Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 12:06:18 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 2 3 [4]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pierwsze lęgi - pierwsze trudności  (Przeczytany 29959 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #45 : Marzec 31, 2015, 08:32:09 »

Zwyczajowo hodowcy kanarków harceńskich prowadzą hodowle wlasnie w ten sposób.

No właśnie. A są do tego jakieś podstawy oprócz "mój dziadek też tak robił"?
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #46 : Marzec 31, 2015, 09:01:35 »

Nie wnikam w szczegóły moralno-etyczne tego rodzaju hodowli. Czy to jest wbrew naturze? A czy trzymanie ptaków w klatkach jest wbrew naturze?
Może doświadczeni hodowcy kanarków harceńskich będą potrafili Ci wyjaśnić dlaczego w ten sposób właśnie się tą hodowlę prowadzi. Myślę że chodzi tutaj o ostrzejszą selekcję i utrwalenie jakiś cech - tutaj może o jakość konkretnej tury śpiewu. U harceńskich tylko samce podlegają ocenie (może zdobyć maksymalnie 90 pkt) i może dlatego takim "wybitnym" samcem chce się pokryć jak najwięcej samic aby z takich lęgów wyselekcjonować tylko samce i to znowu najlepiej "wybitne".
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #47 : Marzec 31, 2015, 09:36:20 »

Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że robisz coś "bo tak się robi" - nie wiesz dlaczego, nie wiesz po co, nie wiesz jaki jest tego cel.
Myślę, że hodowla powinna być świadoma, mieć cel swoich działań, bo stosowanie metod "bo tak się robi" jest trochę archaiczne.
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #48 : Marzec 31, 2015, 10:20:19 »

Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że robisz coś "bo tak się robi" - nie wiesz dlaczego, nie wiesz po co, nie wiesz jaki jest tego cel. 
Powyżej napisałem Ci co ja o tym myślę więc nie do końca jest to nieświadome.
To że coś jest "archaiczne" nie można z góry powiedzieć że to jest złe.
Mam świetny przepis na babkę świąteczną od mojej babki która go dostała od swojej. Pomimo prób ulepszania go poprzez kolejne pokolenia najlepiej smakuje w swojej pierwotnej postaci.  Chcesz mogę Ci go podesłać  Mrugnięcie
(To tak OT w formie żartu Mrugnięcie )
Rozpoczynając hodowlę zawsze przyjmujemy jakieś aksjomaty których nie sprawdzamy. Bazujemy na doświadczeniu starszych hodowców. W moim przypadku bazuję na podstawie książek i rozmów z innymi hodowcami.
Ktoś polecił mi kiedyś mieszankę Deli Nature 55. Nie wiem czy jest dobra ale intuicyjnie przyjąłem ją jako dobrą i stosuję. Czy słusznie - czas pokaże. Tak samo z hodowlą wymienną. Pogadamy za parę sezonów. Wtedy może bardziej konkretnie odpowiem na twoje pytania. Swoją drogą klapuch prowadziłeś jakiś lęg w ten sposób? Możesz podzielić się doświadczeniami?
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #49 : Marzec 31, 2015, 11:20:39 »

Cytuj
To że coś jest "archaiczne" nie można z góry powiedzieć że to jest złe.
Oczywiście, że nie. Czasami najlepsze są stare sprawdzone metody. Staram się jednak zwracać uwagę na powielanie niektórych, już można powiedzieć, przesądów (np. nie można krzyżować dwóch glosterów gładkich, bo po nich nie będzie już korony) które tylko wprowadzają w błąd, a powielane są na zasadzie jednej osobie tak wyszło i stało się to dogmatem.
Ostatnio usłyszałem np. że jak samiec miał dzieci to już nie będzie śpiewał.

Cytuj
Rozpoczynając hodowlę zawsze przyjmujemy jakieś aksjomaty których nie sprawdzamy.
Uważam, że na początku można przyjąć, ale dobrze jest sprawdzić skąd się wziął.

Cytuj
Ktoś polecił mi kiedyś mieszankę Deli Nature 55. Nie wiem czy jest dobra ale intuicyjnie przyjąłem ją jako dobrą i stosuję.
Jest dobra, ale przeznaczona dla kanarków kształtnych.

Cytuj
Swoją drogą klapuch prowadziłeś jakiś lęg w ten sposób? Możesz podzielić się doświadczeniami?
Nie prowadziłem hodowli wymiennej, u mnie zawsze stanowią pary ale już zdarzyło się, że po zabraniu samca (choroba) samica po długim okresie nawoływania porzuciła gniazdo.
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #50 : Kwiecień 02, 2015, 09:41:38 »

Dzisiaj po 18 dniach pierwszy pisklak opuścił gniazdo. Tzn siedzi na brzegu. Czy należy przygotować jakoś specjalnie podłoże? Gniazdo jest około 20cm nad podłożem więc jak już wyskoczy to pewnie nie wskoczy go góry na razie?
Przy gnieździe jest żerdka. Na ziemi wysypany piasek oraz miseczka z mieszanką jajeczną oraz z mieszanką ziaren. Dam jeszcze miseczkę z wodą i parzonym rzepikiem. Czy przydałoby się jeszcze coś dać/zmienić aby pisklakom ułatwić wyjście z gniazda?
Może pomyśleć o ruszcie na dno? Czy to konieczne?
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #51 : Kwiecień 02, 2015, 12:40:10 »

Czy należy przygotować jakoś specjalnie podłoże?
zostaw jakie jest

Cytuj
Gniazdo jest około 20cm nad podłożem więc jak już wyskoczy to pewnie nie wskoczy go góry na razie?
Jak będzie chciał to wróci, chyba, że wyszedł za wcześnie i siedzi w kącie wtedy włóż go do gniazda.

Cytuj
Przy gnieździe jest żerdka. Na ziemi wysypany piasek oraz miseczka z mieszanką jajeczną oraz z mieszanką ziaren. Dam jeszcze miseczkę z wodą i parzonym rzepikiem. Czy przydałoby się jeszcze coś dać/zmienić aby pisklakom ułatwić wyjście z gniazda?
Hej, jeszcze chwilę i będziesz latał za nich Uśmiech

Cytuj
Może pomyśleć o ruszcie na dno? Czy to konieczne?
nie Uśmiech
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #52 : Kwiecień 02, 2015, 12:50:14 »

Cytuj
Hej, jeszcze chwilę i będziesz latał za nich Uśmiech

Jakbym tylko potrafił...  Mrugnięcie
A tak serio, czytałem że to najtrudniejszy okres w lęgach - opuszczenie gniazda i usamodzielnienie sie. Najwięcej padnięć pisklaków podobno w tym okresie  Co?
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #53 : Kwiecień 02, 2015, 12:58:10 »

Cytuj
A tak serio, czytałem że to najtrudniejszy okres w lęgach - opuszczenie gniazda i usamodzielnienie sie. Najwięcej padnięć pisklaków podobno w tym okresie  Co?

Podobno, chociaż według moich obserwacji okres opuszczenia gniazda jest raczej bezpieczny. Gorsze są okresy 1-5 dni od wyklucia oraz jakieś 30-50 dzień, po przeniesieniu młodych do fruwajki.
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #54 : Kwiecień 03, 2015, 08:21:37 »

Podobno, chociaż według moich obserwacji okres opuszczenia gniazda jest raczej bezpieczny. Gorsze są okresy 1-5 dni od wyklucia oraz jakieś 30-50 dzień, po przeniesieniu młodych do fruwajki.

Jakie są tego przyczyny?
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #55 : Kwiecień 03, 2015, 10:09:21 »

Cytuj
Jakie są tego przyczyny?

Nie wiem. Albo choroby "wieku młodzieńczego" albo wypadki mechaniczne.
Z chorobami jest o tyle ciężko, jak podejrzewam, że młode kanarki zachowują się jak młode koty - "bawią się" tak długo aż zasną ze zmęczenia, tzn. skaczą tak długo, aż choroba jest na tyle zaawansowana, że nic się nie da zrobić.
Według mnie nie pokazują objawów choroby, a jak widać to jest już za późno.
Zapisane


Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #56 : Czerwiec 24, 2015, 11:15:25 »

No i już po pierwszych lęgach.
Mimo trudności udało się uchować 8 sztuk młodych. Może nie jest to imponujący wynik ale jestem zadowolony że w ogóle się udało.
Nabyte doświadczenie - bezcenne.
Serdecznie dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom za pomoc i podpowiedzi.  Uśmiech
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**
Offline Offline

Górny Śląsk
Wiadomości: 1 676


« Odpowiedz #57 : Czerwiec 24, 2015, 03:43:09 »

Moje pierwsze lęgi zakończyły się wynikiem -1 Uśmiech
Z dwóch samic,jedna zdechła,zero młodych Uśmiech
Dobry masz wynik Uśmiech Teraz Ci jeszcze sędzia na konkursie ptaki objedzie i już będziesz hodowcą pełną gębą Uśmiech
Zapisane


dumny i blady hodowca harceńskich,szlachetnych turkotów
Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #58 : Czerwiec 25, 2015, 11:11:47 »

(...)Teraz Ci jeszcze sędzia na konkursie ptaki objedzie i już będziesz hodowcą pełną gębą Uśmiech
Aj tam od razu hodowcą pełną gębą Uśmiech  Mrugnięcie
Nie przesadzajamy  Chichot
Może w oddziele wystawię dwa - trzy pojedyncze ale to się jeszcze zobaczy.
Nie wiążę żadnych nadziei ale tak z ciekawości jak to wszystko przebiega i wygląda  Duży uśmiech
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
Gregorov
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Ruda Śląska
Tytuły: Hodowca Roku 2016
Wiadomości: 346


Kanarki harceńskie


« Odpowiedz #59 : Grudzień 01, 2015, 09:40:25 »

No i po konkursie.
Tak jak pisałem wyżej - wystawiłem trzy ptaki w kategorii kanarków harceńskich pojedynczych. Wynik? Dla mnie bardzo zadowalający. Nie dość że wszystkie trzy zaśpiewały to jeszcze otrzymały dosyć przyzwoite noty. 86pkt, 86pkt, 84pkt. Podsumowując mój pierwszy rok hodowlany, mam nadzieję w przyszłym nie popełnić błędów które popełniłem i ustrzec się przed nowymi co za pewne nie będzie łatwe. Teraz wiem jakie to wszystko trudne i pracochłonne. Przede mną jeszcze wiele lat nauki i ciężkiej pracy. Już myślę o przyszłym sezonie planując w głowie pary które chcę skojarzyć oraz ptaki które mam zamiar zakupić.
Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc.  Uśmiech
Zapisane


Sygnum (CIH) C-060
PZHKiPE oddział KNURÓW
PFO CSO klub Radzionków
Strony: 1 2 3 [4]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!