Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Luty 26, 2020, 04:37:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chów wsobny.  (Przeczytany 4697 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709WWW
« : Luty 29, 2008, 07:10:35 »

Chów wsobny,jest jednym z bardziej nie rozumianych pojęć związanych z hodowla kanarków.Chów wsobny nazywany jest też krzyżowaniem krewniaczym albo z ang.  inbred.
Chów wsobny polega na krzyżowaniu ze sobą  blisko spokrewnionych ptaków.Na początek jednak należy sobie powiedzieć że stosowanie chowu wsobnego nie jest jakimś złotym środkiem do wyhodowania ptaków zbliżonych do ideału i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.Młode ptaki uzyskane z chowu wsobnego mają zmniejszoną różnorodność genów co może prowadzić  np. do zmniejszenia płodności,zmniejszenia odporności na choroby i ogólne zmniejszenie witalności,Skrajnym przykładem na negatywne skutki stosowania chowu wsobnego może być niedorozwój układu kostnego.
Jednak ostrożne i mądre stosownie chowu wsobnego jest bardzo korzystne dla ptaków i prowadzi do dojścia do tz.czystej linii hodowlanej czyli do uzyskania ptaków,które przekazują tylko pożądane przez hodowce cechy budowy ,wyglądu ,śpiewu czy jakości upierzenia.
Dzięki stosowaniu chowu wsobnego powstały wszystkie udomowione rasy zwierząt gospodarskich ,psów czy też kotów.Dawni hodowcy po prostu stosowali nie świadomie chów wsobny krzyżując  miedzy sobą zwierzęta,które im sie podobały,czy  też miały np. dobre futro,ładną budowę,dawały dużo mleka czy też tak jak np. u kanarków ładnie śpiewały lub ładnie wyglądały.
Chów wsobny  mądrze i roztropnie stosowany może być narzędziem  do odnoszenia wielu sukcesów w hodowli kanarków.Jednocześnie ten sam chów wsobny stosowany bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być przyczyna całkowitej genetycznej degradacji ptaków a w skrajnych przypadkach może prowadzić do rodzenia się kalek.
Marek Kłuciński.
Zapisane


Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 731« Odpowiedz #1 : Marzec 03, 2008, 09:02:13 »

Chów wsobny z jednej strony zwiększa szansę, że potomstwo odziedziczy po rodzicach cechy genetycznie identyczne i skróci czas selekcji, a z drugiej - niekontrolowany może doprowadzić do spotęgowania cech i właściwości niepożądanych, niwecząc całkowicie naszą pracę hodowlaną.
Nieplanowany chów wsobny powoduje zmiany w budowie ptaków (zmniejszenie się rozmiarów ciała), zwiększenie popędu do lęgów (ptaki posiadające małe pisklęta przystępują do kolejnych lęgów), słaby odchów piskląt, zanik instynktu budowy gniazda, wzrost nerwowości, szybkie osiąganie dojrzałości płciowej, wzrost agresji wobec przedstawicieli własnego gatunku.
Kojarzenia ptaków w bliskim pokrewieństwie jest bardzo ryzykowne, gdyż często przyczynia się ono do degradacji następnych pokoleń. Historia hodowli kanarków i innych ptaków pokazała, że chów wsobny można prowadzić jedynie w sposób planowy. Najlepszym sposobem prowadzenia krewniaczych połączeń jest reguła „2+1”.
Bez stosowania chowu wsobnego nie sposób uszlachetnić hodowanej linii, ani utrzymać jej w czystości. Ten rodzaj hodowli pozwala najpierw ustalić, a póŹniej stworzyć poszczególne właściwości rasowe kanarków.

Stosując chów wsobny należy:
  • zawsze kojarzyć międzypokoleniowo (np. syna z matką lub ojca z córką, wnuczka z babcią lub wnuczkę z dziadkiem),
  • nigdy nie dopuszczać do kojarzeń pokoleniowych między rodzeństwem.

Mimo wszystko przez długie stosowanie chowu wsobnego następne pokolenia ulegają stopniowej degeneracji:
  • stają się mniej płodne (rośnie ilość jaj niezapłodnionych),
  • zmniejsza się wykluwalność jaj,
  • coraz gorzej karmią pisklęta,
  • są coraz słabsze i mniej odporne.

Dlatego też metodę hodowli krewniaczej stosuje się jedynie najwyżej do pięciu pokoleń. PóŹniej należy odświeżyć krew, doprowadzając do kojarzeń z osobnikami nie spokrewnionymi. W przeciwnym wypadku dochodzi do poważnych zwyrodnień potomstwa. Niezmiernie ważne jest przy tym aby niespokrewniony osobnik posiadał pożądane przez hodowcę cechy, którymi charakteryzowały się wyjściowe ptaki. Jeżeli ten warunek podobieństwa nie zostanie spełniony, wówczas cała dotychczasowa praca hodowlana zostanie zmarnowana.

Kojarzenie wsobne daje potomstwo o niewielkiej różnorodności genetycznej.

Kojarzenie (krzyżowanie) wsobne - łączenie w pary hodowlane ptaków blisko ze sobą spokrewnionych, ale nie ściśle pokrewnych, jak przy kojarzeniach (krzyżówkach) wstecznych.
Kojarzenie (krzyżowanie) wsteczne - łączenie w pary hodowlane ptaków ściśle pokrewnych (rodziców i dzieci).
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!