Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 09:48:55 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2 3 ... 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jaki to gloster i jak go wyhodować.  (Przeczytany 37884 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« : Lipiec 21, 2010, 10:42:30 »

 Jak wygląda upierzenie glostera fawn czyli glostera płowego i jak otrzymujemy ptaki o takim upierzeniu.
Zapisane


rafcio181
Gość
« Odpowiedz #1 : Lipiec 23, 2010, 03:59:39 »

Jest to gloster moim zdaniem piękny. Jego upierzenie ma kolor fawn, czyli na język polski tłumacząc średnio beżowy lub brązowaty. Według mnie jest to skrzyżowanie skrzyżowanie koloru cynamonowego z melaniną białą. Mogę się mylić.
Poniżej umieszczam zdjęcia tego kanarka, zarazem nazwiecie go również jak ja pięknym ptakiem o pięknym upierzeniu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:41:31 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #2 : Lipiec 23, 2010, 05:03:47 »

To gloster biało brązowy, (biały cynamon). Proszę napisać, jakiego glostera posiadasz, czy jest to żółto brunatny samiec, czy samica. Oczywiście, że można takie ptaki wyhodować. Czas pracy (liczba sezonów) zależy od materiału wyjściowego.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:44:09 wysłane przez Jacky » Zapisane

NORWIK 24
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 208


« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2010, 08:36:17 »

Mówiąc krótko: Jest to gloster melaninowy.
Dla zainteresowanych :-)
W tym roku takiego glostera pokazywałem na pokazie w łódzkiej Palmiarni, a wcześniej na innych wystawach( 2008 w łaziskach Górnych).
Jednak moim zdaniem ciekawszym kanarkiem jest gloster cynamonowy intensywny.
Przykro mi, nie będę używał innego określenia jak cynamonowy. Takie określenie jest przyjęte na całym świecie wśród hodowców glosterów. Wyjątek stanowi polski szafir, określany wszędzie jako gloster niebieski.
Jak uzyskać takie glostery?
Reticulata:
Masz jakąś propozycję?
Schemat?
Oczekuję produktu nie schematu połączeń (szklarz i stolarz dali produkt)!
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:44:51 wysłane przez Jacky » Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 23, 2010, 10:53:04 »

Może na początek napisze że mam w tym roku glostery fawn czyli biało-brunatne i nie należy ich mylić z glosterami cynamonowymi czyli żólto-brunatnymi .Jak widać są to ptaki zupełnie inne niż glostery żółto-brunatne (cynamony) w inny sposób łączy się pary oraz sam ptak tez jest zupełnie inny ponieważ jego brunatność jest dodatkowo rozrzedzona a podbicie ptaka jest białe.Tak że Norwik24 mylisz się uważając że jest to zwykły cynamon czyli ptak żółto-brunatny i jak sam widzisz Twoje upieranie się że jest to cynamon jest bez zasadne.
rafcio181 mylisz się pisząc że kolor biały jest kolorem melaninowym,kolor biały to pióra całkowicie pozbawione pigmentu czyli w sensie genetycznym nie są piórami ani lipochromowymi ani melaninowymi,chociaż w sensie wystawowym ptaki białe są nieraz zaliczane do ptaków lipochromowych.
Ptaki fawn czyt. flał (tu się mogę mylić jak się to czyta) można otrzymywać na przynajmniej siedem sposobów kojarzenia rodziców,w zależności od tego jakimi ptakami wyjsciowymi dysponujemy.Najprostszy sposób to;
samiec cynamonowy x samica szafir
otrzymujemy wtedy samce zielone i szafiry szpalty na cynamon
otrzymane samice to cynamony i właśnie fawn
Nie wiem na ile moje siedem sposobów otrzymania tych ptaków jest dobrze rozpisane ,ale wychodzi z mojej rozpiski że nigdy nie otrzyma się samcy fawn,można otrzymać tylko samce innych barw szpalty na fawn.
Reticulata  jak myślisz jest możliwe otrzymanie samcy fawn czy też nie? u mnie zawsze są same samice.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:45:47 wysłane przez Jacky » Zapisane


Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #5 : Lipiec 23, 2010, 11:32:56 »

Mark
Jesteś blisko do uzyskania samców biało brunatnych. Chociaż, jeśli masz tylko samice, to droga będzie trochę dłuższa.
Wyjaśnienie: Gen brunatności jest recesywny i, co najgorsze, leży na chromosomie płci. Dlatego też samice mają tylko jeden gen brunatności i to wystarcza, by były brunatne. Natomiast u samców muszą być dwa te geny. Jeden to za mało, żeby cech ta się pokazała. To dopiero jedna trudność.
Druga, to barwa lipochromowa. łączenie dwóch kanarków o lipochromie białym dominującym, a biało brunatne i biało czarne (szafiry) są takie właśnie, powoduje, że tracisz 25% młodych. One się nie wykluwają.
Moja rada: piękną biało brunatną samiczkę  (bez żadnego białego pióra długiego) połącz z … samcem żółto czarnym (zielonym).  W pierwszym F1 pokoleniu otrzymasz wszystkie ptaki zielone, ale samce będą posiadały po jednym genie brunatności. Teraz te samce połączysz z samicami biało brunatnymi i uzyskasz to, co do tej pory Ci się nie udaje, czyli samce biało brunatne. Ale nie ciesz się zbytnio, bo będzie ich niewiele ok. 25%. Potem już wiesz, co trzeba robić.    
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:46:06 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #6 : Lipiec 23, 2010, 11:51:38 »

Mark
?le się w poprzednim tekście wyraziłem, pisząc o połączeniu samiczki biało brunatnej z samcem żółto czarnym, że otrzymasz wszystkie ptaki żółto czarne (zielone). Nie. Oczywiście, że uzyskasz kanarki zarówno biało czarne jak i żółto czarne. Ale do dalszych kojarzeń użyj, tak jak wcześniej napisałem, samców żółto czarnych, noszących po jednym genie brunatności. Biało czarne też będą nosicielami jednego genu brunatności.  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:46:41 wysłane przez Jacky » Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 24, 2010, 11:00:41 »

Reticulata-dzięki za rozjaśnienie  tego trudnego tematu.Dobrze się składa bo w tym roku dysponuje zarówno żółto-czarnymi (zielone) jak i biało-czarnymi (szafir) które są szpaltami na cynamony i fawn,samice fawn również mam tak ze sprawdzimy tą teorie.
Temat jest bardzo ciekawy a ptaki,które można uzyskać przepiękne tak ze jest o co powalczyć aby takie ptaki systematycznie uzyskiwać.
Na ubiegłorocznym P K K wystawiłem samice gładką fawn ,która uzyskała 91 pkt. po tej samicy mam sporo dobrych młodych ,tak że w tym roku mam sporo materiału wyjściowego aby się tym tematem zająć bardziej poważnie.
Myślę że może warto by było  wymyślić polską nazwę na glostery biało-brunatne, może glostery płowe ?

                                          







                                                
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:47:15 wysłane przez Jacky » Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #8 : Lipiec 24, 2010, 02:19:15 »

W dyskusji nad kolorem brunatnym(cynamon i fawn) ciągle bierzemy pod uwagę tylko samiczki posiadające jeden gen brunatności,lecz przecież są samice z podwójnym genem(brunatności).Myślę, że krzyżując ptaki np.samica "płowa" z podwójnym genem X samiec "cynamon" z podwójnym genem, lub odwrotnie powinniśmy otrzymac po ok.50% młodych żółto-brunatnych i biało-brunatnych bez względu na ich płec.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:47:46 wysłane przez Jacky » Zapisane

Mark
Administrator
Użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 709



WWW
« Odpowiedz #9 : Lipiec 24, 2010, 02:58:41 »

jot-ka11  masz racje  z takiego kojarzenia jak podałeś wyszłyby ptaki dokładnie  jak napisałeś.
Powiedz tylko skąd wziąć tego ;płowego; samca?
Ciekawe jak  można poznać że samica ma podwójny gen brunatności i czy to jest  możliwe,bo chyba nie.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:48:19 wysłane przez Jacky » Zapisane


jot-ka11
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Częstochowa
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 1 140



« Odpowiedz #10 : Lipiec 24, 2010, 03:27:02 »

Samca z takim podwójnym genem poznac można oczywiście po kolorze upierzenia,z samicą gorzej.Samiczkę(tak myślę)można poznac chyba tylko z doświadczenia np. jeżeli "płowa" lub "cynamonowa" samica skojarzona z samcem z podwójnym faktorem  brunatności będzie przez kilka lęgów dawała wyłącznie brunatne potomstwo, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i ona posiada podwójny gen brunatności.Skąd samca? Kupic, lub krzyżowac samce szczepione z samicami fawn lub cynamon, aż uzyskasz takiego samczyka. Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:48:58 wysłane przez Jacky » Zapisane

Reticulata
Uczeń4
Nowy użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #11 : Lipiec 24, 2010, 03:38:49 »

Panowie,
Samica brunatna, obojętnie czy żółte, biała, czy czerwona zawsze ma tylko jeden gen brunatności, ponieważ leży on na chromozomie płci. Samice ptaków mają XY chromozomy płci, samce zaś  XX,  odwrotnie niż u ssaków. Nie ma więc samic brunatnych z dwoma genami brunatności !!!
Abyśmy nie popełniali błędów  w interpretacji  kolorów kanarków, proszę o stosowanie rozwiniętej nomenklatury, np. biało brunatny, żółto izabelowaty, czerwono agatowy itd. Potoczne nazewnictwo barwy kanarków wprowadza wiele zamieszania, gdyż np. w moim regionie kilkanaście lat temu wszystkie kanarki brunatne nazywano izabelami? Tak na marginesie - w literaturze anglojęzycznej gen brunatności oznaczony jest jako cynamon, czyli barwa brunatna jest tożsama  z cynamonową.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:49:26 wysłane przez Jacky » Zapisane

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem
Wiadomości: 2 751



« Odpowiedz #12 : Lipiec 24, 2010, 04:26:11 »

Bardzo ciekawy wątek się zrobił z prostej zagadki. Ja w ub. roku również miałem w swojej hodowli dwa takie ptaki. Rodziców zamieszczam na fotkach poniżej. Oba młode ptaki były samiczkami. Zatem otrzymanie samca fawn nie jest proste. Interesowało by mnie też czy można i w jaki sposób otrzymać intensywne ptaki fawn.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:49:45 wysłane przez Jacky » Zapisane

tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2012
Wiadomości: 376



« Odpowiedz #13 : Lipiec 24, 2010, 08:15:03 »

Fawn to brunatno-biały.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:50:38 wysłane przez Jacky » Zapisane

Mikolaj
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Leńcze
Wiadomości: 107


WWW
« Odpowiedz #14 : Lipiec 24, 2010, 08:44:06 »

jest to gloster brazowy
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:50:58 wysłane przez Jacky » Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!