Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 11:46:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Samica nie karmi piskląt - dokarmianie ręczne  (Przeczytany 10871 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
prohax0r
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Rzeszów
Wiadomości: 35


« : Luty 18, 2013, 07:45:34 »

witam,

wczoraj wykluły się 4 pisklaki, problem w tym, że to młoda samica i zamiast karmić młode to siedzi na nich cały czas - przez cały dzień zaobserwowałem jak zeszła może z 3x, pokarmiła kilka sekund i powrót na gniazdo - młode od wczoraj kompletnie nie miały nic w wolach, postanowiłem nakarmić je ręcznie - zrobiłem papkę z jajka, dodałem bułki tartej i aplikowałem im to strzykawką - wiem, że do trawienia pokarmu pisklaki potrzebuja 'ptasie mleczko' od samicy, kupienia gotowego pokarmu do karmienia nie mam możliwości bo pewnie doszedłby za 3-4 dni. Pytanie brzmi co lepiej robić - podawać im to jajko z bułką w formie papki czy dać spokój? - nie chce, żeby im to zaszkodziło.
Zapisane

bloker22
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Jarosław Osiwała
Wiadomości: 83



« Odpowiedz #1 : Luty 18, 2013, 07:55:52 »

Zostaw w spokoju. Samica powinna dać sobie radę.

Pozdrawiam bloker22
Zapisane

lolek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 159


« Odpowiedz #2 : Luty 18, 2013, 09:18:24 »

nie wiem jak to się ma do samiczki z 4 młodymi ale czytałem artykuł o samiczkach którym wylęgło się jeno młode i nie karmiły bo jedno młode nie wyzwala u samicy takiego instynktu jak kilka, autor pisał żeby co jakiś czas wypychać samiczkę z gniazda żeby zobaczyła młode i się "rozkarmiła". Może ta metoda pomogła by i u twojej samiczki jak zacznie karmić to póŹniej jest już s górki, a karmi zazwyczaj jak wraca do gniazda, wiec można ja delikatnie kilka razy spłoszyć żeby wracała i może poczuje instynkt macieżyński:D
Zapisane

sijs
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Sint-Truiden Belgia
Wiadomości: 45

OrnithoVipClub


« Odpowiedz #3 : Luty 18, 2013, 10:33:26 »

jeśli już chcesz sam karmić młode to ci podpowiem pewien sposób który wyczytałem w jednej ze starszych(tak zwanych klasykach) książek o kanarkach nie pamiętam tytułu  a mianowicie żółtko z jajka dosłownie kropelka tranu i kropelka oleju rzepakowego(nie żadne mieszanki czy inne koniecznie rzepakowy) troszkę biszkoptu suszonego i to wszystko rozgnieć na papkę no i jeszcze jeden najwalniejszy składnik(i pewnie dość kontrowersyjny i zaraz się posypia rożne komentarze na ten temat ale ja to u siebie stosuje już nie pamiętam ile i  pewien starszy znajomy kiedyś trzymał ptaki i tak robił i nigdy problemów nie było Spoko)  a mianowicie ślina, ludzka ślina oczywiście jak jesteś chory na grypę czy coś no to wiadomo ze nie naplujesz do jajka ale jak się normalnie czujesz i jesteś zdrowy troszkę śliny do papki się dodaje. i co jest ważne na czczo czyli jak wstaniesz pierwsze co zrobisz to troszkę śliny do papki tego w tej książce nie było ale trochę poczytałem i popytałem w odpowiednich Źródłach i wyszło na to ze ślina człowieka na czczo jest najmniej zanieczyszczona rożnymi bakteriami czy chemia która spożywamy i zawiera najwięcej kwasów trawiennych. no i nie przechowywać dłużej niż 12 godzin do jak wiadomo ślina ma kwasy trawienne i różne rzeczy się po dłuższym czasie mogły by dziać. No ale najlepiej zostawić je pod opieka matki  spróbuj tez zmienić karmę jajeczna jeśli podajesz kupczą a jeśli sam sporządzasz z jajka to zmień jej składnik dodaj jakiś ciekawy dodatek przysmak np. kapeczkę miodu. U siebie zauważyłem ze jak samicy zmienisz karmę jajeczna lub dodasz coś nowego co na ogol ptakom smakuje zaczynają intensywniej karmić młode w głównej mierze to dotyczy np. czyżów czy dzwońców z którymi kiedyś miałem dużo styczności ze jak do karmy dodało się czy to nasion olchy, mniszka,jakieś insekty czy dla dzwońców suszona jarzębinę zaczynali bardzo intensywnie karmić młode; Z kanarkami zaobserwowałem to tylko z miodem kiedyś samica nie karmiła młodych a jajko sporządzałem sam dodałem miodu troszkę i   zadziałało.   Mam nadzieje ze komuś się przydadzą moje wypociny i ze jakoś pomogłem. Duży uśmiech
Pozdrawiam
 Kamil
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #4 : Luty 19, 2013, 08:55:01 »

Hej,
a co podajesz samicy jako pokarm? I jak go przygotowujesz?

Serdecznie
Agata
Zapisane


prohax0r
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Rzeszów
Wiadomości: 35


« Odpowiedz #5 : Luty 19, 2013, 08:15:22 »

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Samicy jajko + biszkopt + suchy pokarm.
Dzisiaj zaobserwowałem poprawę - młode mają jedzenie w wolach.
Zapisane

sijs
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Sint-Truiden Belgia
Wiadomości: 45

OrnithoVipClub


« Odpowiedz #6 : Luty 19, 2013, 08:26:04 »

Wiec wygląda na to ze wszystko w porządku i najwidoczniej nie potrzebowały więcej pokarmu niż im podawała  Duży uśmiech   Powodzenia w legach  Mrugnięcie

Kamil
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #7 : Luty 19, 2013, 08:39:42 »

W takiej sytuacji bym uratla na mini-tarce marchewki i dodala szczypte do pokarmu jajecznego.  Samica chetniej zje i mozilwe, ze wtedy automatycznie nakarmi.   Uśmiech  Albo kilka kielkow - ale naprawde tylko dla pobudzenia smaku. 

Acha.  Czytalam kiedys tez, ze w pierwszej dobie mlode ciagna jeszcze energie z zoltka, ktore zabraly ze soba z jajka.  Nie potrzebuja wtedy tyle pokarmu, zeby wola byly pelne. 

Super, ze juz wszystko gra! Powodzenia!  Uśmiech
Zapisane


fupsja
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 26, 2013, 03:49:05 »

Z tego co mi wiadomo, ten przepis na karmę dla młodych jest najlepszy (żółtko jaja, ale musi być gotowane 10min.+kropla oleju+biszkopt+ślina), w gotowej karmie nie ma nic innego jak suszone jaja i biszkopty oraz witaminy. Jest jednak suszona,
a więc nie tak świeża. Ślina ludzka spełnia zadanie antybakteryjne i trawiące. Hodowcy tak robią i nic się nie dzieje. Nie powinno się dodawać bułki tartej, tylko wyłącznie biszkopty, ponieważ bułka jest ze solą, a sól jest bardzo szkodliwa dla ptasich nerek.
Można też utrzeć rozduszone i namoczone łuskane ziarno, ale to po kilku pierwszych dobach.
Jeśli chodzi o kwoczki, to ulegają one takiej inercji wysiadywania i w pierwszych dobach nie potrafią się przestawić na aktywne i częste karmienie. Pisklęta mają pewien zapas energii po wykluciu, podobno nawet do 48h.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 26, 2013, 08:38:56 »

Tak się zapytam - czemu nie skorzystać z mieszanek opracowanych specjalnie do karmienia piskląt,
np. A21 lub Handmix?
Ślina, owszem, zawiera enzymy trawienne, ale do ptasiego mleczka jej daleko, nie mówiąc o nieco innym
składzie bakteryjnym.
Zapisane


fupsja
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 26, 2013, 10:30:33 »

Wiadomo i oczywistym jest, że gotowe mieszanki są wygodniejsze i można z nich korzystać, jeśli się takową
posiada, a jeżeli dopiero masz zamawiać i to trwa, to na szybko przygotowujesz pokarm własnej produkcji
i nie jest on gorszy od suchej mieszanki. Zamiast śliny można dodać przegotowaną wodę, niektórzy dodają
mleko. Po prostu na szybko można sobie poradzić sposobem domowym. Jeszcze kilkanaście lat temu
nie było w Polsce karmy do ręcznego karmienia i wszyscy moi znajomi hodowcy podawali tak przyrządzoną
mieszankę.
Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 27, 2013, 09:51:01 »

Z gotową karmą to bywa tak: jak potrzebujesz, to nie masz, a jak zamówisz i masz, to nie potrzebujesz. Poza tym zazwyczaj gotowe karmy do ręcznego odchowu piskląt są dostępne w dużych opakowaniach, więc jak otworzysz dla jednego ptaszka/lęgu, to z reguły większość musisz potem wyrzucić. Albo niegdy nie użyjesz i termin ważności dobiegnie końca.
Co do przygotowywania takiej karmy z domieszką śliny to nie zgodzę się, że ślina z rana jest najodpowiedniejsza. Moim zdaniem najodpowiedniejsza jest ślina "śródposiłkowa". Należałoby w trakcie posiłku przepłukać usta czystą wodą i wtedy użyć śliny jako dodatku.
Ślina z rana (przed myciem zębów) zawiera różne drobnoustroje, które przez noc namnożyły się i naprodukowały różnych substancji, które mogą być szkodliwe dla osłabionych i/lub młodych tak małych organizmów jak ptaków. Poczytajcie o putrescynie i kadawerynie.
W trakcie posiłku ślina jest świeża, rzadsza, czystsza - z powodu mechanicznego oczyszczanie zębów, dziąseł, języka przez gryziony i połykany posiłek, jak również z powodu wzmożonej produkcji świeżej śliny w trakcie posiłku.
Zapisane


fupsja
Gość
« Odpowiedz #12 : Luty 27, 2013, 08:18:16 »

Dokładnie, Yotan tak właśnie z gotowymi mieszankami bywa.
Jeśli chodzi o ślinę i jej skład, również podzielam Twoje zdanie. Uśmiech
Zapisane

Bocian
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Frankfurt a.M
Wiadomości: 108


Kanarki Harceńskie


« Odpowiedz #13 : Marzec 24, 2013, 09:19:49 »

Witam tu mozna zobaczyc jak karmie   8 -mio diowe piskle recznie wraz z moja corka


<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_dhgKT1aiV8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=_dhgKT1aiV8</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=amtZL597LfM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=amtZL597LfM</a>
Zapisane


Grzegorz Ziemba
Landesverband 04-Rhein-Main im Deutschen Kanarien und Vogelzüchterverbund DKB.
29 -Verein Edelroller 1901 Frankfurt für Kanarienzucht und Vogelschutz i pasywny czlonek
45 Edelroller Maintal-Odenwald
Sygnum 04-29-10
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!