Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Październik 16, 2018, 04:33:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Karmienie w ciągu 5 dni od wyklucia  (Przeczytany 9423 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
CarIvan
Gość
« Odpowiedz #15 : Luty 10, 2013, 06:27:00 »

Działanie maku na przewód pokarmowy wiąże się z zawartością alkaloidów, zwłaszcza morfiny. Działa ona spowalniająco na układ pokarmowy, powodując zaparcia, stąd zalecanie podawaniu maku przy biegunkach, co niekoniecznie może mieć korzystny wpływ w przypadku biegunki bakteryjnej, gdyż może spowolnić opróżnianie jelita z bakterii a następnie sepsę.
Wręcz przeciwnie w połączeniu z podaniem odpowiedniego leku zmniejsza odwodnienie ptaka i reguluje potocznie mówiąc prace jelit. Jest to o tyle korzystne że na bakterię musisz zadziałać lekiem i jej usunięcie się jak to napisałeś z biegunką to mrzonka,  bakteria nie jest wydalona a unieszkodliwiona w organizmie ptaka, ponadto biegunka bardzo odbija się na kondycji ptaka jeśli na nią pozwolisz w przypadku gdy już zaistnieje.

Co do otępienia, to musiałby zjeść tego maku bardzo dużo (mak przecież nigdy nie jest podstawą mieszanki dla piskląt), aczkolwiek rzeczywiście spotkałem się z informacjami od starszych hodowców, że pisklęta po maku śpią. 
I to prawda choć może nie do końca że śpią ale są otępiałe, opóŹnione w działaniu i osobiście to zauważyłem na trzech grupach po dwie samice: pierwsza grupa doświadczalna, która miała podany mak w ilościach dowolnego przez nich pobierania, ptaki pobierały go z karmidła bardzo dużo co było dla mnie zaskoczeniem bo druga z grup porównawczych samic pobierała maku niewiele ok 1/6 łyżeczki od herbaty dziennie i nie karmiła nim jako jednym z składników z wola dla swoje pisklaki, trzecia grupa nie dostawała maku wcale. Najkorzystniej i najlepiej rozwinięte ptaki o najlepszej kondycji wyszły od drugiej z grup rodzicielskich od obu samic. Z gniazd od tych też dwóch samic młode najchętniej i najczęściej upominały się o karmienie jak tylko samica pojawiła się na gniazdku z młodymi. Samice wszystkie wzięte do testów były z własnej hodowli o jednakowej kondycji, w miarę równo doprowadzone do lęgów i wszystkie 6 samic kryte jednym samcem.  Mrugnięcie

maromak
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Grudziądz

« Odpowiedz #16 : Luty 10, 2013, 08:17:53 »

Ja podaje mak zawsze w mieszankach jajecznych oczywiście w rozsądnych ilościach i nigdy nie zaobserwowałem aby młode czy też starsze ptaki były przez to ospałe lub ze słabą kondycją. Podaje mak w mieszankach nawet gdy młode są świeżo wyklute, a jeśli chodzi o marchew to podaje w mieszance jajecznej od 7 dnia życia piskląt. Podstawa to odpowiednie proporcje, bo wszystko w nadmiarze może zaszkodzić natomiast urozmaicać składnikami mieszankę jajeczną warto.

prohax0r
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Rzeszów

« Odpowiedz #17 : Luty 10, 2013, 09:01:49 »

Ja od pierwszych dni podaję jajko, całość posypuję bułką tartą + wapń (mielona skorupka z jajka kurzego), po tygodniu dodaję trochę witamin - vibovit. Młode ładnie się rozwijają. Kiełki podawałem tylko na samym początku by pobudzić ptaki do lęgów.

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #18 : Luty 10, 2013, 09:07:59 »

prohax0r bułka tarta nie jest zbyt dobra bo zakwasza mieszankę jajeczną lepszy jest rusk.  Mrugnięcie

prohax0r
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Rzeszów

« Odpowiedz #19 : Luty 10, 2013, 09:21:33 »

spróbuję kupić ten rusk, mieszanke wymieniam kilka razy dziennie nie ma kiedy się zakwasić  Mrugnięcie

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #20 : Luty 10, 2013, 09:29:31 »

spróbuję kupić ten rusk, mieszanke wymieniam kilka razy dziennie nie ma kiedy się zakwasić  Mrugnięcie
w wolu młodych sie skwasza pokarm, nie chodzi o zakwaszanie mieszanki. Rusk możesz kupić np tutaj http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=681

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora

http://glostery.katowice.pl

« Odpowiedz #21 : Luty 10, 2013, 09:57:35 »

Ja od pierwszych dni podaję jajko, całość posypuję bułką tartą + wapń (mielona skorupka z jajka kurzego)

A po co dodajesz skorupki? Wapna w pokarmie standardowym powinna być wystarczająca ilość do wzrostu piskląt.

prohax0r
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Rzeszów

« Odpowiedz #22 : Luty 10, 2013, 11:04:16 »

Nadmiar wapnia z organizmu zostaje wydalony w naturalny sposób, jeżeli im to nie pomoże to nie zaszkodzi tym bardziej, że mnie to nic nie kosztuję. To samo podaję samicą przed lęgami.

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #23 : Luty 11, 2013, 08:34:55 »

A po co dodajesz skorupki? Wapna w pokarmie standardowym powinna być wystarczająca ilość do wzrostu piskląt.
Zależy, co się uważa za standardowy pokarm. Dla mnie standardowym pokarmem w trakcie odchowu młodych jest mieszanka ziaren, mieszanka jajeczna (zawierająca m.in. zmielone skorupki jaj) oraz sepia (stały dodatek również poza okresem lęgowym).

Nadmiar wapnia z organizmu zostaje wydalony w naturalny sposób, jeżeli im to nie pomoże to nie zaszkodzi tym bardziej, że mnie to nic nie kosztuję. To samo podaję samicą przed lęgami.
Nadmiar wapnia może odłożyć się w różnych narządach (np. nerki).

tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2012

« Odpowiedz #24 : Luty 17, 2013, 05:09:14 »

Takie pytanie: czym 50 lat temu barwili swoje "oranżowe" kanarki hodowcy? Od kiedy zaczynali podawać ten pokarm?
Pozdrawiam Uśmiech

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora

fan izabelek

« Odpowiedz #25 : Luty 17, 2013, 09:18:06 »

Jak dla mnie, dobry temat - wlasnie tak stosuje: 5 dni po wykluciu mozliwie zadnej zielonki, owocow itp. 
Jest po prostu spore ryzyko, ze mlode beda mialy zbyt plynne odchody - co u takich maluchow predko skutkuje mniejszym lub wiekszym odwodnieniem.  Jako efekt uboczny upackaja elegancko gniazdo, bo samiczka nie zdola zbierac odchodow jak nalezy. 

Nie mniej jednak - ja musialam dodawac ww. swiezosci, poniewaz moja samiczka przy obu swoich legach miala jakis kryzys wpierwsze dni i karmila za malo.  Jak do pokarmu jajecznego dalam odrobinke marchwi lub odrobinke kielkow - jadla i karmila wiele lepiej.  Ale ilosc pokarmu w karmidelku byla zawsze mala, zeby po wyskubaniu smakolykow, zjadla i jajeczny - dla pewnosci, ze mlode dostana mozliwie niewielka ilosc surowizny. 

U drugiej samiczki nie mialam tego problemu. 

Mysle, ze po prostu bezpieczniej jest radzic innym, aby odczekali z surowizna 5 dni. Nie, zeby potem ktos czytajac to forum zapodal zbyt suto surowki swoim pupilkom zaraz po wykluciu, bo tak robia doswiadczeni hodowcy.  Mrugnięcie  Co absolutnie nie znaczy, ze doswiadczeniu hodowcy robia cos nie tak, zapodajac tak zmieszany pokarm - jesli po sezonie maja zdrowe i silne ptaki na drazkach. 

Chiara
Gość
« Odpowiedz #26 : Luty 18, 2013, 07:49:58 »

Takie pytanie: czym 50 lat temu barwili swoje "oranżowe" kanarki hodowcy? Od kiedy zaczynali podawać ten pokarm?
Pozdrawiam Uśmiech
Tutaj mogę odpowiedzieć z wiarygodnego Źródła. Mój ś.p.Dziadziuś hodował kanarki od początku lat 70'tych- z resztą pasja zaczęła się od hodowli gołębi pocztowych Mrugnięcie.
Kiedy już byłam na świecie- a więc w latach 80'tych- pamiętam że hodowla Dziadka składała się z kanarków śpiewających i kolorowych- w tym pomarańczowych, które w pewnym momencie były dosyć pożądane z tego co pamiętam. Wd mnie były to kanarki podobne do dzisiejszych- czerwonych niebarwionych- ale może mnie pamięć myli. W każdym razie- przechodząc do postawionego pytania- w drugim tygodniu życia młode zaczynały dostawać w mieszance jajecznej tartą marchew- czy jakieś inne dodatki nie pamiętam, ale to na pewno (czytałam że bezpieczniej jest osobno podawać jajko i marchew ale akurat mój Dziadek robił to w ten sposób i z tego co pamiętam miał liczne lęgi i ładne,zdrowe ptaki).

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #27 : Luty 20, 2013, 12:15:27 »

Pozdrawiam Uśmiech
czerwonym barwnikiem spożywczym. Sam barwiłem przed 10-ciu laty jeszcze i kolor miały świetny. Mrugnięcie

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #28 : Luty 21, 2013, 11:13:07 »

Działanie maku na przewód pokarmowy wiąże się z zawartością alkaloidów, zwłaszcza morfiny. Działa ona spowalniająco na układ pokarmowy, powodując zaparcia, stąd zalecanie podawaniu maku przy biegunkach, co niekoniecznie może mieć korzystny wpływ w przypadku biegunki bakteryjnej, gdyż może spowolnić opróżnianie jelita z bakterii a następnie sepsę.
Wręcz przeciwnie w połączeniu z podaniem odpowiedniego leku zmniejsza odwodnienie ptaka i reguluje potocznie mówiąc prace jelit. Jest to o tyle korzystne że na bakterię musisz zadziałać lekiem i jej usunięcie się jak to napisałeś z biegunką to mrzonka,  bakteria nie jest wydalona a unieszkodliwiona w organizmie ptaka, ponadto biegunka bardzo odbija się na kondycji ptaka jeśli na nią pozwolisz w przypadku gdy już zaistnieje.
Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Otóż ma to sens, kiedy zakładamy, że biegunka jest pochodzenia bakteryjnego i że antybiotyk jest trafiony. A co, jeśli antybiotyk nie działa na bakterie albo biegunka jest spowodowana czym innym, niż bakteriami (grzyby, wirusy, "błąd dietetyczny")? Wtedy antybiotyk pogorszy stan zdrowia ptaka.
Również w przypadku biegunek na tle infekcji bakteriami jelitowymi zatrzymanie treści jelitowej w świetle jelita może spowodować nadmierny rozrost tych bakterii, zbieranie gazów, sepsę itd. Takie zatrzymanie kału wcale nie spowoduje, że antybiotyk lepiej zadziała. Zgadzam się, że ostra biegunka odbija się negatywnie na stanie zdrowia ptaka, ale problemem jest tu gwałtownie postępujące odwodnienie i utrata elektrolitów przez przewód pokarmowy.

Co do otępienia, to musiałby zjeść tego maku bardzo dużo (mak przecież nigdy nie jest podstawą mieszanki dla piskląt), aczkolwiek rzeczywiście spotkałem się z informacjami od starszych hodowców, że pisklęta po maku śpią. 
I to prawda choć może nie do końca że śpią ale są otępiałe, opóŹnione w działaniu i osobiście to zauważyłem na trzech grupach po dwie samice: pierwsza grupa doświadczalna, która miała podany mak w ilościach dowolnego przez nich pobierania, ptaki pobierały go z karmidła bardzo dużo co było dla mnie zaskoczeniem bo druga z grup porównawczych samic pobierała maku niewiele ok 1/6 łyżeczki od herbaty dziennie i nie karmiła nim jako jednym z składników z wola dla swoje pisklaki, trzecia grupa nie dostawała maku wcale. Najkorzystniej i najlepiej rozwinięte ptaki o najlepszej kondycji wyszły od drugiej z grup rodzicielskich od obu samic. Z gniazd od tych też dwóch samic młode najchętniej i najczęściej upominały się o karmienie jak tylko samica pojawiła się na gniazdku z młodymi. Samice wszystkie wzięte do testów były z własnej hodowli o jednakowej kondycji, w miarę równo doprowadzone do lęgów i wszystkie 6 samic kryte jednym samcem.  Mrugnięcie
Wg mnie takie wyniki są spowodowane podawaniem maku, ale tłumaczyłbym to innym mechanizmem. Moim zdaniem młode kanarki, które otrzymywały mak rzadziej upominają się o pokarm, bo ich przewód pokarmowy działa wolniej, w związku z tym dłużej utrzymuje się u nich uczucie sytości. Wole jest opróżniane wolniej, więc nie są głodne. Dlatego też - mimo pozornie pełnego wola - mogą rozwijać się słabiej, niż ich rówieśnicy, którzy otrzymywali dietę "bezmakową".

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!