Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 10:55:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Następny Lęg  (Przeczytany 13052 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« : Czerwiec 04, 2013, 07:58:28 »

Wątek wstawiam tutaj,gdyż w odpowiednim dziale nie mogę pisać Uśmiech

moje kanarki kończą swój pierwszy lęg samiczka zniosła 5 jaj i niestety raczej nic z tego nie będzie, gdyż do tej pory nic się nie wykluło a pierwszy pisklak miał być już 1 czerwca :(więc  pod koniec tygodnia zabiorę jaja i posprawdzam..... i tu moje pytanie :

jak przygotować się do drugiego lęgu ??

Kiedy rozdzielić samca i samiczkę (do tej pory razem są) ??

Kiedy zacząć na nowo podawać mieszankę jajeczną??

czy koniecznie zdjąć gniazdko ?? i kiedy je na nowo zakładać??

Jak długo ma być przerwa między jednym a drugim lęgiem ??

Bardzo bym prosiła o udzielenie informacji na ten temat jak to zrobić krok po kroku (dzien po dniu Chichot )
Zapisane


Katarzyna
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 04, 2013, 09:10:22 »

Cytuj
moje kanarki kończą swój pierwszy lęg samiczka zniosła 5 jaj i niestety raczej nic z tego nie będzie, gdyż do tej pory nic się nie wykluło a pierwszy pisklak miał być już 1 czerwca :(więc  pod koniec tygodnia zabiorę jaja i posprawdzam..... i tu moje pytanie :
Poczekaj aż samica zejdzie z gniazda i weź ostrożnie jajko kolejno do ręki i patrz pod światło. Jak są jasne, prześwitują to nie są zapłodnione. Jeśli termin klucia był 1 czerwca - ja bym je usunął z gniazda, gniazdo jeszcze zostawił.

Kod:
jak przygotować się do drugiego lęgu ??
Duuuużo cierpliwości! Aaa, pytasz o kanarki? Zostaw jeszcze gniazdo na kilka dni (jak jajka będą puste i je usuniesz) - samica wkrótce je opuści. Zabierz, umyj i wstaw nowe (puste). Możesz od razu możesz zaczekać z nowym też kilka dni.

Kod:
Kiedy rozdzielić samca i samiczkę (do tej pory razem są) ??
A po co chcesz ich rozdzielać?

Kod:
Kiedy zacząć na nowo podawać mieszankę jajeczną??
Dzień przed kluciem młodych, do tej pory sporadycznie.

Kod:
czy koniecznie zdjąć gniazdko ?? i kiedy je na nowo zakładać??
Tak, samica musi zbudować nowe. Nie zapomnij o materiale do budowania.

Kod:
Jak długo ma być przerwa między jednym a drugim lęgiem ??
Zależy od wszystkiego - jak są młode to muszą mieć możliwość przeżycia - jak jest dużo pokarmu i samiec je karmi to daje się nowe gniazdo w 14-16 dniu od klucia. Można później, nie wcześniej. Jak jajka są puste - poczekaj aż zejdzie z gniazda i daj nowe - samica zacznie je budować jak będzie gotowa.

Kod:
Bardzo bym prosiła o udzielenie informacji na ten temat jak to zrobić krok po kroku (dzien po dniu :D )
Ha, nie takie proste! Zadawaj pytania, bo dzień po dniu to można epopeję napisać.
Są na forum doskonałe opisy roku hodowlanego, między innymi pisane przez "fenotyp". Jest tego sporo (ponad 20 stron) i na pewno wiele się dowiesz.
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 04, 2013, 10:56:04 »

Kod:
Poczekaj aż samica zejdzie z gniazda i weź ostrożnie jajko kolejno do ręki i patrz pod światło. Jak są jasne, prześwitują to nie są zapłodnione. Jeśli termin klucia był 1 czerwca - ja bym je usunął z gniazda, gniazdo jeszcze zostawił.

tego właśnie sie obawiam. jeśli pozbieram już jajka to na ile mniej więcej dni zostawić stare gniazdo bez jaj?? czy w tym czasie zacząć podawać mieszankę jajeczną??

Cytuj
Kiedy rozdzielić samca i samiczkę (do tej pory razem są) ??

A po co chcesz ich rozdzielać?

czytałam na forum że w przerwie między lęgiem trzeba rożdzielić kanarki by samiec mógł sie o samiczkę starać itp teraz wychodzi na to, że parka cały czas na siebie skrzecza jak tylko samiczka zejdzie z gniazda

u mnie młodych z pierwszego lęgu nie będzie więc bardzo bym chciała mieć przynajmniej jedno piskle z drugiego lęgu. tak właściwie to na pierwszy lęg nie były odpowiednio przygotowane z tego co sie dowiedziałam. miały owszem przedłużony dzień ale to raczej zasługa przyrody niz mnie Duży uśmiech a mieszankę zaczełam podawać dopiero gdy budowała gniazdo i wtedy też samca wpuściłam. nawet nie wiedziałam że sie przycina pióra wokół kloaku (nawet nie wiedziałam co to jest) Duży uśmiech. więc może to wygląda trochę chaotycznie ale taka prawda Chichot

obecnie ślęcze na waszym forum godzinami i czytam wszystko na temat rożmnażania i piskląt żeby to jakoś rozkręcić...swoją drogą to tak ciekawy temat że nie można przestać czytać  Duży uśmiech

Zapisane


Katarzyna
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 04, 2013, 12:23:12 »

Hmm, zadajesz pytania, na które Ci odpisałem w poprzednim poście (o mieszankę jajeczną).
Stare gniazdo zostaw na kilka dni, jak samica zobaczy, że nie ma jajek to sama je porzuci.
Samca nie oddzielaj, nie ma takiej potrzeby.

I zgadzam się - podeszłaś do lęgów trochę nie z tej strony - najpierw nauka, potem działanie Uśmiech
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 04, 2013, 12:54:26 »

dlatego teraz nadrabiam ale dam rade Uśmiech szybko sie ucze Duży uśmiech mniej więcej mam jakieś pojęcie...

jesli chodzi o tą mieszankę to sprecyzuje : mianowicie chodzi mi o to czy jak wyrzuce to gniazdo to wtedy zacząć podawać na nowo mieszankę ?? Bo do tej pory jak siedzi na jajach nie poadawałam mieszanki bo dowiedziałam że sie nie podaje... że dopiero jak będą młode i to przez 3 dni potem normalne jedzenie np: ziarno mielone jabłko tarte zielenina. (dlatego pytam ) a przedtem ktoś mi powiedział że mieszankę podaję sie po to by jajka były twardsze i że po 3-4 jajku zaprzestać podawania bo resztę jaj zbuduje z reszty wapna które zjadła (co nie wyszło dobrze dla jaj, bo gdy sie pojawiły były słabe i jak tylko usiadła na nich to popękały ... zgłupiałam już z tą mieszanką Chichot 

jeszcze jedno pytanie : czy prawdziwe jaja trzeba podmieniać na sztuczne?? jest to konieczne?? (podobno równo pisklaki klują) ale przecież jak podmienie na sztuczne to po 3 dniach prawdziwe stana sie zbukami jest tak?? jeśli naprawde konieczne to będe musiała takie jaja kupic bo nie mam...
Zapisane


Katarzyna
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 04, 2013, 01:12:40 »

O Boże, jaki galimatias mamy na tym forum. Wychodzi na to, że pokarm jajeczny jest jak pasta Colgate - po nim są twarde jejka Uśmiech
Do rzeczy:
Skorupki jajek są zbudowane między innymi z wapna. Samica musi skądś to wapno wziąć. Pokarmy jajeczne, jeśli zawierają wapno, to zazwyczaj jest go tyle, aby nie zabrakło młodym - u mnie 0,9%. Dla samicy nie wystarczy, dlatego przed złożeniem jajek (i w trakcie) podaje się suplementy - sepię, odpowiednio przygotowane skorupki jajek, preparat "Calci-lux", co komu w rękę wpadnie Uśmiech Nie mylić kostki "wapiennej" z wapnem, bo one są z czegoś-tam, nie pamiętam, gipsu chyba i z wapnem mają niewiele wspólnego. W domu najłatwiej przygotować skorupki jajek - były opisy na forum.
Mieszanka jajeczna, jeśli nie zawiera dodanego wapna np. Calci-lux raczej nie będzie wystarczającym uzupełnieniem, chyba, że samica nie ma innego źródła wtedy niech zje chociaż to.
Jak jajka pękały - brak wapna / witaminy D może również, jeśli kanarki nie mają dostępu do słońca. Zbieraj skorupki ze śniadania, przygotowuj i dawaj już teraz, niech ma stale w klatce pojemnik z nimi. Jak masz gdzie to kup sepię i też zawieś.

Podawanie pokarmu jajecznego po kluciu ma dwie szkoły. Jedni mówią "od 3 dnia życia piskląt" inni (ja też) dają na dzień przed planowanym kluciem i podaję prawie codziennie przez 2-3 tygodnie, potem coraz rzadziej. Zieleniny, mak, jabłko można powoli dodawać do diety po 5 dniu życia piskląt, ale nie zamiast pokarmu jajecznego, bo czymś te pisklaki karmić trzeba.

Podmiana jajek - było wiele razy na forum - zatem skrótowo. Nie trzeba, ale warto. Zamiast kluć się pisklaki przez 3-5 dni / jeden dziennie wygodniej jest i z wielu aspektów lepiej jak wyklują się razem, w jednym dniu. To uzyskasz tylko kiedy podmienisz jajka i oddasz w dniu złożenia ostatniego. Jajka trzymasz w temperaturze "pokojowej" 18-20 stopni i nic im nie będzie przez te 3-5 dni.

Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 04, 2013, 01:13:37 »

właśnie - nie z gipsu tylko z kredy.
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 04, 2013, 02:16:49 »

no i o to mi chodziło Uśmiech wreszcie ktoś mi to wytłumaczył tak na "chłopski rozum"

co do witaminy D to raczej niemożliwe żeby jej brakowało bo klatka jest w pokoju dziennym gdzie od rana do późnego popołudnia ma słońce. możliwe że mało wapna miały (taka moja teoria)  co do wapna to dzięki bo ja bym w geście niepohamowanej opieki przemieliła właśnie tą kostkę...ale nie wiedziałam ze tam jest kreda zamiast wapna...wyrzucę i jutro do zoologicznego po sepie pojadę Uśmiech

a powiedz mi dajesz może tran i mąkę kukurydzianą do mieszanki??

ja w swojej mam : mak, jajko, mielone na miał skorópki jaj... bułkę tartą własnej roboty, witaminy w płynie + wapno dodatkowo
Zapisane


Katarzyna
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 04, 2013, 02:24:38 »

daj sepię, skorupki jaj osobno, nie w pokarmie.
Ja daję tran, ale kanarki w ogóle nie mają słońca u mnie, czekają na koniec remontu.
Mąki kukurydzianej nie daję, bo nie mam, nawet nie myślałem o tym. Lepsza kolba kukurydzy Uśmiech

Bułka tarta własnej roboty.... hmmm, jak mielisz chleb lub bułki to nie dawaj tego ptakom. Tam jest sól i "ulepszacze". Jak pieczesz własny chleb - ok, ale soli i tak pewnie jest trochę. Kup sucharki Mamut, bez cukru, bardzo smaczne i dobre do mieszanki.
Ja w ogóle nie dają bułki tartej, kupionej czy zrobionej, bo wiele osób miało po niej problemy, tam czasami są jakieś bakterie, nie pamiętam, ale był wątek też o tym.

Do mieszanki można też dodać zarodki pszenne. A jakie witaminy i wapno dodajesz do mieszanki? Nie napisałaś - czy dajesz gotową mieszankę jajeczną (tzn. kupioną) czy robisz swoją od zera?
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #9 : Czerwiec 04, 2013, 03:43:25 »

witaminki w płynie kupuje firmy "TROPICAL Nektar Wit "  są różne dla kanarka ja mam dla zółtych ale są też do czerwonych....wyczytałam że w tych witaminach jest kwas d-pantenowy to chyba jest wit.D.... wapno kupiłam takie w kostce (nie pamiętam nazwy) dla papug ale wydaje mi sie że to jest kreda jak wspomniałeś wcześniej...

tak wygląda ale nie wiem czy to akurat tej firmy:



mieszankę jajeczną robie sama od zera dodaje do niej wspomniane witaminy ale to w zależnosci od ilości mieszanki. mniej wiecej na 1 jajko daje 3 krople. kiełki też podaje rzepiku osobno. próbowałam kiedyś zrobić zarodki pszenne ale nie wyrosły...

To zamiast bułki tartej dam biszkopt pokruszony...sama piekę bez proszku do pieczenia i cukru
Zapisane


Katarzyna
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 04, 2013, 06:02:06 »

Kup na próbę mieszankę jajeczną firmy np. CeDe, według mnie (i nie tylko) jedna z lepszych. Jak 1 kg to za dużo (pewnie mniej nie kupisz) to mogę Ci wysłać mniej - są tam smaczne śmieci, których nie dodasz w domu. "Wapienko" to jest właśnie takie "wapienko" Uśmiech
O zarodkach pisząc - miałem na myśli kupne, stabilizowane. Jak chcesz sama to chyba prościej zrobić kiełki pszenicy. Biszkopt o wiele lepszy niż tarta bułka.
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #11 : Czerwiec 04, 2013, 06:55:42 »

no właśnie że za bardzo nie znam się na tych mieszankach "gotowcach" patrzyłam na allegro to albo ceny z kosmosu mają albo małych paczek nie ma np. 0.5kg w zoologicznym nie ma właśnie tej karmy firmy CeDe za to są inne ale ja bym nawet tego za darmo nie wzieła Uśmiech a 1 kg karmy dla 2ch ptaków to za dużo i pewnie wystarczyło by mi na 2 lata Chichot

piszesz że mógł byś mi wysłać mieszankę... ile złociszy byś chciał za mieszankę 0.5kg ??

a tak nawiasem mówiąc skąd jestes??
Zapisane


Katarzyna
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 05, 2013, 10:12:44 »

myca54, wyrzuć wapno i kredę, załóż sepię. Witaminy sztuczne zamień na owoce i warzywa: marchew i jabłko, dodaj do tego trochę zieleniny. Karmę jajeczną możesz robić sama albo kupić gotową - co do tego, która lepsza to zdania są podzielone, musisz zdecydować sama. Ja nie dodawałbym maku, ale tu też zdania są podzielone, więc też zostawiam Tobie do decyzji. Poza tym obserwuj ptaszka, czytaj dostępną literaturę, w hodowli kieruj się wyczuciem, a nie sztywnymi wytycznymi innych hodowców.
Zapisane


myca54
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wodzisław śląski
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #13 : Czerwiec 05, 2013, 12:15:18 »

yotan szczerze powiedziawszy to czytaj uważnie to co napisałam poniżej...bo z tego mi wiadomo to podaje kanarkom owoce warzywa i zieleninę (choć dosłownie mówiąc owoce i warzywa czasem są bardziej naszpikowane chemią niż witamina w płynie)...co do witamin to jakoś nie zauważyłam by coś działo się kanarkom. wole podawać taką niż owoc z Azotanem srebra.

co do karmy jajecznej tez robię sama od podstaw i dodaje mak, gdyż go bardzo lubią. poza tym zanim dodam mak do czegokolwiek to oparzam go wrzątkiem...nigdy nie wiadomo co w nim jest.
Zapisane


Katarzyna
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #14 : Czerwiec 05, 2013, 01:43:35 »

Cóż... wg mnie lepsze są owoce i warzywa, nawet te z azotanem srebra, niż sztuczne preparaty, w których nie wiadomo co jest. A o oparzaniu maku to słyszę pierwszy raz - co to daje?
Zapisane


Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!