu w hodowli kanarków?

Ostatnio pojawiły się na rynku takie granulaty, na przykład:

http://lorysa.pl/opis/2074225/nutribird-c15-granulat-dla-kanarkow-1kg.html

według producenta granulat zapewnia, między innymi:
- lepszą płodność,
- większe jajka i zdrowsze pisklęta,
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2012, 10:23:07 wysłane przez klapuch » Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #1 : Grudzień 12, 2012, 11:14:19 »

- lepszą płodność,
- większe jajka i zdrowsze pisklęta

Co to znaczy "lepszą płodność"? że więcej jajek będzie zalężonych czy lepsza będzie ich "wyklujność"?

Co do wielkości jajek to wg mnie wciskają kit. Wielkość jest określona możliwościami anatomicznymi samicy, nie zniesie ona jajek większych, niż może.

Zdrowsze pisklęta? No może... Kiedyś czytałem opracowanie o porównaniu hodowli kulczyków mozambickich, które w czasie odchowu młodych karmiono karmą suchą (ziarnem) i karmą jajeczną z takimi, którym dodatkowo podawano suszony gammarus. Okazało się, że te ostatnie są bardziej witalne i większe. Być może na tym polega określenie, że są zdrowsze. Niestety producenci nie podają pełnego składu, tylko orientacyjny albo "wybrany", więc trudno określić jest, co tak na prawdę zawiera dany produkt. Czyżby zawarte tam były również jakieś odżywki, szczepionki albo leki? Co?

Dla mnie to wszystko chwyt marketingowy, ponieważ podejrzewam, że przyjmują (słusznie poniekąd), że znaczna część naszych hodowców jest po prostu, delikatnie mówiąc: niedouczona.

men
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

« Odpowiedz #2 : Grudzień 12, 2012, 02:03:38 »

Witam dlaczego nic nie pisza o konserwantach?

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Kraków

interesuję się chorobami ptaków

« Odpowiedz #3 : Luty 20, 2015, 11:19:30 »

Nie ma tu zbyt wielu postów, czyzby malo kto u nas podawał kanarkom granulat?

"Przerabiałam" temat granulatu w kontekscie papug. Na pewno wiele z tego co piszą producenci, to marketing. Ale jakies zalety niewątpliwie granulat ma. Przede wszystkim zawiera więcej koniecznych składników niż samo ziarno. Ptaki mają wiec więcej składników odżywczych wiec są zdrowsze. Jeśli jednak ktoś stosuje naprawdę dobrą dietę bez granulatów, to ptaki będa tak samo zdrowe.

Dla mnie to jest tak: lepszy granulat niż samo ziarno; ale jeszcze lepsza dobra, urozmaicona dieta.

Co do konserwantów. Sa różne granulaty. Część zawiera konserwanty i barwniki, a cześć nie (tylko naturalne konserwanty). Nie ma żadnych dowodów na szkodliwosć konserwantów, ale to tak samo jak w przypadku ludzi. Co do barwników, to w niektórych przypadkach ptaki jedzące kolorowe granulaty robią kolorowe kupy (czerwone) wiec musi być jakiś związek barwników ze zdrowiem, pewnie chodzi om wątrobe i nerki.

Wracam do tego wątku też dlatego, że może teraz, po tych paru latach, ktoś wiecej napisze. Moze jednak ktoś stosuje granulaty.

Pozdrawiam,
Joanna

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #4 : Luty 20, 2015, 01:39:19 »

Zastanawiam się czasem, czy skład podany przez producenta jest zgodny ze składem faktycznym. W takich granulatach może być wszystko i nic. U kotów i psów zauważyłem natomiast, że jeśli są przyzwyczajone do jednego granulatu (czyli do granulatu jednej firmy), to potem bardzo ciężko przestawić je na inny. Działo się to zwłaszcza u moich kotów - kiedy kupiłem granulat innej firmy, to nie chciały tego jeść, wolały chodzić głodne i próbowały podkraść coś z kuchni. Dodam tylko, że podawałem granulaty firm uznawanych za te "z górnej półki".
Dlatego mam trochę obawy podawać granulaty ptakom. Wychodzę z założenia, że dobrze zbilansowana, bogata dieta nie potrzebuje uzupełnień granulatami ani innymi syntetycznymi preparatami.

m@lpka
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #5 : Luty 20, 2015, 02:58:17 »

Mało kogo stać na kamienie 50 ptaków wyłącznie granulatem.

Yoanka
Joanna
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Kraków

interesuję się chorobami ptaków

« Odpowiedz #6 : Luty 20, 2015, 03:03:54 »

Nad tym co jest w granulacie nie ma zadnej kontroli, nie ma norm itd. Jedyne co można, to wierzyć producentowi. Ale podobnie jest z wieloma innymi produktami. Kiedyś w Niemczech przeprowadzono badania preparatów witaminowych dla ptaków dostępnych z sklepach zoologicznych. W zadnym nie było takiego składu jak deklarowany...

U papug też jest czesto tak, że jak jedzą jeden granulat, to nie chcą jesć potem innych. Ja tak mam ze swoją nimfa. Problem jest nawet jak producent zmienia wygląd granulatu i wielkość granulek (nie wiem czy zmienia się też smak).

Są jednak sytuacje, w których granulat jest jedynym wyjściem. Moja nimfa od kilku lat jest chora i nie trawi ziarna. Gdyby nie było granulatu, to musialabym ją karmić jakimiś specjalnymi karmami, które musiałabym sama robić. Jeśli chodzi o papugi, to ja zalecam podawanie granulatu jako dodatku, głownie dlatego, że większosć nie podaje odpowiednio zbilansowanych karm. Więc lepiej żeby papugi jadły granulat, niż miały niedobory.

Hagen masz rację. Co innego jak ktoś ma kilka ptaków, a co innego jak jest ich dużo. Faktycznie wtedy wchodzi w grę cena. Granulaty są dość drogie. Na ogól te lepsze są nawet bardzo drogie. Na dodatek są trudno dostępne w Polsce.

Pozdrawiam,
Joanna

m@lpka
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #7 : Luty 20, 2015, 04:29:10 »

Ja zastanawiałem się nad podawaniem granulatu gdy planowałem mieć tylko jednego ptaka. Teraz jest ich 9 i wiem, że można im w tańszy, ale nadal taki sam lub nawet lepszy sposób urozmaicić dietę.

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!