Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Kwiecień 06, 2020, 10:16:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: SEDZIOWANIE , ASEDZIOWANIE....  (Przeczytany 5779 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015

« : Listopad 20, 2014, 10:08:28 »

Przegladajac karty sedziowskie na konkursie w Nowym Targu dostrzeglem ciekawe punktacje w ktorych zaistniala pomylka albo (oczywiscie moim zdaniem) sedzia nie wie o co chodzi w tej dyscyplinie. Otoz w ocenie niektorych ptakow ktore zdobyly 88 i mniej zdazalo sie ze sedzia za wrazenie dawal 5. Jak to mozliwe?Co?Co??? A niech moge jeszcze zrozumiec te 88 z wrazeniem na 5 ale 85 i wrazenie na 5 to juz limit niedoskonalosci -nie ptaka a sedziego!!!!!!! Nastepnie w kolecji inna ciekawostka ptaki ( z jednej kolekcji) o jednakowych  punktach w poszczegolnych wierszach dostaja rozne punkty za wrazenie. Profesjonalnie sedzia powinien lepiej dac jednakowa punktacje za wrazenie a odjac punkt w wierszu gdzie sa ujmy od standardu. W ten sposob hodowca wie gdzie ma pracowac itd.
Wiem ze na forum jest kilku sedziow wiec chcialbym przeczytac co maja do powiedzenia.

pigmej
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Śląsk, Pszów

« Odpowiedz #1 : Listopad 20, 2014, 11:43:04 »

Już odpowiadam  Duży uśmiech Są dwie szkoły jedni dają zawsze 4 inni zawsze 5. Tak jak było wspomniane w tym roku zmieniły się techniki oceny - tzn wrażenie to już nie wrażenie tylko kondycja i zachowanie. Dlaczego więc chcesz ujmować punkty ptakowi który jest zdrowy, czysty i zachowuje się prawidłowo?Co?? Mnie bawiły zawsze oceny gdy ptak ma 90 lub 91 a w wrażeniu 4 - to chyba jakaś pomyłka bo ten ptak jest bardzo dobry a wrażenie o 20% obniżone Duży uśmiech Po drugie dając ptakowi 5 za za kondycję mam możliwość ujęcia punktu w pozycjach które są najważniejsze (kategoria, lipochrom, upierzenie, kształt) a tym samym pokazanie hodowcy czym ptaki się różnią i co jest nie tak. Dawanie 4 na końcu powoduje według mnie sztuczne zawyżanie ważniejszych pozycji i rozmywanie się błędów. Jeszce jedna ciekawostka, niektórzy sędziowie dają zawsze 4 a 5 tylko jak ptak zaśpiewa - a co będzie jak będziemy oceniać samice?Co??? Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
Jeśli chodzi o kolekcję gdzie ptaki były bardzo zbliżone jak zauważyłeś, tzn ta sama liczba punktów w odpowiednich pozycjach a na ostatniej pozycji 5, 5, 5, 4 - może dlatego że ptak był zabrudzony (brudne łapy, ogon itp) Mrugnięcie

Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Leńcze

« Odpowiedz #2 : Listopad 21, 2014, 10:35:59 »

A co myślicie o różnicy 31 pk tej samej kolekcji na 2 różnych wystawach ?? Co myśleć o ocenie  , jak do takich ptaków podchodzić odnośnie wyboru do dalszej hodowli ??

pigmej
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Śląsk, Pszów

« Odpowiedz #3 : Listopad 21, 2014, 10:41:35 »

Mikołaj twój przypadek to ciekawostka na skalę światową  Duży uśmiech Jedno jest pewne ten zagraniczny sędzia już u nas i nie tylko u nas nie będzie sędziował bo go nikt nie chce, dał popis na kilku wystawach w tym roku. Jak widać nie tylko polscy sędziowie są nieukami  Mrugnięcie

RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

« Odpowiedz #4 : Listopad 21, 2014, 10:53:01 »

Powiem Ci tak w tym roku zawiozlem ptaki na jeden konkurs i dostaly po 87 87 86 gdzie nigdy w mojej karierze konkursowej nie dostalem mniej niz 88. Podlamalem sie troche ale po powrocie do domu obserwowalem ptaki i doszedlem do wniosku ze ptaki nie zasluzyly na tak niska ocene. Po dwoch tygodniach inny konkurs i ptaki dostaly po 89 i miejsca na podium. Wnioski sa proste nie mozemy bazowac naszej opini o ptakach z wynikow tylko jednego konkursu. Motywy takiej oceny moga byc rozne od malo profesjonalnych sedziow lub slabej ptakow w momencie oceny. I co wazne zeby dokonac wlasnej samooceny i nie ulegac pojedynczym wynikom. Jesli uwazasz ze ptaki sa dobre to je trzymaj. Fakt 31 punktow? To co obcieli im punkty za kategorie  Duży uśmiech

Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Leńcze

« Odpowiedz #5 : Listopad 21, 2014, 11:00:32 »

Pierwsza wystawa : 84 , 86 , 81 , 81
A na drugiej : 89 , 90 ,90 ,90
Wiesz ja rozumiem ocene różniącą się o 2-3 pk miedzy wystawami , bo to faktycznie zależy od słabszej postawy ptaka lub innych czynników , no ale 9 pk ? to ja już sam nie wiem.

RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

« Odpowiedz #6 : Listopad 21, 2014, 11:03:53 »

Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech wybaczcie

Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Leńcze

« Odpowiedz #7 : Listopad 21, 2014, 11:05:05 »

Mikołaj twój przypadek to ciekawostka na skalę światową  Duży uśmiech Jedno jest pewne ten zagraniczny sędzia już u nas i nie tylko u nas nie będzie sędziował bo go nikt nie chce, dał popis na kilku wystawach w tym roku. Jak widać nie tylko polscy sędziowie są nieukami  Mrugnięcie
akurat kolekcja była oceniana przez naszych krajowych sędziów , no ale to mało znaczacy szczegół bo są standardy COM , które obowiązują i naszych i zagranicznych sędziów.

pigmej
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Śląsk, Pszów

« Odpowiedz #8 : Listopad 21, 2014, 11:05:20 »

Dokładnie tak jak napisał Tomek, Ty musisz wiedzieć ile warte są twoje ptaki i wystawić je na kilku konkursach. Ocena jednego sędziego nie może być podstawą do stwierdzenia że ptaki się do niczego nie nadają - każdy może mieć słabszy dzień i człowiek i ptak  Duży uśmiech Co do twojej kolekcji to pomyliłem ja chyba z kolekcją Marcina z Częstochowy ( jeden konkurs chyba 326 pkt inny 359 różnica jeszcze ciekawsza bo 35 pkt  Duży uśmiech i ocena przez sędziów zagranicznych, w twoim przypadku jak się nie mylę to byli jednak sędziowie krajowi  Mrugnięcie)

RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

« Odpowiedz #9 : Listopad 21, 2014, 11:05:51 »

Pomysl co bedzie na trzeciej 99 99 99 100

papuga
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #10 : Listopad 21, 2014, 11:34:59 »

Ja nie zgadzam się z Mikołajem i pigmejem, chociaż nie znam tego konkretnego przypadku. Nie jest bowiem ważne jak sędzia ocenia ptaki wysoko czy nisko. Ważne, żeby oceniał sprawiedliwie, tzn, żeby ptakom dobrym dawał więcej punktów niż ptakom słabym. Znam przypadki ekspertów, którzy mocno rygorystycznie podchodzą do wszystkiego i tną punkty na maxa, a mimo wszystko hodowcy są zadowoleni z oceny, bo zachowana jest skala porównawcza; znam też przypadki, że sędziowie oceniają wysoko, a hodowcy są rozczarowani ocenami, bo dużo not jest ponad 90 pkt. Jeśli zatem tylko spełniony jest warunek, że ptak lepszy ma więcej punktów od ptaka słabszego, to moim zdaniem jest OK. Nie ma co szukać dziury w całym porównując punkty z dwóch różnych wystaw. Uważam też, że ocena punktowa w obecnych czasach to pewien anachronizm, który powoduje takie wypaczenia, jak te opisane przez RNA07TE, Mikołaja i pigmeja. Według mnie wystawy specjalistyczne z angielskim systemem oceny są dużo lepsze i bardziej sprawiedliwe. Pokazują bowiem dokładnie jak daleko każdy ptak ma do czołówki.

JAD
Uczeń2
Nowy użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2013

« Odpowiedz #11 : Listopad 22, 2014, 09:43:42 »

Dokładnie tak jak napisał Tomek, Ty musisz wiedzieć ile warte są twoje ptaki i wystawić je na kilku konkursach. Ocena jednego sędziego nie może być podstawą do stwierdzenia że ptaki się do niczego nie nadają - każdy może mieć słabszy dzień i człowiek i ptak  Duży uśmiech Co do twojej kolekcji to pomyliłem ja chyba z kolekcją Marcina z Częstochowy ( jeden konkurs chyba 326 pkt inny 359 różnica jeszcze ciekawsza bo 35 pkt  Duży uśmiech i ocena przez sędziów zagranicznych, w twoim przypadku jak się nie mylę to byli jednak sędziowie krajowi  Mrugnięcie)
Szkolenia, warsztaty, prelekcje.
Chłopaki trzeba coś zróbić  -> sędziowie.
Takie róznice nie mogą mieć miejsca.

LaKi
Uczeń2
Użytkownik
**

« Odpowiedz #12 : Listopad 22, 2014, 11:05:04 »

Witajcie, wydaje mi się że jest to spowodowane oceną porównawczą do ptaków w danej wystawie. Sędzie chcąc docenić ptaki najlepsze zaniża ocenę pozostałym. Z drugiej strony panuje społeczne przyzwolenie do takiej oceny! Każdy się burzy jak jego ptaki zostaną źle ocenione. Potem sędzia się boi że będą na niego psioczyć i że już go nie zaproszą do oceny. Uśmiech
Tak jak zauważono każdy może mieć też gorszy bądź lepszy dzień, dlatego niestety sędzia może też popełnić błąd oceniając ptaki zbyt łagodnie bądź zbyt krytycznie.

Uważam, iż najważniejszym odniesieniem podczas oceny jest porównywanie ptaka do standardu ptaka wystawowego. Dlaczego zwycięzca musi mieć 90 punków skoro na nie zawsze zasługuje? Odp. oczekiwania społeczne.
Uważam, że jeśli ptak jest z poziomu 85-87 punków to nigdy nie powinien dostać 90 punktów.
Osobiście wolałbym, aby mnie posądzili o to że za nisko oceniłem ptaki niż o to że zawyżyłem oceny. Ponieważ jak ktoś wygra konkurs z oceną 90-92 punkty to będzie myślał że ma już ptaki idealne, a ten co dostanie 87 popsioczy, ale będzie szukał lepszych ptaków. Uśmiech Dzięki temu przyczynię się do podnoszenia jakości ptaków.

alex24
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #13 : Listopad 22, 2014, 11:38:15 »

Laki w 100 % się z tobą zgadzam, dodałbym jeszcze że sędzia powinien być niezawisły jak sąd.

Marcin
Uczeń3
Nowy użytkownik

Cyprzanów
Tytuły: Hodowca Roku 2010

Kanarki: żółte, białe recesywne

« Odpowiedz #14 : Listopad 23, 2014, 02:40:29 »

Co do oceny ptaków powiem tylko tyle.
Jest standard gdzie jest jasno i wyraźnie napisane jak ma wyglądać dany ptak.
Opisane jest za co ile punktów powinien dostać i za jakie błędy powinny być odejmowane.
Wg. standardu kazdy hodowca który chociaż troche zna się na ptakach może ocenić swoje ptaki.

CIH F-047
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!