Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 11:14:34 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kabza stowarzyszenia - jak ją nabić?  (Przeczytany 4416 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« : Marzec 20, 2015, 08:53:54 »

Niedomoga finansowa stowarzyszenia to moja największa bolączka. Wciąż na coś brakuje: a to na salę, a to na klatki, a to na reklamę... Ambicje są duże, ale kosztowne... Też macie takie problemy w stowarzyszeniach? Może macie jakieś rozwiązania? Ja mam kilka pomysłów, ale wszystkie są zbijane przez różne osoby, a moim największym problemem jest to, że nie znam prawa na tyle, żeby wiedzieć, kto ma rację.
Na początek kilka pytań:
1) nasze stowarzyszenie zrezygnowało z pobierania opłat za wstęp na wystawę - tłumaczy się to m.in. tym, że Urząd Skarbowy może to skontrolować i nałożyć karę. Prawda czy fałsz?
2) słyszałem, że w niektórych stowarzyszeniach składki roczne są rozkładane na 12 comiesięcznych opłat - tłumaczy się to tym, że jednorazowy wpływ całości składek członkowskich np. w miesiącu marcu będzie na tyle duży, że Urząd Skarbowy się upomni o swój udział. Prawda czy fałsz?
3) jako oddział PZHKiPE mogę się starać o darowizny lub sponsoring, który będzie przeznaczony tylko dla oddziału? Czy ktoś (Zarząd Główny albo skarbówka) też się upomni o swój udział?
4) czy stowarzyszenie może sprzedawać swoje mienie (np. klatki kupione za składki członkowskie) i przeznaczyć dochód na cele statutowe?
5) czy stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej, musi się przed kimś rozliczać ze swojej gospodarki finansowej? płacić podatki?
Zapisane


Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #1 : Marzec 20, 2015, 11:19:56 »

Widać, że idzie nowe. Wreszcie ktoś zapytał o sedno sprawy, czyli o kasę. Dotychczas temat pieniędzy był skrzętnie ukrywany, jak sądzę niesłusznie. Aby rozwijać nasze hobby trzeba znaleźć źródła finansowania. Niestety samą pracą społeczną nie wszystko da się zrobić. Dobrze, że wreszcie pojawiły się konkrety w postaci pytań. Uważam, że powinno się otwarcie rozmawiać o finansach także, a może, jak pokazuje życie, przede wszystkim.

Nie jestem Ci w stanie oczywiście odpowiedzieć konkretnie na Twoje pytania, a moją wypowiedź traktuj jedynie jako pewne wskazówki czy rady, z których możesz skorzystać lub nie zależnie od okoliczności.

Generalnie jestem przeciwnikiem pobierania opłat za wstęp na wystawę. To w pewien sposób ogranicza napływ oglądających. Trzeba jednak mieć kasę np na zorganizowanie wystawy. A może trzeba zmienić zupełnie wszystko? Zacząłbym poszukiwać najpierw potencjalnych "klientów wystawy". Może uda się znaleźć ich w jakiejś szkole? Może w jakimś centrum handlowych? Może w jakiejś firmie? Chodzi głównie o udostępnienie lokalu na wystawę. Trzeba szukać według zasady "coś za coś". Np. w rozmowie z dyrektorem szkoły oferujesz bezpłatny wstęp za wystawę, możliwość zorganizowania konkursu plastycznego wśród uczniów (nagrodą mogą być żywe ptaki), możliwość przeprowadzenia lekcji zoologii, w zamian za udostępnienie lokalu na weekend. W rozmowie z prezesem firmy oferujesz np. możliwość udekorowania stoiska firmowego żywymi ptakami, możliwość udostępnienia zdjęć ptaków do folderów reklamowych, do kalendarza firmowego, do profilu na portalach społecznościowych, możliwość reklamy firmy na Waszej stronie internetowej itd.

Urząd skarbowy nie upomni się o składki statutowe, bo nie ma żadnego podatku od składek. Możesz ustalić w stowarzyszeniu dowolną składkę członkowską i możesz mieć dowolnie dużo członków (a zatem i kasy) i nie zapłacisz grosza podatku za działalność statutową zgodną z prawem. Możesz się starać o darowizny na oddział, na sekcję, na zarząd czy jakąś inną komórkę stowarzyszenia. Jeśli będziesz to przeznaczał na cele statutowe, to nie będziesz musiał płacić podatku. Możesz sprzedawać cegiełki, możesz się starać o sponsoring. Mienie stowarzyszenia możesz oczywiście sprzedawać, wypożyczać, leasingować czy to tam jeszcze Ci przyjdzie do głowy (chyba, że statut stowarzyszenia czegoś zabrania np. sprzedaży nieruchomości bez uchwały walnego zebrania delegatów stowarzyszenia).

Na koniec mała uwaga: o pomysłach się nie dyskutuje tylko się je realizuje. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #2 : Marzec 21, 2015, 07:32:50 »

Cytuj
2) słyszałem, że w niektórych stowarzyszeniach składki roczne są rozkładane na 12 comiesięcznych opłat - tłumaczy się to tym, że jednorazowy wpływ całości składek członkowskich np. w miesiącu marcu będzie na tyle duży, że Urząd Skarbowy się upomni o swój udział. Prawda czy fałsz?
Nie, składka dobrowolna na rzecz stowarzyszenia jest poza zainteresowaniem US, niezależnie w jaki sposób wpłacana. Ale np. "koszty wpisowe" już podlegają opodatkowaniu, ale "dobrowolna składka inicjacyjna" już nie. Kruczki prawne.

Cytuj
3) jako oddział PZHKiPE mogę się starać o darowizny lub sponsoring, który będzie przeznaczony tylko dla oddziału? Czy ktoś (Zarząd Główny albo skarbówka) też się upomni o swój udział?
Skarbówka nie, zarząd - nie wiem.

Cytuj
4) czy stowarzyszenie może sprzedawać swoje mienie (np. klatki kupione za składki członkowskie) i przeznaczyć dochód na cele statutowe?
Każda sprzedaż jest opodatkowana, nawet na cele statutowe. Nie możesz np. sprzedawać obrączek hodowcom, bo jest to opodatkowane.

Cytuj
5) czy stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej, musi się przed kimś rozliczać ze swojej gospodarki finansowej? płacić podatki?
Nie wiem dokładnie, ale sprawozdania finansowe chyba trzeba składać do US.
Zapisane


DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 14, 2015, 07:30:48 »

Można by też spróbować zebrać kasę na różnego typu imprezach organizowanych w mieście. Wystawić swoje stanowisko, wiadereczko, trochę tanich gadżetów i kilka osób które by się zmieniały przy wiaderku:) Trzeba by zrobić roll up, na którym pomiędzy zdjęciami ptaków i logo było by kilka prostych zdań...." pomóż tworzyć najlepszą wystawę w kraju! " czy coś w tym stylu, ulotki lub inne materiały promocyjne, konkursy na tym stoisku itp.  - można próbować
Organizator imprezy pewnie by się zgodził, a zrobienie takiego baneru i zakup namiotu też wiele nie kosztuje. Od razu nie da zebrać kupę kasy ale kto wie?
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 14, 2015, 08:32:55 »

Można by też spróbować zebrać kasę na różnego typu imprezach organizowanych w mieście.

Jeśli coś sprzedajesz musisz mieć firmę/spółkę, jeśli zbierasz musisz mieć zezwolenie. Ani jednego ani drugiego nie mogą wykonywać stowarzyszenia.
Zapisane


Gulda
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 30


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 15, 2015, 10:52:11 »

1) nasze stowarzyszenie zrezygnowało z pobierania opłat za wstęp na wystawę - tłumaczy się to m.in. tym, że Urząd Skarbowy może to skontrolować i nałożyć karę. Prawda czy fałsz?

Prawda , musisz się rozliczyć z Urzędem Skarbowym z takich wpływów.
Stowarzyszenia również zrezygnowały z organizowania loterii   na wystawach    bo to podpada po ustawę  hazardową , można oczywiście się postarać o takie zezwolenie ale to  krótko mówiąc więcej zachodu i papierkowej roboty niż to warte.
Zapisane

DarekF
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Katowice/Manchester.
Wiadomości: 1 107



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 15, 2015, 10:56:21 »

Wychodzi na to że Polskie prawo jest takie, że nic nie można. Niedługo zrobią nalot na giełdę na OMP i nałożą kary dla sprzedających nadwyżki.
Zapisane


I.G.B.A. - F076 | PZHKiPE o/Częstochowa - F007

Strona PZHKIPE o/Częstochowa  -   www.pzhkipeczestochowa.pl

Serwis ogłoszeniowy  -  www.ptasieoferty.pl

Grupa hodowców Glosterów  -  https://www.facebook.com/groups/286643908520878/
WIL.K.
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 278


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 16, 2015, 03:54:01 »

Witam
Można zorganizować t.z małą loterię fantową która podlega tylko zgłoszeniu na 30 dni przed planowaną wystawą u naczelnika Urzędu Celnego dla danej miejscowości gdzie odbędzie się loteria.Przepisy w Polsce ulegają zmianą .Jest też przy tym praca papierkowa i organizacyjna ale kabza stowarzyszenia sama bez żadnych działań hodowców się nie nabije.Organizowałem loterie fantowe na wystawach ptaków i nigdy nie przyniosły strat ,fantami były żywe ptaki,akcesoria hodowlane,karmy,książki o ptakach .
Pozdrawiam
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!