Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Październik 16, 2018, 05:12:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wapno  (Przeczytany 3452 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kardynał
Gość
« : Listopad 19, 2008, 02:00:59 »

W jaki sposób podajecie swoim ptakom wapno?? chodzi mi tu o to w jakiej formie go podajecie??

Ja moim ptakom podaje wapno które sam robie składające się:
 Z jednej części z gaszonego wapna, jednej części dobrze obsianego piasku i jednej części z skorupek kurzych jaj. Wapno zalewam wodom które się gasi około 2-3 dni. Następnie wszystkie składniki zalewam wodom i intensywnie mieszam do uzyskania mocnej masy z której będzie można zrobić różne formy. Do całej masy możemy dodać różne witaminy ja np podaje polfamix od A do Z. Z masy robimy różne wzory np z form na ciastka albo innych foremek. Do tych ciastek wapiennych możemy włożyć drut który będziemy mogli póŹniej zamocować na siatce razem z wapnem. Tak przygotowane ciastka wapienne jeszcze nie wyschnięte dajemy na słonce lub wkładamy na jakiś czas do piekarnika aż do wyschnięcia i uzyskania twardego kamienia wapiennego. Bardzo polecam podawanie takiego wapna moje ptaki się nim zajadają oprócz tego wapna podaje sepie i skorupki jaj kurzych.

Rafał
Uczeń4
Nowy użytkownik

Warszawa

« Odpowiedz #1 : Listopad 19, 2008, 04:28:33 »

Ja podaję jedynie sepie i skorupki kurzych jaj. Do tego oczywiście piasek.

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #2 : Lipiec 10, 2012, 01:57:05 »

Należy odróżnić "wapno" od "wapnia". Pierwsze to różne związki wapnia (np. tlenek lub wodorotlenek wapnia), to drugie natomiast to nazwa pierwiastka (Ca), któy włąśnie w/w związki tworzy.
Mówią o niedoborach, uzupełnianiu lub nadmiarze w odniesieniu do organizmów żywych powinno używać się nazwy "wapń" - np. niedobór wapnia (hypocalcemia) lub jego nadmiar (czyli hypercalcemia). Niedobory uzupełniamy związkami wapnia, czyli różnego rodzaju wapnem.
W gospodarce wapniowej znaczący udział ma witamina D, któej niedobór może skutkować niedoborami wapnia i podobnie się objawiać. Witamina D syntetyzowana jest w organizmie pod wpływem promieni UV (słońce), głównie w skórze, w mniejszym stopniu w wątrobie i w nerkach.
W codziennej diecie ptaki mają (a w hodowli powinny mieć) wystarczającą ilość wapnia w dostępnym pożywieniu (ziarna, zielonki, owoce, warzywa, piasek/żwir). Są jednak okresy, kiedy zapotrzebowanie na wapń wzrasta, np. okres lęgowy.
Objawem dużego niedoboru Ca może być zaparcie jaja. Wówczas należy podać ptakowi zwiększoną ilość wapnia w diecie oraz witaminę D, dodatkowo zapewnić większą wilgotność powietrza i podwyższoną temperaturę otoczenia.
Sama sepia, kostki wapienne, skorupki jaj mogą niewystarczyć, aby uratować ptaka.
Niektórzy hodowcy podają wówczas Calcium w zawiesinie dla dzieci jako dodatek do wody. Zaletami tego preparatu są: łatwa dostępność leku, niska cena oraz łatwość podawania. Wady: substancje smakowe powodują, że roztwór taki podatny jest na szybkie skolonizowanie przez różne drobnoustroje, tak więc trzeba często robić świeżą miksturę.
Jako uzupełnienie niedoboru wapnia można też podawać wapń w postaci Calcium chloratum 10% w ampułkach. Wady: wysoka cena (ok. 40zł za opakowanie po 10 ampułek) oraz dostępność tylko na receptę, zalety: zużywa się pojedyncze ampułki, reszta może zostać na póŹniej, łatwo rozpuszcza się w wodzie oraz nie jest słodkie i klejące, nie tworzy osadu.
Inną metodą jest podawanie rozpuszczonych tabletek musujących Calcium. Należy je rozpuścić w wodzie i odczekać, aż przestaną musować - wtedy można roztwór podać ptakom do picia. Zalety: niska cena, łatwa dostępność. Wady: często słodkie i/lub kolorowe (=częsta wymiana wody w poidle), tworzą osad, ciężko rozpuścić tabletkę w np. 50ml wody.

kanarek2012
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Wrocław

« Odpowiedz #3 : Wrzesień 07, 2016, 08:43:38 »

Witam,

w jakiej formie podajecie wapno w kostkach ptakom, całej czy sproszkowanej, chodzi mi o sprawę czy przed podaniem trzecie wapienko np. z firmy Vitapol na tarce do warzyw na drobnych oczkach na proszek?
Moje pytanie związane jest z niedawną wizytą u hodowcy kanarków i ciekawym spostrzeżeniem. Zauważyłem u niego ciekawy sposób podawania wapienka właśnie w formie tartej na proszek. Hodowca ten podaje piasek w podstawkach do kwiatków (średnica ok. 10 cm) i na to sypie 2 -3 łyżeczki tartego wapienka. Podaje tak samo skorupki jaj kurzych, tylko po wysuszeniu mieli je w młynku do kawy na proszek - pył Szok. Co myślicie o tym? Czy podawanie sporszkowanego wapna nie szkodzi ptakom, czy to może dobry sposób? Jak Wy robicie?
Na moje pytanie dlaczego właśnie tak podaje odpowiedział, że kanarki nie chcą jeść/dziobać wapna w formie zawieszonych w klatce kostek bo są twarde, a jedynym sposobem wg. niego aby dostarczyć ptakom wapno jest własnie jego tarcie na proszek.
Mam wrażenie, że przecież takie wapno podczas fruwania ptaków unosi się i pyli, dostaje się do dróg oddechowych ptaka. Zauważyłem też, iż niektóre jego ptaki kichają,( hodowca nie umiał mi powiedzieć dlaczego, twierdzi, że regularnie je odrobacza i podaje im ivomec - "szczepi" je, co najlepsze stwierdził, że jego ptaki są zdrowe i po prostu tak mają  Niezdecydowany. Wg. mnie ogólnie wyglądały na zdrowe i wesołe.
Po powrocie myślałem nad tym i myślę, że właśnie to wapno w formie proszku powoduje u nich podrażnienie dróg oddechowych i "chroniczne" kichanie. Co o tym myślicie? Dodam że on to wapno w takiej formie podaje przez cały rok. Jakie są wasze zdania na ten temat?

Ja podaję moim ptakom wapno w formie sepii, w każdej klatce wisi sobie sepia i ptaki jak chcą to wg. swojego uznania i potrzeb pobierają. Skorupki jaj podaję jedynie, gdy przygotowuję pokarm jajeczny to dodaję drobno pogniecione/ roztarte w moździerzu skorupki po ich obraniu i wysuszeniu, ale to dopiero od 3 -4 dnia życia pisklęcia.
Nie podaję wapna w innej formie niż sepia i wspomniane skorupki i nie zauważyłem, aby moje ptaszki miały jakieś jego niedobory.

Proszę o Wasze opinie i rady. Uśmiech

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #4 : Wrzesień 07, 2016, 12:27:06 »

U mnie wisi sepia,chamska kostka w kształcie serduszka,piach,grit i prasowana glina(taka dla gołębi).
Niech jedzą,co wolą.Trzy ostatnie w karmidłach.Sepia i kostka na siatce z woliery.Skubią wszystkiego po trochę.

dumny i blady hodowca harceńskich,szlachetnych turkotów
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #5 : Wrzesień 08, 2016, 11:32:20 »

Wystarczy sepia. Jest chyba najlepszym źródłem wapnia i innych niezbędnych minerałów. I najlepiej podawać ją w całości.

JK
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Czeczewo

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 09, 2016, 08:59:50 »

Yotan całkowicie się z Tobą zgadzam. Bez sensu jest dublowanie wszystkich tych minerałów.

wloczykij
master of puppets
Uczeń2
Aktywny użytkownik
**

Górny Śląsk

« Odpowiedz #7 : Wrzesień 09, 2016, 10:46:40 »

Czemu bez sensu?Jeden woli ogórek, inny marchewkę.Jeden ślubie sepię,inny grzebie w gricie.

dumny i blady hodowca harceńskich,szlachetnych turkotów
RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015

« Odpowiedz #8 : Wrzesień 09, 2016, 11:46:19 »

Chcialem zaznaczyc ze grit  wcale nie musi dostarczac wapna bo to zalezne z czego jest zmielony a jego obecnosc powinna byc niezalezna od obecnosci sepi bowiem powinien on pelnic inna funkcje jak tylko dostarczenie mineralow. Polecam sepie i grit rownoczesnie i bez oporow.

januszomd
Gość
« Odpowiedz #9 : Wrzesień 11, 2016, 10:36:08 »

Czemu bez sensu?Jeden woli ogórek, inny marchewkę.Jeden ślubie sepię,inny grzebie w gricie.
Popieram
Sam sobie niech ktoś kupi kostkę masła ,chleb ,ziemniaki i rże w kółko to samo!
Ludzie (pseudo-hodowcy)najchętniej by się ograniczyli do podawania granulatów...wszystko w jednym,jak najmniej roboty...ech...żle się teraz dzieje!!!!! Z politowaniem

januszomd
Gość
« Odpowiedz #10 : Wrzesień 11, 2016, 10:43:53 »

U mnie mają wszystko ...a oprócz tego kilkanaście gatunków ziół codziennie w okresie jak oczywiście są do dostania-zdobycia ,zebrania..lub mam zapasy w lodówce.
Nie ma potem problemów ,ze ptak jest chory,przeziębiony etc.
Niektórzy trzymają się swoich ,nawiedzonych opcji...wyszukanych w internecie bo jakiś ,,kowalski" napisał a ,,nowak" powielił i idzie w świat.
RNA07TE z tego co zauważyłem jest świetnym hodowcą i pytania zadawałbym mu bezpośrednio,bo bynajmniej w hodowli kanarków to zapewne ma wielką wiedzę,brać z takich ludzi przykład !!!
Ja natomiast to wszystkie ptaki świata w jednym  Duży uśmiech  Duży uśmiech Duży uśmiech
Pozdrawiam i bez urazy  Mrugnięcie

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!