Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 11:35:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szeki  (Przeczytany 8924 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« : Marzec 15, 2013, 11:11:55 »

Z gory uprzedzam - nie pisze jezykiem naukowym.  Duży uśmiech

Faktor ten oznaczamy w Niemczech symbolem C.
Dziedziczy dominujaco. 

CC = kanarek melaninowy - czyli ma rysunek (czarny, brazowy, agatowy, izabelowy...) i NIE jest laciaty
Cc = szek - jest szpaltem na lipochrom; jest laciaty - pokazuje lipochrom i mniejsze lub wieksze obszary melaniny
cc = kanarek wylacznie lipochormowy - prawdopodobnie w ogole nie wystepuje

Ostatni punkt (cc) przypomina, ze kanarki lipochromowe (na poczatku zolte) uzyskano przez selekcje szekow z malymi obszarami melaniny.  Stad wlasnie w legach kanarkow "czysto" lipochormowych pojawiaja sie od czasu do czasu szeki z mniejszymi lub wiekszymi plamkami/latkami. 

Z polaczenia kanarka lipochromowego (zolty, czerwony, bialy) i melaninowego (czarny, brazowy, agat, izabel) zawsze uzyskamy szeki. Nie sprawdzilam tej teorii sama  Mrugnięcie ...ale tez nie spotkalam sie z innym stwierdzeniem czytajac opracowania kompetentnych ludzi oraz widzac komentarze do pokazywanych na facebooku parek u ptakolubow pytajacych o efekt polaczenia swoich pupilkow.  Spoko
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #1 : Marzec 15, 2013, 11:42:59 »

Canarissimo- na przykładzie mojej agatowej samicy w zeszłym roku połączonej z samcem lipochromowym- żółtym z malutką czarną plamką (a więc właściwie szekiem) uzyskałam młode w 100% melaninowe- zarówno "czarne" (samczyk) jak i agatowe (samiczki).
To a'propos tego fragmentu:
Cytuj
Z polaczenia kanarka lipochromowego (zolty, czerwony, bialy) i melaninowego (czarny, brazowy, agat, izabel) zawsze uzyskamy szeki. Nie sprawdzilam tej teorii sama   ...ale tez nie spotkalam sie z innym stwierdzeniem czytajac opracowania kompetentnych ludzi oraz widzac komentarze do pokazywanych na facebooku parek u ptakolubow pytajacych o efekt polaczenia swoich pupilkow.
 

Jednak gen szekowatości podobno lubi się przenosić z pokolenia na pokolenie. Tak więc możliwe, że gdybym np. teraz połączyła któreś z tych młodych z k. lipochromowym- wyszedłby jakiś szek...
Zapisane

Chiara
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 15, 2013, 11:45:13 »

Cytuj
cc = kanarek wylacznie lipochormowy - prawdopodobnie w ogole nie wystepuje
A co z odmianami: albino, lutino, rubino?
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #3 : Marzec 15, 2013, 03:08:32 »

W ponizszym temacie dziele sie widza wyczytana i tak przez mnie zrozumiana - wszelkie niedociagniecia chetnie przedyskutuje.   Spoko

Canarissimo- na przykładzie mojej agatowej samicy w zeszłym roku połączonej z samcem lipochromowym- żółtym z malutką czarną plamką (a więc właściwie szekiem) uzyskałam młode w 100% melaninowe- zarówno "czarne" (samczyk) jak i agatowe (samiczki).
Czyli polaczylas CC + Cc
Wynikiem tego jest 50% melaninowych i 50% szekow - ale to jasne, ze jest prawie niemozliwe, zeby taki wynik rozlozyl sie na jedne jedyne legi.   Uśmiech  Z tego samego polaczenia w kolejnych legach mogly pojawic sie np same szeki.  Szekiem moze byc tez ptak wygladajacy na "czystego",a jednak jakies jedno piorko gdzies ma zanik malaniny.  Z  takich mutacji pokazujacych minimalne szekowanie selekcjonowano na samym poczatku ptaki, aby uzyskac wygladajace na 100% lipochromowe.

Jednak gen szekowatości podobno lubi się przenosić z pokolenia na pokolenie. Tak więc możliwe, że gdybym np. teraz połączyła któreś z tych młodych z k. lipochromowym- wyszedłby jakiś szek...
Z tego, co powyzej napisalam - mialabys szanse na szeki, jesli ptak bylby takim ukrytym szekiem (1-2 piorka bez melaniny).  Ale jesli masz ptaki CC - czyli nie-szeki, to nie masz szpaltow na szek.  W koncu jest to dziedziczenie dominujace.  To podobnie jak z koronka - niekoroniak nie moze byc szpaltem na koroniaka.  Tak to rozumiem.

Cytuj
cc = kanarek wylacznie lipochormowy - prawdopodobnie w ogole nie wystepuje
A co z odmianami: albino, lutino, rubino?
Odmiany te sa wyhodowane przez selekcje rozjasnionych satynetow i phaeo.  Albinizm taki jak wystepuje u innych zwierzat nie zostal stwierdzony u kanarkow. 
Aby cos wiecej o nich napisac, musze jeszcze sie poduczyc.   Mrugnięcie   Za malo mnie do tej pory interesowaly, ale dzis poczytalam wiecej o ino i widze, ze to ciekawy i niemaly temat.
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 15, 2013, 06:19:06 »

Cytuj
Cytuj
Jednak gen szekowatości podobno lubi się przenosić z pokolenia na pokolenie. Tak więc możliwe, że gdybym np. teraz połączyła któreś z tych młodych z k. lipochromowym- wyszedłby jakiś szek...
Z tego, co powyzej napisalam - mialabys szanse na szeki, jesli ptak bylby takim ukrytym szekiem (1-2 piorka bez melaniny).  Ale jesli masz ptaki CC - czyli nie-szeki, to nie masz szpaltow na szek.  W koncu jest to dziedziczenie dominujace.

Masz rację- u wszystkich (trzech) młodych były po 3 białe piórka w ogonie. U samiczki którą mam do tej pory- piórka te utrzymują się przez kolejne pierzenia. Nie można napisać o samicy że jest szpaltem, bo jej genotyp z tego co widziałam najczęściej rozpisuje się z "przerwami"- tzn dajmy na to: CcA_Y_ (gdzie A-to agat, Y-yellow-żółty). Tylko przykładowo to rozpisałam, nie wiem jak naprawdę wygląda genotyp agata żółtego nosiciela szekowatości-samicy... U samca-jeśli przyjąć moje oznaczenia, wyglądałby tak: CcAAYY(nie jestem pewna czy AA- agat jest mutacją jak się ostatnio dowiedziałam- sprzężoną z płcią- ale muszę to jeszcze przetrawić, bo jakoś mi coś nie pasuje).
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #5 : Marzec 15, 2013, 07:37:24 »

W uproszczony sposob mozna tak rozpisac Twoja samiczke-szek.
Ale Y bedzie miala w obu pozycjach, bo to nie jest dziedziczenie sprzezone z plcia, w ktorym samiczki nie moga byc szpaltami.

Cc = szek
A- = agat
YY = zolty

Jednak dla porzadku rozpisalabym agat na czarny i rozrzedzony. Po niemiecku rozpisalam to w izabelkach. Agat u samiczki to S- d-
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #6 : Marzec 16, 2013, 12:08:37 »

Cytuj
Jednak dla porzadku rozpisalabym agat na czarny i rozrzedzony. Po niemiecku rozpisalam to w izabelkach. Agat u samiczki to S- d-
U nas (np w artykule z "Nowej Exoty") samicę agatową opisuje się jako C+ C+ F+ _ d _ (tzn nie jest to genotyp książkowy, ale litery są oznaczeniami przyjętymi przez autora artykułu). Niestety- nie rozumiem tych plusów (pisze się je na górze- tak jak potęgi w matematyce). Przerwa związana jest z chromosomem Y, który jak wiadomo występuje tylko u samic i nie jest odpowiedzialny za przenoszenie cech które nas interesują- dlatego zamiast symbolu w tym miejscu u samca,u samic jest pauza.

Canarissimo nie bardzo rozumiem jak agat rozpisać na czarny i rozrzedzony? Agat nie może być czarny (tak jak kiedyś pisałam- i np nazywałam ptaka "agatem czarno-czerwonym"- prawidłowo jest to po prostu "agat czerwony"). Chyba że chodzi Ci o mutację pastelową w związku z agatową?
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #7 : Marzec 16, 2013, 10:20:28 »

A co oznaczaja te literki?

Agat to wlasnie czarny rozrzedzony. Nie w nazwie koloru, ale od strony genetycznej.  Uśmiech
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #8 : Marzec 17, 2013, 01:58:42 »

A co oznaczaja te literki?
Fakt- powinnam to wyjaśnić Zawstydzony.
Wielkimi literami oznaczone są geny dominujące,małymi-allele recesywne. Doczytałam też że ten plus- to tzw. barwa prymarna, czyli geny występujące u kanarka dzikiego.
Z tym, za jaką cechę odpowiadają które literki niestety nie umiem sobie poradzić- oznaczenia są raczej umowne (Autor artykułu nic nie wspomina o tych symbolach poza tym co napisałam). Wydaje mi się jednak że C to czarny, F-phaeomelanina, czyli pigment brązowy, jednak z "d" już nie nie mam pojęcia... Co?

Agat to wlasnie czarny rozrzedzony. Nie w nazwie koloru, ale od strony genetycznej.  Uśmiech
W takim razie źle się zrozumiałyśmy. Myślałam że chcesz rozpisać rozpisać agat jako "czarny" i "rozrzedzony"- stąd moje zdziwienie. Dla porządku- wd tego artykułu kanarek czarny samiec opisany jest jako: C+ C+ F+ F+ D+ D+ , samiczka czarna: C+ C+ F+ _ D+_;
Żeby rozjaśnić to nazewnictwo (jesteś dobra z genetyki- może dojdziesz co oznaczają te litery):
-kanarek brunatny: samiec:C+ C+ f f D+ D+, samica: C+ C+ f _ D+ _;
-izabel: samiec: C+ C+ f f d d ;samiczka: C+ C+ f _ d _ ;
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #9 : Marzec 18, 2013, 09:05:11 »

cos mam wrazenie, ze C oznaca Canary  Duży uśmiech ...bo do niczego innego tego nie umiem przypiac.

Reszta by byla odpowiednikiem tego, co ja w symbolach mam tak:
SS DD - samczyk czarny = F+F+ D+D+
SS dd - samczyk agat = F+F+ dd
ss dd  - samczyk izabel = ff dd

Pierwsze dwa pokazuja czarny/brazowy, drugie dwa nierozrzedzony/rozrzedzony. 
I wtedy pasuje, ze samiczka ma tylko jeden symbol i nie moze byc szpaltem w opisanych cechach. 
Nie wiem tylko co moze oznaczac F jako slowo, bo D moglo by byc z angielskiego diffuse czy jakos tak. 
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #10 : Marzec 18, 2013, 09:36:58 »

Cytuj
cos mam wrazenie, ze C oznaca Canary   ...bo do niczego innego tego nie umiem przypiac.
He he Chichot, i chyba (a raczej na pewno) masz rację...

Ang. diffuse to rozprzestrzeniony(wd mojego słownika), ale "f"... Co? factor? czy może "fade"-"zanikać"?
Zapisane

Chiara
Gość
« Odpowiedz #11 : Marzec 18, 2013, 09:45:44 »

I to "fade" pasowałoby do "diffuse"- tak więc chyba rozgryzłyśmy te oznaczenia... Mrugnięcie
Plusiki (tak myślę) wskazują na obecność tej cechy u danej mutacji.
Zapisane

canarissimo
Redaktor
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Aachen
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 387


fan izabelek


« Odpowiedz #12 : Marzec 18, 2013, 09:52:19 »

plusiki tylko przekopiowalam - ich znaczenia sie nie umiem domyslic  Mrugnięcie
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #13 : Marzec 18, 2013, 10:07:44 »

plusiki tylko przekopiowalam - ich znaczenia sie nie umiem domyslic  Mrugnięcie

Plusy oznaczały, z tego co pamiętam, albo dominującą cechę albo dodatkową cechę. Ale co znaczą tutaj - nie wiem.
Zapisane


tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2012
Wiadomości: 376



« Odpowiedz #14 : Marzec 18, 2013, 05:59:51 »

Z tego co pamiętam to autor tego tekstu, o którym pisze Chiara wziął skróty (literki) od nazw łacińskich, a plusik przy danej literce oznacza, że ten gen ma w swoim genotypie kanarek dziki.
Zapisane

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!